bowling

bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Matt Eilenberger 266-278-760, Nick Brickey 277-231-228-736, Steve Shoemaker 245-244-677, Ed Lee 226-257-676, Bob Prest 254-668, Bill Irwin 226-247-667, Euel Rutledge 225-226-649, Joe Stuart 2465-235-647, Dan Zallar 222-221-640, Bill Cramer 247-638, Tony Korth 247-635, Don Dietl 223-633, Billy Cordell 242-604. Games: Bill Weekley 245, Jason McCleary 228, Brian Sendelbach 220.

MEN — Ron Seymour 235-254-223-712, Dave Wooley 247-236-222-705, Kevin Dixon 254-257-702, Bill Weekley 241-246-691, Glen Bostrom 224-246-684, Brett Hays 220-244-680, Al Neubauer 268-225-674, Bill Brickey 226-257-670, Lucas Padilla 244-662, Michele Rutigliano 262-661, Rob Daniels 231-224-656, Kelly Ross 220-234-656, John Bird 225-646, Steve Robertson 235-642, Craig Long 231-226-638, Ray Carrigan 259-634, Frankie Rutigliano 243-628, Chuck Eilenberger 224-627, Blake McKenzie 245-624, Fred Kadin 222-619, Brett Hays 224-616, Kurt Goff 226-225-615, Don Dietl 258-610, Don Greenamyer 220-607, Terry Christiansen 235-603, Billy Cordell 243-602, Gary Hudnall 235-602, TJ Wiedrich 623, Mike Henderson 604, Justin Gunn 600. Games: Daniel Jones 237, David Bromagem 236, Ken Peck 235, Bill Hollingsworth 232, David Wilson 227, Leon Fogle 224, Dion Taylor 223, Shawn Lutz 221.

WOMEN — Laura Harvey 203-241-638, Lonna Engle 208-222-620, Shari Tarvin 223-230-611, Tammy Gibson 234-589, Teri Taylor 232-579, Joan Konopasek 205-571, Lela Larkin 212-568, Lucille Miller 214-558, Shannon Armour 214-554, Peggy Marchant 212-546, Linda Fait 224-544, Treasa Sprague 213-544, Barb Henderson 202-541, Colleen Padilla 218-530, Carol Coplen 525, Cindy Doran 215-517, Jill Dickerson 204-505, Michelle Attebery 544, Lora McLean 543, Lucille Miller 539, Nancy Hall 536, Crystal Tratz 525, Kathy Kelley 519, Judy Hanna-Bell 514, Maxine Bartlett 510, Barbara Pace 508, Shelley Bennett 508, Joan Keeney 507, Barbara Pace 506, Shelley Bennett 505, Verlene Kenaston 502. Games: Bev Schultz 210, Peggy Marchant 205, Louise Lafon 202, Bernice Charley 200.

SENIORS

MEN — Bob Prest 244-231-236-711, Darwin Moore 224-288-691, Rick Fowler 204-201-567, Hal Crockford 188-200-565, Cliff Rasmussen 196-199-564, Arthur Ball 191-182-546, Robert Keaton 190-540, Victor Wigginton 189-536, Dennis Warrender 190-531, Clifford Beck 190-192-531, Reese Walker 203-530, William Mott 194-181-516, Dennis Warrender 189-512, Reese Walker 551, Bob Prest 519. Games: Mike Nichols 199, Mark Lovelace 193, Nick Snyder 183.

WOMEN — Lorna Hall 186-488, Viola Hartwell 176-471, Judy Baker 472. Games: Cleo Caswell 190, Betty Putnam 182, Paul Jacobson 182, Sally Sweeny 177, Colleen Mundt 173, Pearl Winslow 172.

JUNIORS

LANEBENDERS — Colleen Horan 165-164-470, Brooke Kentner 152, Austin Scott 137, Kaitlyn Schalz 118, Bailey McCasland 108, Cree Beldi 86.

SPARETIMERS — Cody Linthwaite 207-246-630, Brad Lewis 199-240-189-628, Christopher Barnes 197-233-556, Chase McWhorter 169-205-519, Cody Ramsey 188, Jake Donis 187, Andrew Vogel 186, Melani Adams 156, Amanda Maslen 156, Matthew Ahlstrom 150, Nikki Herman 148-145.

At Lava Lanes

MEN — Kevin Henley 279-826; Greg Newtson 279-795; Scott Helstowski 246-729; Matt Eilenberger 244-729; Brady Rennick 279-725; Mike Rock 248-719; Jary Kapus 256-715; Jim Shook 268-701; Jerome Lee 257-701; Bill Janes 279-699; Matt King 266-693; Brian Sendelbach 258-690; Joe Dauenhauer 269-686; Tom Cook 248-684; Mike Kringlebach 258-676; Phil Wall 227-665; Bob Stratton 259-661; Jim Brockbank 256-660; Jan Davies 268-657; Rod Evans 267-656; Gene Bell 246-654; Karl Blust 223-653; Adam Southard 245-648; Tyler Ellis 228-648; Mick Rutigliano 237-647; Wayne Rohde 226-646; Al Neubauer 246-640; Brian Blackwell 226-639; Adam Southard 245-638; Mike Westfall 241-638; Bob Bierer 265-637; Alan Walter 245-637; Rick Jones 257-628; Jared Pruitt 249-628; Dan LaFond 213-627; Fred Estabrook 219-624; Gary Wooldridge 222-623; Jeff Pottruff 224-622; Sam Scarbrough 240-620; Mike Champion 235-620; Ryan Bauman 231-617; Robert Slayton 248-616; Jim Vargas 223-615; Duane Patterson 224-614; Mark Bell 224-613; Terry Latham 243-612; Dale Staniforth 237-610; Rick Clark 226-609;Craig Robinson 224-605; Kelly Coulter 219-604; BobBlackwell 203-601; Doug Guches 216-600; Mitch Rowan 238-582; Scott Garrett 237-577; Dave Cook 212-572; Don McDonald 224-569; Logan Mobley 220-568; Dee Edwards 227-560; Dakota Marshall 204-544; Duane Russell 234.

WOMEN — Vicki Newtson 268-700; Mony Bristow 243-683; Christy Helstowski 233-679; Linn Goode 247-634; Linn Goode 232-623; Pearl Havira 265-606; Debbie Gibson 241-605; Shannon Fisher 224-587; Patty Kirk 225-572; Billie Christianson 197-560; Jo Cornelius 214-539; Teresa Tester 214-520; Kris Schulz 215-507; Jammie Payne 173-507.

SENIORS

MEN — Jerome Lee 257-699; Bruce Snook 234-684; Darwin Moore 245-680; Euel Rutledge 255-678; Cleon Botsford 226-643; Art Ball 276-635; Duane McLean 227-635; Bill Irwin 222-629; Bill Tucker 234-627; Neal Roberts 216-618; Jim Shreeve 232-616; Lynn Caughey 206-616; Jim Goode 225-612; Roger Van Buskirk 212-607; Chuck Honeycutt 228=585; Al Hartwell 225-582; Ron Sizemore 226-563; Nick Palumbo 240-551; Harry LeVine 203-543; JP Lindfors 204-523; Dick Vaughn 225.

WOMEN — Marilyn Wilson 202-575; Betty Havira 212-552; Phyllis Foster 199-527; Annette Driskell 197-501.

COCA COLA JUNIORS — Berry Hunt 199-565; Trevor Lee 192-501; Faith Ham 129-329; Rio Pratt 117.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Feb. 21

MEN'S COMPETITIVE BASKETBALL

Blackstone Audio 4-1

Gino's Girls 4-1

Oil Stop 3-1

Waterboyz 3-1

Arant & Broesder 2-3

Phenoms 2-3

Misfits 1-3

Fundamentals 1-3

Medford Supersonics 0-4

MEN'S RECREATIONAL NORTHERN BASKETBALL

Bad News Bears 3-1

Semi-Pro 3-1

And 1 3-1

Throw Togethers 2-2

Old School 1-3

The Cleavers 0-4

MEN'S RECREATIONAL SOUTHERNBASKETBALL

Vertically Challenged 3-1

30 and an Eighth 3-1

Fireballers 2-2

VA Kings 2-2

Team No Name 1-3

Central Medford Transformers 1-3

MEN'S B SOFTBALL

TBA 2-0

Rick Stevens Painting 2-0

Nor-Cal 1-1 Durolast Roofing 1-1

Pier 21 JagerBombers 1-1

HEA Engineering 1-1

Bang Bang Mafia 0-2

Outlaws 0-2

MEN'S B MAJOR SOFTBALL

MIke Hussey Trucking 2-0

Southern Oregon Impact 2-0

Green Thumb Farm 1-1

Innovators 1-1

Jackson Creek 0-2

Quack Attack 0-2

MEN'S C SOFTBALL

Velocity 2-0

BB 2-0

Forte 2-0

Pro Star Sports 1-1

Red Bulls 1-1

Springhill Suites 1-2

Rusty's 4x4 1-2

Jacksonville Insurance 0-2

Jackson County Security 0-2

SUNDAY COED AMERICAN SOFTBALL

Too Legit to Hit 3-0

Bo Knows Construction 2-1

K&L Sales/Service 2-1

Patrick O'Connor Landscaping 1-1

Maintenance Pro 0-1

SWAT 0-2

Horton Plaza 0-2

SUNDAY COED NATIONAL SOFTBALL

TC Chevy 2-1

Stop N' Go 1-0-1

Boise Brawlers 1-1

Jacksonville Insurance 1-1

IV Leaguers 1-1-1

In It To Hit It 1-2

The Pretenders 1-2

COED WEEKDAY SOFTBALL

Jockstraps & Bras 1-0

Mike Hussey Trucking 1-0

Fatal 1-0

Team Pro Star 0-1

Kelly's Carpet Cleaning 0-1

Puff Smoke Shop 0-1

COED INDOOR/FUTSAL SOCCER

Crazy Davies 6-0

Chivas 5-1

Spider Monkeys 5-1

Flotsam 3-2

Becky and the Gang 3-2-1

Los Arcos 2-2-1

The Dream Team 2-4

Placeholder 10 1-3

Green Machine 0-6

Medford United 0-6

MEN'S INDOOR/FUTSAL SOCCER

Rusty's 4x4 6-0

Uruapan 6-0

Riobalsas 5-1

United 4-1-1

RHT Amped 3-3

Santos 2-3-1

Juventus 1-5

Los Pumas 1-5

Sharks 1-5

TEAM NAME 0-6

WOMEN'S INDOOR/FUTSAL SOCCER

The Wolf Pack 4-1

Placeholder 6 4-1

Swift Kicks 3-1

The Dream Team 3-2

The Unknowns 1-2

Placeholder 2 0-3

Lightning 0-5

COED OUTDOOR SOCCER

City 2-0-1

Naranja Mechanica 2-0-1

Unreal Madrid 1-2

Ninjas 0-3

MEN'S OUTDOOR SOCCER

Crazy Davies 3-0

Riobalsas 2-1

Cascade Fire 1-2

Amy's F.C. 0-3

WOMEN'S OUTDOOR SOCCER

Team 4 2-1

Lightning 2-1

The Cheetas 2-1

The Bumble Bees 2-1

DTP 1-2

The A Team 0-3

COED A VOLLEYBALL

Carmen & Slaves 16-4

Bacon Strips 14-6

With Ourselves 9-11

Placeholder 4 1-19

COED B VOLLEYBALL

Diggin' It 16-4

Kung Pow 13-7

Moss Adams 10-10

Titans 8-12

Mischief & Mayhem 7-13

Sterling West Rentals 6-14

COED B MAJOR VOLLEYBALL

Spiked Punch 17-3

Scared Hitless 11-9

Off in the Woods 11-9

Jump! Get Psyched!! 9-11

Desperados 9-11

SWAT 3-17

COED C VOLLEYBALL

Servin' Up Trouble 18-2

What Happened 15-5

One Hit Wonders 12-8

IV League 8-12

The Misfits 4-16

Set Me Up Scotty 3-17

COED C MAJOR VOLLEYBALL

The Cruzers 16-4

Joy of Sets 14-6

BK Lounge 11-9

Serve-Ace-Us 10-10

Nice Bumpers 7-13

Just 4 Fun 2-18

WOMEN'S A VOLLEYBALL

Southern 17-3

Mom Crew 15-5

Placeholder 6 10-10

Bananas Flattened 9-11

Girls' Night Out 6-14

Licorice Whips 3-17

WOMEN'S B VOLLEYBALL

Dig It 18-2

Fireflies 15-5

Saucy Spikers 14-6

Team Campbell 7-13

Family Ties 6-14

Just For Fun 0-20

golf

Bear Creek GC

Men's Club

Feb. 8-14

FLIGHT A

SKINS — Andy Pace 1.

FLIGHT B

SKINS — Mike Haflich 2, Ron Mankins 1, Neil Rose 1, John Schmidt 1.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Amigo Best Ball Format

Feb. 16

FLIGHT A

GROSS — 1, Roger Courtney, John Robinson, Rick Tree, 144; 2, Guerin Fischer, Ken Gentry, George Berry, Gary Highland, 147; 3, Bob Moore, Randy Kane, Dick Fisk, Steve Cox, 156.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Don Mitchell; 16-up hcp., Dennis Gerke. No. 12, 0-15 hcp., Ray Keasler; 16-up hcp., Jim Hagemann.

Monday Senior Niners

Two-person Scramble Format

Feb. 21

GROSS — 1, Leon Stupfel-Bob Mayfield, 33; 2, Mike Westfall-Bob Lima, 37.

NET — 1, Wayne Zimmers-Jim Cochran, 27.75; 2, Jim Leroy-Joe Zagorski, 31.25.

K.P. — No. 2, Mike Westfall. No. 7, Leon Stupfel.

Quail Point GC

Chili Willy Results

Feb. 19

GROSS — 1, Steve Wood, Kim Wood, Bryan Schlafke, Mike Galante, 58; 2, Jacob Gooding, Ben Allman, Ben Purtzer, 59; 3, Mike Blazer, Dylan Witnauer, Chris Honingford, Brandon Jones, 60.

NET — 1, Jill Dickerson, Pat Dickerson, Cheryl McKenzie, Blake McKenzie, 47; 2, Steve Robertson, Ken Peck, Tom Jarvis, Mickey Jarvis, 48; 3, Carl Loar, Sam Sona, Craig Schumacher, Chase Schumacher, 48.

PROXIMITY AWARDS

MEN

ACCURACY — No. 2, Ed Lee. No. 11, Doug Cannon.

K.P. — No. 9, Chris Honingford. No. 13, Ben Purtzer.

WOMEN

ACCURACY — No. 2, Linda Hooker. No. 11, Marla Corbin.

K.P. — No. 13, Kim Wood.

Eagle Point GC

Four-man Super Drive

Feb. 21

FLIGHT A

GROSS — 1, Gage, Johnson, McCracken, Clayton, 136; 2, Courtney, Robinson, Tucker, Wood, 139.

NET — 1, Evans, Chance, Collier, Poppi, 114; 2, Batesole, Jantzer, Newman, Sisson, 118.

FLIGHT B

GROSS — 1, Hyden, Dinwiddie, Dargitz, Gifford, 146; 2, Moore, Gossett, McDearmid, 149.

NET — 1, Britton, Barbato, Plume, Ra, 104; 2, Colins, Marsango, Wolf, Winnen, 115.

FLIGHT C

GROSS — 1, Tonn, Adams, Manary, Williams, 149; 2, Davidson, Ross, Nakamura, Hoppe, 150.

NET — 1, Gerke, Cash, Pedersen, Eaton, 106; 2, Harrison, Nabozny, Tolmie, Brick, 115.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Johnson; 16-up hcp., Marsango. No. 8, 0-15 hcp., Moore; 16-up hcp., Collins. No. 13, 0-15 hcp., Clayton; 16-up hcp., Plume. No. 15, 0-15 hcp., Corbin; 16-up hcp., Hoppe.

gymnastics

Southern Oregon Gymnastics Academy

State of Jefferson Meet

Feb. 19

LEVEL 4

AGES 6-9

Bianca Salinas — 4, vault, 9.05; 3, bars, 8.2; 3, beam, 8.2; 4, all-around, 33.2.

AGES 10-11

Halle Lowder — 1, vault, 9.6; 1, bars, 9.325; 1, beam, 8.75; 4, floor, 8.3; 1, all-around, 35.975.

Vanessa Ruiz — 2, bars, 8.95; 2, beam, 8.45; 1, floor, 9.4; 3, all-around, 35.8.

AGE 12

Maegan Murphy — 3, vault, 8.85; 1, bars, 9.35; 3, beam, 8.55; 2, all-around, 35.2.

LEVEL 5

AGES 7-10

Ava Ferris — 4, beam, 8.65.

Antonia Saparto — 2, vault, 8.65; 4, bars, 8.45; 2, floor, 9.1; 4, all-around, 34.7.

AGE 11

Tracy Chargualaf — 2, bars, 8.45; 3, beam, 8.8; 4, all-around, 33.95.

Maiya Ramirez — 4, vault, 8.75; 1, bars, 8.95; 3, floor, 8.55; 2, all-around, 34.35.

LEVEL 6:

AGE 8-11

Gracen Hokanson — 4, vault, 8.8; 3, bars, 7.9; 5, beam, 8.9; 4, floor, 8.8; 5, all-around, 34.4.

COMPULSORY TEAM AWARD — 2, 109.025.

LEVEL 7

AGES 11-13

Emma Carlini — 1, vault, 9.55; 1, bars, 9.0; 5, beam, 8.5; 4, floor, 9.15; 2, all-around, 36.2.

Erykha Bermudez-Winney — 2, vault, 9.5; 3, bars, 8.4; 1, beam, 9.2; 3, floor, 9.2; 1, all-around, 36.3.

AGE 14

Andrea Marshall — 5, beam, 8.75; 5, floor, 8.75; 6, all-around, 33.75.

Kaitlyn Tosh — 4, vault, 9.35; 2, bars, 8.45; 3, beam, 8.85; 3, floor, 8.95; 1, all-around, 35.6.

LEVEL 8:

Lauren Hill — 5, vault, 8.75; 1, bars, 9.25; 2 (tie), beam, 8.75; 3, floor, 9.35; 3, all-around, 36.1.

Renae Nisbet — 2, vault, 9.1; 2, bars, 9.0; 1, beam, 9.15; 4, floor, 9.3; 1, all-around, 36.55.

Alicia Wolverton — 3, vault, 9.05; 4, bars, 8.15; 6, floor, 9.0; 5, all-around, 34.2.

OPTIONAL TEAM AWARD — 1, 110.7.