The following students from the Rogue Valley qualified for fall 2010 term dean's list at the University of Oregon in Eugene.

The following students from the Rogue Valley qualified for fall 2010 term dean's list at the University of Oregon in Eugene.

To qualify, students must complete at least 15 credits for the term and 12 of the 15 credits must be graded with a grade-point average of 3.75 or better.

ASHLAND

Danielle McKenzie Baize, senior,human physiology; Beam Taoming Blackwell, freshman, Chinese; Sophia Layser Borgias, sophomore, undeclared-no major designated; Natasha Cristina Compton, senior, romance languages; McKenna King Marsden, junior, English; Jeffrey David Mullen, junior, physics; Alexander Cameron Nagel, sophomore, Spanish; Deborah Anne Silbowitz, sophomore, undeclared-no major designated; Madeline Christie Stokes, junior, environmental studies; Forrest Carl Wells, junior, environmental science; Marjorie Emma Witt, freshman, English; Mahkah Zhan-Wei Bussell Wu, sophomore, mathematics.

CENTRAL POINT

Sara Marie Salade, senior, human physiology; Zane Layton Stevens, junior, psychology.

EAGLE POINT

Jordyn Nichole Davis, senior, sociology.

JACKSONVILLE

Audrey Nicole Berning, senior, human physiology; Stephanie Michelle Card, sophomore, undeclared-no major designated; Alexandra Kaye Hartman, junior, biology.

MEDFORD

Johnathan Charles Adamson, senior, international studies; Brian Miller Adesman, junior, psychology; Anna Marie Coby, freshman, undeclared-no major designated; Zola Ray Collins, sophomore, undeclared-no major designated; Victoria Jean Dewar, freshman, history; Conner Thomas Egan, junior, political science; Mary Grace Keiser, freshman, undeclared-no major designated; Patricia Helena Nash, sophomore, comparative literature; Steven Douglas Norwood, senior, accounting; Sierra Anne Severson, sophomore, political science; Lauren Elizabeth Seuss, junior, Asian studies; Courtney Megan Veronneau, senior, sociology; Katherine Gabriela Viale, senior, biology; Andrew David Whalen, sophomore, Russian & East Europe studies; Kadin Gabriel Wiley, senior, human physiology; Tiffany Raeleen Zaremba, junior, international studies.

ROGUE RIVER

Kaitlin Maureen Hoffman, senior, history; Matthew Dale Krein, junior, music performance.

TALENT

Nisha Mari Kimberly Burton, junior, digital arts; Kelsey Lee Mills, junior, Spanish; Isabella Giroux Pribyl, sophomore, undeclared-no major designated.

WHITE CITY

Hai Yan Li, sophomore, pre-business administration.