bowling

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Kevin Henley 279-759; Kevin Henley 268-753; Scott Helstowski 263-745; Gary Wooldridge 279-719; Jary Kapus 254-714; Bill Janes 267-712; Scott Helstowski 248-711; Brian Sendelbach 253-710; Leon Fogle 277-699; Steve Harmon 259-699; Bruce Snook 239-696; Randy Whitehead 244-694; Jerome Lee 258-692; Greg Newtson 259-689; Jerry Smith 259-684; Jason Bell 249-679; Jason McCleary 236-677; Mike Henderson 235-671; Joe Dauenhauer 232-669; Mark Holden 267-667; Adam Southard 249-667; Jordan Ellis 232-667; Steve Rennick 259-664; Brian Blackwell 256-659; Jeff Pottruff 227-657; Dave Deason 224-654; Steve Rennick 236-651; Terry Latham 223-650; Jary Kapus 248-649; Dan LaFond 241-648; Jim Shreeve 242-647; Randy Whitehead 224-646; Matt King 247-645; Dale Matheny 247-645; Dakota Marshall 219-645; Eric Kessler 256-644; Tim Magerle 244-644; Jim Goode 228-642; Rod Evans 235-641; Tony Bristow 235-641; Trevor Waldeyer 219-641; Rick Sanchez 245-640; John Counts 220-640; Jared Pruitt 234-639; Joe Stuart 256-638; Dan Gibson 246-636; Adam Southard 227 634; Phil Wall 256-633; Mike Kringlebach 247-633; Jason Asmussen 246-632; Brady Rennick 235-629; Karl Blust 253-627; Rod Ruthstrom 246-625; Doug Ainsworth 224-625; Jan Davies 235-623; Ryan Shook 237-622; Phil Wall 226-621; Tony Bristow 214-621; Fred Estabrook 247-619; Mike Gregory 224-617; Sam Scarbrough 210-617; Mitch Rowan 235-616; Greg Nichols 226-616; Caleb Carlson 216-616; Jared Inlow 225-615; Jim Shook 230-612; Lee Speice 215-608; Dan Haynes 252-602; Al Neubauer 206-602; Ron Kendall 203-600; Ray Carrigan 223-599; Jeff Keyser 245-594; Lee Evans 220-577; Curt Sather 212-556; Bob Glaesemann 204-541; Darwin Moore 248; John Leachman 237; Scott Wihtol 237; Brian Davidson 236; Kenny Giuliani 235; Chris Schatz 234; Robert Slayton 222; Bob Penner 218.

WOMEN — Betty Havira 244-650; Vicki Newtson 235-648; Mony Bristow 225-642; Marilyn Wilson 241-641; Christy Helstowski 246-629; Mony Bristow 236-623; Barb Henderson 234-620; Julie Gronroos 214-604; Linn Goode 219-593; Jodi Bell 217-591; Francie Skinner 203-577; Billie Christianson 204-573; Nancy Lounder 210-545; Billie Christianson 200-544; Annette Driskell 194-536; Patty Rennick 199-521; Jodie Keyser 225-504; Gladys Daugherty 200.

SENIORS

MEN — Bruce Snook 279-739; Jerome Lee 264-700; Bruce Snook 269-658; Lynn Caughey 238-658; Bill Irwin 247-644; Chuck Eilenberger 247-638; Jim Shreeve 252-634; Neal Roberts 235-631; Cleon Botsford 224-625; Don Pratt 257-622; Bill Irwin 217-616; Ken Bailey 266-609; Darrell Cordonier 244-603; Neal Roberts 246-600; Roger Van Buskirk 209-600; Clovis Glass 224-596; Lynn Caughey 216-585; Ross Burd 211-573; Steven Podesta 225-536; Duane McLean 232.

WOMEN — Verlene Kenaston 215-551; Margaret Dreiling 197-505; Mary Carson 201.

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Euel Rutledge 254-254-716, Bill Irwin 257-237-699, Matt Eilenberger 299-666, Tony Korth 234-247-662, Bob Korth 243-658, Ed Lee 245-653, Bill Cramer 251-232-652, Brian Sendelbach 222-617, Jason McCleary 611. Games: Joe Stuart 243, Willie Anderson 235, Gary Hudnall 231, Bob Prest 225.

MEN — Kevin Dixon 279-224-231-734, Mike Henderson 266-255-725, Al Neubauer 249-246-226-721, Ron Seymour 225-275-712, Lucas Padilla 256-248-710, Mike Gilham 231-224-252-707, Ron Seymour 230-268-704, Dave Wooley 235-247-696, Brett Hays 229-245-690, John Bird 260-684, Steve Robertson 244-678, D.J. Snopl 246-229-675, Nick Brickey 226-224-222-672, Willie Boatwright 228-247-669, Dan Gibson 225-244-666, Brett Hays 234-247-664, Chuck Eilenberger 233-229-661, Al Neubauer 255-658, Dan Gibson 228-236-657, Tyler Ellis 222-221-655, Don Gregg 277-654, Larry Rux 224-225-652, Michele Rutigliano 247-652, Andrew Rux 224-235-651, Don Dietl 226-651, Dale Matheny 237-644, Kelly Ross 243-256-643, Larry Sprague 257-643, John Ryther 235-641, Larry Martinez 223-226-641, Blake McKenzie 222-637, Brett Hays 244-624, Larry Sprague 223-623, Randy Pace 222-623, Dale Matheny 254-622, James McKinney 227-618, Bill Hollingsworth 221-618, Patrick Hansen 235-617, Justin Gunn 237-616, Phil Wall 616, Bill Evans 232-615, Glen Bostrom 224-615, TJ Wiedrich 224-615, Bill Weekley 225-613, Terry Christiansen 237-611, Kurt Goff 224-610, Bill Brickey 225-609, Craig Long 257-609, Billy Cordell 221-232-606, Eric Santee 239-606, Earl Akers 278-604, Donald Mott 227-603, TJ Wiedrich 631, Dave Barlow 613, Greg Vinyard 611, Bill Brickey 609, Ray Carrigan 606. Games: Bill Weekley 246, Bill Evans 243, Rob Daniels 233, Ritchie Huxtable 232, Dion Taylor 231, Terry Tarvin 227, Gary Raines 225, Patrick Hansen 225, Michael Shular 225, William Weaver 223, Terry Christiansen 223, Larry Lampman 223, David Waller 223, David Wilson 223, Steve Crippen 222, Donnie Stiener 222, Brett Hays 222.

WOMEN — Laura Harvey 278-247-209-734, Laura Harvey 248-247-655, Barb Henderson 211-235-639, Brenda Stinnett 255-206-616, Shannon Armour 201-588, Joan Konopasek 205-577, Jill Dickerson 202-571, Toni Matheny 211-211-568, Diana Hanstein 201-210-565, Michelle Attebery 223-561, Crystal Tratz 221-559, Linda Fait 216-559, Treasa Sprague 212-556, Lora McLean 210-554, Lela Larkin 205-553, Lucille Miller 218-544, Barb Henderson 202-542, Michelle Attebery 222-541, Brenda Stinnett 215-530, Karen Wihtol 212-530, Sheila Anderson 209-528, Michelle Lunsford 203-523, Debi Holden 212-520, Treasa Sprague 204-517, Jeanetta Woodside 202-516, Toni Matheny 201-509, Betty Siemers 218-506, Teri Taylor 213-506, Nancy Lounder 574, Judy Hanna-Bell 560, Tammy Gibson 555, Crystal Tratz 537, Tammy Gibson 533, Nancy Lounder 530, Bev Mullis 524, Betty Siemers 523, Lonna Engle 516, Kelly Lambert 515, Debbie Gibson 514, Heather Miller 514, Jeanetta Woodside 514, Sonia Macinnis 513, Jan Chambers 512, Charlotte Bohl 512, Heather Miller 510, Janet Doescher 507, Peggy Marchant 504, Peggy Marchant 502, Barbara Pace 501. Games: Claudia Zavala 219, Judy Winkler 209, Anna Chancellor 203, Becky Rux 202.

SENIORS

MEN — Al Rossi 207-226-226-659, Rick Fowler 203-212-231-646, Darwin Moore 192-246-600, Art Lundahl 181-234-585, Mark Lovelace 210-192-565, Victor Wigginton 201-197-559, Arthur Ball 223-551, Reese Walker 208-182-549, Dennis Warrender 211-545, Nick Snyder 243-541, William Mott 184-183-535, Reese Walker 195-531, Chet Faurholt 197-530, Bob Prest 189-191-529, Garry Sabin 186-525, Chet Faurholt 182-523, Robert Keaton 206-523, Jim Westensee 199-519, William Mott 203-516, Bob Prest 215-514, Ken Edwards 204-513, Nick Snyder 198-512, Jerry Page 180-509, Mike Sweeny 203-506, Mike Nichols 183-503, Arthur Ball 182-500, Robert Hutchison 182-500, Ken Edwards 511, Jim Westensee 508. Games: Dennis Warrender 197, Cliff Rasmussen 196, Clifford Beck 190, Bill Hollingsworth 189, Jame Hanley 185, Art Lundahl 184, Dennis Warrender 184, Dick Laubert 183, Garry Sabin 180, George Keena 180.

WOMEN — Lucille Miller 217-173-537, Maxine Bartlett 172-184-171-527, Viola Hartwell 193-508, Natalie Jones 216-506, Vilola Hartwell 188-503, Dixie Hanley 220-486, Dee Wilson 182-480, Cleo Caswell 191-471, Judy Baker 472. Games: Louise LaFoya 181, Betty Putnam 173.

golf

Stewart Meadows GC

Lady Niners

Blind Partners Format

March 15

RESULTS — 1, Jan Cady-Vicki Nascimento.

Lady Niners

One Hundred In Format

March 22

RESULTS — 1, Jan Cady; 2, Sheila Anderson; 3 (tie), Judy Addington, Rita Riggert; 5 (tie), Pat Popow, Deanna St. Martin.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Two Best Ball Tournament Format

March 23

RESULTS — 1, Earl Norgard, Jack Hafner, Howard Wagner, Jerry Todd, 66; 2, Yosh Ohara, Ken Kelley, Tom Haas, Stan Luther, 67; 3, Pete Funch, Paul Schurman, Don Ogren, Morris Prosser, 68.

Centennial GC

Senior Tuesday

Individual Medal Play

March 22

FLIGHT A

GROSS — 1, Jim Overmyer, 71; 2, Willy Reed, 72; 3, Dan Keck, 73; 4, Don Sever, 73.

NET — 1, Norm Blandel, 65; 2, Ron Primasing, 68; 3, Matt Pinder, 68; 4, Kevin Williams, 69.

FLIGHT B

GROSS — 1, Phil Brown, 77; 2, Norm Hall, 79; 3, Bob Lent, 80; 4, Jerry Hauck, 81.

NET — 1, Rich Larsen, 67; 2, Arn Wihtol, 69; 3, Frank Thornquist, 69; 4, Chuck Schlafke, 70.

FLIGHT C

GROSS — 1, Randy Moyer, 80; 2, Bill Hymas, 82; 3, Harold Ross, 85; 4, Frank Lucas, 86.

NET — 1, Rick Drake, 67; 2, Jim Falk, 69; 3, Bob Reese, 70; 4, Dana Travers, 71.

FLIGHT D

GROSS — 1, Walt Russell, 87; 2, Len McCulley, 88; 3, Davis Jones, 90; 4, Jim Connell, 90.

NET — 1, Jack Seybold, 69; 2, Terry Miller, 69; 3, Rod Hammer, 71; 4, Bill Snook, 73.

K.P. — No. 4, 0-12 hcp., Bill Seymour; 13-up hcp., Rick Drake. No. 6, 0-12 hcp., Joel Engelson; 13-up hcp., Mike Fyre. No. 14, 0-12 hcp., Phil Brown; 13-up hcp., Alex Schulenburg. No. 17, 0-12 hcp., Sixto Rodriguez; 13-up hcp., Gary Reed.

Stone Ridge GC

Senior Tour

1-2-3 Waltz Format

March 23

FLIGHT A

GROSS — 1, Rick Tree, Rick Lloyd, John Robinson, Roger Courtney, 156; 2, Guerin Fischer, George Deschweintiz, George Berry, Gary Highland, 159.

NET — 1, Paul Bostic, John Codington, Ed Borgnino, Rich Pedraita, 134; 2, Don Mitchell, Dale Baker, Dennis Gerke, Phil Eggers, 134.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bill Ligon, Dick Gergen, Tim Tolman, Don Wallace, 176; 2, Steve Hills, Don Simpson, John Watson, Bud Diedrickson, 179.

NET — 1, John McKinney, Mort Gossett, Joe Weber, Ron Gleeson, 138; 2, Clancy Renkowski, Bob Blackford, Wayne Bennett, Jerry Krueger, 140.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Dave Johnson; 16-up hcp., Vern Moreland. No. 17, 0-15 hcp., Roger Courtney; 16-up hcp., Bill Ligon.

Eagle Point GC

Men's Club

Two-man Best Ball Format

March 26

FLIGHT A

GROSS — 1, Bottjer-Lemmerman, 71; 2, Parsons-Steinkamp, 74; 3, Clayton-Howard, 75.

NET — 1, Reid-Farley, 67; 2, Mollett-Wooley, 67; 3, Fowler-Hutchinson, 67.

FLIGHT B

GROSS — 1, Johnson-Marks, 77; 2, Hughes-Eckwall, 81; 3, Plannette-Simpson, 83.

NET — 1, Collins-Marsango, 68; 2, Fierke-Sovine, 69; 3, Blanchard-Blanchard, 70.

FLIGHT C

GROSS — 1, Parks-Shaw, 82; 2, Grove-McElmurry, 85; 3, Bennett-Cash, 86.

NET — 1, Bolsinga-Ross, 64; 2, Harrison-Brick, 67; 3, Boe-Hansen, 68.

Men's Club Stroke Play

March 26

FLIGHT A

GROSS — 1, Parsons, 78; 2, Clayton, 80; 3, Howard, 80.

NET — 1, Farley, 70; 2, Fowler, 70; 3, Lemmerman, 75.

FLIGHT B

GROSS — 1, Shaw, 87; 2, Hutchinson, 87; 3, Schamanek, 90.

NET — 1, Blanchard, 75; 2, Reid, 76; 3, Sisson, 77.

FLIGHT C

GROSS — 1, Johnson, 85; 2, Fierke, 91; 3, Howlett, 93.

NET — 1, Grove, 75; 2, Vigil, 75; 3, Marsango, 76.

FLIGHT D

GROSS — 1, Bolsinga, 92; 2, Cash, 95; 3, Halme, 95.

NET — 1, Boe, 70; 2, Harrison, 73; 3, Parks, 73.

Senior Monday

Best 2 of 4 Format

March 28

FLIGHT A

GROSS — 1, Lemmerman, Cockrum, Clayton, Howard, 141; 2, Gage, Grove, Paauwe, Douglas, 144.

NET — 1, Moore, Keasler, Gossett, McDearmid, 126; 2, Dobbs, Johnson, Young, Tree, 127.

FLIGHT B

GROSS — 1, Marks, Johnson, Gerke, 156; 2, Foulon, Gergen, Fierke, Fitzsimmons, 160.

NET — 1, Vigil, Siedlecki, Roberts, Peeters, 123; 2, Grove, Boyd, Milligan, Plannette, 123.

FLIGHT C

GROSS — 1, Hines, Davies, Gottinger, McElmurry, 159; 2, Dippel, Allen, Williams, Fauble, 162.

NET — 1, Harrison, Brick, Nabozny, Tolmie, 119; 2, Rudey, Ireland, DeGroot, Bolsinga, 128.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Stupfel; 16-up hcp., Siedlecki. No. 8, 0-15 hcp., Drewien; 16-up hcp., Milligan. No. 13, 0-15 hcp., Nabozny; 16-up hcp., Hyden. No. 15, 0-15 hcp., Farley; 16-up hcp., Grove.

Bear Creek GC

Parent-Junior Scramble

March 26

ADVANCED FLIGHT

RESULTS — 1, Travis Cave-Rick Cave; 2, Tyler Myers-Jerry Myers.

gymnastics

Southern Oregon Gymnastics Academy

Oregon State Optionals Gymnastics Championships

At North Eugene High School

March 26-27

LEVEL 7

AGE 11

Emma Carlini — 3, vault, 9.325; 7, bars, 8.425; 5, beam, 9.3; 7, floor, 9.05; 5, all-around, 36.1.

AGE 13

Erykha Bermudez-Winney — 2, vault, 9.45.

AGE 14

Kaitlyn Tosh — 3, vault, 9.35; 3, bars, 9.075; 7, beam, 9.075; 7, floor, 9.1; 3, all-around, 36.6.

TEAM SCORE — 107.825

LEVEL 8

AGE 12-13

Lauren Hill — 4 (tie), vault, 9.1; 3, bars, 9.55; beam, 8.9; 3, floor, 9.475; 6, all-around, 37.025.

Renae Nisbet — 10, bars, 8.95; vault, 8.8; beam, 9.15; floor, 8.85; all-around, 35.75

Alicia Wolverton — 10, vault 8.85; bars, 8.8; 10, beam, 9.175; floor, 9.225; 10, all-around, 36.05.

TEAM SCORE — 108.895.

America's Best Kids

2011 Oregon Compulsory Invitational

At Eugene

March 27

LEVEL 4

AGES 6-7

Sabrina Swartz — 10, vault, 8.85; 6, bars, 8.7; 3, beam, 8.7; 1, floor, 9.4; 3, all-around.

AGES 8-9

Macayla Crews — 5 (tie), vault, 9.3; 1, bars 9.6; 6, beam 8.65; 2, floor, 9.4; 2, all-around.

Savannah Vancil — 10, vault, 8.9; 6 (tie), bars 8.95; 9, beam, 8.5; 8 (tie), floor, 9.0.

Abbigail Buck — 11, vault, 8.65; 7 (tie), beam 8.6; 6 (tie), floor, 9.05.

AGES 10-12

Kaitlin Brookman — 7, vault, 9.325; 7 (tie), bars, 9.1; 5, beam, 8.85; 1, floor, 9.5.

Kaitlyn Elliot — 11, vault, 9.15; 7 (tie), bars 9.1; 6, beam, 8.75; 8 (tie), floor, 9.15.

Alma Gomez — 8 (tie), vault, 9.3; 4 (tie), bars 9.3; 4 (tie), floor, 9.25.

LEVEL 5

AGES 7-9

Chase Hamik — 2, vault, 8.75; 7, bars, 8.8; 1, beam, 9.275; 4, floor, 9.3; 2, all-around.

Rylie Smith — 5, vault, 8.35; 2, bars, 9.45; 3, beam, 9.025; 6, floor, 9.175.

Paris Drewien — 8 (tie), vault, 8.1; 4, bars, 9.1; 4, beam, 9.0; 5, floor, 9.25.

Gabby Ogier — 8 (tie), vault, 8.1; 8 (tie), bars 8.45; 6, beam, 8.85; floor, 8.9.

AGES 12-13

Marinda Stanton — 2, vault, 9.05; 1, bars, 9.45; 1, beam, 9.45; 1, floor, 9.6; 1, all-around.

LEVEL 6

AGES 9-10

Jada Perry — 6, vault, 8.4; 2, bars, 8.05; 3, beam, 9.0; 12 (tie), floor, 9.0; 2, all-around.

AGES 11-13

Sage Swartz — 6, vault 8.2; 3, beam, 8.75; 3, floor, 8.25.

LEVEL 4 — Third-place.

LEVEL 5 — Third-place.

State Optionals Gymnastics Competition 2011

Eugene, Oregon hosted by Gymnastics Northwest

March 26-27

LEVEL 7

AGES 13-14 A

Angie Spelletich — Vault, 8.9; 4, bars, 8.3; 3, beam, 9.425; 5, floor, 9.15; 6, all-around, 35.775.

Natalie Alexander — 9, vault, 8.95; 6, beam, 9.125; 5, floor, 9.15; 9, all-around, 34.8.

Olivia Berryessa — 7, floor, 9.125.

AGES 13-14 B

Emily Eisma — 6, vault, 9.225; 5, bars, 9.0; 2, beam, 9.4; 1, floor, 9.425; 3, all-around, 37.05.

Sydney Norvell — 3, vault, 9.375; 4, bars, 9.05; 6, beam, 8.9; 7, floor, 9.075; 6, all-around, 36.4.

AGES 13-14 C

Lily Edwards — 5, vault, 9.2; 9, beam, 8.55.

AGES 15-UP

Akela Easter-Thomas — 8, vault, 9.225; 5, beam, 9.3; 7, floor, 9.125; all-around, 34.6.

Stephanie Booker — Vault, 8.75; 9, floor, 9.05.

LEVEL 8

Maren Lightheart — Vault, 8.6; bars, 8.4; beam, 9.05; floor, 8.3; all-around, 34.35.

Laci James — 5, vault, 9.125; 5, bars, 9.2; floor, 9,3; all-around, 35.325.