Bowling

Bowling

Honor Roll

Craig Long rolled a 300 game in the Ball & Chain League at Roxy Ann Lanes on April 21.

U

Mony Bristow scored a 299 game in the Monday Rogue League at Lava Lanes. She added a 289 and a 203 for a 791 series.

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Matt King 259-760; Dan Gibson 265-740; Rob Daniels 264-738; Ryan Fiegi 248-736; Mark Bell 243-728; Mike Kringlebach 279-724; Damon Cochran 278-723; Gary Wooldridge 258-717; Greg Newtson 248-717; Jeff Gilliame 278-715; Joe Stuart 279-711; Sam Coulter 264-709; Jerry Richardson 242-701; Craig Long 255-700; Greg Nichols 258-692; Adam Southard 238-691; Jason McCleary 290-685; Jerry Smith 258-682; Neal Roberts 237-674; Brian Mosier 246-671; Jim Brockbank 257-669; Scott Helstowski 257-668; Larry Rux 267-667; Jan Davies 247-666; Dan LaFond 235-665; Jordan Ellis 242-661; Brian Blackwell 258-657; Scott Helstowski 227-652; Ryan Bentley 256-651; Dan Gibson 244-650; Frankie Rutigliano 244-650; Jary Kapus 243-648; Ray Smith 234-644; Greg Nichols 223-644; Jared Pruitt 239-643; Dale Matheny 228-641; Tom Cook 256-640; Brad Merritt 226-638; Tony Bristow 246-636; Brian Blackwell 214-634; Tim Magerle 256-633; Jeff Pottruff 249-632; Willie Anderson 221-626; Ryan Shook 222-623; Ken Peck 248-621; Dirk Collins 234-621; Bruce Snook 258-618; Duane Patterson 241-618; Kelly Ross 230-617; Randy Whitehead 214-615; Brian Goode 244-614; Mike Champion 225-612; Richard Tobin 226-610; Jeff King 233-606; Rod Ruthstrom 247-605; Jared Inlow 223-602; Arthur Ball 222-601; Brian Godley 210-601; Rick Sanchez 209-600; Mike Henderson 205-600; Don McDonald 204-580; Trevor Ryan 226; Dakota Marshall 225.

WOMEN — Mony Bristow 299-289-791; Sam Blackwell 245-657; Linn Goode 257-623; KD Pritchett 236-616; Marlana Pruitt 230-600; Jodi Bell 212-600; Phyllis Foster 206-564; Lynne Lawry 195-523; Shirley Knight 190-516; Louise LaFon 176-503.

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Bill Cramer 244-243-257-744, Jason McCleary 299-237-725, Bill Irwin 246-246-227-719, Laura Harvey 222-231-242-695, Bill Weekley 243-667, Joe Stuart 241-220-662, Alex Romanowsky 237-222-635, Brett Hays 226-622, Ed Lee 227-618. Games: Bob Prest 236, Euel Rutledge 225, Jim Irwin 222.

MEN — Craig Long 300-264-772, Dave Wooley 278-259-223-760, Curtis Woolard 226-277-717, Steve Shoemaker 246-265-703, Gary Hudnall 258-231-701, Lucas Padilla 290-691, Dan Gibson 247-226-689, Bruce Harper 222-220-235-677, Larry Rux 259-224-673, Chuck Eilenberger 236-230-668, Andrew Rux 242-659, William Travis 225-233-652, Fred Kadin 238-234-643, Dale Matheny 221-238-642, Glen Bostrom 235-222-639, Randy Pace 255-631, Ron Seymour 221-627, Larry Sprague 224-623, Kurt Goff 233-622, Mike Henderson 233-619, Al Neubauer 222-617, Michele Rutigliano 242-616, Frankie Rutigliano 233-216-616, Rick Sachen 254-616, Steve Robertson 227-614, Billy Cordell 606. Games: Mitch Babcock 236, Earl Akers 226, Kent Brown 226, Steve Siemers 224, Leon Fogle 222, Blake McKenzie 221.

WOMEN — Laura Harvey 200-232-216-648, Brenda Stinnett 248-205-643, Lela Larkin 214-243-638, Joan Konopasek 204-209-205-618, Peggy Marchant 203-234-605, Barb Henderson 231-200-586, Nancy Lounder 213-201-576, Sharon Severe 232-575, Lonna Engle 244-572, Sheila Anderson 215-533, Sherron Matheny 200-523, Lucille Miller 210-520, Shannon Armour 220-516, Shari Tarvin 212-514, Rockie Trinca 200-505, Toni Matheny 543, Barbara Reva 530, Theresa Sprague 529, Betty Siemers 527, Shelley Bennett 520, Peggy Marchant 517, Shelley Bennett 516, Mary Tuttle 513, Judy Hanna-Bell 509, Lynne Lawry 504, Carol Coplen 503, Diana Hanstein 503, Joan Keeney 500. Games: Anne Seymour 212, Lora McLean 202.

SENIORS

MEN — Arthur Ball 214-198-590, Hal Crockford 202-181-555, Walter Shontz 200-182-542, Darwin Moore 183-182-532, Nick Snyder 188-510. Games: George Beldi 196.

WOMEN — Ginny Crockford 188-496.

city league

Medford Parks & Recreation

Through April 25

MEN'S BASEBALL

Diamond Heat 3-0

Dodgers 2-1

Mariners 0-4

MEN'S COMPETITIVE BASKETBALL

M&J Warriors 3-0

Oil Stop 2-1

Waterboyz 2-1

Smokin Aces 1-2

Court Jesters 1-2

We Goin Sizzler 0-3

MEN'S RECREATIONAL NORTHERN DIVISION BASKETBALL

Bad News Bears 2-0

Garrett Hall State Farm 2-0

Bandits 1-1

Red Robin 1-1

Fire Ballers 0-2

Old School 0-2

MEN'S RECREATIONAL SOUTHERN DIVISION BASKETBALL

MVP 2-0

The Misfits 2-0

Central Medford Transformers 1-1

Vertically Challenged 1-1

Perez's Legacy 0-2

Bump & Grind 0-2

CHURCH A SOFTBALL

Cross Eyed 1-0

Bethel Church 1-0

The Naz 0-1

SDA/State Farm 0-1

CHURCH A SOFTBALL

Forte 1-0

West Minster Presbyterian Church 1-0

Brothers in Christ 1-0

Jager Bombers 0-1

SDA-4-HIM 0-1

City on a Hill 0-1

MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

Hooligans 1-0

Southern Oregon Flatliners 1-0

AllWeather Wood 1-0

Rick Stevens Painting 1-0

Summit Beverage 0-1

Dalton Gang 0-1

4 Daughters Irish Pub 0-1

Broke N Draggin 0-1

MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

Duralast Roofing 1-0

Hunt Tractor 1-0

ACME Hit Squad 1-0

Blackstone 1-0

KOGAP Enterprises Inc. 1-0

On Point Construction 0-1

Innovators 0-1

Centennial 0-1

The Pipe Layers 0-1

HEA Engineering 0-1

MEN'S B ROGUE SOFTBALL

Wild Bunch 1-0

Bang Bang Mafia 1-0

CJBFC Pyros 1-0

Bangers 1-0

Silkscreen Factory 0-1

Puff's Smoke Shop 0-1

Blazers 0-1

Mt. Mikes 0-1

MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

Jackson Co. Tx Courts 1-0

Nailwacker Construction 1-0

Jackson County Security 1-0

SpringHill Suites 1-0

Pro Star 1-0

Optical Illusions 1-0

DOTR 0-1

Average Joes 0-1

Peterson Cats 0-1

Jacksonville Insurance 0-1

Crater Car Wash 0-1

Medford Firefighters 0-1

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

SOS Plumbing 1-0

West Coast Collision 1-0

Landsharks 1-0

BB 1-0

The Ashland Refugees 1-0

Sherm's Food 4 Less 1-0

Smitties.net 0-1

L2 Pros 0-1

Old Farm House 0-1

Tollgate Inn 0-1

Four Seasons Softball 0-1

Sons of Pitches 0-1

MEN'S UPPER DIVISION SOFTBALL

Steve Himmelman Construction 1-0

Western Eagle Packing 1-0

Jackson Creek 1-0

Lava Lanes 1-0

Mike Hussey Trucking 1-0

Bombshelter 1-0

Islanders 0-1

Oil Stop 0-1

Tim's Chips/Walking Billboards 0-1

Aftershock 0-1

OMAR's BAR & GRILL 0-1

S.O. Blaze 0-1

SENIOR ASSOCIATION SOFTBALL

Leftovers 1-0

Medford Lightning 1-0

Ibupros 0-1

Rascals 0-1

SUNDAY COED B SOFTBALL

Bad News Bears 1-0

Toreros Mexican Restaurant 1-0

One Hit Wonders 1-0

Fuel Fitness 1-0

Itz Clutch 1-0

SWAT 1-0

Brock Peters Painting 1-0

TC Chevy 0-1

Family Feud 0-1

Patrick O'Connor Landscaping 0-1

CDS Publications 0-1

Rogue Rebels 0-1

Buckets Big Sticks 0-1

Ron Bear Construction 0-1

SUNDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

Boise Brawlers 1-0

IV Leaguers 1-0

Stop 'N Go 1-0

Bad Company 1-0

BTA Bombers 1-0

Skid Marks 1-0

Jacksonville Insurance 1-0

In It To Hit It 0-1

Who Cares 0-1

Eagles 0-1

B & B 0-1

Special Deliveries 0-1

BatBusters 0-1

Benchwarmers 0-1

SUNDAY COED C NATIONAL SOFTBALL

Diamond Debauchery 1-0

Make It a Double 1-0

Just 4 Fun 1-0

Sisters and Misters 1-0

Double Vision 1-0

Cobra Kai Dojo 1-0

Broke 'N' Naggin JCP 1-0

Bandits 0-1

Tigers 0-1

Horton Plaza 0-1

Gage It Construction 0-1

4 M Timber 0-1

Los Arcos 0-1

Placeholder 14 0-1

WEDNESDAY COED B SOFTBALL

Patrick O'Connor Landscaping 1-0

Joe's Sports Bar & Grill 1-0

Mike Hussey Trucking 1-0

Screwballs 1-0

Down to Earth Landscaping 0-1

Sorccerers 0-1

Off Constantly 0-1

Century Link 0-1

WEEKDAY COED C SOFTBALL

Dick's Towing 1-0

ADSO 1-0

Lil' Pantry 1-0

Pyros 1-0

Sacred Heart Angels 1-0

ASANTE 1-0

Just Havin' Fun 0-1

Recology 0-1

Rookies 0-1

Rusty's 4x4 0-1

The Misfits 0-1

Siskiyou Sports 0-1

WOMEN'S A SOFTBALL

Relax 1-0

Bruce's Auto Repair 1-0

Mojo 1-1

Dirty Girlz 0-1

Beasy's 0-1

WOMEN'S B SOFTBALL

4 Daughters 1-0

Optimism 1-0

The Dugout 1-0

Great American Pizza Company 1-0

Lady Diamonds 0-1

Outlaws 0-1

BBB 0-1

Placeholder 8 0-1

WOMEN'S C SOFTBALL

Full Throttle 1-0

Firecrackers 1-0

Lane's 1-0

Life is Good 1-0

Umpqua Bank 1-0

Superstars 0-1

Tim's Chips/Lady Billboards 0-1

Betty Ballers 0-1

Pier 21/Kellington & Kellington 0-1

COED B VOLLEYBALL

Mischief Mayhem 11-5

Sterlin West Property Management 10-6

Kung Pow 10-6

Moss Adams 8-8

Super Mario Ballers 7-9

Shank You Very Much 2-14

COED B MAJOR VOLLEYBALL

Spiked Punch 14-2

Desperados 12-4

A Team 8-8

Off in the Woods 7-9

SWAT 5-11

This Ain't No Softball 2-14

COED C VOLLEYBALL

Gary Lee Construction 10-6

What Happened 10-6

One Hit Wonders 9-7

The Dark Side 9-7

Set Me Up Scotty 6-10

Ivy League 4-12

COED C MAJOR VOLLEYBALL

Joy of Sets 11-5

BK Lounge 11-5

Juan in a Million 10-6

The Cruzers 7-9

Servin' Up Trouble 5-11

Serve Ace Us 4-12

WOMEN'S A VOLLEYBALL

Seven 16-0

Girls Night Out 10-6

Mom Crew 8-8

Your Mom 4-12

Licorice Whips 4-12

Eagles 2-14

WOMEN'S B VOLLEYBALL

Dig It 14-2

Fireflies 12-4

Saucy Spikers 7-9

Family Ties 6-10

Just 4 Fun! 5-11

The Nursing Ninjas 4-12

COED INDOOR SOCCER

Young Money 1-0

Il Iupo Bocca 1-0

TBA 1-1

Dream Team 0-1

Medford United 0-1

WOMEN'S INDOOR SOCCER

Swift Kicks 1-0

B.R.A.S.E.S. 1-0

The Misfits 0-1

Lightning 0-1

COED OUTDOOR SOCCER

Pressure 1-0

City 1-0

Naranja Mechanica 1-0

Lightning 1-0

Rebels 0-1

RLL United 0-1

Placeholder 5 0-1

Central 0-1

WOMEN'S OUTDOOR SOCCER

Wolfpack 1-0

Bumblebees 1-0

Lightning 1-1

Vibe 0-1

Renegades 0-1

golf

Quail Point GC

Senior Men's Club

Mexican Scramble Format

April 20

RESULTS — 1, Paul Schurman, Wyman Williams, Jim Ellis, Andy Nairne, 22.25; 2, Gene Ritter, Russ Smith, Dick Robinson, Jack Hafner, 23.5; 3, Earl Norgard, Pete Funch, Bill Carhart, John Bjorkholm, 24.5.

K.P. — Gene Ritter.

Ladies Club

Throw Out Tournament

April 20

FLIGHT A

RESULTS — 1, Val Rhodes, 28; 2, Pat Popow, 33; 3, Dee St. Martin, 34.

FLIGHT B

RESULTS — 1, Barbara Sturtevant, 30; 2 (tie), Eliane Wells, Judy Wallace, 33.

FLIGHT C

RESULTS — 1, Pat Seggelink, 27; 2, Vera Alexander, 32; 3, Elizabeth Blue, 33.

CHIP-IN — No. 9, Vera Alexander.

LOWEST PUTTS — 1 (tie), Val Rhodes, Pat Seggelink, Dee St. Martin, 15.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Two-man Team Format

April 20

FLIGHT A

GROSS — 1, John Robinson-Roger Courtney, 153; 2, Guerin Fischer-Ken Gentry, 157; 3, Bob Mayfield-Leon Stupfel, 168.

NET — 1, George Berry-Gary Highland, 138; 2, Jim Hyden-Mike Prohorenco, 138; 3, Bob Moore-Dave Jones, 143.

FLIGHT B

GROSS — 1, Phil Eggers-Neil Barnes, 173; 2, Pred Pearson-Don Gaeden, 179; 3, Troy Reynolds-Red Gentry, 183.

NET — 1, Don Mitchell-Dale Baker, 142; 2, Rod Hammer-Bob Blackford, 143; 3, Jim Hagemann-Greg Wright, 145.

FLIGHT C

GROSS — 1, Dick Gergen-Ray Hall, 177; 2, Denny Ferrin-Dick Gergen, 183; 3, Ralph Sauerwald-Earl Sloan, 193.

NET — 1, Walt Russell-Pete DeGroot, 136; 2, Zane Searles-Joe Zagorski, 140; 3, Wayne Bennett-Jerry Krueger, 146.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Guerin Fischer; 16-up hcp., Ray Hall. No. 17, 0-15 hcp., Mike Prohorenco; 16-up hcp., Bob Waldo.

Thursday Church League Standings

Week 2

Through April 21

GROSS — 1, Community Bible C.P. No. 1, 77; 2, LDS Gold Hill, 81; 3, Westminster, 82; 4, Medford Adventist, 88; 5, Bethel No. 1, 92; 6, Faith Christian, 92; 7, St. John Lutheran No. 1, 100; 8, Grace Christian (Blue), NA.

NET — 1, Table Rock Fellowship, 62; 2, Bethel No. 2, 65.5; 3, Hope Christian, 66.5; 4, St. Peter Lutheran, 68.5; 5, St. John Lutheran No. 2, 71; 6, Community Bible C.P. No. 2, 73; 7, Son Rise Christian, 86; 8, Grace Lutheran (Blue), NA.

K.P. — No. 12, Dave Judd. No. 17, Cory Walker.

Stewart Meadows GC

Men's Club

Four-man Orange Ball Net Format

April 2

RESULTS — 1, Marv Hackwell, Josh Loy, Vern Loy, Dave Mooers, 129.2; 2, Brian Champion, Randy Neely, Ron Neely, Steve Whichard, 134; 3, Ed Arnold, Ken Carr, Ed Colin, Ben Qualkenbush, 137.2; 4, Bruce Irwin, George Kerth, Kip Nelson, Norm Renner, 138.8; 5, John Devos, Ken Gentry, John Robinson, Arn Wihtol, 141.4; 6, Franklin Corbin, John Jensen, Frank Lucas, Ed Olson, 142.2.

K.P. — No. 3, Ron Neely. No. 5, John Jensen. No. 7, Ben Qualkenbush.

Lady Niners

Medal Play

April 19

FLIGHT A

GROSS — 1, Jan Cady; 2, Joan Peek.

NET — 1 (tie), Joani Bristol, Carol James, Kathy Silvers.

FLIGHT B

GROSS — 1, Linda Forrette; 2, Georgia Vukovich.

NET — 1, Judy Wallace; 2, Gloria Smith.

Centennial GC

Senior Tuesday

Four-man Orange Ball Format

April 19

FLIGHT A

GROSS — 1, Steve Elam, Steve Lovich, Bob Lent, Dave Stiemert, 145; 2, Willy Reed, Rick Young, Don Sever, Buddy Grove, 145; 3, Bill Drewien, Harold Ross, Ron Primasing, Ray Smith, 160.

NET — 1, Rich Larsen, Denny Sweet, Jim Douglas, Chuck Schlafke, 127; 2, Bob Cambas, Mike Miller, Frank Lucas, Jim Kauffman, 131; 3, Don McClure, Dave Knox, Bob Reese, Roger Vanbuskirk, 133.

FLIGHT B

GROSS — 1, Jim Graham, Mark Lewis, Frank Thornquest, David Harloff, 159; 2, Mike Meiring, Ruben Davalos, Rick Holzwarth, Larry Sullivan, 161; 3, Kevin Williams, Gary Warner, Jodie Parker, Antone Pedersen, 169.

NET — 1, Len Renfer, John Ouellet, John Ferris, Larry Scott, 128; 2, Gordy Carrigan, John Burkhart, Fred Seggelink, Sixto Rodriguez, 130; 3, Michael Shanafelt, Ben Arechiga, Chuck Henke, Len Hoerner, 132.

K.P. — No. 4, 0-12 hcp., Steve Lovich; 13-up hcp., Dana Travers. No. 6, 0-12 hcp., John Ferris; 13-up hcp., Jodie Parker. No. 14, 0-12 hcp., Mike Gates; 13-up hcp., Bill Hymas. No. 17, 0-12 hcp., Steve Elam; 13-up hcp., Rod Hammer.

Rose Club

April 21

GROSS — 1, Judy Laws; 2, Ruth Walker; 3, Judy Tonn; 4, Linda Johnson.

NET — 1, Dianne Ouellet; 2, Mindy Ferris; 3, Suzanne Lang; 4, Tonia Husel.

Eagle Point GC

Men's Super Drive

April 25

FLIGHT A

GROSS — 1, B. Grove, G. Gage, C. Gage, Parsons, 133; 2, Cockrum, Lemmerman, Bottjer, Hein, 136.

NET — 1, Honda, Siedlecki, Peeters, Roberts, 118; 2, Marks, Oleksow, Johnson, Marks, 120.

FLIGHT B

GROSS — 1, Hines, Davies, Guyer, McElmurry, 151; 2, Plume, Sayler, Bennett, Cash, 154.

NET — 1, Hossu, Brick, Nabozny, Tolmie, 108; 2, Moll, Eaton, Wolf, Winnen, 111.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Fitzsimmons; 16-up hcp., Norquist. No. 8, 0-15 hcp., Clayton; 16-up hcp., Winnen. No. 13, 0-15 hcp., Bucher; 16-up hcp., Wolf. No. 15, 0-15 hcp., G. Gage; 16-up hcp., Ross.

1-2-3 Waltz and Individual Format

April 23

INDIVIDUALS

FLIGHT A

GROSS — 1, Mike Bottjer, 75; 2, Steve Howard, 75; 3, Chris Cummings, 77.

NET — 1, Clay Farley, 69; 2, Darrell Scott, 70; 3, Bill Shearin, 71.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bill Ferguson, 78; 2, Jim Hyden, 82; 3, Richard Sparks, 83.

NET — 1, Leroy Hein, 71; 2, Eric Shaw, 71; 3, Benny Shapiro, 73.

FLIGHT C

GROSS — 1, Michael Johnson, 83; 2, Alex Bellen, 87; 3, Ray Bennett, 89.

NET — 1, Bill Fierke, 68; 2, Mike Fetrow, 72; 3, Rick Collins, 73.

FLIGHT D

GROSS — 1, Don Wolf, 84; 2, Ron McElmurry, 84; 3, Ted Nakamura, 88.

NET — 1, Phil Cash, 63; 2, Roger Dinwiddie, 66; 3, Dennis Bolsinga, 72.

TEAM RESULTS

GROSS — 1, B. Lemmerman, T. Marks, D. Howlett, D. Wolf, 158; 2, S. Howard, D. Moll, A. Bellen, T. Nakamura, 159; 3, M. Bottjer, R. Ousey, R. Collins, K. Sorenson, 161.

NET — 1, D. Scott, B. Ferguson, M. Johnson, R. Dinwiddie, 123; 2, C. Farley, B. Sisson, D. Grove, R. McElmurry, 128; 3, C. Cummings, L. Hein, G. Hoppe, P. Cash, 131.

K.P. — No. 3, E. Shaw, B. Davidson. No. 8, M. Donnall, B. Betts. No. 13, R. Rautenberg, R. Collins. No. 15, G. Cartwright, R. McElmurry.