auto racing

auto racing

Siskiyou Sports Car Club of Southern Oregon Autocross

Race 3

At Jackson County Sports Park in White City

May 22

AUTOCROSS RESULTS (TOP 10) — 1, Herman Pahls, Coquille, '07 Phoenix F-1000, 1:04.955; 2, Sonny Smith, Roseburg, '67 AC Cobra Replica, 1:08.08; 3, Randy Grubb, Grants Pass, '02 Birkin 7, 1:06.221; 4, Robert Steck, Eugene, '06 Subaru STI, 1:06.833; 5, Rob Ocker, Eugene, '06 Subaru STI, 1:07.015; 6, Dave Kipperman, Roseburg, '10 Lotus Seven, 1:07.765; 7, Allen Gee, Eugene, DSR, 1:07.924; 8, Jennifer Ocker, Eugene, '06 Subaru STI, 1:08.682; 9, William Cosby, McKinleyville, Calif., '07 Chevrolet Corvette, 1:09.088; 10, Terry Hinesly, Prospect, '86 Mazda RX-7, 1:09.512.

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Greg Nichols 258-744; Arthur Ball 266-711; Dan Gibson 259-707; Ron Kendall 267-692; Kevin Valiquette 245-690; Phil Wall 257-681; Mike Henderson 267-677; John Rohde 247-664; Sam Coulter 237-659; Leon Fogle 280-655; Frankie Rutigliano 224-653; Mike Kringlebach 235-645; Jason Asmussen 234-645; Neal Roberts 227-645; Steve Rennick 254-644; Chet Wilson 245-642; Bill Janes 236-631; Eric Bray 249-630; Trevor Nave 226-630; Bob Blackwell 234-627; Tony Bristow 217-626; Craig Long 217-626; Duane McLean 248-624; Sam Coulter 236-622; Bill Johnson 225-621; Joe Stuart 223-620; David McFall 213-614; Kelly Ross 208-614; John Rohde 246-608; Craig Robinson 232.

WOMEN — Jodi Bell 247-684; Holly Rutigliano 215-630; Linn Goode 204-600; Laurie Owen 244-543; Amber Giuliani 226

SENIORS

MEN — Ross Burd 235-664; Darrell Cordonier 222-651; Bill Donnelly 246-632; Cleon Botsford 224-626; Art Ball 225-617; Bruce Snook 223-604

WOMEN — Jan Chambers 211-559.

JUNIORS — Trevor Lee 300-603.

At Roxy Ann Lanes

MEN — Bill Haars 268-231-718, Bob Korth 233-236-687, Daryn Armstead 224-241-221-686, Brett Hays 234-646, Dave Wooley 225-224-642, Duane Patterson 226-638, Bill Cramer 236-615, Steve Siemers 620. Games: TJ Wiedrich 247, Darwin Moore 235, Ron Seymour 235, McKenzie Franklin 223, David Bromagem 223, Bill Weekley 223.

WOMEN — Shelley Bennett 201-558, Lela Larkin 204-552, Bev Schultz 201-539, Peggy Marchant 558, Maxine Bartlett 532, Lora McLean 517, Carol Coplen 511, Lucille Miller 509.

SENIORS

MEN — Bob Prest 238-237-205-680, Fred Hamblin 219-212-600, Carol Harsh 200-232-580, Bruce Snook 200-193-562, Ross Burd 210-545, George Beldi 182-186-535, Leighton Edge 202-529, Robert Hutchison 188-516, John Wright 200-516, Dick Mundt 511.

WOMEN — Lucille Miller 215-531, Carol Coplen 193, Lois Voss 173.

ROXY JR/ADULT: (2 Game Series)

JUNIORS — Jake Donis 255-225, Charlie Sanders 224, Corrisa Weekley 194, Christopher Young 130.

ADULTS — Dakota Marshall 224, Cody Linthwaite 223.

city league

Medford Parks & Recreation

Through May 23

MEN'S BASEBALL

Diamond Heat 5-2-1

Dodgers 4-4-1

Mariners 3-6

MEN'S COMPETITIVE BASKETBALL

M&J Warriors 7-0

Oil Stop 6-1

Court Jesters 3-4

Waterboyz 3-4

Smokin Aces 2-5

We Goin Sizzler 0-7

MEN'S RECREATIONAL NORTHERN DIVISION BASKETBALL

Bad News Bears 5-0

Bandits 4-1

Garrett Hall State Farm 3-2

Red Robin 2-3

Fire Ballers 0-5

Old School 1-4

MEN'S RECREATIONAL SOUTHERN DIVISION BASKETBALL

Central Medford Transformers 4-1

Vertically Challenged 4-1

MVP 3-2

The Misfits 3-2

Bump & Grind 1-4

Perez's Legacy 0-5

CHURCH A SOFTBALL

The Naz 4-1

Cross Eyed 3-2

SDA/State Farm 2-3

Bethel Church 1-4

CHURCH B SOFTBALL

Brothers in Christ 4-1

Jager Bombers 4-1

West Minster Presbyterian Church 3-2

Forte 3-2

SDA-4-HIM 1-4

City on a Hill 0-5

MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

Hooligans 5-0

Rick Stevens Painting 5-0

Southern Oregon Flatliners 4-1

4 Daughters Irish Pub 2-3

Summit Beverage 2-3

AllWeather Wood 1-4

Dalton Gang 1-4

Broke N Draggin 0-5

MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

Blackstone 5-0

KOGAP Enterprises Inc. 5-0

Hunt Tractor 3-2

On Point Construction 3-2

Duralast Roofing 2-3

The Pipe Layers 2-3

HEA Engineering 2-3

Innovators 2-3

ACME Hit Squad 1-4

Centennial 0-5

MEN'S B ROGUE SOFTBALL

Wild Bunch 4-1

CJBFC Pyros 4-1

Silkscreen Factory 4-1

Bangers 3-2

Bang Bang Mafia 3-2

Mt. Mikes 1-4

Blazers 1-4

Puff's Smoke Shop 0-5

MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

Pro Star 5-0

Optical Illusions 4-1

Jackson County Security 4-1

SpringHill Suites 4-1

Jackson Co. Tx Courts 3-2

Nailwacker Construction 3-2

Jacksonville Insurance 2-3

Average Joes 2-3

Medford Firefighters 2-3

Peterson Cats 1-4

DOTR 0-5

Crater Car Wash 0-5

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

BB 5-0

Landsharks 4-1

The Ashland Refugees 4-1

L2 Pros 4-1

West Coast Collision 3-1-1

SOS Plumbing 3-2

Tollgate Inn 2-3

Four Seasons Softball 2-3

Sherm's Food 4 Less 1-4

Smitties.net 1-4

Sons of Pitches 0-4-1

Old Farm House 0-5

MEN'S DOUBLEHEADER SOFTBALL

Holiday RV 7-1

Green Thumb Farms 7-1

Les Schwab 4-4

Summit Transport/Joe Guider Trucking 4-4

McMurray & Sons Roofing 2-6

Baxter Auto Parts 0-8

MEN'S UPPER DIVISION SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 5-0

Jackson Creek 4-1

Oil Stop 4-1

Western Eagle Packing 4-1

Steve Himmelman Construction 3-2

Islanders 3-2

Bombshelter 3-2

Lava Lanes 2-3

Tim's Chips/Walking Billboards 1-4

Aftershock 1-4

OMAR's BAR & GRILL 0-5

S.O. Blaze 0-5

SENIOR ASSOCIATION SOFTBALL

Leftovers 5-0

Medford Lightning 3-2

Ibupros 1-3-1

Rascals 0-4-1

SUNDAY COED B SOFTBALL

One Hit Wonders 3-0

Itz Clutch 3-0

Brock Peters Painting 2-0

Buckets Big Sticks 2-1

Toreros Mexican Restaurant 2-1

Fuel Fitness 2-1

SWAT 2-2

TC Chevy 1-1

Patrick O'Connor Landscaping 1-1

Bad News Bears 1-2

CDS Publications 1-2

Batbusters 0-1

Rogue Rebels 0-2

Ron Bear Construction 0-2

Family Feud 0-4

SUNDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

Jacksonville Insurance 2-0

Placeholder 16 1-0

Placeholder 17 1-0

Special Deliveries 4-1

Boise Brawlers 3-1

Skid Marks 3-1

In It To Hit It 3-1

IV Leaguers 2-1

Stop 'N Go 3-2

Bad Company 2-2

BTA Bombers 2-2

Who Cares 2-3

Benchwarmers 1-3

B & B 1-4

Eagles 1-4

BatBusters 0-4

SUNDAY COED C NATIONAL SOFTBALL

Diamond Debauchery 5-0

TC Chevy 4-0

Make It a Double 4-0

Double Vision 4-0

Sisters and Misters 4-1

Cobra Kai Dojo 3-2

Just 4 Fun 3-2

Broke 'N' Naggin JCP 1-2

Tigers 1-3

Bandits 1-3

Horton Plaza 1-3

4 M Timber 1-3

Placeholder 16 0-1

Placeholder 15 0-2

Los Arcos 0-2

CDS Publications 0-3

Gage It Construction 0-4

WEDNESDAY COED B SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 4-1

Patrick O'Connor Landscaping 4-1

Joe's Sports Bar & Grill 4-1

Off Constantly 2-3

Sorccerers 1-3

Down to Earth Landscaping 1-3

Century Link 0-5

WEEKDAY COED C SOFTBALL

Dick's Towing 5-0

Lil' Pantry 5-0

ADSO 4-1

ASANTE 4-1

Siskiyou Sports 3-1-1

Sacred Heart Angels 2-3

Rusty's 4x4 2-3

Recology 1-3-1

Rookies 1-4

Just Havin' Fun 1-4

The Misfits 1-4

Pyros 0-5

WOMEN'S A SOFTBALL

Mojo 5-3

Relax 3-2

Dirty Girlz 3-2

Bruce's Auto Repair 3-3

Beasy's 1-5

WOMEN'S B SOFTBALL

The Dugout 5-0

Optimism 3-1-1

Lady Diamonds 3-1-1

Great American Pizza Company 3-2

4 Daughters 2-3

BBB 2-3

Outlaws 1-4

BYE 0-5

WOMEN'S C SOFTBALL

Full Throttle 6-0-1

Life is Good 4-0-1

Firecrackers 4-2

Lane's 3-2

Umpqua Bank 3-3

Tim's Chips/Lady Billboards 3-3

Superstars 1-4

Betty Ballers 1-5

Pier 21/Kellington & Kellington 0-5

COED B VOLLEYBALL

Mischief Mayhem 26-6

Kung Pow 22-10

Sterling West Property Management 19-13

Super Mario Ballers 13-19

Moss Adams 10-22

Shank You Very Much 6-26

COED B MAJOR VOLLEYBALL

Spiked Punch 28-4

Desperados 20-12

Off in the Woods 17-15

A Team 16-16

SWAT 11-21

This Ain't No Softball 4-28

COED C VOLLEYBALL

The Dark Side 23-9

One Hit Wonders 18-14

Gary Lee Construction 17-15

What Happened 16-16

Set Me Up Scotty 12-20

Ivy League 10-22

COED C MAJOR VOLLEYBALL

BK Lounge 24-8

Joy of Sets 23-9

Juan in a Million 18-14

The Cruzers 13-19

Servin' Up Trouble 12-20

Serve Ace Us 6-26

WOMEN'S A VOLLEYBALL

Seven 30-2

Girls Night Out 22-10

Licorice Whips 15-17

Mom Crew 15-17

Your Mom 11-21

Eagles 3-29

WOMEN'S B VOLLEYBALL

Dig It 28-4

Fireflies 25-7

Saucy Spikers 20-12

Family Ties 11-21

Just 4 Fun! 7-25

The Nursing Ninjas 5-27

COED INDOOR SOCCER

Il Iupo Bocca 5-2

Dream Team 4-2-1

Young Money 4-2-1

TBA 4-4

Medford United 0-7

WOMEN'S INDOOR SOCCER

The Misfits 5-1

B.R.A.S.E.S. 4-2

Swift Kicks 3-3

Lightning 0-6

COED OUTDOOR SOCCER

Vipers 4-0-1

Rebels 4-0-1

Lightning 3-1-1

Naranja Mechanica 3-1-1

Pressure 2-3

City 2-3

RLL United 0-5

Central 0-5

WOMEN'S OUTDOOR SOCCER

Bumblebees 6-0

Wolfpack 5-1

Renegades 2-3

Lightning 2-5

Vibe 0-6

cycling

Cycle Sport Thursday Night Series

At Champion Raceway in White City

May 20

A RACE

SPRINT 1 — 1, Michael Vose; 2, Cory Longiotti; 3, Dave Reitz.

SPRINT 2 — 1, Spencer Gray; 2, Sean Bagshaw; 3, Jade Wilcoxson.

FINISH — 1, Jade Wilcoxson, Talent33, Talent; 2, Sean Bagshaw, 43, Ashland; 3, Spencer Gray, 32, Central Point; 4, Dave Masessa, 45, Medford; 5, Glen Gann, 46, Medford; 6, Cory Longiotti, 36, Ashland; 7, Richard Hogan, 42, Medford; 8, Michael Vose, 42, Medford; 9, Jason Peters, 41, Medford; 10, Dave Reitz, 42, Medford;

11, David Walker, 51, Central Point; 12, Ryan Wilcoxson, 35, Talent; 13, Ron Laverty, 43, Medford; 14, Ian Bagshaw, 40, Talent; 15, Dan Shepherd, 43, Medford; 16, Scott Toll, 53, Ashland; 17, Doug Striley, 41, Medford; 18, Adam Artner, 17, Medford; 19, Mark Williams, 43, Medford; 20, Alex Hayes, 40, Medford.

B RACE

SPRINT 1 — 1, Timothy Jaynes; 2, Tom Keller; 3, Brainard Benjamin.

FINISH — 1, Timothy Jaynes, 17, Grants Pass; 2, Stephen Gann, 17, Medford; 3, Tom Keller, 37, Central Point; 4, Brainard Benjamin, 38, Ashland; 5, Brian Davis, 43, Medford; 6, Tim Dougherty, 38, Talent; 7, Keith Fawcett, 17, Grants Pass; 8, Eugene Anderson, 50, Medford; 9, Nick Jones, 27, Medford; 10, Robert Gulden, 46, Grants Pass;

11, John Miller, 41, Ashland; 12, Roger Wimberly, 38, Central Point; 13, Shawn Logue, 37, Grants Pass; 14, Thom Kneeland, 39, Medford; 15, Joseph Davis, 31, Medford; 16, Peyton Logue, 12, Grants Pass.

JUNIORS — 1, Timothy Jaynes, 17, Medford; 2, Stephen Gann, 17, Central Point; 3, Keith Fawcett, 17, Medford; 4, Peyton Logue, 12, Grants Pass.

golf

Hole-in-Ones

Charlie Tissen aced the 17th hole at Centennial Golf Club on May 19.

Tissen used a 7-iron to nail the 138-yard shot, which was witnessed by Cody Carlson, Casey Carlson and Ron Potter.

U

Bob Barber made a hole-in-one on the fourth hole at the Rogue Valley Country Club with a 5-hybrid club on May 22.

Witnessing the ace were playing partners Kay Barber, Bruce Van Zee and Chrys Van Zee.

Bear Creek GC

Men's Club

May 2-16

FLIGHT A

NET — 1, Bob Storm, 24; 2, Mike Edmondson, 26; 3, Chris Kenealey, 27.

GROSS — 1, James Scott, 30.

FLIGHT B

NET — 1, John Schmidt, 26; 2, Dennis Jones, 28; 3, Bob Jones, 29.

GROSS — 1, Mike Haflich Sr., 40.

FEWEST PUTTS — 1, Chris Kenealey, 9.

Ladies Monday Twilight League

Week 3

May 16

FLIGHT A

GROSS — 1, Vickie Moffitt, 38; 2, Victoria Watson, 39.

NET — 1, Dana Diderick, 23; 2, Gwen Quimby, 26.

FLIGHT B

GROSS — 1, Susan Roeck, 46; 2, Susan Guyer, 47.

NET — 1, Nola Shaw, 20; 2, Monique Carillo, 25.

K.P. — No. 2, Sue Garred. No. 4, Susan Sultz. No. 6, Dana Diderick.

LONG DRIVE — Bev O'Donnell.

TEAM STANDINGS — 1, Fore Ayers, 24; 2 (tie), Golf Gals Ect., Pacific Mobile Home Supplies, 19; 4, Pepsi Powered Princesses, 17; 5, Fidelity Print Quick, 16; 6, Precision Hitters, 14; 7, Premier West Bank, 13; 8, Excel Medical Billing, 10; 9, Windemere Van Fleet - Ashland, 5; 10, Gage It Construction.

Women's Club

May 17

FLIGHT A

NET — 1, Toni Defty, 27; 2, Lucille Stroh, 29.

GROSS — 1, Aline Householder, 43.

FLIGHT B

NET — 1, Madelyn Barber, 24; 2, Beth Allison, 29.

GROSS — 1, Linea Simpson, 52.

FEWEST PUTTS — Shirley Haussler, 15.

Twilight League

May 18

GROSS — 1, Steve Celayeta, 30; 2, Brian Ballou, 32.

NET — 1, Scotty Lund, 25; 2, Mike Denny, 27.

K.P. — No. 5, Gordy Gortham. No. 7, James Scott.

LONG DRIVE — No. 3, Mike Wilson.

TEAM STANDINGS — 1, Teendrivermonitoring.com. 46; 2, The Greengos, 45; 3, Los Four Amigos, 40; 4, James' Gang, 35; 5, J&S Excavating, 34; 6 (tie), Shoji's, Rogue Valley Catering, 33; 8, Balls Deep, 9; 9, Team 8, 4; 10, Batman Uppercut, 1.

Stewart Meadows GC

Twilight League

Week 3

Two-man Scramble (Four Drives Each) Format

May 17

GROSS —1, R&O Insurance (Paul Chitwood, Keith Lallo, Willie Travis, Matt Ward), 70.

NET — 1, Cascade Athletic (Greg Jacobs, Matt Meunier, Ken Pendergast, Jim Gregg), 59; 2, S&S Sheet Metal (Rob Tiger, Charlie Bailey, Jim Bailey, Mike Shipley), 61; 3, Ace Copier (Robin Green, Jerry Casad, Dan Brewington, Pat Lawson), 61.

K.P. — No. 5, Eric Engelbach. No. 7, Ken Carr.

TEAM STANDINGS — 1, Cascade Athletic, 8.5; 2, B.B.S., 6; 3, True Lies, 5; 4 (tie), Work Appraisal, S&B James, Ace Copier, 4.5; 7 (tie), S&S Sheet Metal, Jahnke Heating, 3.5.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Four-man Stableford

May 18

FLIGHT A

GROSS — 1, Jim Overmyer, Jim Bullen, Marty Moreland, Steve Elam, 140; 2, Guerin Fischer, Tom McCracken, Mas Honda, Roger Courtney, 116; 3, Steve Cox, Jerry Britton, Mike Westfall, Bob Buffaloe, 84.

NET — 1, Ray Keasler, Dave Sayler, Ken Ratcliff, Bob Lima, 156; 2, George Berry, Gary Highland, Mike Owen, Dave Johnson, 155; 3, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Steve Ganong, 148.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bill Morse, Dave Morris, Roger Schnoes, Ray Hall, 86; 2, Fred Pearson, Ruben Davalos, Don Young, Mort Gossett, 69; 3, Jim Nagle, Ted Bibler, Red Gentry, John Archer, 67.

NET — 1, Clancy Renkowski, Wayne Bennett, Jerry Krueger, Don Young, 156; 2, Walt Russell, Pete DeGroot, Dennis Bolsinga, Neil Barnes, 146; 3, Bob Waldo, Harry Theakston, Joe Zagorski, Zane Searles, 141.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Don Simpson; 16-up hcp., Roger Schnoes. No. 17, 0-15 hcp., Dave Sayler; 16-up hcp., Fred Pearson.

Patrick Elementary Benefit Tournament

May 21

GROSS — 1, Bill Gill, Leland McShane, Chris Jacobsen, Paul Hart, 60; 2, Jacob Gooding, Steve Celeyeta, Ben Allman, Lathrop Sleezer, 61.

NET — 1, Chad Lee, Mathew King, Brad Sholer, Haley Brown, 34.5; 2, John Littlefield, Larry Littlefield, Pat DeBenedetti, Mike Oliver, 41.5.

K.P. — No. 2, Steve Celeyeta.

LONG DRIVE — No. 14, Jacob Gooding, Leslie Gainey.

Thursday Church League

Week 6

May 19

GROSS — 1, Community Bible C.P. No. 1, 28; 2, Son Rise Christian, 29; 3, LDS Gold Hill, 30; 4, Faith Christian, 31; 5, Medford Adventist, 31; 6, Westminster, 31; 7, St. Peter Lutheran, 32; 8, Community Bible C.P. No. 2, 33.

NET — 1, St. John Lutheran No. 2, 18.2; 2, Grace Lutheran (Red), 19; 3, Grace Lutheran (Blue), 19.75; 4, Hope Christian, 19.75; 5, Table Rock Fellowship, 20; 6, Bethel No. 1, 20.25; 7, Bethel No. 2, 20.25; 8, St. John Lutheran No. 1, 24.

K.P. — No. 12, David Judd. No. 17, Alan Broyles.

Oak Knoll GC

Men's Club Twilight Standings

Week 2

May 19

STANDINGS (TOTAL POINTS) — 1, Higher Power, 20; 2, Barry & The Jets, 19; 3, Strikers, 19; 4, The Holly Group, 16; 5, Foreclosures, 15; 6 (tie), Fabulous Shafts, Mixed Bag, 14; 8 (tie), Masters of the House, Rusty Blades, The OB's, 9; 11 (tie), Gotta Hit It, Rampaging Rampy's, 8; 13, Sub-Par, 6; 14, Rough Riders, 4.

HANDICAP 0-16

GROSS — 1, Akins, 37; 2, Morrison, 39; 3, Dickey, 39.

NET — 1, DeForest, 34; 2, G. Jones, 34; 3, Cruz, 35.

K.P. — No. 15, Hamlett. No. 18, G. Jones.

HANDICAP 17-UP

GROSS — 1, Stark, 41; 2, Gergen, 42; 3, Tracy, 47.

NET — 1, Flatley, 30; 2, Thomas, 35; 3, J. Lefever, 35.

K.P. — No. 15, Flatley. No. 18, Gilbert.

Men's Club

Spring Handicap

36 Holes

May 21-22

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Claude Akins, 157; 2, Mike Morrison, 163; 3, Jerry Hauck, 176; 4, Jim Beaver, 181.

NET — 1, D.L. Richardson, 141; 2, Bret DeForest, 148; 3, Mike Morris, 154.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Barry Sander, 168; 2, Tom Cronin, 171; 3, Jan Ritter, 182; 4, Bud Lefever, 191.

NET — 1, Gerard Jones, 139; 2, Jim Hatton, 140; 3, Roy Cruz, 153; 4, Tony Parent, 156.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Pete LaPierre, 206; 2, Pat Beste, 245.

NET — 1, Bob McGuire, 152; 2, Bill Gabriel, 185.

ROUND ONE

K.P. — No. 13, 0-13 hcp., Doug Gren; 14-up hcp., Barry Sander.

LONGEST PUTT — No. 10, 0-13 hcp., Claude Akins; 14-up hcp., Barry Sander.

ROUND TWO

K.P. — No. 4, 0-13 hcp., D.L. Richardson; 14-up hcp., Gerard Jones.

LONGEST PUTT — No. 17, 0-13 hcp., Jan Ritter; 14-up hcp., Jim Hatton.

Eagle Point GC

Men's Club

Stroke Play Format

May 20

FLIGHT A

GROSS — 1, Kevin Murphy, 71; 2, Jim Parrish, 78; 3, Hunter DeLange, 78.

NET — 1, Jim Clayton, 71; 2, Steve Howard, 74; 3, Gary Gage, 75.

FLIGHT B

GROSS — 1, Don Gifford, 79; 2, Sam Garner, 80; 3, Chuck Todd, 81.

NET — 1, Bruce Lemmerman, 70; 2, Jim Hyden, 71; 3, John Parsons, 74.

FLIGHT C

GROSS — 1, Roger Ousey, 85; 2, Mike Frey, 88; 3, Don Simpson, 89.

NET — 1, Bill Betts, 72; 2, Jim Delk, 75; 3, Dave Moll, 76.

FLIGHT D

GROSS — 1, Art Hughes, 87; 2, Bob Addington, 93; 3, Harold Ross, 97.

NET — 1, Rick Collins, 73; 2, Ray Bennett, 77; 3, Ted Nakamura, 79.

FLIGHT E

GROSS — 1, Darrell Thompson, 89; 2, Pete Peeters, 89; 3, Dino Marsango, 94.

NET — 1, Kirk Sorenson, 68; 2, Bob Davidson, 71; 3, Roger Dinwiddie, 76.

K.P. — No. 3, 0-8 hcp., Gary Gage; 9-15 hcp., John Parsons; 16-up hcp., Mike Fetrow. No. 8, 0-8 hcp., Gary Gage; 9-15 hcp., Mike Donnaly; 16-up hcp., Rick Collins. No. 13, 0-8 hcp., Jim Parrish; 9-15 hcp., Dave Moll; 16-up hcp., Bob Addington. No. 15, 0-8 hcp., Jim Parrish; 9-15 hcp., Roger Ousey; 16-up hcp., Ron McElmurry.

Quail Point GC

Lady Niners

Medal Play

May 19

LOW NET OF THE DAY — Ina Prosser 34.

FLIGHT A

RESULTS — 1, Becky Hyde, 35; 2, Jody Larson, 36; 3 (tie), Val Rhodes, Kathy Silvers, 38.

FLIGHT B

RESULTS — 1 (tie), Dee St. Martin, Pat Popow, June Symens, 36.

FLIGHT C

RESULTS — 1, Barbara Sturtevant, 36; 2, LaRue Briggs, 38; 3, Pat Seggelink, 39.

LOWEST PUTTS — 1 (tie), Barbara Sturtevant, Pat Popow, Elsie Williams.

Senior Men's Club

Medal Play Tournament

May 18

WHITE TEE — 1, Paul Schurman, 31; 2, Gene Ritter, 35; 3, Tom Haas, 38.

GOLD TEE — 1, Russ Smith, 33; 2, Pete Funch, 34; 3, Al Thelin, 35.

K.P. — Jack Hafner.

Centennial GC

Senior Tuesday

Two-man Modified Scramble Format

May 17

FLIGHT A

GROSS — 1, Steve Lovich-Steve Elam, 135; 2, Steve Josephson-Tae Kang, 138; 3, Duane Nelson-Rick Young, 141.

NET — 1, Jim Douglas-Vance Hickin, 130; 2, Gary Warner-Kevin Williams, 131.7; 3, Rich Larsen-Denny Sweet, 136.4.

FLIGHT B

GROSS — 1, Frank Thornquist-David Harloff, 153; 2, Don McClure-Bob Reese, 154; 3, Don Wolf-Gary Winnen, 155.

NET — 1, Jim Connell-Denny Hemingway, 141.2; 2, Jim Graham-Bruce Kates, 142; 3, Rod Hammer-Bruce Mortensen, 143.2.

K.P. — No. 4, 0-12 hcp., Jim Zentgraf; 13-up hcp., Rod Hammer. No. 6, 0-12 hcp., Larry Sullivan; 13-up hcp., Paul Reynolds. No. 14, 0-12 hcp., Rob Robbins; 13-up hcp., Bill Hymas. No. 17, 0-12 hcp., Steve Elam; 13-up hcp., David Harloff.