auto racing

auto racing

Siskiyou Sporat Car Club Autocross

At Jackson County Sports Park in White City

Race 4

June 19

RESULTS (TOP 10) — 1, Randy Grubb, Grants Pass, '02 Birkin 7, 55.15; 2, Allen Gee, Eugene, '34 Ford Sedan Dwarf, 57.478; 3, William Cosby, McKinleyville, Calif., '07 Chevrolet Corvette, 57.572; 4, Larry Nelson, Grants Pass, '10 Brunton Stalker, 58.483; 5, Jim Cox, Medford, '65 Cobra Roadster, 58.776; 6, Dick Calhoun, Jacksonville, '65 Cobra Shelby, 58.778; 7, Tom McDaniel, Merlin, '89 Chevrolet Corvette, 1:00.04; 8, Eric Kessler, Medford, '88 Chevrolet Corvette, 1:00427; 9, John Ray, Grants Pass, '68 Datsun Roadster, 1:00.69; 10, John Sause, Medford, '90 Mazda Miata, 1:01.398.

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Mike Henderson 269-735; Leon Fogle 265-724; Phil Wall 268-715; Dan Gibson 279-713; Mike Kringlebach 278-694; Mike Kringlebach 229-669; Eric Bray 228-659; Arthur Ball 230-656; Greg Nichols 227-650; Bill Janes 229-648; Eric Bray 257-646; Kelly Ross 224-638; Adam Southard 225-636; Rob Daniels 227-633; Doug Ainsworth 233-632; Ron Norris 234-631; Greg Nichols 226-630; Bob Blackwell 233-628; Joe Stuart 233-622; Jim Vargas 225-622; Tim Magerle 221-620; Ernie Bechler 224-610; Richard Tobin 226-608; Rick Jones 253-607; Adam Southard 226-606; Ron Kendall 235-605; Shasta Bateman 224-599; John Rohde 222-597; Neal Roberts 229-595; Craig Robinson 223-595; Jeff Espinoza 213-593; Mitch Rowan 213-589; Bob Glaesemann 213-584; Trevor Nave 236; Jerson Viray 233; Eric Lierman 233; Gene Bell 225; Richard Nave 222; Howie Hunt 210.

WOMEN — Mony Bristow 246-649; Laurie Owen 235-646; Linn Goode 235-628; April Rose 214-616; Marilyn Wilson 245-614; Barb Henderson 235-608; Holly Rutigliano 217-605; Holly Rutigliano 214-603; Barb Henderson 231-600; Mony Bristow 246-596; Rose Wall 213-593; Lori Wilcox 210-591; Tracy Robinson 225-580; Sam Blackwell 221-574; April Rose 222-573; Lynn Nave-Rose 208-561; Betty Havira 200-545; Jana Gunn 200-539; Michelle Lunsford 204-525.

SENIORS

MEN — Bruce Snook 240-648; Ernie Bechler 228-627; Bruce Snook 216-621; Lee Evans 233-617; Dave Rodger 225-615; Art Ball 248-611; Jim Shreeve 222-572; Cleon Botsford 222-569; John Wright 224-558; Clovis Glass 224-557; Jim Armstrong 242-540.

WOMEN — Phyllis Foster 219-563; 208-545.

At Roxy Ann Lanes

MEN — Damon Cochran 225-246-265-736, Bill Haars 245-242-705, Brett Hays 245-233-221-699, Dave Wooley 243-221-225-689, Darwin Moore 226-265-689, Bruce Harper 234-243-675, Bill Cramer 249-235-671, Gary Hudnall 248-656, Ron Seymour 222-641, Scott Fait 226-254-637, Bryon Blocher 233-618, Daryn Armstead 255-611, Stan Chapman 221-605, Kent Brown 626, Jason Stupe 601. Games: Gary Hudnall 256, Larry Lampman 239, Shawn Calhoun 230, Don Gregg 230, Eli Zurlinden 226, Shaun Whitehead 225, Brad Wyncoop 222.

WOMEN — Lela Larkin 236-201-633, Barbara Reva 208-557, Debi Holden 204-538, KD Pritchett 223-535, Marlana Pruitt 520, Peggy Marchant 513, Lela Larkin 508, Toni Williams 505, Marji Peterson 501. Games: Diana Hanstein 202, Joyce Hollinsworth 202.

SENIORS

MEN — Fred Hamblin 197-236-234-667, Bob Prest 243-188-221-652, Bruce Snook 217-212-207-636, Ross Burd 214-209-569, George Beldi 193-181-194-568, Leighton Edge 192-515.

WOMEN — Lucille Miller 198-503, Christe Sims 202-497. Games: JoAnn DeVore 180.

ROXY JUNIOR/ADULT: (2 Game Series)

JUNIORS — Corrisa Weekley 167, Jason Ransom 141.

ADULTS — Cody Linthwaite 231, Dakota Marshall 222.

city league

Medford Parks & Recreation

Through June 20

MEN'S BASEBALL

Diamond Heat 9-2-1

Dodgers 4-7-1

Mariners 4-8

MEN'S COMPETITIVE BASKETBALL

M&J Warriors 7-0

Oil Stop 6-1

Court Jesters 3-4

Waterboyz 3-4

Smokin Aces 2-5

We Goin Sizzler 0-7

MEN'S RECREATIONAL NORTHERN DIVISION BASKETBALL

Bad News Bears 5-1

Bandits 5-1

Garrett Hall State Farm 4-2

Red Robin 2-4

Old School 2-4

Fire Ballers 0-6

MEN'S RECREATIONAL SOUTHERN DIVISION BASKETBALL

Central Medford Transformers 5-1

Vertically Challenged 5-1

MVP 3-3

The Misfits 3-3

Bump & Grind 2-4

Perez's Legacy 0-6

COED B INDOOR VOLLEYBALL

Desperados 8-0

SWAT 7-1

Super Mario Ballers 4-4

Dig It 2-6

Mischief Mayhem 2-6

Tap That Pass 1-7

COED C INDOOR VOLLEYBALL

Addicted to Sets 7-1

What Happened 7-1

IV Leaguers 5-3

Gary Lee Construction 2-6

Armstrong Amateurs 2-6

Let's Talk About Sets 1-7

COED A SAND VOLLEYBALL

WoWllenGypOliQ 6-0

Harmful if Swallowed 7-1

Team Chance 5-3

Sandy Cameltons 4-4

Token Asian 0-6

Sets on the Beach 0-8

COED B SAND VOLLEYBALL

Spike Punch 6-1-1

SWAT 5-2-1

Spikeful Vengance 5-3

Off in the Woods 5-3

Sand Storm 1-7

Keeping Up With The Joneses 1-7

COED C SAND VOLLEYBALL

Serve Ace Us 6-2

Addicted to Sets 6-2

Eighty Grit 2-6

TBA 2-6

WOMEN'S SAND VOLLEYBALL

Your Mom 6-2

A Team 5-3-1

Sand Witches 4-4

Placeholder 6 2-2

Diggin' It 3-5

Placeholder 5 0-4

COED INDOOR SOCCER

Il Iupo Bocca 5-2

Dream Team 4-2-1

Young Money 4-2-1

TBA 4-4

Medford United 0-7

cycling

Service Course Velo Thursday Series

Race 1

At Champion Speedway in White City

June 16

A RACE — 1, Ian Bagshaw, 40, Talent; 2, Cory Longiotti, 36, Ashland; 3, Spencer Gray, 32, Central Point; 4, Jason Peters, 41, Medford; 5, Sean Bagshaw, 43, Ashland; 6, Adam Artner, Landshark, 17, Medford; 7, Dave Reitz, 42, Medford; 8, Dan Shepherd, 43, Medford; 9, John Slawta, 49, Talent; 10, David Walker, 51, Central Point;

11, Jeff Smith, 46, Medford; 12, Mark Williams, 43, Medford; 13, Ron Laverty, 43, Medford; 14, Bob Grover, 48, Medford; 15, Anthony Smith, 42, Jacksonville; 16, Doug Striley, 41, Medford; 17, Tom Keller, 37, Central Point; 18, Richard Hogan, 42, Medford; 19, Dave Masessa, 45, Medford; 20, Rich Jalgan, 41, Ashland; 21, Timothy Jaynes, 17, Grants Pass; 22, Alex Hayes, 40, Medford.

B RACE — 1, Keith Fawcett, 17, Grants Pass; 2, Brian Davis, 43, Medford; 3, Robert MacCracken, 51, Talent; 4, Andrew Smith, 29, Klamth Falls; 5, Bart Qualls, 42, Medford; 6, Eugene Anderson, 50, Medford; 7, Steve Calvert, 60, Grants Pass; 8, Troy McCrae, Ashland; 9, Benjamin Brainard, 38, Ashland; 10, Brian Fawcett, 19, Grants Pass;

11, John Miller, 41, Ashland; 12, Edgar Vasquez, 40, White City; 13, Roger Wimberly, 38, Central Point; 14, Rebeccah Bieri, 32, Medford; 15, Joseph Davis, 31, Medford; 16, Michael Bansmer, 67; 17, Britney Wimberly, 16, Grants Pass.

TANDEM — 1, Glen Gann-Steven Gann, Medford.

golf

Stewart Meadows GC

Twilight League

Week 7

Two-man Scramble (Four Drives Each) Format

June 14

GROSS — 1, The Posse (Ken Petersen, Kevin Olsen, Greg Eaton, Dale Foster), 67.

NET — 1, Jahnke Heating (Steve Ekwall, Pat Patterson, Vinnie Mendolia, Glen Jahnke), 55; 2, Cascade Athletic (Brent Barry, Greg Jacobs, Matt Meunier, Jim Gregg), 58; 3, KOGAP (Josh Loy, Vern Loy, John Stelle, Ron Harvey), 59.

K.P. — No. 5, Josh Loy. No. 7, Rich Calhoun.

TEAM STANDINGS — 1, Work Appraisal, 16 1/4; 2, Ace Copier, 14; 3, B.B.S., 13 1/2; 4, Cascade Athletic, 12 1/2; 5, Jahnke Heating, 11 1/2; 6, S & S Sheet Metal, 10 1/4; 7, KOGAP, 8; 8, True Lies, 5; 9, S & B James, 4 3/4; 10, R & O Insurance, 3 1/2.

Lady Niners

Men's and Women's Scramble

June 14

RESULTS — 1, Steve Lehnhardt, Rick Gainey, Leslie Gainey, Lorraine Patterson; 2, Clyde Davis, Rick Clement, Wanda Jones, Cecelia Rayburn; 3, Ed Rose, Ed Thompson, Jan Cady, Sue Havniear.

LTGA Tournament

June 8

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Pam Holzwarth, 42; 2, Kathy Pauck, 42; 3, Doreen Echols, 44; 4, Cathy Arnold, 45.

NET — 1, Colleen Holbert, 29; 2, Vicki Maddox, 32; 3, Connie Howard, 32.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Debbie Anderson, 47; 2, Sallie Simpson, 49.

NET — 1, Regina Eddington, 32; 2, Pat Fields, 34.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Shelley Haught, 55; 2, Laureen Patterson, 55; 3, De Rider, 58; 4, Liz Lizana, 61; 5, Beth Capsey, 63.

NET — 1, Ree Ayres, 35; 2, Rita Thomas, 37; 3, Patti Hills, 39; 4, Toby MacLauchlan, 42.

K.P. — Connie Howard, Regina Eddington, Laureen Patterson.

LONG DRIVE — Victoria Watson, Linda Wade, Beth Capsey.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Doreen Echols, Kathy Pauck, Sallie Simpson, 15; 4, Shelley Haught, 17.

LTGA Tournament

Two-person Team, Blind Draw Format

June 15

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Kathy Pauck-Victoria Watson, 87; 2, Pam Holzwarth-(Blind Draw).

NET — 1, Cathy Arnold-Colleen Ekwall, 68; 2, Colleen Holbert-Connie Howard, 69.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Sue Garred-Sallie Simpson, 101; 2, Debbie Anderson-Becky Eilenberger, 105.

NET — 1, Sabrina Reich-Nola Shaw, 72; 2, Dana Didericksen-Patti Andries, 73.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Lisa Montellano-Peggy Jahnke, 114; 2, Linda Dunlevy-Patti Hills, 123; 3, Jeanne Rasmussen-Roxann Jones, 132.

NET — 1, Liz Lizana-Rita Thomas, 79; 2, Beth Capsey-Toby MacLauchlan, 84.

K.P. — Belinda Robbins.

LONG DRIVE — Kathy Pauck, Sallie Simpson, Sheila Braughton.

FEWEST PUTTS — 1, Vicki Maddox, 14; 2 (tie), Debbie Anderson, Sue Garred, 15; 4, Peggy Jahnke, 17.

Bear Creek GC

Junior Golf League

June 15

GROSS — 1, Brandon Winters, 42; 2, Wyatt Croy, 52.

LONG DRIVE — Brandon Winters.

Men's Club

June 6-13

FLIGHT A

NET — 1, David Mitchell, 23; 2, Steve Work, 24; 3, Mike Denny, 25.

GROSS — 1, Mike Edmondson, 29.

FLIGHT B

NET — 1, Bill Elliott, 24; 2, Dennis Jones, 25; 3, Lee Hansen, 31.

GROSS — 1, Keith Savercool, 36.

FEWEST PUTTS — 1, Mike Edmondson, 11.

Monday Ladies Twilight League

June 13

FLIGHT A

GROSS — 1, Victoria Watson, 36; 2, Belinda Robbins, 36.

NET — 1, Loraine Zentgraf, 22; 2, Amy Lepon, 23.

FLIGHT B

GROSS — 1, Ester Cruz Acosta, 39; 2, Kelly Willits, 45.

NET — 1, Eileen Whitten, 19; 2, Susan Tryholm, 24.

K.P. — No. 2, Susan Thomas. No. 4, Susan Guyer. No. 5, Pam Holzwarth.

LONG DRIVE — Victoria Watson.

TEAM STANDINGS — 1, Golf Ect. Gals, 55; 2, Fore Ayres, 47; 3, Fidelity Print Quick, 44; 4, Gage It Construction, 37; 5, Precision Hitters, 36; 6 (tie), Pacific Mobile Home Supplies, Premier West Bank, 32; 8, Pepsi Powered Princesses, 27; 9, Ashland Windermere Van Fleet, 21; 10, Excel Medical Billing, 19.

Wednesday Twilight League

June 15

GROSS — 1, Kyle Boydstun, 33; 2, Kelly Boydstun, 35.

NET — 1, Brett Hathaway, 24; 2, Mike Ryder, 26.

K.P. — No. 6, Landon Robertson. No. 7, Steve Prayor. No. 8, Charles Collins.

LONG DRIVE — No. 3, Matt Fumasi.

TEAM STANDINGS —1, Teendrivermonitoring.com., 77; 2, James' Gang, 68; 3, Los Four Amigos, 67; 4, Shoji's, 66; 5, The Greengos, 61; 6, J & S Excavating, 50; 7, Rogue Valley Catering, 45; 8, Balls Deep, 28; 9, Batman Uppercut, 19; 10, Team 8, 7.

Women's Club

June 13

FLIGHT A

NET — 1, Amy Lepon, 24; 2, Becky Kukoski, 30.

GROSS — 1, Toni Defty, 44.

FLIGHT B

NET — 1, Madelyn Barber, 28; 2, Yvonne Turpin, 30.

GROSS — 1, Margie Vanderveen, 51.

FEWEST PUTTS — 1, Amy Lepon, 14.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Amigo Best Ball Format

June 15

FLIGHT A

GROSS — 1, Dave Johnson, Mike Owen, George Berry, Gary Highland, 143; 2, Mas Honda, Guerin Fischer, Mike Owen, Roger Courtney, 144; 3, Bob Moore, Dave Jones, Rob Robbins, Vern Moreland, 153.

NET — 1, Lou Peters, John Williams, Lee Hopkins, Mike Walsh, 122; 2, Bill Ligon, Dick Gergen, Don Wallace, Tim Tolman, 123; 3, Jack Henson, Don Pettit, Bob Davidson, Bob Blackford, 124.

FLIGHT B

GROSS — 1, Paul Bostic, John Codington, Rich Pedraita, Dennis Gerke, 159; 2, Don Simpson, Steve Hills, John Watson, Larry Walker, 160; 3, Ruben Davalos, Don Young, Earl Sloan, Jack Seybold, 169.

NET — 1, Fred Pearson, Don Gaeden, Cary Reed, Walt Russell, 120; 2, Clancy Renkowski, Denny Ferrin, Wayne Bennett, Jerry Krueger, 120; 3, Bill Morse, Rod Hammer, Bill Jordan, Mort Gossett, 129.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Gary Highland; 16-up hcp., Randy Moyer. No. 17, 0-15 hcp., Rob Robbins; 16-up hcp., Paul Reynolds.

Thursday Church League

Week 9

June 16

GROSS — 1, Community Bible C.P. No. 1, 74; 2, Faith Christian, 75; 3, LDS Gold Hill, 78; 4, Westminster, 79; 5, Son Rise Christian, 85; 6, St. John Lutheran No. 2, 86; 7, Community Bible C.P. No. 2, 90; 10, Grace Lutheran (Red), 103.

NET — 1, St. Peter Lutheran, 55.5; 2, Hope Christian, 60.5; 3, Bethel No. 1, 62; 4, Medford Adventist, 63; 5, Table Rock Fellowship, 65; 6, Bethel No. 2, 65.5; 7, St. John Lutheran No. 1, 67; 8, Grace Lutheran (Blue), 68.

K.P. — No. 12, George Ortiz. No. 17, Jim Cochran.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Three Best Ball Tournament

June 15

RESULTS — 1, Jack Hafner, Wayne Taylor, Al Thelin, Bill Carhart, 90; 2, Yosh Ohara, E.T. Moore, Paul Johnson, John Gerling, 93; 3, Pete Funch, Wyman Williams, Herb Singleton, Paul Schurman, 94.

ACCURATE DRIVE — Ken Kelley.

Ladies Club Medal Play

June 16

FIELD

GROSS — 1, Val Rhodes, 44.

FLIGHT A

GROSS — 1, Ina Prosser, 49; 2, Jody Larson, 50.

NET — 1 (tie), Kathy Silvers, Carol James, 38.

FLIGHT B

GROSS — 1, Dee St. Martin, 52; 2, Elsie Williams.

NET — 1 (tie), Polly Holland, Cynthia Dolan, 32.

FLIGHT C

GROSS — 1, Donna Bailey, 54; 2, Maria Wahl, 60.

NET — 1, Vera Alexander, 37.

FEWEST PUTTS — 1, Judy Wallace, 12.

CHIP-INS — No. 1, Judy Wallace. No. 7, Ina Prosser.

Rogue Valley CC

Shoot Out 2011

June 17

FLIGHT A

GROSS — 1, Greg Glass-Russ Batzer, 138; 2, Art Smith-Terry Anderson, 141; 3, Buck Brigham-Steve Boldish, 144.

NET — 1, Dave Cuttrell-Josh Crews, 122.4; 2, Brian Garrison-Jim Garrison, 125; 3, Eddie Bostwick-Ron Harvey, 125.4.

FLIGHT B

GROSS — 1, Dane Smith-Ed Fisher, 128; 2, Brad Bills-Jerry Anderson, 133; 3, Brian Adolph-Bruce Mullen, 135.

NET — 1, Bill Doss-Bob Harrell, 123.8; 2, Curt Spivey-Kevin Wu, 125.8; 3, Bob Crews-Dave Cuttrell, 127.4.

PUTTING CONTEST — 1, Frank Phillips; 2, Bruce Mullen.

Eagle Point GC

President's Cup

June 14

CHAMPION — Blyth Naef, 136.

FLIGHT A

NET — 1, R. White, 139; 2, A. Westerman, 141; 3, C. Hite, 142.

FLIGHT B

NET — 1, L. Bickel, 143; 2, E. Payne, 145; 3, S. Brick, 148.

FLIGHT C

NET — 1, K. Howard, 145; 2, P. Peeters, 153; 3, J. Martin, 154.

K.P. — No. 3, 0-25 hcp., C. Hite; 26-up hcp., W. Lewis. No. 8, 0-25 hcp., T. Hicks; 26-up hcp., J. Wheeler. No. 13, 0-25 hcp., S. Ford; 26-up hcp., A. Marshall. No. 15, 0-25 hcp., L. Scottt; 26-up hcp., J. Wheeler.

Centennial GC

Twosome Combined

June 18

FLIGHT A

GROSS — 1, Duane Nelson-Jon Paauwe, 148; 2, Glen Clark-Kelly Rasmussen, 149; 3, Rick Dimick-Dean McKinney, 150.

NET — 1, Doug Rowe-Rick Young, 140; 2, Buddy Grove-Bill Seymour, 143; 3, Scott Saxon-Brady Gibson, 143.

FLIGHT B

GROSS — 1, Denny Sweet-Vance Hickin, 160; 2, Dick Brekke-Phil Brown, 162; 3, Arn Wihtol, 171.

NET — 1, Gary Warner-Jim Clark, 135; 2, Jerry Hauck-Verne Welo, 143; 3, Bruce Abernathy-Rob Pratt, 144.

K.P. — No. 6, Mark Wilson, Pat Moore, Dick Brekke. No. 17, Joel Engelson, Kelly Brown, Vance Hickin.

Senior Tuesday

Two-man Blind Draw Best Ball Format

June 14

FLIGHT A

GROSS — 1, Jim Douglas-Rick Holzwarth, 66; 2, Kelly Rasmussen-Bill Seymour, 67; 3, Steve Elam-Jon Paauwe, 70.

NET — 1, Doug Rowe-Gerry Larabee, 61; 2, Jim Kauffman-Glen Clark, 62; 3, Mike Gates-Steve Josephson, 62.

FLIGHT B

GROSS — 1, Dick Melville-Tom Parks, 74; 2, Ray Tokeraff-Norm Hall, 75; 3, Mike Gates-Steve Josephson, 76.

NET — 1, Don McClure-Gary Robbins, 62; 2, Fred Aebi-Jerry Schoeggl, 62; 3, Frank Lucas-Verne Welo, 63.

FLIGHT C

GROSS — 1, Jim Armstrong-Lonn Delashmutt, 78; 2, Red Gentry-Norb Leiberg, 79; 3, Charlie Dodgen-Craig Pedego, 81.

NET — 1, Larry Scott-Dana Travers, 63; 2, Mark Lewis-Carl Michael, 64; 3, Dave Knox-Jim Graham, 64.

FLIGHT D

GROSS — 1, Don Dewald-Don Gaeden, 79; 2, Gary Reed-Bruce Mortensen, 82; 3, Ron Snowden-John Burkhart, 83.

NET — 1, Mike Meiring-Bud Stonecipher, 59; 2, Ray Smith-Len Renfer, 61; 3, Kenny Johnson-Jodie Parker, 62.

K.P. — No. 4, 0-12 hcp., Al Baham; 13-up hcp., Gary Robbins. No. 6, 0-12 hcp., Bill Seymour; 13-up hcp., Mark Lewis. No. 14, 0-12 hcp., Dave Stiemert; 13-up hcp., Jim Graham. No. 17, 0-12 hcp., Larry Sullivan; 13-up hcp., Mark Lewis.

RUNNING

Longest Day 5K Run/Walk

At Railroat Park

June 18

MEN'S RESULTS — 1, Jonathan Cornish, 16, 16:41; 2, David Cornish, 16, 17:37; 3, Andrew Davalos, 15, 18:04; 4, David Engstrom, 45, 18:11; 5, Shane Crofoot, 14, 18.37; 6, Kent Gutches, 51, 18:50; 7, Chad Gutches, 32, 19:13; 8, Joe Griffin, 50, 19:38; 9, Grif Wilder, 49, 19:38; 10, Lance Westland, 54, 19:56;

11, Rally Gutierrez, 26, 19:56; 12, Nate Hoxmeier, 26, 20:13; 13, Jim Bowling, 45, 20:21; 14, Mike Davis, 52, 20:28; 15, Matt Lessmeier, 11, 20:59; 16, Neil Miller, 57, 21:11; 17, Doug Naversen, 62, 21:20; 18, Joseph Fleming, 25, 21:41; 19, Robert Bain, 43, 21:49; 20, Bruce Deline, 57, 22:17;

21, Seth Clark, 32, 22:20; 22, Chris Faudree, 26, 22:51; 23, Rory Curtis, 45, 22:56; 24, Joshua Fine, 31, 23:02; 25, Joseph Nelson, 29, 23:15; 26, Greg Hanberg, 51, 23:36; 27, Jim Huber, 60, 23:45; 28, Walter Bain, 12, 23:50; 29, Orlyn Skrien, 70, 23:57; 30, Jared Wilcox, 25, 24:51;

31, Kevin Holland, 35, 24:11; 32, David Hollensbe, 11, 24:19; 33, Robert Beninger 50, 24:46; 34, Seth Weintraub, 71, 25:44; 35, Joshua Scull, 10, 26:02; 36, Jim Van Horn, 52, 26:57; 37, Devin Huitt-Kates, 12, 27:08; 38, Sammy Vandenburg, 74, 27:09; 39, Lathan Brinkley, 68, 27:19; 40, Steve Goldman, 64, 27:31;

41, Don Stone, 54, 28:07; 42, Chris Combs, 33, 28:14; 43, Christopher Frownfelter, 9, 28:14; 44, Michael Lessmeier, 56, 28:31; 45, Robert Hatley, 29, 28:52; 46, Tom Wilcox, 62, 28:58; 47, Larry Zowada, 60, 29:09; 48, Jimmy Scull, 8, 30:03; 49, Dan Kates, 29, 34:04; 50, Leander Wade, 71, 36:47;

51, Tyler Powell, 8, 37:54; 52, Brent Kell, 52, 39:17; 53, Calvin Ajizian, 8, 43:22; 54, Bill Kaelin, 69, 45:15.

WOMEN'S RESULTS — 1, Michele Holcomb, 35, 21:02; 2, Jackie Weber, 41, 21:39; 3, Susan Holt, 43, 21:59; 4, Melanie Neilitz, 37, 22:09; 5, Jane Podolski, 51, 22:31; 6, Casey Julian, 32, 23:32; 7, Tonya Clark, 33, 23:53; 8, Lilly Bain, 15, 24:25; 9, Kayla Looney, 16, 24:30; 10, Sandi Whittle, 62, 24:43;

11, Anne Tracy, 51, 25:12; 12, Renee Huizinga, 24, 25:51; 13, Olivia Huber, 15, 25:59; 14, Robin Van Horn, 47, 26:24; 15, Trish Lindaman, 52, 27:11; 16, Jill Stone, 31, 27:20; 17, Jill Evans, 46, 27:41; 18, Lisa Bain, 42, 28:25; 19, Kate Kralik, 25, 28:27; 20, Kali Curtis, 13, 28:28;

21, Karen Kralik, 25, 28:49; 22, Marrianne Hatley, 7, 28:53; 23, Julie Scull, 40, 30:05; 24, Janelle Smith, 27, 31:54; 25, Becky Ludlow, 26, 32:12; 26, Kathy Wolfe, 60, 32:20; 27, Sara Hanberg, 41, 34:16; 28, Gloria Arenas, 47, 34:44; 29, Jeannie Staller, 48, 34:50; 30, Darlene Humphries, 51, 35:32;

31, Nancy Wilson, 64, 35:33; 32, Lori Tomson, 45, 35:53; 33, Elena Welake, 22, 37:26; 34, Rebecca Kell, 41, 39:16; 35, Jacqueline Bain, 16, 45:13; 36, Emma Bain, 15, 45:17; 37, Claire Bain, 15, 45:31; 38, Lana Kaelin, 68, 45:32; 39, Lisa Combs, 31, 54:02.