Bowling

Bowling

Honor Roll

Tom Cook recorded a 300 game in the Tuesday Night Men's League at Lava Lanes. It was Cook's second 300 game this month as he rolled a perfect game during a 817 series at Roxy Ann Lanes 10 days earlier.

U

Laura Harvey rolled a 300 game during a 706 series in the Friday Night Goodsports League at Lava Lanes.

U

Justin Edwards just missed a perfect game, bowling a 299 at Lava Lanes in the Friday Night Goodsports League.

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Andrew Rux 267-275-757, Gary Hudnall 256-278-738, Brett Hays 289-244-694, Larry Rux 258-237-693, Scott Helstowski 247-220-225-692, Dave Wooley 256-242-678, Dave Mitchell 236-225-665, Alex Romanowsky 246-662, Lucas Padilla 235-647, Ed Lee 225-236-633, Peggy Marchant 244-633, Bill Weekley 224-632, Bill Cramer 236-628, Stan Chapman 222-627, Laura Harvey 227-621, Willie Anderson 254-612, Leighton Edge 628, Tony Korth 627, Bill Irwin 625, Lela Larkin 612. Games: William Travis 238, Bob Korth 234, Bob Prest 232, Jim Irwin 224, Gene Bell 220.

MEN — Dave Wooley 265-226-231-722, Tom Cook 227-227-268-722, Steve Benston 262-231-224-717, Chuck Eilenberger 258-226-700, Robert Gibson 249-223-684, Zach Zurlinden 229-266-678, Ron Seymour 246-666, TJ Wiedrich 285-664, Gary Hudnall 237-218-205-660, Rob Daniels 255-659, Ron Seymour 247-222-654, Dave Wooley 248-651, Jon Corbell 258-648, Eli Zurlinden 246-221-648, Michael Shular 223-221-648, Al Neubauer 228-237-647, Kurt Goff 227-646, Larry Sprague 224-235-643, DJ Snopl 225-638, Jim Goode 267-633, Bruce Harper 233-630, Steve Siemers 227-627, John Ryther 258-621, Don Gregg 269-619, Phil Wall 222-618, Mike Henderson 236-614, Gary Case 227-613, Dakota Marshall 279-605, Corey Gardner 635, Nick Brickey 613, Greg Vinyard 608, Randy Pace 601. Games: Terry Latham 266, Terry Christiansen 232, Dave Waller 231, Willie Boatwright 227, Steve Tolefson 226, Eric Santee 223, Ritchie Huxtable 223, Bill Evans 221.

WOMEN — Lela Larkin 214-238-633, Michette Attebery 207-204-609, Joan Konopasek 211-203-602, Barb Henderson 213-596, Lela Larkin 217-589, Linn Goode 226-580, Crystal Armstead 203-565, Peggy Marchant 203-564, Crystal Tratz 211-553, Yvonne Turpin 201-541, Diana Hanstein 200-539, Carol Harsh 201-536, Cherie Boatwright 206-515, Shannon Armour 551, Betty Siemers 550, Verlene Kenaston 526, Judy Hanna-Bell 524, Kerry Turner 509, Debi Holden 504, Peggy Marchant 503, Lucille Miller 501. Games: Joann DeVore 221, Jill Dickerson 205, Teri Taylor 204, Patty Caveney 202, Donna Walker 202, Christe Sims 202, Christe Sims 200.

SENIORS

MEN — Bob Prest 193-191-248-632, Robert Keaton 200-216-588, Chuck Raye 187-194-196-577, Rick Fowler 237-565, Darwin Moore 197-205-558, Robert Hutchison 185-193-536, Reese Walker 182-533, Bob Doescher 183-518, Dennis Warrender 500. Games: Dick Laubert 202, Joe Chavez 200, William Mott 193, Paul Jacobson 192, Reese Walker 192, Tom Dallas 189, Ken Edwards 187, Jerry Thompson 182, Walter Shontz 180, Marvin Ferguson 180.

WOMEN — Lorna Hall 178-178-514, Judy Baker 194-499. Games: Lucille Miller 178.

JUNIORS

LANEBENDERS — Jake Deimling 160-152-171-483, Brooke Kentner 158-160-445, Austin Scott 156-143-410, Elijah Rux 102, Darren Babcock 101, Amanda Tullis 93.

SPARETIMERS — Charlie Sanders 243-594, Christian Barnes 186-187-538, Cameron Ahlstrom 188, Jacey Ashley 168, Colleen Horan 162.

At Lava Lanes

MEN — Bill Stubbings 269-793; Tom Cook 300-748; Justin Edwards 299-734; Jim Brockbank 279-732; Mike Henderson 269-720; Ryan Fiegi 258-719; Brady Rennick 263-719; Jary Kapus 269-704; Luis Torrico 240-703;Arthur Ball 267-696; Ben Hall 245-695; Jared Pruitt 246-693; Jerry Richardson 245-692; Kenny Giuliani 247-691; Craig Long 233-690; Kevin Valiquette 265-686; Jordan Ellis 236-672; Mike Kringlebach 237-672; Damon Cochran 247-669; Steve Schmidt 235-669; Larry Rux 225-664; Adam Southard 259-664; Kevin Henley 269-662; Jason Bell 248-661; Ken Peck 225-661; Chuck Hinks Jr 248-658; Ray Carrigan 262-656; Larry Van Ausdall 227-656; Mark Bell 236-655; Mike Henderson 225-653; Jason McCleary 237-653; Steve Rennick 232-651; Bob Blackwell 246-649; Jary Kapus 253-645; Frank Kula 239-640; Ray Carrigan 234-639; Shawn Carrigan 240-636; Jeff Harder 237-631; Jim Leavens 236-631; Mike Champion 224-630; Fred Estabrook 234-629; Chet Wilson 224-628; Jeff Pottruff 228-625; Tony Workman 223-625; Al Neubauer 237-621; DJ Snopl 215-618; Sam Coulter 246-615; Jim Vargas 232-614; Chris Bennett 222-614; Mitch Rowan 225-612; Mark Foster 219-611; Rick Jones 235-610; Steve Harmon 215-609; Bryon Blocher 208-606; Bill Janes 205-604; John Leachman 206-598; Brian Blackwell 267-594; Don McDonald 207-593; Gary Mayfield 203-592; Duane Russell 225-590; Mike Westfall 213-590; Robert Slayton 230-587; Jerson Viray 221-585; Phillip Moore 214-579; Doug Guches 205-572; Scott Garrett 224-565; Christopher Moore 212-546; Dave Vandermeer 220-525; Richard Worth 210-512.

WOMEN — Laura Harvey 300-706; Mony Bristow 253-649; Jodi Bell 241-645; Linn Goode 249-635; April Rose 206-595; Darci Leffler 214-595; Billie Christianson 232-585; Sam Blackwell 216-584; Joan Keeney 207-574; Annette Driskell 202-548; Arlene McDonald 204-528; Myra Dahack 194-524; Joan McCarty 195-511; Jammie Payne 218-511.

SENIOR MEN — Chuck Bridge 247-698; Euel Rutledge 247-695; Chuck Honeycutt 257-688; Bruce Snook 254-670; Chuck Eilenberger 231-655; Al Hartwell 224-651; Bruce Snook 236-650; Jerome Lee 224-639; Clovis Glass 238-632; Duane McLean 225-624; Bill Tucker 224-624; Al Rossi 223-616; Reese Walker 231-610; Duane McLean 203-600; John Counts 231-594; Chet Faurholt 221-584; Terry Nickerson 201-570; John Wright 233-568; Randy Pace 206-563; Phil Clouse 193-555; Bill Donnelly 225-552; Dale Sattler 212-552; Marty Barrows 202-523.

SENIOR WOMEN — Betty Havira 237-624; Joan Konopasek 205-588; Linn Goode 223-585; Barbara Pace 213-575; Carol Harsh 204-550; Marjo Vaughn 190-547; Thelma Glass 204-545; Lois Counts 218-532.

BUMPER BOWLERS

SPRITENS: Kiara Moffit 126-269.

COCA COLA — Barry Hunt 156-435; Trevor Lee 200-407.

MATCH CLUB (at Klamath Falls)

MEN — Duane McLean 257-658; Leon Fogle 220-607; Jim Goode 212-595; Jerry Smith 219-595; Bruce Snook 213-595; Ernie Bechler 236-594; Chet Wilson 231-586; Jim Guches 246-580; Al Neubauer 202-555; Neal Roberts 222-555; Jim Shreeve 211-552.

WOMEN — Thelma Glass 217-609; Linn Goode 217-570; Carol Harsh 213; Betty Havira 205; Becky Guches 202.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Oct. 24

COMPETITIVE BASKETBALL

Gino's Girls 2-0

Oil Stop 2-0

The Charlie Sheens 1-1

Fundamentals 1-1

Carr's Auto 1-2

Waterboyz 0-1

Sherm's Thunderbird Market 0-2

RECREATIONAL BASKETBALL

CJ Cleaning 4-0

Legacy Splash 3-1

Old School 3-1

WMD 2-2

Total Chaos 2-2

Bad News Bears 1-3

Semi-Pro 1-3

Eliminators 0-4

BASEBALL

Reds 5-0

Dodgers 3-3

Cardinals 1-4

Mariners 2-4

CHURCH SOFTBALL

The Naz 8-1-1

SDA/State Farm 6-3-1

The Forge 5-5

Forte Screen Printing and Design 5-5

City on a Hill 0-10

MEN'S 1-PITCH SOFTBALL

6 13-5

Trophy Club 13-5

Sherm's Food-4-Less 11-7

Oregon Bolt/Broke N Draggin 9-9

Public Servants 7-11

Four Seasons 1-17

MEN'S B SOFTBALL

Hunt Tractor 6-2

Olympic Auto Detail 6-2

All In One Rentals 6-3

Blackstone 5-3

Aftershock 4-5

S.O. Blaze 3-5

KOGAP Enterprises 3-5

Nor-Cal 3-5

On Point Construction 1-7

MEN'S B MINOR SOFTBALL

Fall Down Records 7-1

Bang Bang Mafia 6-2

RVC Pirates 5-3

HEA Engineering 5-3

JDT Trucking 4-4

Jacksonville Insurance 4-4

Gary Lee Construction 3-5

The Dark Knights 3-5

El Conquistadors 3-5

Shockers 0-8

MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

Outlawz 6-2

Rusty's 4x4 6-2

SOS Plumbing 5-3

Landsharks 5-3

Jackson Co. Tx Courts 5-3

Lay' N Wood 4-4

Thunderstixx 3-5

DOTR 3-5

Peterson Cats 3-5

Interstate Battery 0-8

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

Columbia 7-1

Leftovers 7-1

Medford Lightning 5-3

The Who 4-4

Motorcycle Superstore 4-4

Sentinels 3-5

Nailwacker Construction 3-5

Monster X Tour 3-5

Centennial 3-5

Beer Thirty 1-7

MEN'S C ROGUE SOFTBALL

KSD Big Dogs 7-1

Gordon Trucking 7-1

Pro Star Sports 5-3

West Coast Collision 5-3

Springhill Suites 4-4

Paddy Brannans 4-4

BB 4-4

Optical Illusions 3-5

Jackson County Security 1-7

Dutch Mafia 1-7

MEN'S UPPER SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 8-0

Wild Bunch 5-3

Jackson Creek Pizza Co. 3-4-1

Western Eagle Packing 3-5

Jethawks 2-5-1

Green Thumb Farm 2-6

SUNDAY COED A SOFTBALL

Jacksonville Insurance 6-1-2

Torero's Mexican Restaurant 6-2-1

Itz Clutch 5-3-1

Ray's Garden Center 4-5

Wolfpack 2-7

Patrick O'Connor Landscaping 2-7

SUNDAY COED B SOFTBALL

Brock Peters Painting 8-1

State Farm Shannon Walker 7-2

TC Chevy 4-5

Cross Eyed 3-6

Sunday Slackers 3-6

Quality Tree Service 2-7

SUNDAY COED B MINOR SOFTBALL

CP Racing 8-1

Broke 'N' Naggin/JCP 8-1

Double Vision 7-2

Wrong Arms 5-2

Ballz Deep 5-3-1

Sisters and the Misters 5-4

Cobra Kai Dojo 4-5-1

BTA Bombers 3-6

Southern Oregon DJs 2-7

Skid Marks 2-7

Benchwarmers 0-2

Salon Chic 0-9

SUNDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

RAD 8-0

Stop 'N Go 6-3

Outlaws 5-3

Boise Brawlers 5-4

Bandits 4-4

Benchwarmers 4-5

Nungas 4-5

Team Name 3-6

BYE 2-6

B & B 2-7

SUNDAY COED C NATIONAL SOFTBALL

Bad Company 8-0

Rogue Automotive 8-0

Jerry's Kids 6-2

Balls and Chains 3-1

Bat Busters 5-3

42 Degrees 3-5

Medford Medical Clinic 3-6

Valley Immediate Care 1-6

Off Target 1-7

Seventh Inning Stretch 0-7

WEEKDAY COED B SOFTBALL

Fatal 8-1

Patrick O'Connor Landscaping 7-2

I'd Hit It 4-5

Diamond Debauchery 3-6

Dick's Towing 1-9

WEEKDAY COED B MINOR SOFTBALL

K & L Sales and Service 9-0

Ledford Construction 8-1

ASANTE 5-4

Screwballs 5-4

ADSO 4-5

3B Pyros 3-6

VMI 2-7

The Sons of Pitches 0-9

WEEKDAY COED C SOFTBALL

Kelly's Carpet 9-0

Brew Crew 8-1

Moss Adams 6-3

Pyros 5-4

Help Me Score 5-4

Just Having Fun 5-4

The Misfits 4-5

IV League 2-7

River Dogs 1-8

Scared Hitless 0-9

WOMEN'S UPPER SOFTBALL

Decarlow Design 9-1

Relax 6-4

The Dugout 5-5

Mojo-UPS Store Medford Center 5-5

Outlaws 4-5-1

Valley Pool Girls 4-6

Optimism 0-9-1

WOMEN'S LOWER SOFTBALL

Bo Knows Construction 10-0

4 Daughters 6-4

Lane's 5-5

Lady Billboards 3-7

Williams Syndrome Awareness 1-9

COED B VOLLEYBALL

The Norm 12-4

Off in the Woods 12-4

Desperados 12-4

Super Mario Ballers 11-5

Kung Pow 9-7

Sterling West Property Management 8-8

Webfoot 6-10

Gypsies 5-11

Team Vision 4-12

Addicted to Sets 1-9

COED C VOLLEYBALL

Servin' Up Trouble 9-1

Raider Nation 11-3

What Happened 9-5

Armstrong Servers 7-7

One Hit Wonders 7-7

J'Ville Tavern 5-5

IV Leaguers 5-7

Sets and Candy 6-10

MEC 20/20 1-15

COED C MAJOR VOLLEYBALL

Wilson's Friends 10-2-4

Addicted to Sets 5-2-3

BK Lounge 5-7-4

The Cruzers 5-7-4

Servin' Up Trouble 1-3

Joy of Sets 3-9-4

WOMEN A VOLLEYBALL

Licorice Whip 4-0

Hit the Deck 3-1

Fireflies 1-3

Saucy Spikers 0-4

WOMEN B VOLLEYBALL

Family Ties 4-0

IPA 4-0

TBA 2-2

Dazed and Confused 2-2

Bravehearts 0-4

Sugar and Spikes 0-4

COED FUTSAL

Team Zim 3-0

Question Marks 2-0

Funky Cold Medina 2-1

Shin Kickers 1-2

BYE 0-2

Green Hot Chili Peppers 0-3

MEN'S SOCCER

Samba 3-0

Zeros 3-0

Cascade Fire 2-1

Santos 0-2-1

Furiosos y Rapidos 0-2-1

Ricardo 0-3

COED OUTDOOR SOCCER

Joga Bonito 4-0

Naranja Mechanicas 3-1

Pressure 2-2

Guru Threads 2-2

City 1-3

Rush 0-4

WOMEN'S OUTDOOR SOCCER

Bumble Bees 4-0

The Wolf Pack 3-1

Lightning 2-2

Vipers 1-2-1

Shin Kickers 1-2-1

Arsenal 0-4

golf

Honor Roll

Hole-in-ones

Dan Robbins recorded his first hole-in-one on the eighth hole at Cedar Links Golf Club on Oct. 23.

The ace was witnessed by Amy Barone.

U

Toni Watkins aced the eighth hole at the Oaks Course at the Rogue Valley Country Club on Oct. 24.

Watkins used an 8-iron for the shot witnessed by Steve Watkins, Bob Biondini and Jim Howe.

U

Jim Moreau made a hole-in-one on Oct. 21 on the 13th hole at the Rogue Valley Country Club.

Present for the shot were Ollie Scarvie, Jim Little and Mike Kilgore.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Medal Play Tournament

Oct. 19

WHITE TEE

RESULTS — 1, Jim Ellis, 27; 2, Jerry Todd, 32; 3, Gene Ritter, 36.

K.P. — Earl Norgard

GOLD TEE

RESULTS — 1, Tom Chambers, 32; 2, Dick Middaugh, 33; 3, Al Thelin, 34.

K.P. — Tom Chambers.

Eagle Point GC

Women's Club

Blind Nine Format

Oct. 19

FLIGHT A

GROSS — 1, Trea Hicks, 43; 2, Ellen Payne, 46.

NET — 1, Anne Westerman, 33.5; 2, Judy Mayfield, 34.5.

FLIGHT B

GROSS — 1, Cathy Hartman, 46; 2, Lynn Baker, 52.

NET — 1, Kris Howard, 36.5; 2, Jan Wheeler, 38.5.

K.P. — No. 3, 0-25 hcp., Kay Breithaupt; 26-up hcp., Kris Howard. No. 8, 0-25 hcp., Ellen Payne; 26-up hcp., Jan Wheeler. No. 13, 0-25 hcp., Sandie Ford; 26-up hcp., Jan Wheeler. No. 15, 0-25 hcp., Sandie Ford; 26-up hcp., Dottie Swain.

Stone Ridge GC

SOOTRS Club Championship

Oct. 17-18

FLIGHT A

GROSS — 1, George Berry, 144; 2, Tim Croft, 146; 3, Ken Gentry, 153.

NET — 1, Stan Reiter, 138; 2, Dave Potter, 138; 3, Guerin Fischer, 138.

FLIGHT B

GROSS — 1, Glen Uemura, 154; 2, Bob Moore, 156; 3, David Oas, 158.

NET — 1, Jim Hagemann, 129; 2, Wayne Tait, 129; 3, Rob Robbins, 139.

FLIGHT C

GROSS — 1, Bob Buffaloe, 162; 2, Bob Lima, 171; 3, Mike Walsh, 174.

NET — 1, Bob Waldo, 137; 2, Clancy Renkoski, 138; 3, Jerry Kruger, 140.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Skip Bogenoff; 16-up hcp., Bob Lima. No. 7, 0-15 hcp., Mas Honda; 16-up hcp., Walt Russell. No. 12, 0-15 hcp., Willie Eaton; 16-up hcp., Duane LaChapell. No. 17, 0-15 hcp., Dave Johnson; 16-up hcp., Bob Lima.

ACCURACY DRIVE — No. 14, Dave Johnson, Don Simpson, John McKinney, Mas Honda, Skip Bogenoff, Bob Waldo.

Senior Tour

Four-Man Team Best Three Count

Oct. 19

FLIGHT A

GROSS — 1, Roger Courtney, Mas Honda, Guerin Fischer, John Robinson, 214; 2, George Berry, Gary Highland, Larry Butler, Dave Potter, 217; 3, Bob Moore, Dick Fisk, Steve Cox, Tim Tolman, 238.

NET — 1, Ray Keasler, Vern Moreland, Dave Sayler, Bob Lima, 187; 2, Paul Bostic, John Codington, Ed Borgnino, Dennis Gerke, 188; 3, Troy Reynolds, Red Gentry, Ted Bibler, Jerry Hauck, 190.

FLIGHT B

GROSS — 1, Don Simpson, John Watson, Larry Walker, Bud Diderickson, 240; 2, Earl Sloan, Jack Seybold, Ruben Davalos, Don Young, 251; 3, Bob Waldo, Zane Searles, Paul Larson, Bob Cambas, 253.

NET — 1, Clancy Renkoski, Denny Ferrin, Jerry Krueger, Paul Williams, 189; 2, Rod Hammer, Bill Morse, Mort Gossett, Dave Morris, 190; 3, Ralph Sauerwald, Bud Stonecipher, Dan Contento, Dave Schmidt, 196.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Steve Cox; 16-up hcp., Ron Williams. No. 17, 0-15 hcp., Mas Honda; 16-up hcp., Don Mitchell.

Oak Knoll GC

Golf Aces Tournament

RESULTS — 1, Susan Fernlund; 2, Lois Shafer; 3, Helene Archer.

PUTTING — 1, Susan Fernlund, 30; 2, Lois Shafer, 32; 3 (tie), Sonja Dedrick, Sharon Marler, 35.

Men's Club

Lonesome Grizzly Tournament

Oct. 15

GROSS —1, Akins, Green, Cronin, Hatton, 139; 2, DeForest, Small, Morrison, Connors, 139; 3, Sander, Kohan, Catropa, G. Jones, 152.

NET — 1, Schumacher, Lefever, Siebenlist, Smith, 117.9; 2, Richardson, Zukis, Winmill, Clark, 122.5; 3, Thompson, LaPierre, McGuire, Wurfl, 122.9.

K.P. — No. 4, 0-17 hcp., Richardson; 18-up hcp., Hollingsworth. No. 13, 0-17 hcp., Sander; 18-up hcp., Clark.

Laurel Hill GC

WINNERS — 1, Len Bergmann-Stan Swartz, 33.

GROSS — 1, Bruce Fauble, Cary Marshall, Jose Acevedo.

K.P. — No. 3, Cary Marshall. No. 5, Bruce Fauble.

Centennial GC

Rose Club

Fall Ball Team Tournament

GROSS — 1, Ruth Walker-Judy Laws, 165; 2, Anne Westerman-Marie Resler, 114.

NET — 1, Georgene Van Orsow-Sonja Dedrick, 114; 2, Suzanne Lange-Vicki Capp, 114.5.

K.P. (0-25 HCP.) — Ruth Walker 2, Rosina White, Marie Resler.

K.P. (26-UP HCP.) — Deanna St. Martin 2, Vicki Capp, Judy Tonn.