Bowling

Bowling

Honor Roll

At Roxy Ann Lanes

Debi Holden won the handivap division of Southern Oregon Nine-Pin No Tap Tournament over the weekend.

Dion Taylor, Donna McMann and Bob Prest finished second through fourth, respectively.

U

Dave Wooley captured the scratch title by defeating Mike Schular, Gary Hudnell and Bill Weekley. All are Medford residents

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Scott Helstowski 279-752; Justin Edwards 270-731; Adam Southard 277-725; Jerry Smith 259-710; Mike Rock 256-710; Ryan Shook 256-707; Mike Henderson 268-700; Jason Bell 279-696; Jared Pruitt 248-696; Arthur Ball 268-693; Ryan Fiegi 245-690; Robert Slayton 243-687; Ray Carrigan 257-686; Bruce Snook 236-683; Tony Bristow 245-681; Dan Gibson 266-676; Brady Rennick 255-674; Larry Rux 256-673; Jason Asmussen 238-670; Frank Kula 237-670; Brian Blackwell 253-664; Jeff Pottruff 249-664; Damien Rennie 258-663; Mike Kringlebach 224-660; Aaron Bennett 231-659; Adam Southard 230-657; Joe Stuart 241-656; Matt King 227-655; Gary Wooldridge 258-654; Mike Kringlebach 224-654; Mark Bell 234-652; Gary Severe 235-650; David Marble 278-649; Cliff Kettle 247-647; Greg Newtson 232-647; Alan Walter 235-644; Tyler Ellis 251-642; Bob Blackwell 247-641; Steve Rennick 238-641; Dan LaFond 238-641; Karl Blust 255-640; Jerson Viray 243-640; Jary Kapus 233-639; Jary Kapus 232-639; Lee Speice 243-637; Terry Nickerson 225-637; Mark Foster 238-636; Jeff King 225-636; Matt Eilenberger 228-633; Kevin Henley 238-630; Doug Ainsworth 236-629; Dustin Smith 236-628; Robert Gibson 257-626; Neal Roberts 222-623; Richard Tobin 215-623; John Rohde 234-622; Dirk Collins 245-619; Joe Dauenhauer 236-619; Tim Moser 235-619; Dale Matheny 222-618; Mike Henderson 212-618; Mark Bell 231-617; Phil Wall 235-615; Ron Norris 255-614; Steve Schmidt 233-610; Jared Inlow 215-610; Sam Coulter 237-609; Chuck Hinks Jr 218-608; Fred Estabrook 258-606; Pat Moore 239-604; Jim Shook 205-604; Steve Wilkins 223-601; Dave Deason 224-600; Bob Penney 223-600; Bill Johnson 244.

WOMEN — Jodi Bell 253-673; Vicki Newtson 246-642;Jodi Bell 227-640; Sam Blackwell 240-628; Ericka McDonald 203-552; Rosetta Harshberger 192-545; Jammie Payne 203-529; Phyllis Foster 182-513; Brandy Jennings 202-508; Brandi Whitehead 213.

SENIOR MEN — Chuck Bridge 258-741; Jerome Lee 233-689; Chet Wilson 248-640; Bill Irwin 226-629; Paul Jacobson 224-625; Randy Pace 244-621; Bruce Snook 216-619; Al Hartwell 243-612; Jim Swarts 213-597; George Shreeve 202-595; Lynn Caughey 226-584; Al Rossi 213-570; Jim Hanley 218-564; Bill Donnelly 209-544; Phil Clouse 207- 521.

SENIOR WOMEN — Marilyn Wilson 236-665; Joan Konopasek 237-625; Thelma Glass 238-613; Janet Prince 213-566; Thelma Glass 213-542; Verlene Kenaston 212-535; Darlene Stockel 185-507.

COCA COLA JR BOYS — Charlie Sanders 249-684; Barry Hunt 174-440.

MATCH CLUB: (vs Caveman Bowl, Grants Pass there):

MEN — Bill Janes 269-669; Duane McLean 217-630; Leon Fogle 245-628; Al Neubauer 236-618; Neal Roberts 221-606; Bruce Snook 223; Clovis Glass 206; Jim Guches 201.

WOMEN — Betty Havira 203; Thelma Glass 191; Rita Hildreth 191.

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Alex Romanowsky 221-256-224-701, Lucas Padilla 246-256-698, Scott Helsotwski 247-224-225-696, Bill Irwin 248-240-683, Bob Korth 246-222-674, Tony Korth 224-242-665, Leighton Edge 226-224-665, Dave Wooley 226-237-663, Gary Hudnall 245-651, Ed Lee 227-648, Brett Hays 223-638, Andrew Rux 225-630, Lela Larkin 227-624, Larry Rux 247-623, Laura Harvey 259-617, Bryon Blocher 244-610, Gene Bell 279-608, Euel Rutledge 246-604, Ed Hagan 615, Dave Mitchell 605. Games: Bill Weekley 239, Bill Cramer 236, Willie Anderson 225.

MEN — Steve Benston 279-222-713, Dave Wooley 224-254-226-704, Dave Wooley 258-221-686, Jan Davies 233-266-680, Robert Gibson 244-242-674, Willie Boatwright 267-670, Chet Wilson 255-224-668, Ron Seymour 238-223-665, Rob Daniels 246-657, Mike Henderson 236-654, DJ Snopl 253-648, Patrick Hansen 246-647, Dakota Marshall 224-644, Terry Christiansen 235-643, Al Neubauer 227-235-642, Steve Tollefson 249-632, Leon Fogle 267-630, Terry Steward 222-628, Mike Gilham 232-622, Wayne Jones 223-618, Eric Jackson 237-618, Kevin Dixon 231-617, Glen Bostrom 259-612, Ron Seymour 221-610, Kurt Goff 232-608, Larry Rux 225-227-603, Bill Hollingsworth 226-601, Phil Wall 639, Michael Shular 630, David Bromagem 611, Tom Marshall 608, Don Gregg 604. Games: Randy Pace 249, David Wilson 235, Mark Holden 232, Larry Lampman 229, Justin Gunn 229, Terry Tarvin 227, Eric Santee 225, Adam Southard 225, Zach Zurlinden 225, Tony Sluga 224, Mitch Babcock 220.

WOMEN — Joan Konopasek 237-226-206-669, Lela Larkin 204-205-216-625, Linn Goode 213-587, Laurie Owen 244-579, Lela Larkin 220-579, Peggy Marchant 227-575, Brenda Snyder 210-573, Carol Coplen 202-535, Brenda Stinnett 224-533, Mary Blackmore 212-516, Toni Williams 205-502, Crystal Tratz 558, Barb Henderson 542, Debi Holden 540, Carol Harsh 525, Cindy Doran 524, Jill Dickerson 519, Shelley Bennett 518, Treasa Sprague 517, Michelle Attebery 517, Evelyn Oden 515, Crystal Tratz 513, Theresa Vinyard 509, Debbie Crippen 507, Bobbie LeBlanc 503, Dori Chatelain 501, Janet Prince 500. Games: Lora McLean 206.

SENIORS:

MEN — Bill Hollingsworth 199-214-214-627, Darwin Moore 199-199-202-600, Chuck Raye 193-189-214-596, Dennis Warrender 236-202-583, Bob Prest 223-578, Rick Fowler 226-188-566, Reese Walker 216-533, Fred Hamblin 191-192-531, Cindy Doran 200-210-524, William Mott 190-522, Cliff Beck 198-508, Jerry Thompson 211-506, Dick Laubert 187-505, Dennis Warrender 501. Games: George Beldi 204, George Keena 196, Ron Roberson 190, Robert Keaton 186, Joe Chavez 183, Chet Faurholt 181.

WOMEN — Maxine Bartlett 187-188-194-569, Judy Baker 190-504, Viola Hartwell 178-481, Carol Coplen 481, Natalie Jones 476. Games: Deanne Thompson 191, Rena Cruse 181, Lolita Browne 177.

JUNIORS

LANEBENDERS — Austin Scott 144-144-394, Brooke Kentner 159, Branden Boatwright 124, Kaitlyn Schalz 123, Darren Babcock 115, Brittany Sesulka 100.

SPARETIMERS — Charlie Sanders 210-213-593, Jake Donis 195-198-542, Skyler Witt 123.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Jan. 30

COMPETITIVE BASKETBALL

Flip Mode 2-0

Oil Stop 2-0

Carr's Auto Body 2-0

Regulators 0-2

Gino's Girls 0-2

Legacy 0-2

RECREATIONAL NORTH BASKETBALL

State Farm 3-0

West Coast Elite 2-1

Maniacs 2-1

CJ Cleaning Service 2-1

Old School 1-2

WMD 1-2

And 1 1-2

Guru Ink 0-3

RECREATIONAL SOUTH BASKETBALL

We Are Old 3-0

Bad News Bears 3-0

Non Ballerz 2-1

Total Chaos 2-1

Predators 1-2

Spare Tires 1-2

The Kings 0-3

Central 0-3

MEN'S 1-PITCH SOFTBALL

All In One Rentals 11-3

Twisted 10-4

Crater Car Wash 8-6

Pier 21 JagerBombers 7-7

Pro Star Sports 6-8

The Sign Dude 0-14

MEN'S B SOFTBALL

Twisted 8-0

Bang Bang Mafia 4-3

Pro Star Sports 3-4

Southern Oregon Blaze 2-5

Gordon Trucking 1-6

MEN'S B+ SOFTBALL

Dave Martin/Octavio's La Burrita 6-1

Mike Hussey Trucking 5-3

Jackson Creek Pizza Co. 4-3

Outsiders 4-3

Olympic Auto Detail 3-4

Jethawks 3-4

Who 0-7

MEN'S C SOFTBALL

RAD 6-1

Kaos 6-1

BB 6-1

FedEx Ground 5-2

The Scrappers 4-3

Forte Screen Printing & Design 4-4

Thunderstixx 3-4

Outlaws 3-4

Rusty's 4x4 3-4

Dutch Mafia 3-4

The Sons of Pitches 1-6

Shockers 1-6

Rick Stevens Painting 1-6

SUNDAY COED LOWER SOFTBALL

Wrong Arms 6-1

Ballz Deep 6-1

Lowdown 5-2

Blue Ballers 5-2

Jerry's Kids 2-5

The Decrepits 2-5

O 2-5

B & B 0-7

SUNDAY COED UPPER SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 6-1

Poles-N-Holes 6-1

Double Vision 4-3

TC Chevy 4-3

Cobra Kai Dojo 1-6

State Farm (Shannon Harris) 0-7

WEEKDAY COED LOWER SOFTBALL

I'd Hit It 7-0

Lowdown 5-3

Brew Crew 4-3

The Leather Squad 1-6

The Sons of Pitches 1-6

WEEKDAY COED UPPER SOFTBALL

Patrick O'Connor Landscaping 7-0

Kelly's Carpet Cleaning 3-4

Bo Knows Construction 2-5

K & L Sales and Service 2-5

COED B VOLLEYBALL

Armstrong Servers 6-2

Kung Pow 6-2

The Cruzers 6-2

Team Vision 3-5

Team 20/20 2-6

Tap That Pass 1-7

COED B MAJOR VOLLEYBALL

Desperados 8-0

Off in the Woods 6-2

Swat Team 4-4

The Norm 2-6

Scared Hitless 2-6

Hot Dirty Sets 2-6

COED C VOLLEYBALL

What Happened? 8-0

IV League 7-1

Hooligans 6-2

One-Hit Wonders 5-3

Sets & Candy 3-5

TBA 2-6

Serve Ace Us 1-7

How I Set Your Mother 0-8

COED C MAJOR VOLLEYBALL

Itsy Bitsy Spikers 7-1

Joy of Sets 5-3

Nacho Ball 4-4

We Showed Up 0-8

WOMEN'S A VOLLEYBALL

Southern 8-0

Licorice Whips 6-2

Mom Crew 4-4

Girls' Night Out 4-4

Net Fault 1-7

Saucy Spikers 1-7

WOMEN'S B VOLLEYBALL

Bump It Up 8-0

Hit The Deck 8-0

Fireflies 7-1

IPA 7-1

MEC Girls 5-3

Family Ties 3-5

Airborne 1-7

Bravehearts 1-7

Bumpin' Uglies 0-8

Just 4 Fun 0-8

COED RECREATIONAL FUTSAL

Retired Soccer 3-0

Rogues 2-0

Young Boys FC 2-1

El Arriero 2-1

Dynamite 1-1

Super Nova 1-1

Rush 1-2

B.D. United 0-3

Shin Kickers 0-3

WOMEN'S FUTSAL

Misfits 2-1

The Beast 2-1

Swift Kicks 1-2

WolfPack 1-2

COED 11V11 OUTDOOR SOCCER

The Big O 2-0

Samba 1-0

Baci's 1-0

Rogue/Roguettes 1-0

Naranja Mechanica 1-1

Van Dyke 0-2

The Suaves 0-2

COED 7V7 (35-UP) OUTDOOR SOCCER

Hip Replacements 2-0

The Yellow Team 2-0

FC 1970 1-1

Pacemakers 1-1

Fuego Viejo 0-2

Geriatrics 0-2

WOMEN'S OUTDOOR SOCCER

Lightning 1-0

Bumblebees 1-0

Kiss My Sass 0-1

Shin Kickers 0-1

Golf

Laurel Hill GC

Wednesday Men's League

Best Ball Format

Jan. 25

WINNERS — 1, John Couch-Gary Snow, 33.

GROSS — 1, John Couch, 35.

K.P. — No. 2, Roger Adams. No. 5, Jeff Couch.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Red-White-Blue Two-Man Super Drive Format

Jan. 25

FLIGHT A

GROSS — 1, Mike Morrison-Rick Stinchcomb, 142; 2, Jim Butler-Larry Butler, 153; 3, Dave Potter-(Butler-Butler), 156.

NET — 1, Don Simpson-Roger Schnoes, 128; 2, Tom McCracken-Tim Winmill, 137; 3, George Berry-Mike Owen, 140.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bob Mayfield-Leon Stupfel, 161; 2, Randy Moyer-(Westfall-Buffaloe), 176; 3, Bob Buffaloe-Mike Westfall), 176.

NET — 1, Ron Eastgate-Dennis Gerke, 128; 2, Jim Hagemann-Greg Wright, 137; 3, Paul Bostic-John Coddington, 138.

FLIGHT C

GROSS — 1, Dick Gergen-Don Wallace, 171; 2, Greg Meyer-John McKinney, 177; 3, Skip Bogenoff-Paul Reynolds, 187.

NET — 1, Bill Pierce-Bud Stonecipher, 133; 2, Joe Zagorski-Merle Johnson, 135; 3, Jerry Page-John Watson, 141.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Jim Butler; 16-up hcp., Greg Meyer. No. 12, 0-15 hcp., Guerin Fischer; 16-up hcp., Don Wallace.

Senior Tuesday

Four-man Two Best Ball Format

Jan. 24

FLIGHT A

GROSS — 1, Steve Elam, Steve Lovich, Glen Clark, Dave Stiemert, 132; 2, Dan Johnson, Bill Seymour, Jon Paauwe, John Ferris, 138.

NET — 1, Matt Pinder, Mike Curtis, Matt McMillin, Mike Dauenhauer, 119; 2, Ken Gentry, Arn Wihtol, Jeff Hamlett, Ron Snowden, 120.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bob Lent, Bill Hymas, Russ McBride, Chuck Henke, 154; 2, Kevin Williams, Jim Zentgraf, Gary Warner, Jim Clark, 155.

NET — 1, Ruben Davalos, Don McClure, Bob Reese, Mike Meiring, 123; 2, Al Baham, Carl Michael, Terry Miller, Don DeWald, 123.

K.P. — No. 4, 0-12 hcp., Jeff Hamlett; 13-up hcp., Mike Curtis. No. 6, 0-12 hcp., Dick Brekke; 13-up hcp., Bud Lefever. No. 14, 0-12 hcp., Dave Stiemert; 13-up hcp., Ben Arechiga. No. 17, 0-12 hcp., Carl Tinsley; 13-up hcp., Don Benn.

Oak Knoll GC

Modified Course Layout

Par 3 Tournament

Jan. 28

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Doug Green, 61; 2, Claude Akins, 61; 3, Mike Morrison, 65.

NET — 1, Roy Cruz, 55; 2, Stuart Douglas, 57; 3, Ray Tokareff, 58.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Tom Winmill, 68; 2, Richard Olney, 69; 3, Kyle Jones, 72.

NET — 1, Dave Ruegg, 58; 2, Pete LaPierre, 58; 3, Tony Parent, 59.

Centennial GC

Three-man Scramble

Jan. 28

FLIGHT A

GROSS — 1, Anthony Ulloa, Gary Allen, Steve Tacy, 56; 2, Jay Klemp, Glen Clark, Marty Morlan, 61; 3, Andy Baida, Mark Wilson, Dean McKinney, 62.

NET — 1, Matt Grove, Dan Wozniak, Derek Zwagerman, 56.3; 2, Matt Pinder, Mike Curtis, Tyler Weist, 58.7; 3, Bryan Tedsen, Brian Robinson, Neil Smith, 59.7.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bob Breland, Chris Johnson, John Quinones, 67; 2, Rod Reid, Jim Beaver, Hank O'Dougherty, 70; 3, Ken Weist, Paul Reynolds, Tom Thompson, 71.

NET — 1, Mike DeLaGrange, Jason DeForest, Brandon Stradford, 57.4; 2, Sixto Rodriguez, Tony Gutierrez, Ben Arechiga, 60.8; 3, David Donnelly, Ron Foreman, Dick Taylor, 61.6.

K.P. — No. 4, Chuck Fowler, Steve Wilt, John Brittain. No. 6, Matt Grove, Pat Daggitt, Jon Paauwe. No. 14, Anthony Ulloa, Glen Clark, Jim Clark. No. 17, Steve Tacy, Bob Breland, Jerry Hauck.

Gymnastics

America's Best Kids

Arctic Rush at USGA

At Eugene

Jan. 28

LEVEL 7 JUNIOR/SENIOR DIVISION

Audrey Hazel — 3, vault, 9.25; 4, bars, 8.4; 2, beam, 9.0; 8, floor, 9.05; 1, all-around, 35.7.

Sydney Norvell — 4, vault, 9.15; bars, 8.2; 4, beam 8.65; 2, floor 9.3; 3, all-around 35.3.

Natalie Alexander — 1, vault, 9.3; 1, beam 9.05; floor 8.85; all-around 33.95.

Rachel Porter — vault, 8.65; bars, 8.05; beam 8.05; floor 8.85; all-around 33.6.

LEVEL 8 SENIOR DIVISION

Laci James — 1, vault, 9.25; bars, 8.3; 2, beam 8.85; 4, floor 9.35; 3, all-around 35.75.

Maren Lightheart — vault, 8.45; 2, bars, 9.05; 3, beam 8.75; 4, floor 9.35; 4, all-around 35.6.

Emily Eisma — 3, vault, 8.85; 5, bars, 8.6; beam 8.4; 3, floor 9.4; all-around 35.25.