Bowling

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Bill Weekley 222-247-236-705, Bill Irwin 279-223-701, Steve Shoemaker 234-225-665, Gene Bell 225-238-663, Scott Helstowski 236-662, Bill Cramer 223-638, Bob Korth 249-631, Leighton Edge 268-631, Christina Helstowski 222-237-629, Dave Mitchell 246-627, KD Pritchett 234-611, Andrew Rux 611, Dave Wooley 600. Games: Willie Anderson 248, Tony Korth 232, Gary Hudnall 224, Jeff Travis 223.

MEN — Ron Seymour 227-266-249-742, Blake McKenzie 256-227-702, Terry Christiansen 268-227-697, Steve Benston 238-237-690, Dan Gibson 257-674, Wayne Jones 235-665, Tye Hamers 232-221-661, Steve Tollefson 226-243-659, Billy Cordell 245-654, Phil Wall 258-653, Dale Matheny 267-652, Larry Rux 257-652, Don Gregg 267-649, Bill Brickey 258-648, Nick Brickey 220-245-646, Eli Zurlinden 245-641, Mike Henderson 222-221-617, Mark Holden 224-614, Steve Siemers 222-609, Ron Seymour 221-608, Mike Gilham 234-607, Chet Wilson 247-607, Dave Wooley 236-605, Dana Travers 234-600, Glen Bostrom 601. Games: Robert Gibson 253, Kent Brown 236, Justin Gunn 236, Mike Owen 234, Dakota Marshall 234, Dave Wooley 226, Leon Fogle 224, David Bromagem 224, Roger Harris 224, Zach Zurlinden 224, Tom Cook 222, Brian Champion 221.

WOMEN — Joan Konopasek 224-620, Shannon Armour 238-603, Laurie Owen 207-591, Crystal Tratz 200-200-590, Linn Goode 211-207-585, Linda Fait 202-203-583, Rose Wall 202-579, Kathy Grove 225-578, Peggy Marchant 216-566, Betty Siemers 219-563, Peggy Marchant 201-215-556, Brenda Stinnett 204-547, Lucille Miller 203-540, Bobbie LeBlanc 234-537, Debbie Gibson 200-514, Crystal Armstead 206-509, Lucille Miller 205-507, Bev Mullis 553, Shari Tarvin 546, Barbara Pace 542, Crystal Tratz 534, Treasa Sprague 527, Joan Keeney 516, Cherie Boatwright 515, Verlene Kenaston 515, Shelley Bennett 505, Brenda Snyder 504, Dolores Angeli 504, Debbie Crippen 504, Shelley Bennett 502. Games: Gwen Jones 201.

SENIORS

MEN — Hal Crockford 183-224-195-602, Joel Morrison 211-182-195-588, Darwin Moore 182-201-202-585, Robert Keaton 222-201-579, Ron Roberson 187-199-192-578, Tom Dallas 210-201-573, Dennis Warrender 205-188-180-573, Bill Hollingsworth 192-191-180-563, Fred Hamblin 189-215-558, Victor Wigginton 183-181-542, William Mott 192-181-542, Reese Walker 203-527, Mervin Buck 196-523, Ron Roberson 213-521. Games: Cliff Rasmussen 196, Clifford Beck 193, Art Lundahl 193, Rick Fowler 192, Jim Westensee 188, Jerry Thompson 184.

WOMEN — Judy Baker 198-174-528, Viola Hartwell 232-501, Ginny Crockford 206-499, Rena Cruse 188-473. Games: Betty Putnam 198, Lorna Hall 193, Terri Gibler 189, Lolita Browne 178, Lucille Miller 176, Cindy Doran 171, Bette Sandford 170.

Fencing

Southern Oregon Fencing Center

Pear Blossom Epee Tournament

At Southern Oregon Fencing Center

AGES 17-AND-UNDER MIXED EPEE — 1, Josiah Salcido, Eagle Point, Southern Oregon Fencing Center; 2, Lindee Newman, Medford, Southern Oregon Fencing Center; 3 (tie), Xunan Smith, Bend, High Desert Fencing Club; 3 (tie), Daniel Salcido, Eagle Point, Southern Oregon Fencing Center.

OPEN MIXED EPEE — 1, Wes Coffel, Ashland/SOU, Southern Oregon Fencing Center; 2, Josiah Salcido, Eagle Point, Southern Oregon Fencing Center; 3 (tie), Marshall Stymer, Philomath, Salem Classical Fencing; 3 (tie), Sarah Holst, Central Point, Southern Oregon Fencing Center.

Golf

Honor Roll

Hole-in-One

Bill Allen aced the 13th hole at the Rogue Valley Country Club with a 7-iron on March 10.

The shot was witnessed by Bob Maentz, Dan Marshall and Rich Bamford.

U

Tom Cronin aced the 13th hole at Oak Knoll Golf Course recently.

Cronin, an employee at Oak Knoll, made the shot from 148 yards with an 8-iron.

The shot was witnessed by Mike Morrison, Barry Sander and Jim Hatton.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Amigo Best Ball Format

March 21

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Dave Johnson, Mike Owen, Gary Highland, George Berry, 146; 2, Guerin Fischer, Ken Gentry, John Robinson, Arn Wihtol, 149; 3, Paul Cooler, Steve Oates, Jim Jones, Jim Butler, 149.

NET — 1, Jim Hagemann, Leon Stupfel, Bob Mayfield, Greg Wright, 129; 2, Roger Schnoes, Bob Moore, Ray Keasler, Dave Jones, 136; 3, Ed Borgnino, Dennis Gerke, Mike Young, Rich Pedraita, 136.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Earl Sloan, Jack Seybold, Fred Pearson, Mike Robinson, 170; 2, Don Mitchell, Ron Eastgate, Dale Baker, John Devos, 172; 3, Bill Ligon, Don Wallace, Bob Davidson, Tim Tolman, 173.

NET — 1, Bob Waldo, Paul Larson, Dave Schmidt, Bill Pierce, 133; 2, Clancy Renkoski, Jerry Krueger, Wayne Bennett, Denny Ferrin, 136; 3, Don Simpson, Bud Diderickson, Larry Walker, John Watson, 138.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Bill Pierce; 16-up hcp., Ray Keasler. No. 17, 0-15 hcp., George Berry; 16-up hcp., Ted Bibler.

Laurel Hill GC

Wednesday Men's Club

Best Ball

March 22

TEAM GROSS — 1, Charlie Tucker-Wayne Tait, 35; 2, Greg Dippel-Cary Marshall, 35; 3, Ed Irvine-Ron Manary, 36.

INDIVIDUAL GROSS — 1 (tie), Cary Marshall, Wayne Tait, 37; 2 (tie), Greg Dippel, Bruce Fauble, 38.

K.P. — No. 2, Jeff Couch. No. 4, Ed Irvine.

Bear Creek GC

Men's Club

Weekly Event

March 19

FLIGHT A

NET — 1, Brian Carr, 30; 2, Chris Knealey, 31; 3, Vince Edlefsen, 32.

GROSS — 1, James Scott, 36.

FLIGHT B

NET — 1, Charles Carraway, 28; 2, Keith Savercool, 31; 3, Tim Orme, 35.

GROSS — 1, David Mitchell, 41.

FEWEST PUTTS — 1, Brian Carr, 12.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Medal Play Tournament

March 21

WHITE TEE — 1, Jerry Todd, 35; 2, Paul Schurman, 35.

GOLD TEE — 1, Stan Luther, 30; 2, Morris Prosser, 35; 3, Andy Nairne, 36; 4, Ken Kelley, 36.

ACCURATE DRIVE —Stan Luther, Paul Schurman.

Centennial GC

Greenskeeper's Revenge

Two-Person Scramble

March 24

GROVE FLIGHT

GROSS — 1, Brent Santoni-Logan Genaw, 67; 2, , Jay Klemp-Glen Clark, 70; 3, Andy Baida-Jimmy White, 73.

NET — 1, Bryan Tedsen-Ryan Garrett, 65.5; 2, Mike Barry-David Boals, 67; 3, Dick Brekke-Phil Brown, 70.5.

KARRIGAN FLIGHT

GROSS — 1, Ben Arechiga-Tony Gutierrez, 82; 2, Verne Welo-Jerry Hauck, 83; 3, Jeff Hamlett-Arn Wihtol, 83.

NET — 1, Tom Everman-Zack Everman, 68; 2, Norm Blandel-Terrx Bax, 69; 3, Don McClure-Bob Reese, 69.

K.P. — No. 4, Jerry Hauck. No. 6, Steve Darnell. No. 14, Dennis Poncia. No. 17, John Kandaris.

K.P. (SECOND SHOT) — No. 13, Andy Hayward.

LONGEST PUTT MADE — No. 18, Terrx Bax.

Eagle Point GC

Senior Monday

Two-Man Total Format

March 26

FLIGHT A

GROSS — 1, Gage-Gage, 147; 2, Clayton-Todd, 151; 3, Seymour-Paauwe, 153; 4, Wood-Tucker, 164; 5, Raymond-Buehler, 165.

NET — 1, Schulenburg-Elam, 140; 2, D. Johnson-Fowler, 140; 3, Howard-Farley, 143; 4, Gifford-Simpson, 145; 5, Hyden-Dargitz, 146.

FLIGHT B

GROSS — 1, Dippel-Gmur, 167; 2, Schmaltz-Fetrow, 172; 3, Moore-Keasler, 176; 4, Williams-Hughes, 178; 5, Smith-Thompson, 179.

NET — 1, Snook-Adams, 140; 2, Harrison-Nabozny, 14; 3, Roy-Hartman, 147; 4, Gerke-Bennett, 150; 5, Collins-Zaitsu, 151.

FLIGHT C

GROSS — 1, Robinson-Russell, 174; 2, Marsango-Medaris, 181; 3, Nakamura-Gagnon, 188; 4, Young-Robbins, 193; 5, Bellen-M. Arnold.

NET — 1, Gardner-Ryerson, 143; 2, Manary-Tait, 147; 3, Mayfield-Wright, 148; 4, Milligan-M. Arnold, 150; 5, Moyer-Gottinger, 150.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Gage; 16-up hcp., P. Arnold. No. 8, 0-15 hcp., Bennett; 16-up hcp., Medaris. No. 13, 0-15 hcp., Moore; 16-up hcp., Gerke. No. 15, 0-15 hcp., Reid; 16-up hcp., Peeters.

Gymnastics

America's Best Kids

Optional State Championships

At Eugene

LEVEL 7

Antonia Saparto — Vault, 8.75; beam, 8.05, floor, 9.25; all-around, 33.35.

Rachel Porter — Vault, 8.7, beam, 8.45, floor, 8.4.

Audrey Hazel — Vault, 8.75; bar, 8.2; 5, beam, 8.7; floor, 8.925, 5, all-around, 34.575.

Natalie Alexander — Vault, 8.95; 4, beam, 8.95; floor, 8.675; all-around, 32.975.

Taylor Martinez — Vault, 8.75; floor, 8.75.

Sydney Norvell — 1, vault, 9.45; 3, bars, 9.2; 1, beam, 9.3; floor, 8.8; all-around, 36.75.

LEVEL 8

Maren Lightheart — Vault, 8.6; bar, 8.15; beam, 8.2; floor, 9.225; all-around, 34.175.

Emily Eisma — 3, vault, 9.25; bars, 8.5; floor, 9.275; 1, all-around, 34.975 (1st Regionals alternate).

Laci Mae James — 1, vault, 9.275; 5, bars, 8.8; beam, 8.85; floor, 9.275; 3, all-around, 36.175 (Regionals qualifier).

At Eugene

Compulsory Invitational

LEVEL 4

Mackenzie Walker — 3, vault, 9.2; 1, 9.4, beam; 1, floor, 9.675; 4, floor, 9.05; 1, all-around, 37.325.

Anna Eisma — Vault, 9.05; 5, bars, 8.9; 4, beam, 9.05; 3, floor, 9.1; 3, all-around, 36.1.

Tiffany Hermogenes — 4, vault, 9.15; 3, bars, 9.1; beam, 8.15; 1, floor, 9.45; 5, all-around, 35.85.

Jaidyn Campbell — 2, vault, 9.35; 4, bars, 9.1; 3, beam, 9.5; 4, floor, 9.0; 1, all-around, 36.95.

Katelyn Willard — 4, vault, 9.225; bars, 8.55; beam, 9.1; floor, 8.95; all-around, 35.825.

Halle Harris — Vault, 9.125; bar, 8.0; beam, 8.85; 4, floor, 9.0; all-around, 34.975.

Briannah Fisher — Vault, 8.95; beam, 8.0; floor, 8.25; all-around, 33.05.

Jensyn Ford — Vault, 9.275; 4, bars, 9.25; beam, 9.275; 3, floor, 9.3; 3 (tie), all-around, 37.1.

Macayla Crews — 2, vault, 9.5; bar, 9.2; beam, 9.05; floor, 9.1; all-around, 36.85.

Ainsley Dunn — Vault, 8.853, bars, 9.35; beam, 8.35; floor, 8.7; all-around, 35.25.

LEVEL 5

Chase Hamik — 4, vault, 8.9; bar, 9.075; 1, beam, 9.35; 2, floor, 9.425; 1, all-around, 36.75.

Savannah Vancil — Vault, 8.4; floor, 8.075; all-around, 31.925.

Alma Gomez — Vault, 8.35; 5, bar, 9.15; beam, 8.05; floor, 8.075; all-around, 34.45.

Kaitlin Brookman — Beam, 8.0; floor, 8.275; all-around, 30.925.

LEVEL 6

Gabrielle Ogier — 5, vault, 9.075; 5, bars, 8.5; 4, beam, 9.05; 3, floor, 9.225; 5, all-around, 35.85.

Rylie Smith — Vault, 9.05; bar, 8.7; beam, 8.675; 3, floor, 9.3; 6, all-around, 35.725.

Marinda Stanton — 1, vault, 9.475; bar, 8.4; 4, beam, 9.0; 1, floor, 9.475; 3, all-around, 36.35.