Bowling

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

MEN — Ron Seymour 257-258-728, Bud Russell 268-241-724, Jared Pruitt 218-278-225-721, Dave Wooley 227-280-708, Ron Seymour 228-245-225-702, Dave Mitchell 258-245-701, Jason Fauble 239-224-673, Leighton Edge 234-244-671, Bob Korth 254-648, Tony Korth 259-647, Greg Hafner 204-216-226-646, Bill Weekley 207-233-204-644, Tom Cook 233-216-642, Phil Wall 258-638, Scott Fait 258-205-629, Damon Cochran 239-215-627, Jason Stupe 244-636, Don Gregg 244-633, Todd Hanson 226-615, James McKinney 604. Games: Bryon Blocher 214-234, Jim Davis 234-213, Randall Archer 232, Darwin Moore 232, Brad Wyncoop 232, Jan Davies 228-203, Adam Korth 228, Cort Smith 223, Andy Cole 222, Mitch Babcock 222, Phillip Moore 216, Scott Anderson 211, Mike Gibson 206, Daniel Jones 201, Joe Ghormley 201, Chris Tratz 201, Jeremy Milburn 201

WOMEN — KD Pritchett 248-209-224-681, Lela Larkin 214-206-589, Shannon Armour 216-583, Crystal Tratz 235-597, Bev DeLeonardis 202-532, Rose Wall 558, Lucille Miller 547, Linda Fait 525, Jessica Cutteridge 523, Crystal Tratz 522, Teri Taylor 521, Joan Keeney 516, Bernice Charley 505, Yvonne Turpin 504. Games: Peggy Marchant 219, Tiffany Taylor 206, Jessica Lambert 206.

SENIORS

MEN — Bruce Snook 180-212-571, George Lindemuth 213-553, Ron Roberson 204-544, Chet Faurgholt 191-539, John Wright 506. Games: Mervin Buck 184.

WOMEN — Cindy Doran 173-472, Bernice Charley 476.

ROXY JR/ADULT: (2 Game Series)

ADULTS — Kevin Henley 221, Carol Harsh 204.

JUNIORS — Trevor Lee 234-226, Zach Henley 204, Colleen Horan 181-165, Leticia Licea 156-118, David Harsh 136.

NO-TAP TRIOS

MEN — Dakota Marshall 258-268-251-777, Troy Miles 242-256-266-764, Eric Jackson 257-685, Richie Miles 238-255-682, Mitch Babcock 264-251-680, Mike Hagstrom 654.

WOMEN — Peggy Marchant 224-248-684, Crystal Armstead 222-228-222-672, Donna McMann 244-239-666, Billie Christianson 221-612. Games: Evelyn Oden 227.

At Lava Lanes

May 28

MEN — Mike Hicks 187; Sam Coulter 241; Craig Robinson 209; Rob Reagan 201; Wayne Rastellini 257-691; Jeremy Redden 191; Jeff Mullin 244; Mike Henderson 235; Tyler Hewitt 213; Troy Boyd 224; Tim Magerle 235; Craig Long 220; Rob Daniels 218; Adam Southard 235; Joe Stuart 237; Eric Bray 267; Duane McLean 244; Bob Blackwell 235; Ollie Fernandez 228; Jerson Viray 235; Lee Speice 256; Dan Johnson 279; Ron Kendall 266-723; Greg Wilson 213; Curt Sather 206; Rick McIntyre 207; Joe Haptonstall 191; Logan Mobley 212; Dylan Jimenez 195; Larry Scarbrough 221; David McFall 217; Sam Scarbrough 256; Johnny Prestage 225.

WOMEN — Sandi Nickerson 180; Eileen Woodard 178; Tracy Robinson 187; Tracy Skinner 215; Sherri Altamirano 185; Suzi Bateman 178; Debbie Lierman 160; Barb Henderson 199; Debbie Gibson 227; April Rose 218; Mony Bristow 215; Lori Wilcox 206; Jessica Gallop 241; Beth Stuart 176; Jodi Bell 235; Sam Blackwell 215; Jana Gunn 199; Darlene Lacey 205; Gloria Simmerman 202.

SENIOR MEN — Wayne Trefren 218; Bruce Snook 247; Art Ball 191; Al Rossi 201; Cleon Botsford 211.

SENIOR WOMEN — Mary Carson 174; Janet Crandall 189; Bev Schultz 167.

city league

Medford Parks & Recreation

Through May 25

COMPETITIVE BASKETBALL

Gino's Girls 6-1

Southern Oregon Express 5-2

Oil Stop 4-3

Carr's Auto Body 4-3

Water Boys 4-3

Regulators 1-5

Young Buck(ner)s 0-7

MEN'S A SOFTBALL

Bomb Shelter 5-1

Wild Bunch 4-1-1

Mike Hussey Trucking 3-2-1

Oil Stop 3-3-1

Still Here 2-4

Olympic Auto Detail 0-6

MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

Bang Bang Mafia 3-0

HEA Engineering 3-0

Pro Star Sports 2-1

BB 2-1

Rad 1-2

KOGAP Enterprises, Inc. 1-2

Outlaws 1-2

Jacksonville Tavern 1-2

Hunt Tractors 1-2

Tollgate Inn 0-3

MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Jackson Creek Pizza 4-2

Tim's Chips/Walking Billboards 4-2

Twisted 4-2

Dewclaw Archery 3-3

Western Eagle 3-3

The Conquestidors 0-6

MEN'S CHURCH LEAGUE SOFTBALL

Gamerocity 4-1

First Church of the Nazarene 3-2

SDA/Rory Wold State Farm 3-2

Bethel Church 3-2

Westminster Presbyterian Church 3-2

Brothers in Christ 2-3

SDA 4 Him 0-6

MEN'S SENIOR ASSOCIATION SOFTBALL

The Leftovers 4-2

The Rogues 3-2-1

Nitrol 3-2-1

Medford Lightning 1-5

WEEKDAY COED B SOFTBALL

Patrick O'Connor Landscaping 5-0

I'd Hit It 4-1

Kelley's Carpet Cleaning 4-1

Low Down 3-2

ADSO 2-3

Dutch Rebels 1-3-1

Screwballs 0-4-1

Keith Schulz Garage 0-5

WEEKDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

Scorpions 2-0

Dick's Towing 2-0

Just Havin' Fun 1-1

Diamond Debauchery 1-1

Quality Tire Corp. 1-1

Wood Chuckers 1-1

Fred Meyer 0-2

Sacred Heart Angels 0-2

WEEKDAY COED C NATIONAL

Sons of Pitches 2-0

Recology 2-1

Moss Adams 2-1

Harry & David 1-1

Honey Badgers 1-2

Roscoe's BBQ 1-2

Amy's Kitchen 0-2

WOMEN'S A SOFTBALL

DeCarlow Design 5-0

Relax Sports Bar/The Smoke Shoppe 2-2

Dirty Girlz 2-2-1

Mojo 1-3-1

Bruce's Auto Repair 1-4

WOMEN'S B SOFTBALL

The Other Team 5-1

Great American Pizza Co. 4-1-1

Outlaws 2-3-1

Flawless Fire 3-3

Optimism 3-3

Ball Busters 0-6

WOMEN'S C SOFTBALL

4 Daughters 5-1

Life is Good 5-0

Lane's 4-1

Bo Knows Construction 2-3

Betty Ballers 1-4

Tim's Chips/Lady Billboards 1-4

Bulldogs 0-5

MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

Steve Himmelman Construction Inc. 3-0

Aftershock 2-1

Bear Creek Lock & Safe 2-1

Centennial Golf Course 2-1

Hooligans 1-2

Oregon Bolt/Broke 'N Draggin' 1-2

Crazy Schmit 1-2

Silkscreen Factory 0-3

MEN'S B ROGUE SOFTBALL

Mountain Mike's 3-0

JDT Trucking 3-0

Old Farm House 1-1

Dark Knights 1-2

Larson Boyz 0-2

Pyros 0-3

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

4 Daughters 3-0

Trophy Club Outlawz 2-0

Advanced Truck Body 2-0

Rockwell Tops 2-1

Lithia Bump & Paint 2-1

The Bruised Brothers 1-2

Family Practice Group 1-2

Beer 30 1-2

Sons of Pitches 1-2

West Coast Collision 0-2

Shockers 0-3

MEN'S C ROGUE SOFTBALL

Jackson County Security 3-0

Optical Illusion 2-1

Landsharks 2-1

Baci's Pizza 2-1

SOS Plumbing 1-2

Tree Top 1-2

Jackson County Tx 1-2

On Point Construction 0-3

COED B VOLLEYBALL

Kung Pow 16-8

The Cruzers 15-9

Scared Hitless 14-10

Armstrong Servers 3-21

COED C VOLLEYBALL

The Hooligans 22-2

Raider Nation 16-8

DarkSide 15-9

I-Pass 10-14

SCSO 6-18

The Unknowns 3-21

COED C MAJOR VOLLEYBALL

Taco Lovers 24-4

Addicted to Sets 24-4

Itsy Bitsy Spikers 16-12

We Showed Up 10-18

Joy of Sets 8-20

Court Jesters 2-26

WOMEN'S B VOLLEYBALL

Saucy Spikers 23-1

Fireflies 21-3

Airborne 11-13

Bravehearts 9-15

Dazed & Confused 8-16

Most Improved 0-24

OUTDOOR COED 11 VS. 11 SOCCER

Naranja Mechanica 6-0

Rogues 5-1

Dutch Groupies 3-3

Shin Kickers 3-3

Rush 2-4

Baci's Pizza 2-4

Black Tigers 0-6

OUTDOOR COED 35-UP 7 VS. 7 SOCCER

Reds 6-1

The Yellow Team 7-1

FC 1970 3-4

Fuego Viejo 2-4

Pacemakers 0-8

OUTDOOR WOMEN'S 7 VS. 7 SOCCER

The Bees 5-2

Lightning 4-3

Shin Kickers 4-3

Comets 1-6

Cycling

Thursday Night Series

At Jackson County Sports Park in White City

May 24

A RACE

(Place, Name, Team)

RESUTLS — 1, Matthew Dooley, Etna/DeSalvo; 2, Adam Artner, LandShark; 3, CJ Johnson, Team Cycle Sport; 4, Cordino Longiotti, Sappo Hill Soapworks/DeSalvo; 5, Dan Shepherd, Team Cycle Sport; 6, Jason Peters, Sappo Hill Soapworks/DeSalvo; 7, Erik Hofland, Therapeutics; 8, Tom Keller, Sappo Hill Soapworks/DeSalvo; 9, Benjamin Brainard; 10, Dave Reitz, Etna/DeSalvo; 11, Tim Turk, LandShark; 12, Joe Chaves, Sappo Hill Soapworks/DeSalvo; 13, Doug Striley, Sappo Hill Soapworks/DeSalvo; 14, Mark Williams, Team Cycle Sport; 15, Michael Vos, Etna/DeSalvo; 16, Richard Hogan, Landshark.

B RACE

RESULTS — 1, Eugene Anderson, Cycle Analysis; 2, John Merrill; 3, John Miller, Sappo Hill Soapworks/DeSalvo; 4, Keith Fawcett, Pistis; 5, Roger Wimberly, Marty's Cycle; 6, Joe Davis, Cycle Analysis; 7, Thom Kneeland, Service Course Velo; 8, Kellan Cullen, Cycle Analysis; 9, Cory Fawcett, Pistis.

B RACE - WOMEN — 1, Maddie Chaves.

Golf

Quail Point GC

Senior Mens Club

Four-Man Scramble Format

May 23

RESULTS — 1, Jack Cooney, Dick Henselman, Andy Nairne, Bill Vaughn, 29.9; 2, Bob Norris, Bill Johnson, John Bjorkholm, Wyman Williams, 31; 3, Paul Schurman, Ernie Huenemeyer, Stan Luther, Morris Prosser, 33.6.

K.P. — Morris Prosser, Jack Cooney.

Ladies Club

T's and F's Format Tournament

May 24

FLIGHT A — 1 (tie), Jody Larson, Pat Prideau, Kathy Silvers, 12.

FLIGHT B — 1, Pat Popow, 12; 2, Cynthia Dolan, 13; 3, Elsie Williams, 15.

FLIGHT C — 1, Elizabeth Blue, 13; 2, Barbara Sturtevant, 14; 3 (tie), June Giorvas, Pat Seggelink, 18.

Stewart Meadows GC

Lady Niner Results

Dice Roll Scramble Format

May 22nd

GROUPS OF THREE

GROSS — 1, Kathy Silvers, Deanna St. Martin, Jan Cady.

NET — 1, Carol James, Leslie Gainey, Judy Wallace.

GROUPS OF FOUR

GROSS — 1, Chris Hill, Ginny Pfenninger, Ellen Weatherton, Joan Peek.

NET — Wanda Jones, Lou Fisk, Candy Wright, Judy Addington.

Centennial GC

Senior Tuesday

Two-Man Best Ball Format

May 22

FLIGHT A

GROSS — 1, Jim Overmyer-Glen Clark, 67; 2, Stan Reiter, Bryan Schlafek, 69; 3, Buddy Grove, Rick Young, 70.

NET — 1, Dick Brekke, AL Vogel, 59; 2, Chuck Schlafke, Jim Douglas, 61; 3, Dave Stiemert, Don Sever, 62.

FLIGHT B

GROSS — 1, Jim Connell, Rod Reid, 74; 2, Charle Tissen, Walt Russell, 76; 3, Kevin Williams, Jim Clark, 76.

NET — 1, Carl Michael, Al Baham, 59; 2, Larry Sullivan, Ray Smith, 60; 3, Norb Leiberg, Bud LeFever, 62.

FLIGHT C

GROSS — 1, 1, Don Tossie, Keith Pearson, 79; 2, Chuck Henke, Gary Robbins, 79; 3, Gordy Carrigan, John Burkhart, 79.

NET — 1, John Ouellet, Len Renfer, 59; 2, Mike Meiring, Ruben Davalos, 59; 3, Fred Seggelink, Kenny Johnson, 62.

K.P. (0-12 hcp., 13-up hcp.) — No. 4, John Blazevic, Kenny Johnson. No. 6, Roger VanBuskirk, Ray Smith. No. 14, Glen Clark, Chuck Schlafke. No. 14, Bob Bowers, Red Gentry.

President's Cup Tournament

RESULTS — 1, Linda Forrette, 136; 2, Georgia Vukovich, 136; 3, Lorraine Zentgraf, 138; 4, Judy Wallace, 138; 5, Vicki Capp, 143; 6, Pinky McIvor, 146.

K.P. (0-24 hcp., 25-up hcp.) — No. 4, Judy Laws, Georgia Vukovich. No. 14, Judy Laws, Linda Forrette.

LONG DRIVE (0-24 hcp., 25-up hcp.) — No. 16, Leslie Gainey, Connie Howard.

Stewart Meadows GC

LTGA Tournament

Two-Woman Blind Draw Format

May 23

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Belinda Robbins-Victoria Watson; 2, Sandy Hills-Cathy Arnold; 3,

NET — 1, Eileen Whitten-Gwen Quimby; 2,

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Pat Fields-Dana Didericksen

NET — 1, Becky Eilenberger-(Ghost Draw)

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Lisa Montellano-De Rider; 2, Judy Brown-Carolyn Layton.

NET — 1, Ann Loar-Beth Capsey; 2, Nancy Bishop-Liz Lizana.

LONG DRIVE — Belinda Robbins, Becky Eilenberger, Beth Capsey.

K.P. — Linda Scott.

FEWEST PUTTS — Linda Scott, Sue Garred, Carolyn Poole.

Twilight League

Orange Ball Format

May 22

GROSS — 1, KOGAP (Josh Loy, Vern Loy, Ed Istel, Marv Hackwell), 71.

NET — 1, Drive M Deep (Gary Pirkkala, Brian Wilson, Dan Brewington, Doug Bornemann), 60; 2, S&B James (John Fichtner, Tom Hall, Jeff Jones, Brent Hackwell), 64; 3, Stewart Meadows (John Scott, Rod Smith, Al Hartwell, Herb Burrow), 64.

K.P. — No. 5, Bob Tiger. No. 7, Eric Engelbach.

TEAM STANDINGS — 1, Drive M Deep, 10; 2, KOGAP, 9; 3, True Lies, 6; 4, A Taste of Honey Limo, 5.5; 5, Work Appraisal, 5; 6, Jahnke Heating, 4.5; 7 (tie), Final Final, Bogey Brothers, Stewart Meadows, S&S Sheet Metal, 3.

Oak Knoll

Men's Club

Thursday Night League

Week 5

TEAM POINTS — 1, The OB's, 44; 2, Higher Power, 39; 3, The Abyss, 38; 4, Gotta Hit It, 36; 5, Olney the Lonely, 35; 6 (tie), Real Estate Depot, Weapons of Grass Destruction, 30; 8, Masters of the House, 28; 9, Sub-Par, 27; 10, Far From Fabulous Shafts, 24;

11, Rusty Blades, 21; 12, Mixed Bag, 20; 13, Rough Riders, 19; 14, Blackstone Audio, 15; 15, Foreclosures, 14.

0-16 HANDICAP

GROSS — 1, Akins, 38; 2, DeForest, 39; 3 (tie), Young, Small, 40.

NET — 1 (tie), Richardson, Green, Medeck, Garrison, 35.

K.P. — No. 4, DeForest. No. 8, Johns.

17-UP HANDICAP

GROSS — 1 (tie), Hollingsworth, Harlan, 44; 3 (tie), Johnson, Jones, 45

NET — 1 (tie), Reynolds, LaPierre, 34; 3, Tracy, 35; 4, Balzarini, 36.

K.P. — No. 4, Decker. No. 8, Stark.

Bear Creek GC

Ladies Monday Twilight League

Week 2

May 21

GROSS — 1, Belinda Robbins, 40; 2, Sandy Hills, 41.

NET — 1 (tie), Pam Moers, Susan Tryholm, 29.

K.P. — No. 4, Linda Farrette.

LONG DRIVE — No. 3, Bess Jones.

TEAM POINTS — 1, Golf Gals Ect., 9; 2 (tie), Team 4, Team 5, 6; 4, Premier West Bank, 5; 5, Four Ayres, 4.

Wednesday Twilight League

May 23

GROSS — 1, Eric Randy, 31.

NET — 1, Travis Wyant, 20.

K.P. — No. 2, Mike Flores. No. 4, Steve Funkhouser. No. 6, Kelly Boydstun.

LONG DRIVE — No. 3, Eric Rand.

TEAM STANDINGS — 1, Teendrivermonitoring.com, 55; 2, The Bandits, 49; 3, The Tee Boys, 41; 4, Shoji's, 37; 5, New Boys, 32; 6, Greengos, 32; 7, J&S Excavating, 30; 8, Andy's Gang, 29; 9, Ballz Deep, 24; 10, Long Shots, 21.

Men's Club

Weekly Event Ending May 21

FLIGHT A

NET — 1, Brian Carr, 26; 2, Tim Orme, 26; 3, Vince Edlefsen, 27.

GROSS — 1, Andy Pace, 33.

FLIGHT B

NET — 1, Jack Easley, 26; 2, Keith Savercool, 27; 3, Dennis Jones, 28.

GROSS — 1, Mark Allred, 38.

FEWEST PUTTS — 1, Andy Pace, 11.

Stone Ridge GC

Thursday Church League

Week 7

May 24

GROSS — 1, LDS Gold Hill, 66; 2, Community Bible C.P. No. 1, 68; 3, Medford Adventist No. 1, 72; 4, Table Rock Fellowship No. 2, 73; 5, First Presbyterian, 75; 6, Hope Christian, 83; 7, Table Rock Fellowship No. 1, 86; 8, Grace Lutheran (Blue), 95.

NET — 1, St. John Lutheran No. 2, 59; 2, Butte Creek Baptist, 60; 3, Bethel No. 1, 61; 4, Community Bible C.P. No. 2, 63; 5, St. Peter Lutheran, 64.75; 6, Medford Adventist No. 2, 66; 7, Grace Lutheran (Red), 75.

K.P. — No. 2, Chris Shaw. No. 7, Wally Nye.

Senior Tour

Amigo Scramble + Best Ball

May 23

FLIGHT A

GROSS — 1, Chris Stark, Mike Morrison, Rich Olney, Tim Brown, 134; 2, Gary Highland, George Berry, Dave Johnson, Mike Owen, 135; 3, Guerin Fischer, Ken Gentry, John Robinson, Arn Whitol, 140.

NET — 1, Paul Bostic, John Codington, Ed Borgnino, Rick Pedraita, 108; 2, Bill Ligon, Don Wallace, Dick Gergen, Tim Tolman, 108; 3, Walt Russell, Pete DeGroot, Ray Tokareff, Mike Marsak, 116.

FLIGHT B

GROSS — 1, Jack Henson, Dennis Gerke, Bill Pierce, Dick Gergen, 139; 2, Don Simpson, Jerry Page, John Watson, Larry Walker, 152; 3, Mike Walsh, Lou Peters, Lee Hopkins, Pat Day, 154.

NET — 1, Troy Reynolds, Red Gentry, Ted Bibler, Jim Hagle, 111; 2, Ruben Davalos, Don Young, Jack Seybold, Earl Sloan, 112; 3, Clancy Renkoski, Denny Ferrin, Wayne Bennett, Jerry Krueger, 116.5.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Gary Highland, Stan Hushbeck. No. 12, Ken Ratcliff, Mike Westfall.

Monday Twilight League

Four-person Scramble Format

May 28

GROSS — 1, J'Ville Nuggets (Jerry Hayford, Rick Murdoch, Bob Breland, Chris Jacobsen, 30; 2, Ridge Runners (Lance Tavalero, Eric Hemmingway, Pete Otoski, Richard Templeton), 30.

NET — 1, Theis Concrete (Reggie Devore, Bill Theis, Ty Cummings, Jack Hess), 19; 2, Dash Specialties (Greg Smith, Doug Harris, Rex Birdsong, Ron Roof), 19.25.

K.P. — No. 2, Randy Heiller. No. 7, Jerry Klocke.

Laurel Hill GC

Wednesday Men's League

Best Ball Format Format

May 23

RESULTS — 1, Greg Dippel-George Young, 34; 2, Lou Thompson-Jeff Couch, 34; 3, LC Marshall-Roger Adams, 35.

GROSS — 1, Greg Dippel, 37; 2 (tie), Jeff Couch-Wayne Tait, 38.

K.P. — No. 3, Gary Snow. No. 4, Wayne Tait.

Eagle Point GC

"T's and F's" Format

May 22

FLIGHT A

GROSS — 1, S. Ford, 40; 2, C. Hite, 43; 3, Y. Rigotti, 47.

NET — 1, A. Westerman, 32.5; 2, S. Fierke, 34.5; 3, R. White, 38.

FLIGHT B

GROSS — 1, B. Naef, 46; 2, L. Baker, 49; 3, D. Grosch, 49.

NET — 1, J. Wheeler, 31.5; 2, D. Swain, 36; 3, S. Brick, 37.5.

FLIGHT C

GROSS — 1, D. Mihocko, 50; 2, P. Peeters, 54; K. Caulkins, 55.

NET — 1, W. McAlmond, 35; 2, J. Tonn, 39; 3, K. Howard, 42.

K.P. (0-25 hcp., 26-up hcp.) — No. 3, R. White, J. Martin. No. 8, Y. Rigotti, J. Tonn. No. 13, S. Ford, C. Rakestraw. No. 15, K. Breithaupt, C. Hartman.

Running

Run the Ditch Trail

RESULTS — 1, Aaron Luksich, 35, 32.39; 2, Robby Nutter, 30, 33.43; 3, Grif Wilder, 50, 35.23; 4, Nick Anderson, 33, 35.25; 5, Joe Griffen, 51, 35.43; 6, Kent Gutches, 52, 36.09; 7, Daniel Newberry, 51, 36.21; 8, Drew Mebane, 36, 36.49 ; 9, Tyrone Raber, 34, 37.40; 10, Victor Lumbrerar, 42, 37.43;

11, Javonna Marroquin, 34, 39.44; 12, Elena Meyer, 48, 40.03; 13, Whitney Hunter, 26, 40.12; 14, Chuck Whiteley, 54, 40.39; 15, Dana Pabst, 46, 41.03.47; 16, Alberto Rios, 36, 41.03.80; 17, Michael Sotos, 37, 41.04; 18, Bailey McCoy, 23, 41.25.19; 19, Chuck Dunagan, 41, 41.25.50; 20, Crissi Berry, 31, 41.36;

21, Mike Watson, 54, 42.31; 22, Rory Curtis, 46, 42.47; 23, Bryan Turner-Gerlach, 32, 43.14; 24, Charles Hodge, 61, 43.16; 25, Ryan Munn, 41, 43.17.20; 26, Ben Thielemann, 34, 43.17.59; 27, Lee Ann Paul, 53, 43.18; 28, Steve Fitzgerald, 57, 43.46; 29, Susan Holt, 44, 43.51; 30, David Nelson, 43, 44.05;

31, Jim Reiland, 53, 44.15; 32, Mark Davis, 49, 44.23; 33, Miranda Duggan, 21, 44.47; 34, Jed Ledesma, 38, 44.55; 35, Shelley Lane, 39, 45.02; 36, Krista Peterson, 41, 45.15; 37, Sofia Tobar, 37, 45.39; 38, Anne Tracy, 52, 46.22; 39, Jim Clover, 70, 46.26; 40, Rick Klinek, 58, 46.27;

41, Mike McClaine, 67, 46.43; 42, Breanne Eagles, 32, 46.58; 43, Kim Handloser, 48, 47.23; 44. Lawrence Dunn, 60, 47.28; 45, James Cornelison, 67, 48.22; 46, Jodi Vizzini, 50, 48.53; 47, Julie King, 40, 49.18; 48, Terrie Gutches, 48, 49.19; 49, Callie Claborn, 25, 49.24; 50, Jim Bieg, 64, 49.31;

51, Marley Roberts, 15, 49.32; 52, Lathan Brinkley, 69, 50.19; 53, Mark Stewart, 42, 50.32; 54, Emily Voelkel, 27, 50.33; 55, Gina Velando, 28, 50.35; 56, Michele Roberts, 41, 50.35; 57, David Rasmussen, 56, 50.37; 58, Jason Bingham, 40, 50.38; 59, Virginia Gibbons, 50, 51.38; 60, Brian Dunagan, 48, 52.10;

61, Pattie Dempsey, 53, 52.21; 62, Darci Mullin, 40, 52.27; 63, Michelle Slack, 45, 52.28; 64, Jennifer Spencer, 41, 52.29; 65, Shane Roberts, 43, 52.55; 66, Kali Curtis, 14, 52.56; 67, Amanda Bans, 28, 53.22; 68, Jessica Arbuckle, 22, 53.50; 69, Lucas Nanosh, 35, 54.25; 70, Robin Van Horn, 48, 55.41;

71, Sara Dunagan, 16, 55.42; 72, Rebecca Kell, 42, 56.25; 73, Brent Kell, 53, 56.28; 74, Cori Gray, 28, 56.29; 75, Julie Gillette, 53, 56.42; 76, Jeanne Klein, 46, 56.52; 77, Jami Claborn, 29, 57.19; 78, Eric Knutson, 48, 57.28; 79, Joy Regalla, 55, 57.29; 80, Bernie Paul, 54, 57.44;

81, Lisa Dunagan, 46, 57.50; 82, Jocelyn O'Neill, 59.38; 83, Alyssum, Barber, 38, 1:00.11; 84, Kandee McClain, 61, 1:01.07; 85, Kristina Acord, 28, 1:02.28; 86, Scott Loyd, 36, 1:06.34; 87, Kel Fox, 38, 1:06.47; 88, Christopher Pallone, 34, 1:07.09; 89, Kristen Lancaster, 29, 1:07.11; 90, Donna Hodge, 66, 1:10.53;

91, Marjorie Miller, 27, 1:10.54; 92, Juanita Wright, 55, 1:15.22; 93, Margaret Finch, 71, 1:16.21; 94, Andrea Berry, 31, 1:22.36; 95, Dianna Berry, 49, 1:22.38; 96, Annette Parsons, 61, 1:22.40;