Baseball

Baseball

Rogue Valley MSBL Standings

Angels 8-0

Reds 4-3

Royals 4-4

A's 2-5

Dodgers 1-7

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

MEN — Jan Davies 279-290-718, Dave Wooley 248-238-222-706, Damon Cochran 258-215-233-706, Chris Tratz 210-235-248-693, Bob Korth 247-237-692, Bryon Blocher 247-266-690, Brett Hayes 203-279-206 688, Greg Hafner 231-259-676, Phil Wall 223-247-673, Tony Korth 258-656, Bill Weekley 236-211-201-648, Jason Asmussen 220-226-642, Matt Grove 234-224-631, Don Gregg 258-625, Bryon Blocher 245-615, Darwin Moore 254-600. Games: Brian Blackwell 255, Phillip Moore 240, McKenzie Franklin 232, Bruce Harper 231, Jason Stupe 228, Jim Davis 216, Jeremy Milburn 212, Robert Scott 209, Jason Asmussen 205, Chris Williams 205, Mike Gibson 201.

WOMEN — KD Pritchett 222-624, Crystal Tratz 212-216-602, Lela Larkin 217-589, Laurie Owen 224-583, Peggy Marchant 200-552, Rose Wall 209-550, Toni Williams 231-523, Whitney James 523, Crystal Tratz 537, Peggy Marchant 530, Tiffany Taylor 520, Kicki Moore 512. Games: Desiree Hawes 210,

SENIORS

MEN — Bruce Snook 182-194-226-602. Games: John Wright 180.

WOMEN — Cindy Doran 181-481, Carol Coplen 179-478. Games: Lucille Miller 178, Sandra Eddy 173.

ROXY JR TRIOS — Jeremiah Boatwright 168, Cameron Ahlstrom 165, Jeremy David 148, Darren Babcock 101, Jacob McClure 84, Alyssa Earnest 73, Kaden Boatwright 54-45.

ROXY JR/ADULT

JUNIORS — Jake Donis 256, Zach Henley 212, Colleen Horan 198, David Harsh 178-155, Josh Hatfield 178, Jason Ransom 174, Jonathan Carraway 162.

ADULTS — Bill Weekley 236, Kevin Henley 224.

NO-TAP TRIOS:

MEN — Paul Thompson 297-297-815, Eric Jackson 241-263-251-755, Mitch Babcock 233-245-684, Dakota Marshall 249-250-682, Richie Miles 277-677. Games: Erik Schwalb 243.

WOMEN — Billie Christianson 242-605.

At Lava Lanes

July 23

MEN — Dan Gibson 238-668; Neal Roberts 226-665; Adam Southard 244-663; Joe Stuart 248-654; Frankie Rutigliano 235-643; Larry Scarbrough 236-641; Matt Eilenberger 233-639; Eric Bray 247-630; Lee Speice 223-615; Jim Crowe 243-613; Terry Nickerson 242-610; David McFall 232-607; Doug Townsend 225-607; Art Ball 246; Rick Jones 230; Jerson Viray 226; Trice Billings 225; Ron Norris 224; John Prestage 221; Duane McLean 220; Kevin Putnam 219; John Counts 217; Ron Kendall 215; Tyler Hewitt 214; Shasta Bateman 214; Bill Christofferson 213; Lorenzo Vasquez 211; Bernie Gunn 207; Troy Boyd 207; Curt Sather 207; Dylan Jimenez 204; James Wespremi 203; Jamie Montague 202; Rob Reagan 191; Brian Hackwell 188; Mauro Esparza 188; Craig Skinner 187; Don Greenamyer 185; Bob Bezuhly 165.

WOMEN — Jessica Gallop 237-608; Holly Rutigliano 227-604; Stephanie Hicks 216; Mony Bristow 212; April Rose 212; Sheila Anderson 211; Debbie Gibson 197; Carol Harsh 191; Dina Boyd 188; Tracy Skinner 188; Gloria Simmerman 180; Lois Counts 179; Jeannette Patterson 176; Becky Rux 175; Trish Montague 173; Sandi Nickerson 172; Sherri Altamirano 171; Maggie Bezuhly 145.

SENIORS

MEN — Bruce Snook 236-617; Reese Walker 233-606; Wayne Trefren 227; Phil Clouse 210; Ross Burd 199; Pat Williams 194; John Wright 189

WOMEN — Jan Chambers 201; Olga Johnson 191; Judy Lewis 188; Leta Pullman 142.

LAVA LANES MATCH CLUB (vs Caveman Bowl in Grants Pass)

July 22

MEN — Bruce Snook 278-691; Neal Roberts 256-675; Duane McLean 239-626; Bill Janes 236-626; Steve Podesta 222-615; Doug Guches 214; Clovis Glass 214; Jim Shreeve 212; Leon Fogle 201; Carl Grayson 200.

WOMEN — Linn Goode 212-576; Carol Harsh 194-543; June Podesta 191.

city league

Medford Parks & Recreation

Through July 23

MONDAY COMPETITIVE

Southern Oregon Express 2-0

Water Boys 1-0

Gino's Girls 1-1

Regulators 0-1

Free Agents 0-2

SUNDAY RECREATIONAL BASKETBALL

BLUE DIVISION

Old School 3-0

The Bees 2-1

Team H.A.M. 2-1

Short Bus 2-1

Freight Trains 1-2

Pacific Coast Contracting 1-2

Kings 1-2

Onecot Barracudas 0-3

SUNDAY RECREATIONAL BASKETBALL

RED DIVISION

Color Blind 3-0

Bizzy Bee 3-0

West Coast Elite 2-1

No Clouse No Problem 2-1

WMD 2-1

Team Nasty 0-3

We Are Orange 0-3

Lone Ranger 0-3

MEN'S A SOFTBALL

Oil Stop 9-3

Bomb Shelter 8-4

Wild Bunch 6-5-1

Still Here 6-6

Mike Hussey Trucking 5-6-1

Olympic Auto Detail 0-12

MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Jackson Creek Pizza 9-3

Twisted 8-3-1

Tim's Chips/Walking Billboards 7-5

Dewclaw Archery 6-5-1

Western Eagle 5-7

The Conquestidors 0-12

MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

Bang Bang Mafia 8-1

BB 7-2

HEA Engineering 6-3

Pro Star Sports 5-4

Rad 5-4

Outlaws 4-5

KOGAP Enterprises, Inc. 4-5

Hunt Tractor 3-6

Tollgate Inn 2-7

Jacksonville Tavern 1-8

MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

Aftershock 8-1

Bear Creek Lock & Safe 8-1

Steve Himmelman Construction Inc. 7-2

Centennial Golf Course 4-5

Hooligans 4-5

Oregon Bolt/Broke 'N Draggin' 3-6

Crazy Schmit 1-8

Silkscreen Factory 1-8

MEN'S B ROGUE SOFTBALL

JDT Trucking 7-2

Mountain Mike's 6-3

Pyros 6-3

Old Farm House 5-4

Dark Knights 3-6

Larson Boyz 0-9

MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

RVC Pirates 7-2

Service Connected 7-2

Dutch Mafia 5-4

Rusty's 4x4 5-4

Average Joes 4-5

I'd Hit That 3-6

Puff's Smoke Shop 3-6

Medford Firefighters 2-7

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

Trophy Club Outlawz 9-0

4 Daughters 8-1

Advanced Truck Body 7-2

Family Practice Group 4-5

Rockwell Tops 4-5

Lithia Bump & Paint 4-5

West Coast Collision 3-6

Shockers 3-6

Sons of Pitches 3-6

The Bruised Brothers 3-7

Beer 30 2-7

MEN'S C ROGUE SOFTBALL

Jackson County Security 7-2

SOS Plumbing 7-2

Optical Illusion 6-3

Jackson County Tx 5-4

Landsharks 4-5

Baci's Pizza 3-6

On Point Construction 3-6

Tree Top 1-8

MEN'S CHURCH LEAGUE SOFTBALL

Gamerocity 8-3

Westminster Presbyterian Church 8-3

SDA/Rory Wold State Farm 7-4

Bethel Church 7-5

First Church of the Nazarene 5-6

Brothers in Christ 4-7

SDA 4 Him 0-11

MEN'S DOUBLEHEADER SOFTBALL

Stragglers 21-3

Lowdown 20-4

Jet Hawks 13-11

Gordon Trucking 12-12

Pipe Layers 5-19

Harry & David 0-24

MEN'S SENIOR ASSOCIATION SOFTBALL

The Rogues 8-3-1

Nitrol 7-4-1

The Leftovers 6-6

Medford Lightning 2-10

SUNDAY COED B SOFTBALL

ITZ Clutch 7-1-1

Poles & Holes 7-2

Bill's Glass 6-3

Bucket's Big Sticks 5-4

Flawless One-Hit Wonders 5-4

Wrong Arms 3-5-1

I'd Hit That 2-7

Bench Warmers 0-9

SUNDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

SHS/TPS Double Vision 7-2

Welburn Electric 6-3

Maximum Sports 6-3

Who Cares (Bulldogs) 6-3

Jackson Creek Pizza/Broke 'N Naggin 5-4

D&S Harley Davidson 5-4

Cobra Kai Dojo 5-4

Boise Brawlers 2-7

Scared Hitless 2-7

BTA Bombers 1-8

SUNDAY COED C NATIONAL SOFTBALL

Bandits 9-0

Little Brown Jug 6-2-1

Just 4 Fun 5-3-1

Jerry's Kids 5-4

The Decrepits 5-4

Brew Crew 4-5

That's What She Said 3-5-1

Balls & Chains 3-5-1

The Eagles 3-6

MMC Scrubs 3-6

Batbusters 3-6

Zeros to Heroes 3-6

SUNDAY COED C ROGUE SOFTBALL

Bad News Pears/Tree Top 7-2

Mixed Nuts 7-2

The Leftovers 7-2

Skid Marks 6-3

B&B 5-3-1

MMC Misfits 5-3-1

The Believers 2-6-1

Seventh Inning Stretch 2-7

Sherm's Food 4 Less/Thunderbird Market 1-7-1

Crestline 1-8

WEEKDAY COED B SOFTBALL

Patrick O'Connor Landscaping 10-2

I'd Hit It 10-2

Kelley's Carpet Cleaning 9-3

Low Down 9-3

Dutch Rebels 4-7-1

ADSO 4-8

Screwballs 1-10-1

Keith Schulz Garage 0-12

WEEKDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

Dick's Towing 8-1

Scorpions 7-2

Quality Tire Corp. 6-3

Fred Meyer 5-4

Sacred Heart Angels 3-6

Wood Chuckers 3-6

Just Havin' Fun 2-7

Diamond Debauchery 2-7

WEEKDAY COED C NATIONAL

Sons of Pitches 7-2

Moss Adams 6-2

Roscoe's BBQ 5-3

Recology 4-4

Harry & David 3-5

Honey Badgers 3-6

Amy's Kitchen 1-7

WOMEN'S A SOFTBALL

DeCarlow Design 10-1

Relax Sports Bar/The Smoke Shoppe 6-5

Mojo 5-5-1

Dirty Girlz 4-6-1

Bruce's Auto Repair 2-10

WOMEN'S B SOFTBALL

The Other Team 10-2

Great American Pizza Co. 8-3-1

Flawless Fire 6-5-1

Ball Busters 4-8

Outlaws 3-8-1

Optimism 3-8-1

WOMEN'S C SOFTBALL

4 Daughters 9-2

Life is Good 9-2

Bo Knows Construction 7-3-1

Lane's 6-5

Tim's Chips/Lady Billboards 4-8

Betty Ballers 3-7

Bulldogs 0-11

MONDAY SAND CO-ED A VOLLEYBALL

Balls O' Sand 11-1

Sand Stars 9-3

Sand Blasters 9-3

Sideout 5-7

Blesse Team 5-7

Team Chance 5-7

Don't Know 2-10

Goenawan 2-10

WEDNESDAY SAND CO-ED B VOLLEYBALL

Off in the Woods 16-0

The Cruzers 9-7

Addicted to Sets 8-8

The Oneders 7-8-1

In and Outlaws 4-12

Crayon 3-12-1

WEDNESDAY SAND CO-ED C VOLLEYBALL

Unknown 10-2

Sand Sharks 9-3

Ashland Amigos 8-8

Serve Aces 8-8

Bump, Set, Win 6-10

Salty Dogs 3-13

THURSDAY INDOOR CO-ED C VOLLEYBALL

Chicano Bulls 16-0

Spikers 9-7

Armstrong Servers 9-7

The Unknowns 6-10

What Happened 4-12

Court Jesters 4-12

MONDAY CO-ED 35-UP 7-7 SOCCER

FC 1970 2-0

The Yellow Team 1-0

The Reds 1-1

Fuego Viejo 0-1

Kickin' It Old Skool 0-2

THURSDAY WOMEN'S 11-ON-11 SOCCER

Lightning 3-0

Comets 1-0-1

BH 1-1-0

The Bumble Bees 0-2-1

Shin Kickers 0-2-0

TUESDAY MEN'S 11-ON-11 SOCCER

Naranja Mechanica 2-0

Club Uruapan 2-0

BYU Cougars 1-0-1

Torns 0-1-1

Darex 0-2

Zeros 0-2

FRIDAY MEN'S FUTSAL

Club Uruapan 3-0

Santos Revamped 2-1

5rMadrid 2-1

The Avengers 1-1

The Mix 1-1

Shane's Kickers 0-2

Team Nasty 0-3

Golf

Holes-in-One

Rick Clark of Medford made his first hole-in-one from 155 yards on the sixth hole at Coeur d'Alene Golf Resort in Coeur d'Alene, Idaho on July 12.

U

Arlan Foote aced the eighth hole on the Oaks Course at the Rogue Valley Country Club on July 16.

He used a 5-wood to tally his eighth hole-in-one. The shot was witnessed by Ken Cockrell and Joel from course maintenance.

U

Bob Kish recorded his first hole-in-one on the July 18 at Cedar Links Golf Club.

Kish used an 8-iron from 118 yards out. The shot was witnessed by Al Delsman, Dennis Varin and Clyde Bilyeu.

U

During a Member-Guest Tournament at the Rogue Valley Country Club, Mike Jones drained a hole-in-one with a 7-iron on the sixth hole on July 13.

The shot was witnessed by Don Larson, Jack Lewis and Scott Weiland.

U

Dick Copple aced the 11th hole at the Rogue Valley Country Club with a 7-iron on July 18.

Present for the shot were Jay McMurtrey, Robert King and Ken Wion.

Quail Point GC

Senior Mens Club

Two-Person Best Ball Format

July 18

RESULTS — 1, Wyman Williams, Howard Wagner, Paul Schurman, Bob Rosendahl, 51; 2, Morris Prosser, Bill Prideaux, Jim Ellis, Gene Ritter, 52; 3, Stan Luther, John Bjorkholm, Tom Haas, Bill Vaughn, 56

FEWEST PUTTS

GOLD TEES — 1, Morris Prosser, 15,

WHITE TEES — 1, Bill Vaughn, 14.

Ladies Club

Medal Play Tournament

July 19

OVERALL GROSS — 1 (tie), Kathy Silvers, Val Rhodes, 48.

FLIGHT A

GROSS — 1 (tie), Becky Hyde, Terry Boyea, 49.

NET — 1, Ina Prosser, 36.

FLIGHT B

GROSS — 1, Cynthia Dolan, 49.

NET — 1, Barbara Sturtevant, 31.

FLIGHT C

GROSS — 1 (tie), Polly Holland, Sally Watts, 57.

NET — 1, Vera Alexander, 37.

PUTTS — 1, Val Rhodes, 14.

Bear Creek GC

Monday Night Ladies Twilight League

GROSS — 1, Lauraine Zentgraf, 38.

NET — 1, Ree Ayres, 24.

K.P. — No. 1, Linda Farrette. No. 5, Sandy Hills.

LONG DRIVE — Pam Moers.

TEAM STANDINGS — 1, Golf Gals Ect., 55; 2, Team Angels, 42; 3, Fore Ayres, 42; 4, Team 4 Fun, 29; 5, Premier West Bank, 28.

Men's Club

July 16

FLIGHT A

NET — 1, Andy Pace, 25; 2, Vince Edlefsen, 26; 3, Brian Carr, 27.

GROSS — 1, James Scott, 31.

FLIGHT B

NET — 1, Neil Rose, 27; 2, Tom Tams, 29; 3, Dennis Jones, 30

GROSS — 1, Jack Easley, 38.

FEWEST PUTTS — 1, Andy Pace, 10.

Wednesday Twilight Results

GROSS — 1, Sean Byrne, 32.

NET — 1, Mark Allred, 25.

K.P. — No. 1, Charles Collins. No. 5, Vince Edlefsen. No. 7, James Scott.

LONG DRIVE — T.J. Winningham.

TEAM STANDINGS — 1, The Bandits, 33; 2, Shoji's, 32; 3, Teendrivermonitoring.com, 30; 4, Andy's Gang, 29; 5, Ballz Deep, 27; 6, J&S Excavating, 22; 7, The Tee Boys, 13; 8, New Boys, 12; 9, Greengo's, 7; 10, Long Shots, 5.

Stewart Meadows GC

Lady Niner Results

Skins Format

July 17

SKINS WON — 1, Clara Butler, 7.

FEWEST PUTTS — 1, Pat Popow, 11.

Lady Niner Results

3-3-3 Format

July 10

FLIGHT A — 1, Joan Peek; 2 (tie), Tina Blum, Joan Peek; 3, Tina Blum.

FLIGHT B — 1, Georgia Vukovich; 2, Kathy Silvers; 3 (tie), Sheila Anderson, Terrie Boyea.

FLIGHT C — 1, Gloria Smith; 2 (tie), Ellen Weatherton, Sondra Thomas, Shannon Fisher; 3 (tie), Ellen Weatherton.

Twilight League

Three-Net Best Ball Format

Week 12

July 17

TEAM RESULTS — 1, KOGAP (Josh Loy, Vern Loy, Ed Istel, Marv Hackwell), 92; 2, Taste of Honey (Eric Engelbach, Kevin Locken, Mike Milhollin, Clyde Davis), 94; 3, B.B.S. (Shawn Calhoun, Jim Douglas, Larry Miller, Bob Noelle), 94; 4, True Lies (Dave Mooers, Ed Olson, Larry Spotanski, Brad McBee), 95; 5, S&B James, Brent Hackwell, Dave Drake, Jeff Jones, John Fichtner), 96.

TEAM STANDINGS — 1, KOGAP, 37.5; 2, A Taste of Honey, 18; 3, True Lies, 17.5; 4, Work Appraisal, 12.5; 5, Drive M Deep, 12; 6, S&S Sheet Metal, 11; 7, A.P.I. Plumbing, 10.25; 8, B.B.S., 9.5; 9, Jahnke Heating, 9.25; 10, Stewart Meadows, 8.25; 11, Cascade Athletic, 8; 12, Ace Copier, 6.83; 13, S&B James, 5.83; 14, Final Final, 5; 15, Aces, 4.5; 16, Bogey Bros, 4.08.

Cha-Cha-Cha Format

GROSS — Ree Ayres, Eileen Whitten, Tina Blum, 84; 2, Sue Garred, Colleen Holbert, Gwen Quimby, Belinda Robbins, 92.

NET — 1, Pam Holzwarth, Roxann Jones, Kathy Pauck, Vicki Maddox, 72; 2, Becky Eilenberger, Dana Didericksen, Gail Fisher, 80.

LONG DRIVE — Kathy Pauck, Sue Garred, Sheila Braughton.

K.P. — Eileen Whitten, Gwen Quimby, Gail Fisher.

FEWEST PUTTS — 1, Sandy Hills, 10; 2 (tie) Gwen Quimby, Ree Ayres, Gail Fisher, 16.

Oak Knoll GC

Women's Golf Association

Fun Day Tournament

RESULTS — 1, Myrl Bishop, Judy Elvin, Sharon Marler.

Oak Knoll Cup

July 21-22

TEAM RESULTS — Team Fireball 10 1/2, Sultans of Swing 6 1/2.

SATURDAY FOUR-BALL FORMAT — DeForest-Richardson, SS, d. Akins-Cronin, TF; 2, Hauck-Rampy, TF, d. Morris-Facey, SS; Krohn-Zukis, TF, d. Morrison-Balzarini, SS; 4, Ritter-Whitley, TF, d. Marshak-McGuire, SS.

SATURDAY ALTERNATE SHOT — DeForest-Richardson, SS, all square with Ritter-Whitley, TF; Morris-Facey, TF, d. Cronin-Zukis, SS; Hauck-Rampy, TF, d. Morrison-Balzarini, SS; Akins-Krohn, TF, d. Marshak-McGuire, SS.

SUNDAY SINGLES — DeForest, SS, d. Cronin, TF; Morrison, SS, d. Hauck, TF; Balzarini, SS, all square with Winmill, TF; Akins, TF, d. Kohan, SS; Ritter, TF, d. Medeck, SS; Richardson, SS, d. Krohn, TF; Rampy, TF, d. McGuire, SS; Facey, SS, d. Zukis, TF; Morris, SS, all square with Whitley, TF.

K.P. — Richardson, Rampy.

LONGEST PUTT — Richardson, Ritter.

Men's Club

Thursday Night Men's League

Week 14

TEAM RESULTS — 1, Olney the Lonely, 100; 2, Higher Power, 94; 3, The OB's, 85; 4, The Abyss, 82; 5, Real Estate Depot, 78; 6, Gotta Hit It, 73; 7 (tie), Rusty Blades, Sub-Par, 72; 9, Far From Fabulous Shafts, 68; 10 (tie), Foreclosures, Mixed Bag, Weapons of Grass Destruction, 66; 13, Blackstone Audio, 65; 14, Rough Riders, 54; 15, Masters of the House, 51.

INDIVIDUAL RESULTS

HANDICAP 0-16

GROSS — 1, Small, 26; 2 (tie), Richardson, Morrison, 38; 4, DeForest, 39.

NET — 1, Cruz, 31; 2, Zukis, 32; 3, Tokareff, 33; 4, Ruegg, 34.

K.P. — No. 2, Morrison. No. 9, Morrison.

HANDICAP 17-UP

GROSS — 1, Garrison, 39; 2, Decker, 41; 3, Jones, 42; 4, Tracy, 43.

NET — 1, Bogle, 31; 2, Christensen, 32; 3, Gardiner, Wurfl, 33.

K.P. — No. 2, Balzarini. No. 9, Tracy.

Eagle Point GC

Two-Man Best Ball Format

July 23

FLIGHT A

GROSS — 1, Clayton-Todd, 68; 2, Rautenberg-Howard, 68; 3, Foulon-Stinchcomb, 71.

NET — 1, Egan-Stevenson, 57; 2, Hein-Schmaltz, 62; 3, Hyden-(Blind Draw), 62.

FLIGHT B

GROSS — 1, Hicks-Skinner, 74; 2, Parks-Russell, 81; 3, Nakamura-Seltzer, 82.

NET — 1, Cash-Gerke, 60; 2, Morris-Allen, 62; 3, Meyer-Collins, 63.

FLIGHT C

GROSS — 1, Miller-Marsango, 72; 2, Spillman-Edwards, 74; 3, Dippel-Fauble, 76.

NET — 1, Plume-Bennett, 58; 2, Betts-Halme, 60; 3, Moll-Eaton, 61.

FLIGHT D

GROSS — 1, Gottinger-Moyer, 79; 2, Milligan-Arnold, 81; 3, Seybold-Sloan, 84.

NET — 1, Ryerson-Thompson, 59; 2, Wells-Laughlin, 61; 3, Gossett-Fairington, 63.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Fowler, Dwight. No. 8, Edwards, Eaton. No. 13, Clayton, Eaton. No. 15, Glen, Trautman.

Four-Man Bridgeman Format

July 16

FLIGHT A

GROSS — 1, Howard, Todd, Timmel, Rautenberg, 150; 2, Doss, Clayton, Gage, Rodriguez, 153.

NET — 1, Fetrow, Hussel, Donnally, McLaughlin, 133; 2, Vigil, Sisson, Rebal, Marks, 134.

FLIGHT B

GROSS — 1, Betts, Schmaltz, Halme, 163; 2, Schanck, Lawson, Lemmerman, Buehler, 163.

NET — 1, Smith, Perdue, Thompson, Fauble, 129; 2, Sloan, Seybold, Adams, Fitchner, 130.

FLIGHT C

GROSS — 1, Cash, Gerke, Pedersen, Seltzer, 163; 2, Gifford, Grove, Morrison, Faulk, 168

NET — 1, Bellen, Arnold, Botsford, Robbins, 128; 2, Reed, Boyd, Milligan, Arnold.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Nabozny, Bennett. No. 8, Gmur, Gerke. No. 13, Wihtol, Rouland. No. 15, Todd, Botsford.

Four-Person Best Ball Format

July 17

FLIGHT A

GROSS — 1, J. Kimmel, T. Hicks, E. Payne, P. Kimmel, 80; 2, R. White, K. Breithaupt, P. Peeters, S. Fierke (Blind Draw), 83.

NET — 1, L. Scott, S. Kimmel, B. Naef, D. Mihocko, 54; 2, S. Ford, D. Swain, D. Ridder, K. Howard, 56.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, S. Fierke, J. Tonn. No. 8, A. Westerman, D. Mihocko. No. 13, J. Laws, D. Breithaupt. No. 15, S. Kimmel, P. Peeters.

Laurel Hill GC

Wednesday Men's Best Ball Format

July 18

RESULTS — 1, Cary Marshall-Stan Swartz, 32; 2, Les McCoy-Ed Irvine, 34; 3, Jose Acevedo-Rick Salmon, 35.

GROSS — 1, Jose Acevedo, 35; 2 (tie), Stan Swartz, Charlie Tucker, Cary Marshall, 36.

K.P. — No. 4, Len Bergmann. No. 5, Stan Swartz.

Total of Odd Holes Format

July 23

FLIGHT A — 1, Jean Nelson, 19.

FLIGHT B — 2, Marie Botsford, 28.

FLIGHT C — 3, Ellen Calkins, 26.

FLIGHT D — 4, Lea Nelson, 31.

K.P. — Lea Nelson.

CHIP-IN — Jean Nelson, Betty Marshall.

BIRDIE — Ellen Weatherton.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Two-Man Best Ball Format

July 18

FLIGHT A

GROSS — 1, Buddy Grove-Duane Nelson, 69; 2, Jim Cochran-Jim Eager, 70; 3, John Robinson-Roger Schnoes, 70; 4, Ed Borgnino-Mike Young, 72.

NET — 1, Bob Moore-Randy Cochran, 59; 2, Mike Morrison-Chris Stark, 59; 3, Bill Ligon-Steve Cox, 60; 4, Roger Schnoes-Dave Rush, 62.

FLIGHT B

GROSS — 1, Steve Buttolph-Gil Allen, 75; 2, Bob Buffaloe-Mike Westfall, 79; 3, Mike Walsh-Lee Hopkins, 79; 4, Ted Bibler-John Archer, 79.

NET — 1, Rich Pedraita-Dennis Gerke, 59; 2, Troy Reynolds-Red Gentry, 59; 3, Ron Eastgate-Dale Baker, 60; 4, John Ochoa-Ed Fogel, 63.

FLIGHT C

GROSS — 1, Mike Collins-Ted Peterson, 77; 2, Ron Williams-Dwayne LaChapelle, 79; 3, Dennis Bolsinga-Bill Pierce, 83; 4, John McKinney-Greg Meyer, 85.

NET — 1, Fred Acosta-Terry Hamilton, 55; 2, Walt Russell-Pete DeGroot, 57; 3, Denny Ferrin-Clancy Renkoski, 58; 4, Gary Reed-Jerry Krueger, 59.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Dave Saylor, Red Gentry. No. 12, Duane Nelson, Mike Westfall.

Thursday Church League

Week 15

July 19

GROSS — 1, Community Bible C.P. No. 1, 29; 2, LDS Gold Hill, 29; 3, St. John Lutheran No. 2, 30; 4, Table Rock Fellowship No. 2, 30; 5, Nazarene, 32; 6, Bethel No. 1, 33; 7, Community Bible C.P. No. 2, 36; 8, St. Peter Lutheran, 36; 9, St. John Lutheran No. 1, 39.

NET — 1, Hope Christian, 18.25; 2, Butte Falls Creek Baptist, 19; 3, Grace Lutheran (Red), 19; 4, Medford Adventist No. 2, 19; 5, C.P. Assembly, 20.5; 6, Table Rock Fellowship No. 1, 21.75; 7, Grace Lutheran (Blue), 22; 8, Bethel No. 2, 23.

K.P. — No. 2, Vince Petrie. No. 7, Steve Neet.