Auto Racing

Auto Racing

Friday Night Street Legal Drags

At Champion Raceway in White City

July 20

HIGH SCHOOL — 1, Brittni Bloomberg, 93 Typhoon, 16.63 seconds, 61.24 MPH; 2, Sabrina Hebert, 85 Chev S-10, 21.39 seconds, 64.19 MPH.

MOTORCYCLE — 1, Ted Sauer, 91 Suzuki, 12.49 seconds, 104.91 MPH; 2, Jerry Stinson, 84 Ninga, 9.99 seconds, 140.96 MPH.

SPORT COMPACT — 1, Larry Chapman, 89 Cavalier, 15.10 seconds, 73.44 MPH; 2, Jesse Powers, 96 Talon, 14.65 seconds, 95.42 MPH.

DOT — 1, Seth Burton, 89 Camaro, 15.18 seconds, 77.47 MPH; 2, Brad Sanders, 93 Mustang, 14.73 seconds, 86.63 MPH.

HOT ROD — 1, Jerry Cochrane, 07 Trailblazer, 12.95 seconds, 106.47 MPH; 2, Norm Lawrance, 68 Camaro, 10.101 seconds, 130.71 MPH.

Kage Carts

BEGINNER BOX CLASS — 1, Ryan Perry; 2, Gabe Nelson; 3, Cale Cunial; 4, Carly Holmes; 5, Emma Rodgers.

BOX STOCK CLASS — 1, AJ Harbaugh; 2, Tanner Holmes; 3, Merissa Henson; 4, Conner Weldon; 5, Brendon McMaster.

125/250CC CLASS — 1, Bartley Foster; 2, Camden Robustelli; 3, Bailey Hibbard; 4, Colton Cheffey; 5, Makenzie Thompson

500CC OPEN CLASS — 1, Matt Moberly; 2, Johnny Burke; 3, Patrick Dills; 4, Andrew Burzynski; 5, Leslee Pierson.

baseball

Rogue Valley MSBL

Through July 30

Angels 9-0

Reds 5-3

Royals 4-5

A's 2-6

Dodgers 2-8

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

MEN — Jason Asmussen 247-269-729, Ron Seymour 225-248-243-716, Dave Wooley 251-236-700, Bruce Harper 221-246-678, Greg Hafner 254-678, Bill Weekley 233-234-675, Dave Wooley 249-225-672, Don Gregg 225-246-671, Joe Ghormley 263-237-667, Scott Anderson 263-235-661, Leighton Edge 235-657, Brett Hays 224-235-651, Bryon Blocher 242-650, Jared Pruitt 224-232-650, Phillip Moore 227-647, Phil Wall 238-636, Damon Cochran 220-630, William Travis 221-624, Jason Fauble 222-232-621, Jan Davies 233-613, Ron Seymour 650, Chris Tratz 616, Bill Weekley 611, Cort Smith 607. Games: Brian Champion 258, Kerrick Gooden 235, Dave Mitchell 235, Mark Peterson 235, Jim Davis 225, Matt Grove 224, Daniel Jones 224, Tom Marshall 223, Tony Korth 223.

WOMEN — Lela Larkin 215-211-212-638, KD Pritchett 236-203-631, Debbie Dreier 204-243-613, Linda Fait 208-201-590, Rose Wall 204-569, Peggy Marchant 201-569, Chelsey Tratz 208-549, Kicki Moore 200-541, Desiree Hawes 216-529, Teri Taylor 543, Lucille Miller 515, Linda Augustin 512, Joan Keeney 507, Joyce Hollinsworth 505, Jessica Cutteridge 504, Marlana Pruitt 500.Games: Lena Cochran 222, Anne Seymour 200.

SENIORS

MEN — Bruce Snook 253-224-230-707, John Wright 227-565, Chet Faurholt 205-186-528, George Lindemuth 187-527. Games: Ron Roberson 195, Mervin Buck 192, Bernie Riessland 188.

WOMEN — Lucille Miller 199-491, Carol Coplen 183-489.

ROXY JR/ADULT

ADULTS — Bill Weekley 279-234, Ysidro Licea 228.

JUNIORS — Colleen Horan 246, Jake Donis 212, Josh Hatfield 183, Jonathan Carraway 158.

ROXY JR TRIOS — Matthew Ahlstrom 226-529, Kaden Boatwright 53-59-51-163, Cameron Ahlstrom 165, Jeremy David 149, Kaleb Altman 130, Nathaniel Peterson 79.

NO-TAP TRIOS — Dakota Marshall 244-651, Peggy Marchant 242-635, Linda Augustin 228-234-631, Crystal Armstead 232-612. Games: Erik Schwalb 275, Daryn Armstead 233.

At Lava Lanes

July 30

MEN — Dan Gibson 269-774; Adam Southard 242-728; Wayne Rastellini 245-710; Richard Tobin 245-652; David Rastellini 224-648; Frankie Rutigliano 245-629; Mike Henderson 232-625; Mitch Rowan 243-624; Matt Eilenberger 223-620; Bill Johnson 215-610; Rick Jones 223-609; Bill Janes 238-605; Jim Goode 222-602; Craig Long 267; Eric Bray 264; Jamie Montague 247; Craig Robinson 234; Joe Stuart 227; Neal Roberts 224; Larry Scarbrough 224; Jim Crowe 215; Terry Nickerson 214; Deric Manzi 211; Rick McIntyre 207; Sam Coulter 204; Bob Glaesemann 203; John Prestage 202; Joe Haptonstall 199; Bill Christofferson 199; Ric Bliss 196; Mark Bateman 192; Curt Sather 191; Mike Hicks 183; Chriss Bennett 179; Brian Hackwell 171.

WOMEN — Jaime Baker 236-639; Holly Rutigliano 215-629; April Rose 226-615; Linn Goode 225-609; Tracy Skinner 236-606; Jessica Gallop 236; Jodi Bell 215; Lori Wilcox 209; Sheila Anderson 204; Dina Boyd 203; Judy Hanna-Bell 201; Angie Hunt 197; Debbie Gibson 193; Becky Rux 192; Jeannette Patterson 187; Maggie Bezuhly 184; Jennifer Kincheloe 175; Shawnna Meyer 171; Heidi Vandomelan 170; Rene Guches 169; Brittanie Putnam 167.

SENIORS

MEN — Cleon Botsford 212-609; Les Nimmo 233; Reese Walker 215; Lee Evans 214; Al Rossi 202; Art Ball 202; Wayne Trefren 190.

WOMEN — Jan Chambers 193; Janet Crandall 172; Darlene Stockel 171.

LAVA LANES MATCH CLUB (vs. Roseburg at Lava Lanes in Medford)

July 29

MEN — Neal Roberts 246-684; Adam Southard 255-668; Duane McLean 234-652; Mark Holden 258-641; Gary Hudnall 234; Clovis Glass 211.

WOMEN — April Rose 199-569; Carol Harsh 194; Rita Hildreth 189.

city league

Medford Parks & Recreation

Through July 30

MONDAY COMPETITIVE

Southern Oregon Express 3-0

Water Boys 2-0

Gino's Girls 1-1

Regulators 0-2

Free Agents 0-3

SUNDAY RECREATIONAL BASKETBALL

BLUE DIVISION

Old School 4-0

The Bees 3-1

Team H.A.M. 2-2

Short Bus 2-2

Pacific Coast Contracting 2-2

Freight Trains 1-3

Kings 1-3

Onecot Barracudas 1-3

SUNDAY RECREATIONAL BASKETBALL

RED DIVISION

Color Blind 3-1

Bizzy Bee 3-1

West Coast Elite 3-1

No Clouse No Problem 3-1

WMD 2-2

Team Nasty 1-3

We Are Orange 1-3

Lone Ranger 0-4

MONDAY SAND CO-ED A VOLLEYBALL

Balls O' Sand 14-2

Sand Blasters 12-4

Sand Stars 11-5

Blesse Team 8-8

Sideout 6-10

Don't Know 6-10

Team Chance 5-11

Goenawan 2-14

WEDNESDAY SAND CO-ED B VOLLEYBALL

Off in the Woods 20-0

The Oneders 9-10-1

The Cruzers 9-11

Addicted to Sets 9-11

Crayon 7-12-1

In and Outlaws 5-15

WEDNESDAY SAND CO-ED C VOLLEYBALL

Unknown 15-1

Sand Sharks 12-4

Serve Aces 10-10

Ashland Amigos 8-12

Bump, Set, Win 8-12

Salty Dogs 3-17

THURSDAY INDOOR CO-ED C VOLLEYBALL

Chicano Bulls 20-0

Spikers 13-7

Armstrong Servers 11-9

The Unknowns 6-14

What Happened 6-14

Court Jesters 4-16

WEDNESDAY COED 11-ON-11 SOCCER

Xterminators 1-0

Baci's 1-0

Panthers 0-0-1

Shin Kickers 0-0-1

Guru Inc. 0-0

Correcaminos FC 0-1

Rush 0-1

MONDAY CO-ED 35-UP 7-7 SOCCER

FC 1970 3-0

The Yellow Team 1-1

Fuego Viejo 1-1

The Reds 1-2

Kickin' It Old Skool 0-2

THURSDAY WOMEN'S 11-ON-11 SOCCER

Lightning 3-0-1

Comets 2-0-1

BH 1-1-1

The Bumble Bees 0-2-2

Shin Kickers 0-3-1

TUESDAY MEN'S 11-ON-11 SOCCER

Naranja Mechanica 3-0

Club Uruapan 3-0

BYU Cougars 1-1-1

Darex 1-2

Torns 0-2-1

Zeros 0-3

FRIDAY MEN'S FUTSAL

Club Uruapan 4-0-1

Santos Revamped 2-1-1

5rMadrid 2-1-1

The Avengers 2-1-1

The Mix 2-1-1

Shane's Kickers 0-4

Team Nasty 0-4-1

Golf

Quail Point GC

Senior Men's Club

Medal Play Tournament

July 25

WHITE TEE — 1, Jack Cooney, 30; 2, Bill Carhart, 30; 3, Gene Ritter, 33; 4, Jerry Todd, 33.

GOLD TEE — 1, Wyman Williams, 29; 2, Jack Hafner, 30; 3, Bob Hood, 30; 4, Tom Chambers, 30.

K.P. — Jack Cooney.

Ladies Club's Tin Whistle Tournament

July 26

FLIGHT A — 1, Ina Prosser, 22; 2 (tie), Carol James, Jody Larson; 4, Becky Hyde, 18.

FLIGHT B — 1, Helen Rentz, 20; 2, Barbara Sturtevant, 18; 3, Laurie Fox, 17; 4, Elaine Wells, 16.

FLIGHT C — 1, Maria Wahl, 20; 2 (tie), Polly Holland, Marion Powell, 17; 4, Pat Seggelink, 16.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Kathy Silvers, Vera Alexander, 15.

Bear Creek GC

Monday Ladies Twilight League

July 23

GROSS — 1 (tie), Sandy Hills, Clairene Lizano, 44.

NET — 1, Dana Diderickson, 24.

K.P. — No. 4, Linda Farrette.

LONG DRIVE — No. 3, Sandy Hills.

STANDINGS — 1, Fore Ayers, 20; 2, Team Angels, 19; 3, Golf Gals Ect., 12; 4, Team 4 Fun, 11; 5, Premier West Bank, 8.

Men's Club

July 23

FLIGHT A

NET — 1, Steve Work, 26; 2, Brian Carr, 28; 3, Mark Allred, 29.

GROSS — 1, Andy Pace, 33.

FLIGHT B

NET — 1, Jack Easley, 24; 2, Keith Savercool, 28; 3, Neil Rose, 30.

GROSS — 1, Bill Elliott, 36.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Steve Work, Brian Carr, Tim Orme, 12.

Wednesday Twilight League

GROSS — 1, Sean Byrne, 30.

NET — 1 (tie), Roger Bown, Chris Kenealey, 24.

K.P. — No. 2, Kyle Boydstun. No. 6, Sean Byrne. No. 8, Matt Krunglevich.

LONG DRIVE — David Kleiman.

TEAM STANDINGS — 1, Shoji's, 41; 2, Andy's Gang, 39; 3 (tie), The Bandits, Ballz Deep, 37; 5, J & S Excavating, 36; 6, Teendrivermonitoring.com, 35; 7, Greengos, 20; 8, New Boys, 16; 9, The Tee Boys, 14; 10, Long Shots 5.

Stewart Meadows GC

Twilight League

Week 13

Orange Ball Format

July 24

GROSS — 1, Cascade Athletic (Matt Meunier, Hank Munn, Greg Jacobs, Ken Pendergast), 69.

NET — 1, Jahnke Heating (Steve Ekwall, Vinnie Mendolia, Pat Patterson, Glen Jahnke), 58; 2, Final Final (Gary Brenneman, Tyler Winkle, Wayne Williams, Dennis Pulliam), 59; 3, Stewart Meadows (John Scott, Herb Burrow, Al Hartwell, Rod Smith), 60.

K.P. — No. 5, Vern Loy. No. 7, Pat Patterson.

TEAM STANDINGS — 1, KOGAP, 37.5; 2, True Lies, 19; 3, Taste of Honey, 18; 4, Jahnke Heating, 14.25; 5, Work Appraisal, 12.5; 6, Drive M Deep, 12; 7, Cascade Athletic, 11.5; 8, S&S Sheet Metal, 11; 9, A.P.I. Plumbing, 10.25; 10, Stewart Meadows, 9.75;

11, B.B.S., 9.5; 12, Final Final, 8.5; 13, Ace Copier, 6.83; 14, S&B James, 5.83; 15, Aces, 4.5; 16, Bogey Bros, 4.08.

LPGA Tour

Four-Person, Best Ball Format

GROSS — 1, Vicki Maddox, Belinda Robbins, Pam Holzwarth, Linda Scott, 39; 2, Sandy Hills, Patti Hills, Laura Lavin, (Blind Draw), 42.

NET — 1, Linda Smith, Lori Tallman, Ree Ayres, Kathy Pauck, 23; 2, Laureen Patterson, Regina Eddington, Gail Fisher, Lisa Montellano, 24.

LONG DRIVE — Kathy Pauck, Shelley Haught, Lisa Montellano.

K.P. — Belinda Robbins, Shelley Haught, De Rider.

FEWEST PUTTS — 1, Linda Scott, Regina Eddington, 14; 3 (tie), Shelley Haught, Sue Garred, 18.

Lady Niner Results

July 24

Guess Your Score Format

RIGHT ON TARGET — Cecelia Rayburn, Ellen Pfenninger, Cynthia Dolan, Lou Fisk, Jody Larson.

ONE OFF TARGET — Shannon Fisher, Tina Blum.

Centennial GC

Rose Club

July 12

FIRST FLIGHT — 1, Ann Westerman, 32; 2, Casey Seltzer, 35; 3, Mindy Ferris, 36.

SECOND FLIGHT — 1, Sonja Dedrick, 34; 2, Linda Wade, 35; 3, Sharon Marler, 36.

K.P. — Casey Seltzer, Connie Howard.

Stone Ridge GC

Thursday Church League

Week 16

July 26

GROSS — 1, LDS Gold Hill, 68; 2, Community Bible C.P. No. 1, 72; 3, Medford Adventist No. 1, 74; 4, Table Rock Fellowship No. 2, 75; 5, C.P. Assembly, 77; 6, St. Peter Lutheran, 77; 7, Community Bible C.P. No. 2, 81; 8, Bethel No. 1, 86; 9, Nazarene, 92.

NET — 1, Butte Creek Baptist, 50; 2, Table Rock Fellowship No. 1, 50; 3, Bethel No. 2, 50.5; 4, Medford Adventist No. 2, 52; 5, Grace Lutheran (Red), 53; 6, Grace Lutheran (Blue), 55; 7, St. John Lutheran No. 2, 65; 8, Hope Christian, 59.5; 9, St. John Lutheran No. 1, 71.

K.P. — No. 12, Zach Knott. No. 17, Jude Torres.

Senior Tour

July 25

FLIGHT A

GROSS — 1, John Robinson, Arn Wihtol, John Devos, Bob Kendrick, 223; 2, Hal Rose, Bill Atwood, Steve Cox, Stan Reiter, 224; 3, Dave Johnson, Wayne Chamberlin, George Berry, Dave Rush, 225.

NET — 1, Roger Schnoes, Dave Rush, Ray Tokareff, Kent McLaughlin, 184; 2, Glen Uemura, Del Saito, Chuck Briere, Rick Miranda, 190; 3, Jim Hagemann, Greg Wright, Leon Stupfel, Randy Cochran, 191.

FLIGHT B

GROSS — 1, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Steve Buttolph, 253; 2, Ruben Davalos, Don Young, Jack Seybold, Earl Sloan, 158; 3, Skip Bogenoff, Ralph Sauerwald, Paul Reynolds, Tom Loding.

NET — 1, Bob Waldo, Paul Larson, Zane Serales, Joe Zagorski, 193; 2, Bob Farrington, Leif Ostmo, Barry Luke, Bill Pierce, 195; 3, Clancy Renkoski, Wayne Bennett, Jerry Krueger, Dennis Ferrin, 197.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 7, Wayne Chamberlin. No. 17, Dale Saito, Walt Russell.

Eagle Point GC

Four-Man Scramble "Green Tees"

July 30

FLIGHT A

GROSS — 1, Anderson, Todd, Timmel, Clayton, 56; 2, Doss, Grove, Gage McLaughlin, 56.

NET — 1, Larson, Sweet, Mears, Hill, 52; 2, Buehler, Blandel, Cockrum, Lemmerman, 52.7.

FLIGHT B

GROSS — 1, Plume, Bennett, Collins, Smith, 59; 2, Ryerson, Smith, Gmur, Fauble, 62.

NET — 1, McLaughlin, Brown, Tokareff, (Ghost Draw), 54; 2, Grove, Boyd, Milligan, Buchannon, 54.6.

FLIGHT C

GROSS — 1, Tait, Williams, Spafford, Thompson, 60; 2, Gleeson, Weber, Meyer, Collins, 64.

NET — 1, Pearson, Robinson, Reed, Sauer, 54.8; 2, Hines, Gottinger, Moyer, Davies, 57.1.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Mears, Reed. No. 8, Smith, Hensen. No. 13, Sweet, Roy. No. 15, Clayton, Collins.

LONG DRIVE — Buehler, Grove, Nabozny.

Oak Knoll GC

Men's Club Thursday Night League

July 26

TEAM SCORES — 1, Olney the Lonely, 111; 2, Higher Power, 106; 3, The OBs, 87; 4 (tie), Rusty Blades, The Abyss, 82; 6 (tie), Gotta Hit It, Real Estate Depot, 79; 8, Sub-Par, 78; 9, Foreclosures, 77; 10 (tie), Blackstone Audio, Far From Fabulous Shafts, Weapons of Grass Destruction, 73; 13, Mixed Bag, 70; 14, Rough Riders, 55; 15, Masters of the House, 51.

INDIVIDUAL RESULTS

HANDICAP 0-16

GROSS — 1, Dickey, 36; 2 (tie), Small, Akins, 37; 4, DeForest, 39.

NET — 1 (tie), Tokareff, Morrison, 34; 3 (tie), Kohan, Sander, 35.

HANDICAP 17-UP

GROSS — 1, LaPierre, 29; 2, Stark, 41; 3, Tracy, 42; 4, Balzarini, 44.

NET — 1, Bogle, 29; 2, Rampy, 30; 3, Slate, 31; 4, Caster, 33.

K.P. — No. 14, Akins, Wright. No. 17, Dickey, Kuhlow.

Laurel Hill GC

Wednesday Men's League

Best Ball Format

July 25

RESULTS — 1 (tie), Logan Genaw, George Young, 31.

GROSS — 1, George Young, 33; 2, Stan Swartz, 34; 3, Logan Genaw, 36.

K.P. — No. 2, Larry Stanley. No. 5, Ernie Hinchcliffe.

Martial Arts

Chip Wright Champion Karate

At Las Vegas, Nevada

United Fighting Arts Federation World Championships

WOMEN

AGES 18-34

Shantell Dawson — 1, forms; 1, fighting (received Norris Cup).

AGES 15-17

Kaylen Gillespie — 1, fighting.

Lily Hawkins — 1, forms; 2, weapons.

Running

Britt Woods Firehouse Run

July 28

RESULTS (Place, Name, Age, Handicapped Time, Actual Time) — 1, Suzanne Ray, 60, 54:24:06, 52:24:06; 2, Sandi Whittle, 64, 58:49.33, 58:49:33; 3, TJ Hooks, 14, 59:41.22, 42:41.22; 4, Bob Julian, 44, 59:43:11, 40:43:11; 5, Ally Manley, 19, 59:49:66, 45:49:66; 6, Jim Clover, 70, 1:00:30.8, 59:30.8; 7, Kent Gutches, 53, 1:00:35.9, 45:35.9; 8, John Buel, 25, 1:00:56.4, 38:56.4; 9, Kierra Huggins, 30, 1:01:18.1, 47:18.1; 10, Melyssa Glatte, 43, 1:01:34.15, 49:34.15;

11, Maggie Donovan, 36, 1:02:18.9, 48:18.9; 12, Joe Griffen, 52, 1:02:56.9, 47:56.9; 13, Elijah Cunningham, 20, 1:02:59.3, 40:59.3; 14, Charles Hodge, 61, 1:03:15.9, 54:15.9; 15, August Moncek, 61, 1:03:19.18, 54:19.18; 16, Adam Seibert, 42, 1:03:52.17, 44:52.17; 17, Seth Weintraub, 72, 1:04:22.7, 1:04:22.7; 18, Janelle Ralph, 30, 1:04:42.5, 50:42.5; 19, Javonna Marroquin, 34, 1:04:47.9, 50:47.9; 20, Grif Wilder, 50, 1:05:22.25, 52:22.25;

21, Mike McClain, 67, 1:05:36.7, 1:01:36.7; 22, Jilinda Franklin, 21, 1:05:40.8, 51:40.8; 23, Steve Buxton, 64, 1:06:39.31, 1:00:39.31; 24, Lathan Brinkley, 69, 1:06:49.8, 1:04:49.80; 25, Michelle Travis, 15, 1:07:01.03, 55:01.03; 26, Chuck Whiteley, 54, 1:07:16.58, 53:16.58; 27, Michael Gullo, 32, 1:07:40.24, 46:40.24; 28, Chad Gutches, 34, 1:07:46.48, 46:46.48; 29, Art Kruger, 76, 1:08:29.4, 1:08:29.40; 30, Katie Broom, 33, 1:09:05.11, 55:05.11;

31, Nathan Broom, 34, 1:09:05.58, 48:05.58; 32, Patrick Matthewes, 51, 1:09:07.08, 46:07.08; 33, Steve Goldman, 65, 1:09:07.65, 1:03:07.65; 34, Robin Baker, 54, 1:09:09.10, 1:02:09:10; 35, Lorelei Phillips, 42, 1:09:10.79, 57:10.79; 36, Mike Watson, 55, 1:09:12.50, 55:12.50; 37, Jason Jantzer, 47, 1:09:19.8, 51:19.8; 38, Mike Davis, 53, 1:09:44.05, 54:44.05; 39, Mary Abrams, 59, 1:09:57.00, 58:57.00; 40, Chris Huggins, 36, 1:09:57.9, 48:57.9;

41, Chuck Janes, 42, 1:10:04.00, 51:04.00; 42, Jake Lowe, 16, 1:10:08.1, 51:08.1; 43, Connie Filipek, 42, 1:10:08.8, 58:08.8; 44, Courtney Coker, 19, 1:10:13.2, 56:13.2; 45, Michael Clark, 59, 1:10:15.7, 59:15.7; 46, Elena Meyer, 48, 1:10:50.4, 1:00:50.4; 47, Nancy Higgins, 47, 1:11:04.00, 1:01:04.00; 48, Steve Lorenz, 48, 1:11:13.2, 54:13.2; 49, Sidney Rambo, 38, 1:11:15.8, 57:15.8; 50, Karen Cooper, 45, 1:11:31.8, 1:01:31.8;

51, Leisa Preboski, 45, 1:11:34.13, 1:01:34.13; 52, Miles Moran, 15, 1:11:55.23, 53:55.23; 53, Nathan Case, 15, 1:12:01.8, 54:01.8; 54, Ann Tracy, 52, 1:12:03.3, 1:03:03.3; 55, Tyler Davis, 24, 1:12:08.21, 50:08.21; 56, Casey Julian, 33, 1:12:10.09, 58:10.09; 57, Bruce Deline, 58, 1:12:17.15, 1:01:17.15; 58, Craig Sewell, 39, 1:12:17.7, 52:17.7; 59, Sammy Vandenburg, 75, 1:12:55.2, 1:12:55.2; 60, Felicia Cohen, 40, 1:13:17.4, 1:00:17.4;

61, Alberto Rios, 36, 1:13:27.5, 52:27.5; 62, Arnie Abrams, 59, 1:13:51.3, 1:02.51.3; 63, Erin Smith-Mateja, 37, 1:14:05.06, 1:00:05.06; 64, Susan Hagerty, 52, 1:14:25.99, 1:05:25.99; 65, Gary Buscher, 54, 1:14:39.22, 1:00:39.22; 66, Evelyn Henry, 52, 1:14:39.97, 1:05:39.97; 67, Martin Meyer, 39, 1:14:41.34, 54:41.34; 68, Mike Bruner, 28, 1:14:46.70, 52:46:70; 69, Peter Grant, 70, 1:14:51.86, 1:13:51.86; 70, Shanae Coker, 21, 1:15:07.83, 1:01:07.83;

71, Erin McDonough, 23, 1:15:46.8, 1:01:46.8; 72, Ryan Turner-Gerlach, 32, 1:16:18.6, 55:18.6; 73, Terrie Gutches, 48, 1:16:36.1, 1:06:36.1; 74, Jan Griffin, 51, 1:16:39.8, 1:06:39.8; 75, Michael Knotz, 47, 1:16:40.7, 58:40.7; 76, Lori Morgan,50, 1:16:58.2, 1:06:58.2; 77, Gavin Bosworth, 11, 1:17:00.01, 1:03:00.01; 78, Heidi Bosworth, 41, 1:17:33.9, 1:05:33.9; 79, Emily Voelkel, 27, 1:17:35.10, 1:03:35.10; 80, Kali Curtis, 14, 1:17:43.5, 1:06:43.5;

81, Eugene Mortenson, 55, 1:17:49.04, 1:03:49.04; 82, Darci Mullin, 40, 1:17:54.04, 1:04:54.04; 83, Chelsea Asbill, 23, 1:18:03.5, 1:04:03.5; 84, Teresa Stumpenhaus, 39, 1:18:04.2, 1:04:04.2; 85, Cory Gray, 28, 1:18:05.04, 1:04:05.04; 86, Rory Curtis, 47, 1:18:09.09, 1:00:09.09; 87, Melissa Carlson, 36, 1:18:28.6, 1:04:28.6; 88, Lindsay McDonough, 23, 1:18:31.9, 1:04:31.9; 89, Chelsea Coker, 23, 1:19:00.12, 1:05:00.12; 90, Shannon McDonough, 24, 1:20:37.03, 1:06:37.03;

91, Christina Groesenbach, 42, 1:20:53.8, 1:08:53.8; 92, Robin Van Horn, 48, 1:21:03.7, 1:11:03.7; 93, Don Stone, 55, 1:21:16.39, 1:07:16.39; 94, Michael Jenkins, 32, 1:22:40.5, 1:01:40.5; 95, Sarah Schendel, 31, 1:23:23.4, 1:09:23.4; 96, Jay Stumpff, 35, 1:23:37.5, 1:02:37.5; 97, Jim Van Horn, 53, 1:23:42.7, 1:08:42.7; 98, Rylee Jakobosky, 13, 1:24:15.1, 1:13:15.1; 99, Nancy Wilson, 65, 1:24:15.8, 1:24:15.8; 100, Malachi Flood, 25, 1:24:49.07, 1:02:49.07;

101, Ron Manley, 45, 1:25:01.00, 1:07:01.00; 102, Katie Stumpff, 32, 1:25:15.66, 1:11:15.66; 103, Ezra Gonzales-Mueller, 34, 1:26:23.8, 1:12:23.8; 104, Donna Hodge, 66, 1:26:25.03, 1:26:25.03; 105, Leander Wade, 73, 1:26:54.46, 1:26:54.46; 106, John Clarke, 22, 1:29:13.9, 1:07:13.9; 107, Cody Owens, 13, 1:29:43.6, 1:13:43.6; 108, Margaret Funch, 71, 1:30:14.19, 1:30:14.19; 109, Michelle Slack, 45, 1:30:54.5, 1:20:54.5; 110, Nanosh Lucas, 35, 1:32:32.3, 1:11:32.3;

111, Matthew Philbrick, 28, 1:34.10.2, 1:12:10.2; 112, Angela Owens, 38, 1:34:20.7, 1:20:20.7; 113, Cara Still, 29, 1:35:47.66, 1:21:47.66; 114, Bengt Hamner, 78, 1:37:22.39, 1:37:22.39; 115, Kristy Flowers, 27, 1:37:57.3, 1:23:57.3; 116, Jake Jakoboski, 42, 1:41:0, 1:22.0.