• North's Schuler claims lead in SWC

  • ROSEBURG — North Medford's Daniel Schuler grabbed the opening-day lead at the Southwest Conference boys golf district tournament with a sensational 1-over-par 73 on Monday and, in doing so, helped the Black Tornado move into second place as a team in the two-day event.
    • email print
  • ROSEBURG — North Medford's Daniel Schuler grabbed the opening-day lead at the Southwest Conference boys golf district tournament with a sensational 1-over-par 73 on Monday and, in doing so, helped the Black Tornado move into second place as a team in the two-day event.
    Schuler scored two of his three birdies on the back nine to finish strong and carry a three-shot advantage over South Medford's Reese Fisher and Sheldon's Ben Wanichek into today's final round at Roseburg Country Club.
    Fisher recovered from a triple bogey on the 16th hole to finish birdie-birdie and remain in contention for medalist honors.
    The top two teams and the top three individuals not on those teams advance to the Class 6A state tournament.
    TEAM SCORES — Sheldon 320, North Medford 332, South Medford 334, Grants Pass 341, South Eugene 343, Roseburg 359, Crater 395. Incomplete: Thurston.
    TOP FIVE INDIVIDUALS — 1, Daniel Schuler, NM, 73; T2, Reese Fisher, SM, 76, and Ben Wanichek, She, 76; 4, Greg Esrig, SE, 77; 5, Joseph Kuehn, She, 79.
    Local Results
    NORTH MEDFORD (332) — Daniel Schuler 39-34—73, David Parson 41-42—83, Bobby Rosas 42-43—85, Liam Boehning 46-45—91.
    SOUTH MEDFORD (334) — Reese Fisher 35-41—76, Blake Bartlett 43-40—83, Alex Brown 42-43—85, Logan Artner 43-47—90.
    GRANTS PASS (341) — Brian Luther 39-43—82, Robert Galli 47-36—83, Jackson Bartow 44-39—83, Tannon Rounsaville 46-47—93, Kevin Luther 48-45—93.
    CRATER (395) — Mike Piazzini 48-47—95, Jason Santoni 49-49—98, John Keyser 52-48—100, Jake Gustafson 51-51—102.
    5A DISTRICT 1 — At Redmond, Matt Hedges of Ashland shared the lead after Day 1 of the district tournament at Juniper Golf Club, shooting a 1-over-par 73.
    Ashland fielded an incomplete team, but Hedges can qualify for the 5A state tournament if he places in the top five among individuals. The top two teams also advance after today's second round.
    Hedges' round matched that of Ryan DeCastilhos of Bend.
    Hedges made five birdies and six bogeys. Teammate Kyle Breeding shot 80.
    Eagle Point turned in a team total of 330, led by Ethan DeVore's 77.
    TEAM SCORES — Summit 301, Bend 309, Eagle Point 330, Mountain View 346, Redmond 379.
    TOP FIVE INDIVIDUALS — T1, Matt Hedges, Ash, 73, and Ryan DeCastilhos, Bend, 73; T3, Declan Watts, Sum, 75, and Ryan Blackwell, Sum, 75, and Jack Loberg, Sum, 75.
    Local Results
    EAGLE POINT (330) — Ethan DeVore 39-38—77, Taylor Scott 43-40—83, Zack Henley 44-41—85, Michael Macedo 44-41—85.
    ASHLAND (Inc.) — Matt Hedges 37-36—73, Kyle Breeding 40-40—80, TJ Ferreira 52-61—113.
    SKYLINE DISTRICT — At Klamath Falls, Hidden Valley's Austin Johnson shot a 73 at the Running Y Ranch to enter today's final round at Grants Pass Golf Club one shot off the pace for medalist set by Mazama's Bryce Wortman.
    Austin Jeandin carded an 89 to pave the way for Phoenix, which is fourth in the team standings.
    The top two teams and top five individuals regardless of team affiliation advance to the 4A state tournament.
    TEAM SCORES — Hidden Valley 330, Henley 349, North Valley 368, Phoenix 389, Klamath Union and Mazama Inc.
    TOP FIVE INDIVIDUALS — 1, Bryce Wortman, Maz, 72; 2, Austin Johnson, HV, 73; 3, Kyler Kensler, KU, 74; T4, Joseph Baker, HV, 81, and Robert Ferguson, Hen, 81.
    Local Results
    HIDDEN VALLEY (330) — Austin Johnson 73, Joseph Baker 81, Derik Boice 87, Tanner Hanks 89.
    NORTH VALLEY (368) — Kade Toledo 87, Cole DeCourcey 90, Max Valle 92, Broc Sharp 99.
    PHOENIX (389) — Austin Jeandin 89, Ethan Gedde 96, Travis Treadway 96, Tyler Crawford 108.
    3A/2A/1A DISTRICT 6 — Dylan Wu, the defending state champion, shot a 6-under-par 66 to pull away from the field at Centennial Golf Club and lead St. Mary's to a season-low score of 292 on Day 1 of the two-day event.
    The Crusaders, aiming for their fourth straight state championship, also got a 72 from Josh Wu and 77s from Jeremy Wu and Tom Thorndike. The team total was three off the school record they set last year.
    Cascade Christian put up a fight with its own school record of 304. Jake and Ben Quast shot 71 and 73, respectively.
    Illinois Valley scored 422, while Rogue River, Triad and Lakeview had incomplete teams.
    ST. MARY'S (292) — Dylan Wu 66, Josh Wu 72, Jeremy Wu 77, Tom Thorndike 77.
    CASCADE CHRISTIAN (304) — Jake Quast 71, Ben Quast 73, Max Davis 76, Michael Clark 84.
    ILLINOIS VALLEY (422) — Bryce Gardenhire 99, Tyus Tree 102, Eric Householder 102, Gus Whicheloe 119.
    ROGUE RIVER (Inc.) — Andrew Mengerhausen 113, Ben Davis 127.
    Girls Golf
    SWC DISTRICT — At Creswell, Crater sophomore Daniele Giles carded an opening-round 72 to finish one shot off the pace set by Sheldon senior Haleigh Krause during the first of two days at Emerald Valley Golf Club.
    North Medford freshman is only three shots outside the medalist spot after securing a 74.
    The top two teams and top three individuals not on those teams advance to the Class 6A state tournament.
    TEAM SCORES — Sheldon 326, Grants Pass 379, South Eugene 401, North Medford 413, South Medford 540, Crater 543. Incomplete: Roseburg.
    TOP FIVE INDIVIDUALS — 1, Haleigh Krause, She, 71; 2, Daniele Giles, Cra, 72; 3, Kiana Oshiro, NM, 74; 4, Jenny Krause, She, 78; 5, Amber Prevedello, She, 81.
    Local Results
    GRANTS PASS (379) — Donnie Thomason 85, Emily Henderson 94, Shelby DeRocher 99, Hunter Buschke 101.
    NORTH MEDFORD (413) — Kiana Oshiro 74, Melissa Tonkin 110, Claire Anderson 113, Yazmin Gamble 116.
    SOUTH MEDFORD (540) — Haley Ankeny 103, Maddie Keepes 109, Megan Curry 161, Morgan Couch 167.
    CRATER (543) — Daniele Giles 72, Jenn Pickrell 137, Aubrey Silvers 137, Kayleigh Lowder 197.
    4A/3A/2A/1A DISTRICT 6 — At Klamath Falls, Staesha Flock of St. Mary's stands third after Day 1 action in the Class 4A/3A/2A/1A district tourney after carding an 80 at StoneRidge Golf Course.
    Phoenix's Allyson Armstrong posted the sixth-best opening round score with a 99, while North Valley's Emily Taormino (95) and Tristen Vandehey (97) paved the way for a potential top-two team finish.
    The top two teams and top five individuals regardless of team affiliation advance to the state tourney.
    TEAM SCORES — Henley 406, North Valley 411, St. Mary's 479, Illinois Valley 579, Incomplete: Cascade Christian, Phoenix and Mazama.
    TOP FIVE INDIVIDUALS — 1, Kylie Collom, Hen, 75; 2, Katie Collom, Hen, 79; 3, Staesha Flock, StM, 80; 4, Emily Taormino, NV, 95; 5, Tristen Vandehey, NV, 97.
    Local Results
    NORTH VALLEY (411) — Emily Taormino 50-45—95, Tristen Vandehey 44-53—97, Baylee Duncan 51-52—103, Tessa Petropolous 55-61—116.
    ST. MARY'S (479) — Staesha Flock 39-41—80, Bella Yaeger 51-49—100, Vivian Shen 81-66—147, Karen Ip 81-71—152.
    ILLINOIS VALLEY (579) — Kynan Nordal 51-51—102, Samantha Milner 59-67—126, Skayla Patton 74-66—140, Mathurada Khanadnid 110-101—211.
    CASCADE CHRISTIAN (Inc.) — Claira Cummings 55-59—114, Briyonna Felan 61-54—115.
    PHOENIX (Inc.) — Allyson Armstrong 48-51—99, Karlie Richardson 57-59—116, Alex Hull 66-75—141.
    Boys Tennis
    MWL DISTRICT — At Eugene, Ashland's Mischa Kirby and Grant Kahn both advanced to the singles semifinals and qualified for the Class 5A state tournament in the first day of the league tournament.
    Ashland is second to Marist in the team race, with the Spartans holding a 34-28 lead over the Grizzlies. Willamette is a distant third with 18.
    The semifinals and championship matches will be held Friday at the Eugene Swim & Tennis Club.
    Girls Tennis
    MWL DISTRICT — At Ashland, Ashland took charge in the opening day of the Midwestern League district tournament, advancing two singles players and two doubles teams to Friday's semifinals.
    Second-seeded Ashley Knecht won her first match in straight sets before advancing to the semis with a default victory. Knecht's teammate, third-seeded River Davis, used a pair of straight-set victories to qualify for the final four.
    In doubles play, Ashland's Hanna Greenberg and Vika O'Brien, the two-time defending Class 5A state champions, did not lose a game in their two wins, while Ashland's Katy Barnard and Cass Christopher, the No. 4-seeded team, also won two matches in straight sets.
    MWL semifinalists automatically qualify for the 5A state tournament. The league semifinals and championship matches will be held at the Eugene Swim & Tennis Club.
    SINGLES
    FIRST ROUND — Haptonstall, Ash, d. Williams, NE, 6-0, 6-0; Chen, Chu, d. Thorn, Wil, 4-6, 6-1, 6-3; Hubbard, Chu, d. Detels, NE, 6-4, 6-1; Bonjean, Ash, d. Leslie, W, 6-3, 6-0; VanDeinse, Wil, d. Yeh, Mar, 6-4, 6-1; Webb, Spr, d. Thomet, Chu, 6-0, 7-5; Alldridge, Mar, d. Garcia, Wil, 4-6, 7-5, 6-3; Shaw, Spr, d. Ross, Chu, 6-2, 6-2.
    SECOND ROUND — Bryant, Mar, d. Haptonstall, Ash, 6-0, 6-0; Chen, Chu, d. Spears, Spr, 6-0, 6-2; Lee, Mar, d. Hubbard, Chu, 6-2, 6-0; T. Davis, Spr, d. Bonjean, Ash, 6-0, 6-1; R. Davis, Ash, d. Fandino, NE, 6-0, 6-1; VanDeinse, Wil, d. Webb, S, 7-5, 6-0; Jaeger, NE, d. Alldridge, Mar, 6-2, 2-6, 6-2; Knecht, Ash, d. Shaw, Spr, 6-0, 6-0.
    QUARTERFINALS — Bryant, Mar, d. Chen, Chu, 6-0, 6-0; Lee, Mar, d. T. Davis, Spr, 7-5, 7-5; R. Davis, Ash, d. VanDeinse, Wil, 6-1, 6-0; Knecht, Ash, d. Jaeger, NE, default.
    DOUBLES
    FIRST ROUND — Anderson-Martin, Mar, d. Moriguchi-Gangwer, Chu, 6-1, 6-0; Sick-Spellmen, Mar, d. Delgado-Holt, Spr, 6-1, 6-4; Meng-Stone, Wil, d. Zornich-Milander, NE, 6-3, 6-3; Salud-Detels, NE, d. Tobert-Bell, Chu, 3-6, 6-3, 6-4; Cross-Cross, Mar, d. Barchet-Patton, Ash, 6-4, 3-6, 6-4; Collins-Collins, Chu, d. Kaufman-Schaeffer-Sharp, Ash, 6-3, 6-3; Gray-McCausland, Wil, d. Keefer-Stroud, Spr, 6-0, 6-0.
    SECOND ROUND — Greenberg-O'Brien, Ash, d. Denn-Collins, NE, 6-0, 6-0; Anderson-Martin, Mar, d. Gonzalez-Lozano, Wil, 6-0, 6-1; Petersen-Taggart, Chu, d. Sick-Spellmen, Mar, 1-6, 6-2, 6-1; Barnard-Christopher, Ash, d. Meng-Stone, Wil, 6-2, 6-1; Jester-Soriano, Wil, d. Salud-Detels, NE, 6-3, 6-3; Cross-Cross, Mar, d. Zemp-Sanford, Spr, 6-0, 6-1; Collins-Collins, Chu, d. Kirkpatrick-Londo, NE, 6-1, 6-4; Holender-Penn, Mar, d. Gray-McCausland, Wil, 6-1, 6-0.
    QUARTERFINALS — Greenberg-O'Brien, Ash, d. Anderson-Martin, Mar, 6-0, 6-0; Barnard-Christopher, Ash, d. Petersen-Taggart, Chu, 6-4, 6-2; Cross-Cross, Mar, d. Jester-Soriano, Wil, 6-3, 3-6, 6-4; Hollander-Penn, Mar, d. Collins-Collins, Chu, 6-1, 6-1.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

South, North twin bill set for Friday

It’s been 12 years since the last football doubleheader for South Medford and North Medford at Spiegelberg Stadium, but that will...