St. Mary’s senior Tanner Smith scored a pair of touchdowns and pulled in two interceptions in a solid all-around effort to help lead the Crusaders to a 27-0 victory over Glide in nonconference football Saturday at Spiegelberg Stadium.

Smith scored on a 14-yard run in the first quarter to help give St. Mary’s (1-1) a 14-0 lead, then tacked on a 62-yard touchdown reception from Thys Kuitert in the second quarter to give the Crusaders a comfortable advantage.

Kuitert also had a 19-yard TD pass to Bryce Bramscher and a 51-yard scoring strike to Nick VanValkenburg to finish 7-for-15 passing for 224 yards with three TDs and one interception.

Smith finished with seven carries for 41 yards and two catches for 88 yards, while Brady Robison added 59 yards rushing on nine carries and Bramscher had three receptions for 95 yards.

Graeden Bird helped spearhead the shutout effort by the defense with 15 tackles.

Glide;0;0;0;0;—;0

St. Mary’s;14;7;6;0;—;27

StM — Bramscher 19 pass from Kuitert (VanValkenburg kick)

StM — Smith 14 run (VanValkenburg kick)

StM — Smith 62 pass from Kuitert (VanValkenburg kick)

StM — VanValkenburg 51 pass from Kuitert (kick failed)

TRIAD 20, BUTTE FALLS 8: At Butte Falls, Tyler Davis scored on a 54-yard run and finished with 102 yards rushing on 11 carries to pace Butte Falls in the District 2 loss.

Davis also completed 5 of 10 passes for 58 yards with one interception and caught one pass for 20 yards from Kadin Ault for the Loggers (1-1). Wil Bateman had three catches for 48 yards and Ault ran 10 times for 39 yards.

Josh Patereau added six tackles for Butte Falls.

Triad’s Eli Builta rushed for 149 yards and one TD on 15 carries, while Isaac Franklin was 5-for-12 passing for 141 yards and two TDs to Michael Barrett.

Triad;6;8;0;6;—;20

Butte Falls;0;8;0;0;—;8

T — Barrett 10 pass from Franklin (run failed)

T — Builta 15 run (Barrett pass from Franklin)

BF — Davis 54 run (Bateman pass from Davis)

T — Barrett 54 pass from Franklin (run failed)

Volleyball

SOUTH EUGENE TOURNAMENT: At Eugene, South Eugene topped Crater, 25-19, 13-25, 15-7, in the 12-team championship at South Eugene High.

Destiny Fahndrich recorded 11 kills and seven digs for the Comets, who defeated Ashland, 25-15, 25-19, in the first round and Corvallis, 19-25, 25-20, 15-7, in the semifinals to advance.

Crater was only seeded seventh after going 3-3 in pool play.

HIDDEN VALLEY TOURNAMENT: At Murphy, St. Mary’s beat Gold Beach, 25-19, 25-13, before falling to North Valley, 25-23, 25-10, and Mazama, 25-20, 25-17, during tournament action at Hidden Valley High.

Madi Christensen had seven kills and five aces against the Panthers and went 7 of 9 serving with three aces against the Knights.

The Crusaders went on to beat Eagle Point, 27-25, 19-25, 15-12. Mackenzie Addington had 14 digs and Ashley Rietmann 20 assists.

Cross Country

ASH CREEK INVITATIONAL: At Monmouth, St. Mary’s senior Marissa Dobry turned in a personal-best time of 18 minutes, 1 second to finish second in the 20-team event at Western Oregon University.

Dobry’s time leads the Class 3A/2A/1A level and is the third-fastest time among all classifications for 5,000 meters this season.

The Crusaders finished fifth overall in the team standings with 188 points behind Summit (54), Camas of Washington (58), Sheldon (95) and Lakeridge (166).

Summit’s Olivia Brooks won the girls race in 17:59.

Also for St. Mary’s, Emma Bennion placed 37th (21:10).

BROOKINGS INVITATIONAL: At Brookings, Emma Amundsen won the girls race in a lifetime best of 19:28 to help Phoenix finish third in the team standings, while Robbie Vos was third individually at 16:55 for the Pirate boys, who won the 12-school event.

Amundsen finished about 12 seconds ahead of Hidden Valley’s Zaruba Anderson in a thrilling back-and-forth race that saw Amundsen break free in the final 800 meters.

Vos finished 34 seconds behind Grants Pass winner Max Belknap but the Pirates placed four runners among the top 11 to edge the Cavemen by two points for the team title with 42 overall.

Jacob Bergren (fifth, 17:17), Nathan Watt (10th, 17:39) and Drake Knowles (11th, 17:47) helped propel Phoenix.

Grants Pass won the girls meet with 29 points, followed by Arcata of California (47), Phoenix (64) and Myrtle Point (91).

Water Polo

NEWBERG TOURNAMENT: At Newberg, Ashland’s girls team went 1-3 in the tournament, winning 10-6 over Bend after losses to Summit (14-9), Mountain View (10-9 in overtime) and Newberg (12-1).

Kenya Mickey combined to score 14 goals for the Grizzlies, while Amelia Covert-Zeve added 10 goals and six assists and Laurel Tappert had three goals and seven assists overall.

MEDFORD SPLITS: At Cottage Grove, Medford’s boys team won 13-4 against Cottage Grove and the girls team lost 14-9 to the Lions.

For the Medford boys, Cyrus Christianson led the way with seven goals and three steals and Cormac Webb had 13 saves. For the girls, Vanessa Babb had four goals and four steals and Andrea Babb made 10 saves.