COOS BAY — Cascade Christian sophomore Emily Stephens won the high jump, placed second in the 400 meters and helped the Challengers’ 4x100 relay team to first place in track and field action at the 17th annual Prefontaine Rotary Invitational on Saturday.

Stephens cleared 5 feet, 5 inches in the high jump, finished in 1 minute, 1.40 seconds for the 400 and was joined by Haley Reed, Zoey Boisen and Amber Cave in taking first at 51.39 in the short relay.

Sarah Johnston was second in the shot put (35-9), Abbey Alexander second in discus (108-3) and Kara Ash second in long jump (16-0¼) to help the Challengers place third overall in the girls standings with 69 points behind Marshfield (104) and Coquille (94).

In the boys meet, Zach Booker won the triple jump in 42-9¾, and the 4x100 relay team of Booker, Levi Ellerbeck, Ben Dunn and John Fralich was third in 45.75.

Cascade Christian tied for 10th in the boys standings at 23.5 points, with Marshfield running away with the title at 117.

Boys Tennis

SHELDON 5, SOUTH MEDFORD 3: At Eugene, South Medford’s Gray Bastian and Seth Parks edged Sheldon’s Jack Forrest and Paul Laing, 6-4, 4-6, 10-6, in a Southwest Conference loss for the Panthers.

South Medford also got a singles win from Luke Parks.

SINGLES: Garrett Laurie, S, d. Enoch Cunningham, 6-3, 6-4; Daniel Choi, S, d. Nolan Bartlett, 6-4, 6-3; Luke Parks, SM, d. Alex Song, 7-6, 6-2; Andy Vestel, S, d. Blake Bennett, 6-3, 6-4.

DOUBLES: Gray Bastian-Seth Parks, SM, d. Jack Forrest-Paul Laing, 6-4, 4-6, 10-6; Nathan Yeh-Aaron Henley, S, d. Elliot Hikade-Lance Neville, 1-6, 6-4, 10-3; Dax Bollinger-Mason Dallegge, S, d. Daniel Schlosser-Cole Costanti, 7-5, 7-5; Jase Graham-Brayden Wente, SM, won by forfeit.

SOUTH EUGENE 8, SOUTH MEDFORD 0: At Eugene, South Eugene’s Aria Movassaghi defeated South Medford’s Nolan Bartlett, 6-3, 4-6, 6-4, to help the Axemen secure the Southwest Conference win.

SINGLES: Quincy Guenther, SE, d. Enoch Cunningham 6-0, 6-4; Aria Movassaghi, SE, d. Nolan Bartlett, 6-3, 4-6, 6-4; Victor Raskin, SE, d. Luke Parks 6-1, 6-3; Kendrick Lee, SE, d. Lance Neville, 7-5, 7-5.

DOUBLES: Peter Shen-Eddie Kim, SE, d. Gray Bastian-Seth Parks, 6-0, 6-0; Eli Albow-Alex Dzubay, SE, d. Elliot Hikade-Blake Bennett, 6-1, 5-7; Kirill Myagkov-Jack Sneed, SE, d. Daniel Schlosser-Cole Costanti, 6-1, 6-0; Oliver Herring-Hunter Ignatius, SE, d. Jase Graham-Brayden Wente, 6-1, 6-3.

SUMMIT 8, ASHLAND 0: At Bend, Summit’s Carter Quigley defeated Ashland’s Rox Rogers, 6-3, 6-1, to pace the Storm in its Summit Invitational.

SINGLES: Carter Quigley, S, d. Rox Rogers, 6-3, 6-1; Garen Gasparvoic, S, d. Matthew Montes, 6-0, 6-0; Peter Rutherford, S, d. Yize Yuan, 6-0, 6-0; Ryan Abbott, S, d. Charlie Burr, 6-0, 6-0.

DOUBLES: Andy Jones-Dylan Warren, S, d. Owen Dirienzo-Nur Shelton, 2-6, 6-3, 10-6; Ricky Marine-Joshua Marine, S, d. Henry Cook-Rov Stallman, 6-0, 6-3; David Feldman-Tomas Todd, S, d. Jackson McRae-Gabe Dreyer, 6-2, 6-0; Nick Guyer-Florian Mirkec, S, d. Peter Sloan-Ilan Werblow, 6-0, 6-0.

Girls

SOUTH EUGENE 6, SOUTH MEDFORD 2: South Medford got its two wins in doubles in the home Southwest Conference match.

The tandems of Anna Wilder and Maddie Moore, and Becca Newell and Ella Tayler, triumphed for the Panthers.

SINGLES: Melissa Wang, SE, d. Kinzlee Jordan, 6-2, 7-5; Samantha Kasitz, SE, d. Alex Moore, 6-3, 6-3; Annie Sneed, SE, d. Rina Miyashita, 6-4, 5-7, 10-6; Thu Le, SE, d. Chloe Martin, 6-1, 6-3.

DOUBLES: Kelsey Brown-Estelle West, SE, d. Izy Marcus-Anna Johnson, 7-5, 7-5; Anna Wilder-Maddie Day, SM, d. Joanne Wang-Nina Nekhlina, 6-3, 6-4; Rachel Finkle-Tatum Johnson, SE, d. Victoria Kelly-Corinne Thom, 7-5, 6-4; Becca Newell-Ella Tayler, SM, d. Dhruthi Mandavilli-Megan Darmadi, 6-0, 6-4.

SHELDON 5, SOUTH MEDFORD 3: South Medford posted two doubles wins and one in singles in the Southwest Conference home match.

SINGLES: Emma Piazza, S, d. Kinzlee Jordan, 6-2, 6-2; Sara Campbell, S, d. Alex Moore, 6-4, 6-1; Rina Miyashita SM. d. Amanda Hennen, 6-1, 6-0; Maddie Surrett, S, d. Madi Clays, 6-1, 6-4.

DOUBLES: Peyton Ritchie-Lilly Syphers, S, d. Izy Marcus-Anna Johnson, 6-1, 6-2; Anna Wilder-Maddie Day, SM, d. Meagan Robinhood-Anna Haugen, 7-6, 6-2; Victoria Kelly-Corinne Thom, SM, d. Sophie Saraceno-Sara Montenegro, 6-1, 7-6; Carly Nelson-Cami Cota, S, d. Becca Newell-Ella Tayler, 5-7, 7-6, 16-14.