Two-time defending golf state champion Cascade Christian captured the 3A/2A/1A District 4 regional tournament Tuesday at Bandon Crossings Golf Course.

Ben Quast led the way with an 81 in the second round and placed third overall with a two-day score of 155.

Oakridge’s Joel Snyder won with a 143, one shot ahead of Bandon’s Jackson Kennon.

Cascade Christian won by 26 shots over runner-up Oakridge.

Max Valle added an 84 for the Challengers, Ryan Collom 85 and Nash O’Hara 88.

The top three teams and top five individuals qualified for state Monday and Tuesday at Eagle Crest Resort in Redmond.

TEAM SCORES: Cascade Christian 669, Oakridge 695, Bandon 779, Coquille 786, Rogue River 801, Lakeview 809, St. Mary’s 863. Illinois Valley incomplete.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5): 1, Joel Snyder, Oak, 143; 2, Jackson Kennon, Ban, 144; 3, Ben Quast, CC, 155; 4, Max Valle, CC, 165; 5, Clayton Dieu, Coq, 167.

LOCAL TEAMS

CASCADE CHRISTIAN (669): Ben Quast 74-81—155, Max Valle 81-84—165, Ryan Collom 89-85—174, Nash O’Hara 87-88—175.

ROGUE RIVER (801): Evan Mengershausen 96-94—190, James Gordon 100-99—199, John Gordon 108-96—204, Travis Palos 103-105—208 .

ST. MARY’S (863): Max Lewis 85-89—174, Reese Lam 94-104—198, Calix Kim 106-117—223, Tom Zhao 115-153—268.

4A DISTRICT 3 REGIONAL: At Bandon, Klamath Union’s Craig Ronne won his third straight regional championship at Bandon Crossings Golf Course.

He led the Pelicans to the team title with a 2-under 70 and a two-day 142 total.

The top three teams and five individuals advanced to state Monday and Tuesday at Trysting Tree Golf Club in Corvallis. Mazama and Henley tied for third, but Mazama won a tiebreaker to go to state.

Camden Chose paced Phoenix with a 91.

TEAM SCORES: Klamath Union 688, Marshfield 706, Mazama 731, Henley 731, Brookings 739, North Bend 745, North Valley 802, Phoenix 824.

INDIVIDUAL SCORES (Top 5): 1, Craig Ronne, KU, 72-70—142; 2, Jack Larson, Mar, 81-77—158; 3, Nate Beck, Maz, 82-78—160; 4, Trey Wortman, Maz, 82-85—167; 5, Ty Toledo, NV, 85-85—170.

LOCAL TEAM

PHOENIX (824): Camden Chose 88-91—179, Austin Fung 100-103—203, Mateo Lopez 105-106—211, Kallen Peterson 123-108—231.

Girls Golf

4A/3A/2A/1A DISTRICT 4 REGIONAL: At Bandon, defending 3A/2A/1A state champion St. Mary’s ran away with the championship and qualified for the state tournament Monday and Tuesday at Trysting Tree Golf Club.

It will be joined by runner-up Phoenix. The top two teams and top five individuals qualified for state.

The Crusaders’ dominant performance included the top three individual placers, led by medalist Staesha Flock, who followed her 74 on Day 1 with a 75 for a 149 total.

Teammate Kaylee Wu was second with a 163, and Kamryn Ford came in third at 172.

Phoenix’s Maricela Alvarado-Powers shot a 196 total and placed fifth overall.

TEAM SCORES: St. Mary’s 718, Phoenix 885, North Valley 894, North Bend 986, Klamath Union 1,082. Rogue River, Cascade Christian, Bandon, Hidden Valley, Lakeview, Marshfield, Reedsport incomplete.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5): 1, Staesha Flock, SM, 74-75—149; 2, Kaylee Wu, SM, 80-83—163; 3, Kamryn Ford, SM, 92-80—172; 4, Emily Taormino, NV, 92-95—187; 5; Maricela Alvarado-Powers, Pho, 95-101—196.

LOCAL TEAMS

ST. MARY’S (370): Staesha Flock 74-75—149, Kaylee Wu 80-83—163, Kamryn Ford 92-80—172, Josie Wang 124-116—240.

PHOENIX (423): Maricela Alvarado-Powers 95-101—196, Willow Tous 107-110—217, Isabella Lopez 112-107—219, Giselle Perez-Herndes 109-144—253.

CASCADE CHRISTIAN (Inc.): Tess Homeier 103-109—212, Kimi Brown 105-112—217.

ROGUE RIVER (Inc.): Sophia Woodall 114-100—214, Caitlyn Pires 149-134—283.

Boys Tennis

4A/3A/2A/1A DISTRICT 3: St. Mary’s top-seeded singles and doubles players made it to the finals at Fichtner-Mainwaring Park but came up short of titles.

On the second day of the tournament, No. 1 singles player Pratheev Weerakoon defeated North Valley’s Jake McCafferty 6-0, 6-0, in the semifinals. The top tandem of Ian Newton and Quinn Randall downed North Bend’s Daniel Bennett and River Morse, 6-1, 6-2.

In the finals, North Bend’s Jacob Gage beat Weerakoon, 2-6, 6-3, 6-1.

Marshfield’s doubles team of Max and Josh Nicolaus upended Newton and Randall, 6-4, 5-7, 6-1.

North Bend won the team competition with 33 points, edging out St. Mary’s (28).

All the semifinalists qualified for the state tournament May 19-20 at Oregon State University.