SWC Championships

BOYS

TEAM SCORES: Grants Pass 355, Sheldon 282, South Medford 189, Willamette 152, Roseburg 142, South Eugene 104, North Medford 86.

100 — 1, Mark Hubbard, GP, 11.11; 2, William Gross, GP, 11.13; 3, Jacob Williams, She, 11.28.

200 — 1, Jacob Williams, She, 22.33; 2, Ethan Moe, GP, 22.59; 3, Griffin Jeskey, Wil, 22.79.

400 — 1, Ethan Moe, GP, 49.33; 2, Griffin Jeskey, Wil, 49.74; 3, Austin Boster, SM, 50.49.

800 — 1, Jenner Higgins, She, 1:54.97; 2, Nathan Burton, GP, 1:55.29; 3, Ty Boster, SM, 1:58.11.

1,500 — 1, Jenner Higgins, She, 4:03.69; 2, Spencer Tsai, SE, 4:04.83; 3, Luke Ramirez, SM, 4:06.66.

110 HURDLES — 1, Dylan Murray, Wil, 15.06; 2, Blaine Johnson, SM, 15.20; 3, Bryce Goggin, Wil, 15.25.

300 HURDLES — 1, Dylan Murray, Wil, 40.05; 2, Wyatt Seidel, She, 40.24; 3, Jared Brabham, She, 40.75.

4x100 RELAY — 1, Grants Pass (William Gross, Mark Hubbard, Ethan Moe, Jaren Emptage), 42.90; 2, Sheldon, 43.98; 3, South Medford, 43.98.

4X400 RELAY — 1, Grants Pass (Alex Jarvis, William Gross, Nathan Burton, Ethan Moe), 3:25.05; 2, Sheldon, 3:25.43; 3, South Medford, 3:27.00.

SHOT PUT — 1, Tyler Sconce, Ros, 53-8.75; 2, Ryan Walk, She, 53-7.25; 3, Tre Holmes, NM, 49-6.

JAVELIN — 1, Samuel Tibbetts, Ros, 179-7; 2, Dalton Rasmussen, Ros, 179-2; 3, Matt Metcalf, She, 163-8.

HIGH JUMP — 1, Tayler Phillips, GP, 6-3; 2, Peyton Shipley, SM, 6-3; 3, Aidan Acord, She, 6-2.

TRIPLE JUMP — 1, D.J. Seguin, She, 43-4.50; 2, Tanner Branson, Wil, 43-0; 3, Tayler Phillips, GP, 42.9.75.

GIRLS

TEAM SCORES: Grants Pass 362, Sheldon 311, North Medford 244, South Eugene 235, Roseburg 68, WIllamette 48, South Medford 46.

100 — 1, Deshae Wise, GP, 12.01; 2, Elise Unruh-Thomas, SE, 12.04; 3, Lindsey Bonney, GP, 12.70.

200 — 1, Elise Unruh-Thomas, SE, 25.37; 2, Makena Buchholtz, She, 27.03; 3, Julia Daniels, SE, 27.19.

400 — 1, Kenady Leighton, She, 1:01.13; 2, Jane Regali, She, 1:01.58; 3, M.J. Hamilton, NM, 1:01.78.

800 — 1, Madison Elmore, SE, 2:17.20; 2, Jantzen Mazziotti, She, 2:19.17; 3, Faith Schultz, GP, 2:23.00.

1,500 — 1, Madison Elmore, SE, 4:41.57; 2, Caramia Mestler, She, 4:46.40; 3, Melissa Berry, She, 4:49.78.

100 HURDLES — 1, Deshae Wise, GP, 15.10; 2, Hailey Westbrook, GP, 16.87; 3, Hallie Kolb, GP, 17.28.

300 HURDLES — 1, Deshae Wise, GP, 44.31; 2, Lindsey Bonney, GP, 46.22; 3, Taylor Chocek, SE, 47.51.

4x100 RELAY — 1, Grants Pass (Molly Guerra, Deshae Wise, Brooke Johnson, Lindsey Bonney), 48.96; 2, South Eugene, 50.21; 3, Sheldon, 51.01.

4X400 RELAY — 1, South Eugene (Myreen Edwards, Julia Daniels, Madison Elmore, Elise Unruh-Thomas), 4:04.14; 2, North Medford, 4:06.10; 3, Sheldon, 4:07.98.

SHOT PUT — 1, Jaida Ross, NM, 41-8; 2, Kami Walk, She, 37-5; 3, Emily Shaw, NM, 37-0.25.

JAVELIN — 1, Anna Lorenz, NM, 131-2; 2, Kamaile Kaeo, NM, 123-5; 3, Jordin Johnson, She, 113-8.

HIGH JUMP — 1, Aubree Esterline, GP, 5-0; 2, Amber Prevedello, She, 5-0; 3, Taylor Chocek, SE, 5-0.

TRIPLE JUMP — 1, Rachel Strasdas, Wil, 33-6.50; 2, Camdyn Bruner, GP, 33-5.50; 3, Meghan Cowan, NM, 33-3.25.

MWL Championships

BOYS

TEAM SCORES: Crater 148, Ashland 114, Thurston 101.5, Churchill 81, Eagle Point 80, Marist 76.5, North Eugene 39, Springfield 23.

100 — 1, Anthony Gray, EP, 11.05; 2, Austin Kramer, Cra, 11:54; 3, Pierce LaCoste, Mar, 11:56.

200 — 1, Anthony Gray, EP, 22.86; 2, Andres Lopez, Mar, 23.25; 3, Hakim Pries, Ash, 23.45.

400 — 1, Nick Marshall, EP, 49.92; 2, Dalton Englund, Spr, 50.52; 3, Josh McCluskey, Thu, 51.15.

800 — 1, Jerik Embleton, Mar, 1:55.95; 2, Griff Hokanson, Cra, 1:56.62; 3, Alex Franklin, Ash, 1:57.69.

1,500 — 1, Andy Monroe, Cra, 4:02.3; 2, EJ Holland, Ash, 4:05.60; 3, Jantz Tostenson, Cra, 4:05.80.

110 HURDLES — 1, Cal Duke, Cra, 15.61; 2, Jeremiah Sherrynewby, Ash, 16.18; 3, Jacob Marshall, EP, 16.62.

300 HURDLES — 1, Cal Duke, Cra, 40.70; 2, Jacob Marshall, EP, 41.14; 3, Stuart Helikson, Chu, 42.48.

4X100 RELAY — 1, Eagle Point (Hunter Morgan, Nick Marshall, Eric Parliment, Anthony Gray), 43.71; 2, Churchill, 43.71; 3, Crater, 44.15.

4X400 RELAY — 1, Crater (Cal Duke, Austin Kramer, Ryland McCullough, Andy Monroe), 3:28.91; 2, Ashland, 3:30.15; 3, Thurston, 3:33.84.

DISCUS — 1, Javon Gill, Cra, 141-2; 2, Cody Fisher, Cra, 131-5.50; 3, Troy Boyd, Ash, 123-5.

HIGH JUMP — 1, Pierce LaCoste, Mar, 6-3; 2, Tyson Haas, Thu, 6-1; 3, Ethan Powell, Thu, 6-0. TRIPLE JUMP — 1, Samuel Jackson, Chu, 45-1; 2, Elijah Fields, Chu, 43-7; 3, Jeremiah Sherrynewby, 42-9.25.

GIRLS

TEAM SCORES: Marist 134, North Eugene 98.5, Churchill 93, Thurston 76.5, Crater 64, Springfield 64, Ashland 59, Eagle Point 33.

100 — 1, Nina Richardson, NE, 12.82; 2, Hazel Mesman, Chu, 12.5; 3, Caitlin Kirk, Mar, 12.99.

200 — 1, Nina Richardson, NE, 26.32; 2, Caitlin Kirk, 26.43; 3, Hazel Mesman, Chu, 27.19.

400 — 1, Maya Bradd, EP, 1:01.16; 2, Madelyn Nowicki, Mar, 1:01.50; 3, Rhianna Brown, Thu, 1:02.63.

800 — 1, Rainy Adkins, Mar, 2:23.74; 2, Ariana Marks, Cra, 2:25.97; 3, Margaret Faliano, Cra, 2:26.44.

1,500 — 1, Ariana Marks, Cra, 4:56.37; 2, Alexa Hague, Ash, 5:00.97; 3, Isabella Zachem, Mar, 5:01.29.

100 HURDLES — 1, Tara Crosswhite, Thu, 16.17; 2, Viola Watts, Mar, 16.43; 3, Jordan Wormdahl, NE, 16.43.

300 HURDLES — 1, Tara Crosswhite, Thu, 45.68; 2, Jordan Wormdahl, NE, 46.29; 3, Emmaleise Freeman, Chu, 49.84.

4X100 RELAY — 1, Marist (Maegan Cary, Ella Coulombe, Rainy Adkins, Caitlin Kirk), 50.26; 2, North Eugene, 50.74; 3, Thurston, 51.01.

4X400 RELAY — 1, Thurston (McKenna Miller, Jaelynne Birkby, Tara Crosswhite, Rhianna Brown), 4:10.75; 2, Marist, 4:11.93; 3, Churchill, 4:18.12.

DISCUS — 1, Brianna Scholer, NE, 114-8; 2, Zoey Boyd, Ash, 99-1.50; 3, Aja Rountree, Chu, 98-5.

JAVELIN — 1, Myla Norvell, Ash, 126-6; 2, Kate Bakken, Spr, 122-3; 3, Margarita Duran, Cra, 113-7.

HIGH JUMP — 1, Risa Rettig, Chu, 5-0; 2, McKinsey Scharf, Cra, 4-10; 3, McKenna Presley, Cra, 4-10.

TRIPLE JUMP — 1, Gabriel Mathews, Spr, 34-4; 2, Megan Kimball, Mar, 33-0.75; 3, Hope Powell, Mar, 33-0.75.

Skyline Conference Championships

BOYS

TEAM SCORES: Mazama 163, North Valley 121, Hidden Valley 115, Klamath Union 105.5, Henley 86.5, Phoenix 65.

100 — 1, Hunter Comyford, NV, 11.18; 2, Chad Remstedt, Maz, 11.32; 3, Israel Gill, Mazama, 11.56.

200 — 1, Chad Remstedt, Maz, 23.51; 2, Jason Claffey, NV, 23.69; 3, Dennis Garcia, Maz, 23.76.

400 — 1, Jason Claffey, NV, 51.49; 2, Jordan Poppe, Hen, 52.0; 3, David Moreno, NV, 52.53.

800 — 1, Jake Healy, Maz, 2:03.64; 2, David Prudell, HV, 2:04.37; 3, Cameron Caldwell, Hen, 2:04.84.

1,500 — 1, Robby Vos, Pho, 4:16.80; 2, Jake Healy, Maz, 4:19.38; 3, Parker Cook, Pho, 4: 19.71.

110 HURDLES — 1, Elijah Castro, HV, 15.14; 2, Austin Green, HV, 15.92; 3, Hunter Ellis, KU, 15.97.

300 HURDLES — 1, Hunter Comyford, NV, 39.28; 2, Hunter Ellis, KU, 41.32; 3, Arin Lowry, HV, 41.62.

4x100 RELAY — 1, Mazama (Chad Remstedt, Dennis Garcia, Gavin Johnson, Israel Gill), 44.10; 2, North Valley, 44.27; 3, Hidden Valley, 44.83.

4X400 RELAY — 1, North Valley (Hunter Comyford, Jason Claffey, Connor Gratias, David Moreno), 3:33.24; 2, Klamath Union, 3:34.29; 3, Mazama, 3:35.47 .

SHOT PUT — 1, Casey Carter, HV, 50-6.50; 2, Riley Ortiz, HV, 46-8; 3, Tyler Jordan, KU, 45-1.

DISCUS — 1, Darius Holmes, KU, 139-2; 2, Matthew Yuchniuk, Maz, 125-9; 3, Casey Carter, HV, 123-4.

TRIPLE JUMP — 1, Elijah Castro, HV, 42-4.50; 2, Christian Wytcherley, NV, 41-11; 3, Mario Segura, Maz, 41-6.

GIRLS

TEAM SCORES: Phoenix 153.5, Henley 137.5, North Valley 131, Hidden Valley 130, Klamath Union 92, Mazama 6.

100 — 1, Baylee Touey, NV, 12.40; 2, Nyah Kendall, HV, 12.58; 3, Emonie Snowton, Pho, 12.62.

200 — 1, Baylee Touey, NV, 25.44; 2, Nyah Kendall, HV, 25.97; 3, Emonie Snowton, Pho, 26.59.

400 — 1, Baylee Touey, NV, 59.29; 2, Hannah Peterson, Hen, 1:00.79; 3, Halle O’Brien, HV, 1:00.83.

800 — 1, Danielle Jantzer, Pho, 2:24.86; 2, Rebecca Miller, NV, 2:29.71; 3, Taylor Mynear, KU, 2:31.10.

1,500 — 1, Danielle Jantzer, Pho, 4:58.35; 2, Shayla Potratz, Pho, 5:00.61; 3, Kira Morrow, Hen, 5:04.48.

100 HURDLES — 1, Sienna Bauer, Pho, 16.13; 2, Sofia Tringolo, Pho, 16.65; 3, Clara Scott, HV, 17.53.

300 HURDLES — 1, Megan Hoback, NV, 47.51; 2, Jasper Cortell, Pho, 49.66; 3, Lyndee McLauchlin, Hen, 51.59.

4x100 RELAY — 1, Hidden Valley (Kaylee Krusemark, Nyah Kendall, Jenelle Hurley, Mackenzie McLaughlin), 49.93; 2, Phoenix, 50.27; 3, Henley, 50.67.

4X400 RELAY — 1, North Valley (Lily Allen, Megan Hoback, Rebecca Miller, Baylee Touey), 4:09.58; 2, Hidden Valley, 4:09.91; 3, Henley, 4:12.32.

SHOT PUT — 1, Kiya Wilder, KU, 37-3.25; 2, Hallee Jessee, HV, 35-2.25; 3, Arianna O’Connor, Hen, 34-9.

DISCUS — 1, Kiya Wilder, KU, 117-8; 2, Madelene Marroquin-Salazar, Pho, 98-8; 3, Kaylee Touey, NV, 96-4.

TRIPLE JUMP — 1, Jenelle Hurley, HV, 34-5; 2, Kaylee Krusemark, HV, 34-1; 3, Sienna Bauer, Pho, 33-9.

SCL Championships

BOYS

TEAM SCORES: Cascade Christian 135.5, Lakeview 87.5, St. Mary’s 76, Rogue River 46, Illinois Valley 6.

100 — 1, Levi Ellerbeck, CC, 12.13; 2, Justin Silsbee, SM, 12.17; 3, John Fralich, CC, 12.27.

200 — 1, Justin Silsbee, SM, 24.04; 2, Levi Ellerbeck, CC, 24.19; 3, John Fralich, CC, 24.56.

400 — 1, Dawson Pointere, Lak, 54.03; 2, Caleb Jordan, CC, 55.01; 3, Isaac Rubus, CC, 56.66.

800 — 1, Jeffrey Fairbanks, CC, 2:09.01; 2, Ben McDonald, CC, 2:11.95; 3, Tyler Blind, IV, 2:17.22.

1,500 — 1, Wyatt Lewis, CC, 4:25.43; 2, Kyle Deiter, Lak, 4:28.75; 3, Paul Lindsley, Lak, 4:37.57.

3,000 — 1, Kyle Deiter, Lak, 10:05.88; 2, Dylan Dunn, Lak, 10:16.09; 3, Cameron Smith, RR, 10:17.79.

110 HURDLES — 1, Aidan Norris, RR, 17.95; 2, Tyler Brown, CC, 18.5; 3, Colby Thompson, Lak, 18.6.

300 HURDLES — 1, Colby Thompson, Lak, 45.07; 2, Jerry Patzke, Lak, 45.09; 3, Tyler Brown, CC, 47.24.

4x100 RELAY — 1, St. Mary’s (Victor Tu, Jake Seig, Mike Miles, Justin Silsbee), 46.56; 2, Rogue River, 47.58; 3, Lakeview, 49.81.

4X400 RELAY — 1, Cascade Christian (Wyatt Lewis, Ben McDonald, Jeffrey Fairbanks, Caleb Jordan), 3:39.33; 2, Lakeview, 3:42.65; 3, St. Mary’s, 3:49.1.

SHOT PUT — 1, Thomas Cox, SM, 46-7.50; 2, Carson Cochran, CC, 44-0; 3, Michael McCulley, Lak, 39-5.

DISCUS — 1, Haiden Schaan, CC, 147-10; 2, Collin Marshall, CC, 120-9; 3, Thomas Cox, SM, 120-9.

JAVELIN — 1, Thys Kuitert, SM, 133-1; 2, Carsen Smith, RR, 119-4; 3, Wyatt Lewis, CC, 116-2.

HIGH JUMP — 1, Riley Dexter, SM, 5-10; 2, Derek Pratt, RR, 5-10; 3, Ben Dunn, CC, 5-8.

POLE VAULT — 1, Jerry Patzke, Lak, 10-10; 2, Carsen Smith, RR, 8-4; 3, Dominic Maita, Lak, 8-4.

LONG JUMP — 1, Zach Booker, CC, 19-4.50; 2, Michael Quintero, CC, 19-1.50; 3, Harley Wiphu Cheunjit, SM, 18-10.

TRIPLE JUMP — 1, Zach Booker, CC, 39-0; 2, Aaron Hansen, RR, 38-9.50; 3, Weston Grant, SM, 36-6.

GIRLS

TEAM SCORES: St. Mary’s 118, Lakeview 109, Cascade Christian 95, Illinois Valley 22, Rogue River 2.

100 — 1, Amber Cave, CC, 13.28; 2, Aarika Brooks, IV, 13.38; 3, Aessa Catt, SM, 13.58.

200 — 1, Amber Cave, CC, 26.45; 2, Aarika Brooks, IV, 27.37; 3, Meghan Michels, SM, 27.77.

400 — 1, Emily Stephens, CC, 1:02.51; 2, Sierra Zendejas, Lak, 1:04.91; 3, Alex Conley, Lak, 1:06.96.

800 — 1, Emma Bennion, SM, 2:41.59; 2, Macey Hargis, Lak, 2:48.08; 3, Roza Jonas, IV, 2:51.28.

1,500 — 1, Jessica Lee, Lak, 5:36.58; 2, Lindsey Gurr, SM, 5:46.34; 3, Macey Hargis, Lak, 5:48.57.

3,000 — 1, Emma Bennion, SM, 12:08.1; 2, Lindsey Gurr, SM, 12:41.67; 3, Melanie Theall, Lak, 13:01.19.

100 HURDLES — 1, Madisen Schreder, Lak, 16.57; 2, Brette Graham, Lak, 16.59; 3, Grace Boisen, CC, 17.09.

300 HURDLES — 1, Emma Bennion, SM, 46.49; 2, Brette Graham, Lak, 47.49; 3, Grace Boisen, CC, 53.8.

4x100 RELAY — 1, Cascade Christian (Haley Reed, Emily Stephens, Zoey Boisen, Amber Cave), 50.57; 2, St. Mary’s, 51.24; 3, Lakeview, 52.51.

4X400 RELAY — 1, St. Mary’s (Aessa Catt, Meghan Michels, Maddie Wheelock, Emma Bennion), 4:09.09; 2, Cascade Christian, 4:12.58; 3, Lakeview, 4:16.37.

SHOT PUT — 1, Katie Reitmann, SM, 37-09.50; 2, Dani Dunn, Lak, 36-3; 3, Sarah Johnston, CC, 35-1.50.

DISCUS — 1, Abbey Alexander, CC, 104-3; 2, Sarah Johnston, CC, 100-11; 3, Dani Dunn, Lak, 90-9.

JAVELIN — 1, Quinn Roseberry, Lak, 110-6; 2, Aarika Brooks, IV, 105-5; 3, Hallie Shean, SM, 98-9.

HIGH JUMP — 1, Emily Stephens, CC, 5-4; 2, Alex Conley, Lak, 5-1; 3, Ciara Lindsley, Lak, 4-8.

POLE VAULT — 1, Summer Keating, SM, 7-8; 2, Julia Ketcham, Lak, 7-8; 3, Emma Loos, SM, 6-8.

LONG JUMP — 1, Kara Ash, CC, 15-10; 2, Sophia Pastrano, SM, 15-2; 3, Maddie Wheelock, SM, 14-11.

TRIPLE JUMP — 1, Kara Ash, CC, 32-9.50; 2, Tess McGill, SM, 32-6.50; 3, Sophia Pastrano, SM, 30-4.