BASKETBALL

MBA SPRING LEAGUES

May 14

3RD GRADE DIVISION

MBA Hoop Gold;5-2

Lady Bosses 3rd/4th Girls;4-2

MBA Hoops Purple;3-3

MBA Hoops Black;2-3

MBA Hoops 3rd/4th Girls;0-6

4TH/5TH GRADE DIVISION

Lakers;4-1

Medford Storm;4-1

MBA Hoops Black;3-2

South 5th Girls;3-2

MBA Hoops White;1-4

MBA 4th/5th Girls;0-5

5TH/6TH GRADE DIVISION

Lakers;8-0

MBA Hoops Black;4-2

Wolves;4-2

Cavaliers;2-5

MBA Hoops White;1-4

W2 Hoops;0-2

YHoops 6th;0-2

YHoops 5th;0-2

6TH/7TH GRADE DIVISION

Lakers;6-0

South 7th Girls;5-1

Rogue River;4-2

MBA Hoops Black;4-2

MBA 6th/7th Black;3-2

Team Havoc Girls;4-3

Grants Pass;2-3

Panthers;1-5

MBA 6th/7th White;1-5

MBA Hoops Gold;1-6

Siskiyou Slam 7th Girls;0-4

7TH GRADE BOYS DIVISION

Lakers;8-0

Buzz Saw;3-1

Phoenix;5-2

W2 Hoops;1-3

MBA Gold;2-4

Henley;2-4

Team Flight;1-6

W2 Hoops 8th Girls;0-2

E.P. 7th/8th Girls;0-6

8TH GRADE BOYS DIVISION

North Medford;7-0

MTXE;5-1

Ashland;5-3

Lakers;5-3

Grants Pass;3-3

Henley;3-5

MBA Hoops Black;1-4

E.P. HS Girls;1-4

YHoops;02

Siskiyou Slam 8th;0-2

MBA Hoops White;0-6

HIGH SCHOOL SILVER DIVISION

Phoenix;5-0

K-Falls Flyers;7-1

Henley;4-2

Hidden Valley Mustangs;4-2

OVO;4-2

Hawks;3-2

Eagle Point;2-2

Medford;2-5

MBA Hoops Black;1-4

MBA Hoops Gold;1-5

St. Mary’s;0-6

HIGH SCHOOL GOLD DIVISION

Cascade;8-0

MBA Hoops;3-1

Henley;5-3

Mazama;3-3

Grants Pass;3-5

Eagle Point;1-7

YHoops;0-2

Hidden Valley Mustangs;0-6

 

BOWLING

LAVA LANES

May 12

MEN: Mike Henderson 256-720, Don Woolard 237-674, Larry Rux 246-672, Joe Alvord 268-671, Dan Gibson 247-657, Larry Rose 232-655, Bill Johnson 266-630, Adam Southard 237-616, Jary Kapus 257-609, Mark Bell 224-609, Tyler Hewitt 247-606, Dan Stinnett 222-605, John Counts 239, Garrett Steely 234, Eric Lierman 226, Austin Geyer 226, Seth Jordan 226, Jason Servatius 225, Jason Bell 224, Bob Peterson 222.

WOMEN: Mony Bristow 225-626, Whitney James 213-602, Shasta Bateman 247-598, April Rose 225-576, Barb Henderson 241-575, Val Wilson 221-549.

ROXY ANN LANES

May 12

MEN: Greg Hafner 257-279-258-794, Steve Siemers 269-260-715, Nick Brickey 225-248-682, Gary Raines 258-226-675, Justin Gunn 247-226-662, Rod Evans 258-643, Kevin Odle 225-642, Chris Vanderhoff 240-636, Don Gregg 253-634, Daniel Jones 244-616, Dan Endres 231-610, Bo Bodenski 223-609, Dustin Knight 224-607, Joe Elo 611, Cecil McNew 609, Micah Watkins 609. Games: Michael Bailey 279, Mike Hodge 255, Lee Evans 223.

WOMEN: Peggy Marchant 290-203-691, Lonna Engle 232-557, Peggy Marchant 203-546, Cheryl Odle 233-546, Joan Keeney 209-537, Sandy Fisher 532, Shannon Armour 529, Arleen McDonald 528, Linda Fait 528, Senya Watkins 500. Games: Toni Williams 213.

NO-TAP TRIOS

MEN: Mark Johnston 265-300-276-841, Eric Jackson 300-276-264-840, Jeff Travis 276-298-807, Jeff Edwards 252-300-777, Bill Weekley 266-255-751, Art Ball 300-257-747, Darren Babcock 244-251-727, Brett Hays 300-245-724, Johnny Prestage, SR 256-699, Mitch Babcock 251-665, Anthony Wyatt 277-662, Mike Dulac 278, Cecil McNew 262, David Loveless 258, Kevin Odle 243.

WOMEN: Peggy Marchant 246-676, Cheryl Odle 255-657, Joan Keeney 221-230-633, Toni Williams 251-601, Bobbie LeBlanc 631, Alexis Doan 223, Scarlett Jensen 212.

 

GOLF

HOLE-IN-ONE

Mike Miller, Centennial Golf Club, hole No. 6, white tees, 6-iron, May 11. Witnessed by Tim Rouhier.

Jose Acevedo, Laurel Hill GC, hole No. 3, 150 yards, 6-iron, May 13. Witnessed by Gary Snow.

QUAIL POINT GC

Senior Men’s Golf Club

Two Best Net Balls Format

March 10

RESULTS: 1, Dave Rotz, David Gent, Bill Carhart, Bill Meers, 46; 2, Jim Quan, Tom Haas, Ron Forsyth, Dan Anderson, 57; 3, Larry Shirk, Ken Kelley, Nils Nilsson, Jack Newins, 59.

K.P.: No. 7, Jack Hafner.

Ladies Golf Club

Guess Your Gross Score Format

March 11

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Barbara Field, 48.

GUESS: 1, Barbara Sturtevant, 1 off.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Pat Segglink, 54.

GUESS: 1, Sue Silfvast, right on.

FEWEST PUTTS: 1, Barbara Sturtevant, 14

CHIP-IN: Barbara Sturtevant.

EAGLE POINT GC

Four-Man Scramble Format

May 15

FLIGHT A

GROSS: 1, Raymond, Buehler, Hyer, Takemoto, 60; 2, Doss, Overmyer, Poncia, Gage, 61.

NET: 1, Carbone, Taylor, Drewien, Shipley, 54.6; 2, Foulon, Watson, Fitzsimmons, Kroloff, 57.1.

FLIGHT B

GROSS: 1, Vairetta, Tolar, Robinson, Peeters, 60; 2, Milligan, Gifford, Fowler, Froehlich, 62.

NET: 1, Betts, Hein, Tree, Schmaltz, 54.5; 2, Wolf, Johnson, Sisson, Hartman, 55.3.

FLIGHT C

GROSS: 1, Endicott, Moyer, Farkas, Freeman, 68; 2, Cash, Gerke, Sayler, Figueira, 68.

NET: 1, Becker, Stupfel, Leroy, B. Allen, 59.4; 2, Brick, Hamilton, Gossett, Nabozny, 60.4.

K.P.: No. 3, McElmurry, Stupfel. No. 8, Emery, Wood. No. 13, Robinson, Shipley. No. 15, Emery, Gmur.

Four-Clubs and Putter Format

May 9

FLIGHT A

GROSS: 1, L. Gainey, 80; 2, G. Jantzer, 89.

NET: 1, S. Medaris, 66; 2, S. Fierke, 73.

FLIGHT B

GROSS: 1, V. Ruebsam, 97; 2, K. Sierra, 100.

NET: 1, S. Ballenger, 70; 2, V. Beck, 76.

FLIGHT C

GROSS: 1, M. Baldwin, 101; 2, S. Brick, 108.

NET: 1, K. Howard, 68; 2, J. Todd, 73.

K.P.: No. 3, S. Fierke, E. Weatherton. No. 8, J. Clark, K. Sierra. No. 13, L. Gainey, S. Ballenger. No. 15, M. Resler, M. Baldwin.

STONE RIDGE GC

Four-Man 1-2-3 Format

May 10

FLIGHT A

GROSS: 1, Larry Butler, Dave Potter, George Berry, Roger Courtney, 138; 2, Dave Rush, Ken Gentry, Brian Edwards, John Robinson, 143; 3, Ray Keasler, Dave Sayler, Guerin Fischer, Bob Lima, 153.

NET: 1, Larry Lilze, Gary Highland, Bob Beher, Harry Uhles, 143; 2, Don Wallace, Mike Walsh, Ed Olson, Tim Tolman, 120; 3, Randy Becker, Mike Minder, Rick Tree, 123.

FLIGHT B

GROSS: 1, David Schmidt, John Blanchard, Frank Medina, Glen Ringe, 163; 2, Gary Reed, Fred Pearson, Oliver Valencia, Don Gaeden, 169; 3, Ray Hall, Norm Hall, Gene Squires, Ralph King, 170.

NET: 1, Earl Sloan, Jack Seybold, Rubin Davalos, Don Young, 121; 2, Terry Caster, James Zekas, Don Graham, John Kell, 123; 3, Wayne Bennett, Jerry Krueger, Randy Moyer, Carl Loar, 123.

K.P.: No. 2, Roger Courtney, Steve Ganong. No. 12, Ed Olson, Oliver Valencia.

Church League

Week 6

May 11

GROSS: 1, Eagle Point, 28; 2 (tie), Butte Creek, Table Rock Fellowship No. 2, 31; 4, Medford Adventist No. 1, 33; 5 (tie), Community Bible No. 2, St. Peter, 34; 7, Community Bible No. 1, 35; 8, Medford Adventist No. 2, 37.

NET: 1, Table Rock Fellowship No. 1, 20.25; 2, Gloria Dei, 21; 3, Hope Christian, 21.5; 4, First Presbyterian, 22.75; 5, Grace Lutheran (Red), 23; 6 (tie), Grace Lutheran (White), St. John, 23.5.

K.P.: No. 12, Dave Welt. No. 17, Darrel Davis.

STEWART MEADOWS GC

LTGA

May 10

FOUR-PERSON TEAM

GROSS: 1, Toby MacLauchlan, Belinda Robbins, Colleen Holbert, Vicki Maddox.

NET: 1, Linda Dunlevy, Beth Anderson, Beth Capsey, Jeanne Rasmussen.

THREE-PERSON TEAM

GROSS: 1, Barb Reed, Ann Loar, Sandy Hills.

NET: 1, Judy Brown, Peggy Jahnke, Nancy Gish.

TWO-PERSON TEAM

GROSS: 1, Becky Eilenberger-Gail Fischer.

NET: 1, Kelly Willits-Laura Pinkham.

LONG DRIVE: Kathy Pauck, Ree Ayres, Linda Dunlevy.

K.P.: Sue Charley.

FEWEST PUTTS: 1, Belinda Robbins, 12; 2, Cindy Cameron, 17; 3, Judy Brown, 18.

 

SOCCER

SOUTHERN OREGON CLASSIC LEAGUE

May 13-14

GIRLS CASCADE

SOSA SS Spirit 2, RVT 03G White 0

SOSA Spirit 1, BUSC Rage 1

GPYSC 04G Blue 6, RVT 04G White 0

BUSC Fury 3, RVT 05G Red 0

ASC Crossfire 03G 2, RVT 04G Red 0

SOSA SS Spirit 4, GPYSC 04G White 0

SOSA Spirit 1, ASC Crossfire 03G 0

BUSC Rage 1, RVT 03G White 1

RVT 04G White 1, BUSC Fury 1

BOYS CASCADE

SOSA Pirates 4, UUSC 03B 2

BUSC Rebels 5, GPYSC 03B Blue 0

RVT 03B Red 1, ASC Shockwave II 1

RVT 03B White 2, BUSC Blaze 2

AC United Ambush 1, RVT 05B Red 0

RVT 04B 5, GPYSC 04B White 1

RVT 03B Red 4, SOSA Pirates 2

BUSC Blaze 9, RVT 05B Red 2

RVT 03B White 5, BUSC Rebels 2

GIRLS HIGH SCHOOL

UUSC HS Girls 1, RVT 00G White 0

RVT 00G White 4, GPYSC 02G 1

UUSC HS Girls 1, GPYSC 02G 0

GPYSC Bulldogs 2, BUSC White 0

GPYSC Bulldogs 9, URU 99G 1

BUSC Green 4, GPYSC United 0

GPYSC United 3, SOSA Lady Pirates 0

BUSC Green 4, GPYSC Crush 0

BOYS HIGH SCHOOL

UUSC HS Boys 2, URU Eagles 2

URU Eagles 3, GPYSC Rogue Elites 1

UUSC HS Boys 4, GPYSC Rogue Elites 2

RVT 98B 3, BUSC Lightning 0

GPYSC Adrenaline 6, BUSC Lightning 1

RVT 98B 4, GPYSC Adrenaline 1