BOWLING

LAVA LANES

June 30

MEN: Kevin Henly 279-736, Adam Southard 245-695, Mitch Bowan 256-693, Don Woolard 247-688, Rick Jones 256-684, Jary Kapus 258-673, Matt Harris 234-653, Dan Stinnet 225-626, Phil Wall 248-618, Bob Glaesemann 228-613, Mike Henderson 224-607.

WOMEN: Whitney James 223-627, Mony Bristow 220-608, April Rose 212-580, Val Wilson 209-551.

SENIORS

MEN: Lee Evans 202-557, Al Hartwell 221-520, Wayne Tait 207-539.

Lava Match Club

June 24

MEN: Neal Roberts 225-637, Lee Spiece 255-608.

WOMEN: Terry Rosenberg 179.

Lava Lanes Match Club Men

June 25

MEN: Neal Roberts 226-645, Lee Spiece 225-626.

WOMEN: Sam Blackwell 190.

ROXY ANN LANES

June 30

MEN: Jared Pruitt 269-236-699, Jimmy Carlson 247-255-685, Scott Anderson 227-235-678, Cecil McNew 279-653, Justin Gunn 226-642, Gary Raines 222-222-641, Gene Bell 237-640, Kirkland Knouff 227-225-626, Jason Schultz 225-620, Jared Imhausen 233-615, Rob Scott 228-611, Michael Bailey 248-609, Rod Evans 236-604, Eric Jackson 633, Charlie Sanders 609, Gary Raines 607. Games: Trevor Snyder 230, Rick Imhausen 228, Joe Stuart 226, Daniel Leedy 225, Brad Wyncoop 224, Bruce Harper 224, Mike Dulac 223, Micah Watkins 223, Dustin Knight 221.

WOMEN: LeRae Milburn 201-221-208-630, Corrisa Weekley 204-225-600, Peggy Marchant 225-596, Peggy Marchant 204-546, Sandy Fisher 202-530, Heather McKenzie 234-527, Linda Fait 204-518, Tricia Tahsuda 506.

SENIORS

MEN: Darwin Moore 224-194-595, Chet Faurholt 193-180-546, Paul Jacobson 199, Don Servis 197, Joel Morrison 184, Terry Steward 182, John Wright 179, Dick Schlosser 144.

WOMEN: Lin Regester 182-155-481, Gwen Jones 151-144-427, Dee Faurholt 117-128-121-366, Pauline Mulder 190, Louise LaFoya 157.

ROXY JR./ADULT

JUNIORS: Jeremiah Boatwright 210-208-571, Kaden Boatwright 158.

ADULTS: Jason Schultz 268-269-698.

ROXY JR. TRIOS: Jeremiah Boatwright 203-193-565, Trevor Talbert 185-213-558, Kaden Boatwright 163-154-461, Aari Benevento 144-134-156-434, Mat Madsen 184, Connor Greager 173, Nate Cook 159, Andrew Dornbusch 157, Olivia Phillips 122.

NO-TAP TRIOS

MEN: Kevin Odle 274-277-278-829, Bo Bodenski 300-264-764, Mark Johnston 300-751, Eric Jackson 266-255-743, Jeff Edwards 263-278-739, Jerome Lee 254-676, Art Ball 253-650, William Travis 667, Jeff Travis 652, Justin James 262, Jeremy Snyder 253, Justin Snyder 246, Cecil McNew 245, Dennis Warrender 244, Troy Miles 240.

WOMEN: Peggy Marchant 253-251-697, Joan Keeney 243-223-679, Corrisa Weekley 258-649, Toni Williams 230-243-634, Cheryl Odle 233-599, Boni Beldi 222-561.

 

GOLF

HOLES-IN-ONE

Howard Hunt, Rogue Valley Country Club, hole No. 4, 6-iron, June 23. Witnessed by Tom Michaels and Al Carlson.

Earl Norgard, Quail Point Golf Course, hole No. 4, 154 yards, 4-hybrid, June 21. It was Norgard’s second ace which occurred during the Quail Point Senior Men’s Golf Club medal play tournament and was witnessed by Stan Luther, David Gent and Paul Schurman.

Hugh Freeman, Centennial Golf Club, hole No. 15, 120 yards, pitching wedge, June 9. Witnessed by Don Krolak, Jerry Pitzer and Ed Farkas.

Rich Bebout, Centennial Golf Club, hole No. 13, 154 yards, hybrid, June 6. Witnessed by Rich Torres, Ron Baracker and Jim Brick.

Joan Clark, Centennial Golf Club, hole No. 3, 90 yards, pitching wedge, June 6. Witnessed by Tucker Newon, Carol Bogedain and Bonnie Beck.

Shirley Brick, Centennial Golf Club, hole No. 8, 5-hybrid 107 yards, June 6. Witnessed by Blyht Naef, Jean Delk and Marie Resler.

STONE RIDGE GC

Church League

Week 13

June 28

GROSS: 1, Eagle Point, 57; 2T, Table Rock Fellowship No. 2, Community Bible No. 1, 62; 4, Medford Adventist No. 1, 63; 5, St. Peter, 64; 6, Community Bible No. 2, 66.

NET: 1, Hope Christian, 37.4; 2, Grace Lutheran White, 42.2; 3T, Gloria Dei, St. John, 44; 5, Grace Lutheran Red, 45.6; 6, Table Rock Fellowship No. 1, 45.8; 7, First Presbyterian, 46; 8, Medford Adventist No. 2, 49.

K.P.: No. 2, Tim Dexter. No. 17, Joe Gorski.

Super Drive Format

June 28

FLIGHT A

GROSS: 1, Gary Highland, Larry Lilze, Bob Beher, Harry Uhles, 202; 2, Larry Butler, Dave Potter, George Berry, Sam Miller, 203; 3, John Robinson, Dave Rush, Brian Edwards, Ken Gentry, 206.

NET: 1, Don Wallace, Ed Olson, Tim Tolman, Mike Walsh, 173; 2, Tom McCracken, Paul Stickbauer, Mike Morrison, John Harpster, 174; 3, Paul Bostic, John Codington, Ed Borgnino, Dennis Gerke, 176.

FLIGHT B

GROSS: 1, Troy Reynolds, John Archer, Ted Bibler, Marty Balzarini, 228; 2, Rod Rumrey, Mike Hickey, Bob Kendrick, Mike Westfall, 234; 3, Gary Reed, Fred Pearson, Oliver Valencia, Jack Henson, 243.

NET: 1, Terry Caster, Don Graham, John Kell, James Zekas, 168; 2, Dave Schmidt, Frank Medina, Glen Ringe, 170; 3, Jerry Krueger, Wayne Bennett, Randy Moyer, Carl Loar, 173.

K.P.: No. 2, Gerry Larrabee, John Archer. No. 12, Ed Borgnino, John Codington.

LAUREL HILL GC

Ladies Golf Club

Best 5 Holes Format

June 19

FLIGHT A: 1, Pamela Faurote, 17; 2, Jean Nelson, 19; 3, Else Froehlich, 20.

FLIGHT B: 1, Elsie Marshall, 22; 2, Marlene Greeny, 23.

FLIGHT C: 1, Marie Botsford, 20; 2, Mary Wienteer, 21.

FLIGHT D: 1, May Gramer, 21.

June 26

Secret Hole No. 4 Format

FLIGHT A: 1, Jean Nelson, 43; 2T, Ree Ayres, Agnes Marshall, 44.

FLIGHT B: 1, Jan Bettenburg, 47; 2, Elsie Marshall, 50.

FLIGHT C: 1, Mary Winetree, 47; 2T, Marie Botsford, Toni Defty, 48; 3, Nancy Bishop, 51.

FLIGHT D: 1, May Gramer, 54.

K.P.: Nancy Bishop.

CHIP-IN: No. 4, Marie Botsford.

OAK KNOLL GC

Oak Knoll Women's Golf Association - 18-Hole Group

O.N.E.S. Format

June 26

RESULTS: 1, Helene Archer, 29.5; 2, Kathy Bates, 30.5; 3, Sydney Embry, 36.

FEWEST PUTTS: 1, Susan Fernlund, 29; 2, Suzanne Lang, 32; 3T, Sonja Dedrick, Sydney Embry, 34.

Oak Knoll Women's Golf Association - Nine-Hole Group

June 27

NET: 1, Helen Reinhold, 31; 2, Lois Jones, 39; 3, Carol Engle, 42.

FEWEST PUTTS: 1, Lois Jones, 16; 2, Helen Reinhold, 17; 3, Jackie Gaffney, 20.

STEWART MEADOWS GC

Lady Niners Results

June 27

Three Clubs and a Putter Format

FLIGHT A: 1, Lesley Reynolds; 2, Deanna St. Martin; 3, Georgene VanOrsow; 4, Jan Cady.

FLIGHT B: 1, Cecelia Rayburn; 2, Gladys Daugherty; 3, Donna Clement; 4, Ann Maloney.

FLIGHT C: 1, Joan Vogel; 2, Sharon Dillingham; 3, Peggy Peffley; 4, Laureen Patterson.

FEWEST PUTTS: 1T, Donna Clement, Vickie Nascimento, Leslye Reynolds, 15.

Twilight League

Week 9

Two-Net Best Ball Format

June 27

RESULTS: 1, Locked In (Eric Engelbach, Tom Leavens, Scott Helstowski, Tim Johns), 55; 2, Walter Nelson Co. (Mike Walker, Mark Dial, Jack Walker, Wayne Williams), 56; 3, KOGAP (Josh Loy, Vern Loy, Marv Hackwell, John Blackhurst), 58; 4, Allied Building Products (Jim Hoffman, Pat Moore, Stacy Dunn, Bob Wood), 59; 5, Stewart Meadows Village (Nick Terry, Ed Istel, Scott Thomas, Brent Hackwell), 60.

SKINS: No. 3, Scott Thomas. No. 6, Tom Leavens. No. 8, Tim Johns.

TEAM STANDINGS: 1, Locked In, 19.25; 2, Walter Nelson Co., 15.25; 3, Boomtown Saloon, 14.75; 4, KOGAP, 13; 5, Allied Building Products, 11.5; 6, Bogey Brothers, 10; 7, Stewart Meadows Village, 9.25; 8, Hack Attack, 8.25; 9, Walkabout Brewing Co., Marble Concepts and Design, 7.5; 11, Superior Fencing, 6.25; 12, EZ Sleep Mattress, 5; 13, Bunker Boys, 3.5; 14T, API Plumbing, Jahnke Heating, 2

Phoenix High School Golf Team Fundraiser Tournament

June 29

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Kathy Pauck; 2, Pam Holzwarth; 3, Belinda Robbins.

NET: 1, Colleen Holbert; 2, Sandy Hills; 3, Barb Reed.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Ree Ayres; 2, Sharon Cash; 3, Cheryl Dunham.

NET: 1, Kelly Willits; 2, Toby MacClauchlan; 3, Sheila Broughton.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Jeanne Rasmussen; 2, Alycia Cash; 3, Jan Weitman.

NET: 1, Beth Capsey; 2, Ann Loar; 3, Linda Dunlevy.

K.P.: Kathy Pauck.

CLOSEST TO THE LINE: Sandy Hill.

PUTTING CONTEST: Jan Weitman.

EAGLE POINT GC

Four-Man 7-Clubs Format

July 3

FLIGHT A

GROSS: 1, Reiter, S. Wood, Albers, Berry, 59; 2, Doss, Overmyer, Poncia, Daggitt, 67; 3, Rautenberg, Todd, Howard, Timmel, 67.

NET: 1, Donnally, Hussell, Wieland, Hyden, 55; 2, B. Wood, E. Wood, Chavez, Felciano, 55; 3, Blandel, Lemmerman, Takemoto, Roberts, 56.

FLIGHT B

GROSS: 1, Carbone, Taylor, Drewien, Shipley, 69; 2, Collier, Chance, Evans, G. Allen, 71; 3, Bowman, Wolfe, Collins, Kane, 74.

NET: 1, Fauble, D. Allen, Richey, Rn. Williams, 56; 2, Brekke, Tossie, Lent, Clark, 57; 3, Deschamps, Smail, Laqua, Trautman, 58.

FLIGHT C

GROSS: 1, Vairetta, Robinson, Tolar, Peeters, 73; 2, Horner, Petersen, White, Miller, 75; 3, Kendrick, Watson, Simpson, Sierra, 76.

NET: 1, Cash, Gerke, Sayler, 55; 2, S. Smith, Gmur, Ryerson, Lefever, 56; 3, Reed, Pearson, Henson, 57.

FLIGHT D

GROSS: 1, Becker, B. Allen, Stupfel, Minder, 74; 2, Fountain, Delk, Wagner, Dinwiddie, 75; 3, Spillman, Moyer, Freeman, Farkas, 75.

NET: 1, Dewald, Stickland, Pepper, Semoni, 54; 2, Hines, Gottinger, McElmurry, Davies, 57; 3, Kehn, Green, Huffman, 60.

K.P.: No. 3, S. Wood, Schuh. No. 8, Rautenberg, Wieland. No. 13, S. Wood, White. No. 15, Cummings, Laqua.

QUAIL POINT GC

Ladies Golf Club

Medal Play Tournament

June 29

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Bobbie Middaugh, 50.

NET: 1, Patty Morris, 37; 2, Leslye Reynolds, 39; 3, Elizabeth Blue, 41.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Barbara Sturtevant, 53.

NET: 1, Kathy Nabozny, 36; 2T, Joan Vogel, Kayleen Winkler, 37.

FEWEST PUTTS: 1, Barbara Sturtevant, 14.

CHIP-IN: Elizabeth Blue.

Senior Men’s Club

Medal Play Tournament

June 28

FIRST GROUP: 1, Jim Quan, 30; 2, Ron Forsyth, 31; 3, Damon Simpson, 33; 4, Paul Turner, 34; 5, Jack Newins, 34; 6, Don Ogren, 34.

SECOND GROUP: 1, David Gent, 27; 2, Bob Bollens, 30; 3, Bill Wheatley, 31; 4, Larry Shirk, 31; 5, Uli Hegel, 32; 6, Nils Nilsson, 34.

K.P.: Derek Davis, Stan Luther.

CENTENNIAL GC

Rose Club

3’s and 5’s Format

June 22

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Linda Johnson, 35; 2, Judy Laws, 37; 3, Kathy Pauck, 38.

NET: 1, Tonia Waldron, 28; 2, Anne Westerman, 30; 3, Laurel Kiichli, 31.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Casey Seltzer, 41; 2, Sam Ballenger, 42; 3, Georgia Vukovich, 42.

NET: 1, Connie Howard, 31; 2, Suzanne Lang, 31; 3, Carol Bogedain, 31.

K.P.: Linda Johnson, Kathy Pauck, Suzanne Lang.

FEWEST PUTTS: Linda Wade.

AJGA Junior AM

June 26

RESULTS: 1, Cow Creek/Seven Feathers Team (Montgomery Ferreira, Rich Larsen, Jim Douglas, Duane Nelson), 55; 2, Centennial Golf Club Team (Morgan Goldstein, Dan Keck, Matt Grove, Mike Whitefield), 58.

Thursday Twilight League

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Patrick Reynolds, 35; 2, Steve Wood, 36; 3, Taylor Klemp, 37; 4, Dave Schoenmann, 38; 5, David Husel, 39; 6, Daniel Wozniak, 39.

NET: 1, Matt Grove, 33; 2, Bobby Foote, 33; 3, Mike Forney, 34; 4, Craig Batesole, 34; 5, Steve Boldish, 35; 6, Craig Black, 35.

SECOND FIGHT

GROSS: 1, Don Valentini, 37; 2, Scott Thomas, 41; 3, Jeff Harder, 43; 4, Kyle Kaufman, 44; 5, Bob Robinson, 45; 6, Pete Zukis, 45.

NET: 1, Eric Calhoun, 33; 2, Ryan Collom, 35; 3, Steve Martinich, 35; 4, Alan Vogel, 36; 5, Tim Kohler, 36; 6, Jerry Klocke, 37.

K.P.: No. 14, David Husel, John Candy. No. 17, Don Valentini.