Class 6A

Boys

TEAM SCORES: 1, Jesuit, 35; 2, Central Catholic, 127; 3, Franklin, 129; 4, South Eugene, 136; 5, West Linn, 209; 6, Sunset, 218; 7, Sherwood, 220; 8, Wilson, 236; 9, Grants Pass, 246; 10, Tualatin, 272; 11, Aloha, 281; 12, South Medford, 283; 13, Grant, 321; 14, McMinnville, 330; 15, Forest Grove, 355; 16, Barlow, 358; 17, South Salem, 407; 18, Clackamas, 464.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 25): 1, Alex Slenning, Wilson, 15:41; 2, Zane Fodge, McMinnville, 15:48; 3, Quincy Norman, Forest Grove, 15:48; 4, Joshua Schumacher, Jesuit, 15:48; 5, Grant Summers, Jesuit, 15:56; 6, Will Sheaffer, Jesuit, 15:57; 7, Adam Klein, Tualatin, 15:58; 8, Lammi Kalil, Roosevelt, 15:59; 9, Ethan Reese, Sunset, 15:59; 10, Jude Augustine, Jesuit, 16:01;

11, Cameron Thompson, Central Catholic, 16:04; 12, Max Himmelright, Jesuit, 16:08; 13, Eric Bretcht, Central Catholic, 16:09; 14, Shaw Powell, Jesuit, 16:11; 15, Mohamed Sheikh, Aloha, 16:11; 16, Ben Brown, Central Catholic, 16:13; 17, Andrew Payton, Tualatin, 16:13; 18, Declan O’Scannlain, Jesuit, 16:15; 19, Daniel Beckstead, Grants Pass, 16:16; 20, Henry Giles, Sherwood, 16:17; 21, John Wetzsteon, West Linn, 16:17; 22, Will Eaton, Franklin, 16:17; 23, BJ Sauter, South Eugene, 16:25; 24, Solomon Duke, Franklin, 16:25; 25, Ian Twyman, South Eugene, 16:28.

OTHER LOCAL INDIVIDUALS: 29, North Medford, 16:33; 36, South Medford, 16:41; 45, Nathan Burton, Grants Pass, 16:52; 48, Isaac Burgess, Grants Pass, 16:55; 50, Truett Bostwick, South Medford, 16:56; 69, Ty Boster, South Medford, 17:09; 82, Dimitri Underwood, Grants Pass, 17:17; 85, Reed Hungerford, South Medford, 17:20; 94, Andrew Davis, South Medford, 17:30; 96, Cedar Davis-Frankford, Grants Pass, 17:32; 101, Johan Jordaan, South Medford, 17:38; 105, Levi Dimmick, Grants Pass, 17:42; 116, Ethan Holloway, South Medford, 17:54; 122, Nathan Wolford, Grants Pass, 17:59.

Girls

TEAM SCORES: 1, Jesuit, 47; 2, Sunset, 85; 3, St. Mary’s Academy, 140; 4, Lincoln, 141; 5, Wilson, 175; 6, Sheldon, 199; 7, Sprague, 203; 8, Forest Grove, 253; 9, North Medford, 263; 10, Grant, 269; 11, Central Catholic, 285; 12, Clackamas, 288; 13, Tualatin, 289; 14, West Linn, 297; 15, South Medford, 329; 16, McMinnville, 357; 17, Westview, 363; 18, Oregon City, 529.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 25): 1, Makenna Schumacher, Jesuit, 17:45; 2, Kelly Makin, Sunset, 17:52; 3, Alexis Kebbe, Jesuit, 17:53; 4, Kaylee Mitchell, Sprague, 18:04; 5, Kelsey Gripekoven, Jesuit, 18:10; 6, Lucy Huelskamp, Sunset, 18:23; 7, Emma Schmerbach, South Medford, 18:26; 8, Sarah Lyell, St. Mary’s Academy, 18:26; 9, Taylor Chiotti, Southridge, 18:28; 10, Kyla Becker, Lincoln, 18:32; 11, Amara Christensen, Central Catholic, 18:42; 12, Anna Chau, South Salem, 18:47; 13, Elizabeth Rinck, Jesuit, 18:47; 14, Kaitlyn Gearin, Tualatin, 18:49; 15, Fiona Lenth, St. Mary’s Academy, 18:50; 16, Ginger Murnieks, Sprague, 18:51; 17, Annelies Quinton, Grant, 18:55; 18, Francesca Ierulli, Wilson, 18:58; 19, Hannah Berdahl, Forest Grove, 18:58; 20, Melissa Berry, Sheldon, 18:58; 21, Elise Abbott, Sprague, 19:06; 22, Caramia Mestler, Sheldon, 19:07; 23, Ellie Kobak, Lincoln, 19:16; 24, Jolien Deboutte, Sunset, 19:18; 25, Hannah Aguirre, Forest Grove, 19:20.

OTHER LOCAL INDIVIDUALS: 42, Claire Ebert, North Medford, 19:38; 44, Emily Nash, North Medford, 19:40; 45, Faith Schultz, Grants Pass, 19:44; 56, MJ Hamilton, North Medford, 19:50; 65, Victoria Messer, North Medford, 20:04; 71, Gabi Wisnousky, South Medford, 20:15; 90, South Medford, 20:36; 96, Jazmin Duncan, South Medford, 20:43; 97, Sarah Krick, North Medford, 20:48; 115, Emily McAllister, South Medford, 21:21; 128, Anna McAllister, South Medford, 21:53; 129, Abby Burton, South Medford, 22:01; 130, Ashlyn Eisenhauer, North Medford, 22:17; 134, Emily Cowan, North Medford, 22:37.

Class 5A

Boys

TEAM SCORES: 1, Crater, 32; 2, Ashland, 83; 3, Marist, 120; 4, Bend, 121; 5, Summit, 136; 6, Hood River Valley, 204; 7, Crescent Valley, 217; 8, Dallas, 230; 9, The Dalles, 255; 10, Wilsonville, 255; 11, Sandy, 261; 12, Corvallis, 270; 13, Parkrose, 270; .

INDIVIDUAL RESULTS (Top 25): 1, Andy Monroe, Crater, 15:19; 2, Evan Holland, Ashland, 15:19; 3, Derek Tripp, Crater, 15:31; 4, Jantz Tostenson, Crater, 15:31; 5, Jerik Embleton, Marist, 15:46; 6, Drew Roberts, Crescent Valley, 15:52; 7, Geovani Bravo, Woodburn, 15:53; 8, AJ Sandvig, Crescent Valley, 15:54; 9, Peter Lechman, Churchill, 15:56: 10, Jett Ballantyne, Summit, 15:57; 11, Alex Franklin, Ashland, 16:00; 12, Erik Olsen, Crater, 16:03; 13, Ahmed Ibrahim, Parkrose, 16:12; 14, Arlo Davis, Ashland, 16:13; 15, Bennet Jackson, Bend, 16:16; 16, Haile Stutzman, Silverson, 16:20; 17, Ryland McCullough, Crater, 16:21; 18, Gabe Garboden, Marist, 16:23; 19, Gage Reed, Crater, 16:26; 20, Albert Hesse, Ridgeview, 16:27; 21, Trevor Wilber, bend, 16:29; 22, Chad Ford, Summit, 16:29; 23, Josh Haynes, Hood River Valley, 16:30; 24, Joey Peterson, Marist, 16:33; 25, Issac Sanchez, Hermiston, 16:34.

OTHER LOCAL INDIVIDUALS: 28, Crater, 16:36; 32, Ashland, 16:46; 38, Henry Cobb, Ashland, 16:54; 39, Henry Williams, Ashland, 16:55; 76, Cameron Stein, Ashland, 17:58.

Girls

TEAM SCORES: 1, Summit, 15; 2, Hood River Valley, 84; 3, Crater, 93; 4, Crescent Valley, 105; 5, Ashland, 141; 6, Wilsonville, 151; 7, Bend, 184; 8, Hermiston, 235; 9, Churchill, 266; 10, Lebanon, 269; 11, Corvallis, 276; 12, Sandy, 321; 13, Putnam, 361.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 25): 1, Taylor Vandenborn, Summit, 18:28; 2, Fiona Max, Summit, 18:35; 3, Isabel Max, Summit, 18:39; 4, Kelsey Swenson, Mountain View, 18:46; 5, Liv Downing, Summit, 19:14; 6, Stella Skovborg, Summit, 19:14; 7, Kela Leamy, Crescent Valley, 19:16; 8, Ariana Marks, Crater, 19:17; 9, Azza Borovicka Swanson, Summit, 19:19; 10, Frances Dickinson, Hood River Valley, 19:20; 11, Josephine Dickinson, Hood River Valley, 19:20; 12, Lottie Bromham, Hood River Valley, 19:26; 13, Sunitha Black, Crescent Valley, 19:28; 14, Hannah Tobiason, Summit, 19:32; 15, Samantha Prusse, Wilsonville, 19:38; 16, Hannah Mason, Lebanon, 19:38; 17, Presley Robison, Crater, 19:43; 18, Cassidy Caprari, Ashland, 19:45; 19, Mariah Kinney, Crater, 19:49; 20, Zoey Bailey, Corvallis, 19:49; 21, Evelyn Nunez, Hood River Valley, 19:50; 22, Hazel Richards, Ashland, 19:57; 23, Michaela Lorenz, Bend, 20:02; 24, Gracen Hokanson, Crater, 20:04; 25, Sage Reddish, Ashland, 20:08.

OTHER LOCAL INDIVIDUALS: 34, Kylie Caldwell, Crater, 20:19; 35, Taryn Dance, Crater, 20:21; 44, Maddie Armstrong, Ashland, 20:33; 48, Alexa Hague, Ashland, 20:36; 50, Milan Hague, Ashland, 20:40; 62, McKenzie Moore, Ashland, 20:58; 63, Jade Hopkins, Crater, 21:08.

Class 4A

Boys

TEAM SCORES: 1, Crook County, 80; 2, Stayton, 96; 3, Newport, 119; 4, Tillamook, 121; 5, Valley Catholic, 127; 6, Sisters, 149; 7, Siuslaw, 178; 8, Klamath Union, 214; 9, Marshfield, 232; 10, Baker, 244; 11, Estacada, 266; 12, Cottage Grove, 274; 13, Hidden Valley, 302; 14, Ontario, 325.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 25): 1, John Kavulich, Scappoose, 16:23; 2, Jordan Pollard, Sisters, 16:34; 3, Robby Vos, Phoenix, 16:47; 4, Matthew Frazeur, Stayton, 16:47; 5, Tanner Sayers, Sweet Home, 16:49; 6, Tyler Anderson, Madras, 16:49; 7, Kolby Spink, Newport, 16:53; 8, Nate Schmidlin, Valley Catholic, 16:54; 9, Kale Cassidy, Baker, 16:55; 10, Casey Pugh, Stayton, 16:57; 11, Nate Hicken, Valley Catholic, 16:57; 12, Ben Kirby, Stayton, 17:02; 13, Dylan Dickson, Tillamook, 17:10; 14, Alec Carne, Crook County, 17:11; 15, Brendon Jensen, Siuslaw, 17:17; 16, Ben Blake, Klamath Union, 17:21; 17, Cade Catterson, Crook County, 17:21; 18, Isaac Griffes, Siuslaw, 17:21; 19, Jackson Miller, Valley Catholic, 17:21; 20, Jensen Davis, Philomath, 17:22; 21, Isaias Loza, Tillamook, 17:22; 22, Noah Chaney, Crook County, 17:23; 23, Jacob Riley, Newport, 17:24; 24, Miles Chaney, Crook County, 17:25; 25, Ethan Hosang, Sisters, 17:28.

Girls

TEAM SCORES: 1, Tillamook, 37; 2, Scappoose, 108; 3, La Grande, 111; 4, Sisters, 148; 5, Siuslaw, 152; 6, Stayton, 177; 7, Philomath, 189; 8, South Umpqua, 206; 9, Crook County, 219; 10, Klamath Union, 220; 11, Estacada, 236; 12, Elmira, 265; 13, Baker, 297; 14, Henley, 314..

INDIVIDUAL RESULTS (Top 25): 1, Solace Bergeron, Tillamook, 18:44; 2, Linnaea Kavulich, Scappoose, 19:04; 3, Jazmin Chavez, Marshfield, 19:30; 4, Jan Carne, Crook County, 19:33; 5, Taylor Isaac, Valley Catholic, 19:34; 6, Hailey Notman, Stayton, 19:35; 7, Kara Putman, Tillamook, 19:39; 8, Phoebe Brown, Tillamook, 19:39; 9, Kaylee Delzotti, Marshfield, 19:47; 10, Kaitlin Cook, Elmira, 19:47; 11, Anna Bartlett, Sisters, 19:58; 12, Anika Thompson, Junction City, 20:08; 13, Hannah Rannow, Siuslaw, 20:12; 14, Whitney Averill, Tillamook, 20:19; 15, Andrea Griffin, Elmira, 20:21; 16, Maia Vandervlugt, La Grande, 20:24; 17, Kira Morrow, Henley, 20:25; 18, Abby Crews, La Grande, 20:25; 19, Sarah Pullen, Tillamook, 20:26; 20, Eliza Blake, Klamath Union, 20:26; 21, Andie Whitlow, Yamhill-Carlton, 20:30; 22, Ella Cole, Sisters, 20:30; 23, Mekenna Simpson, McLoughlin, 20:33; 24, Kendra Blake, La Grande, 20:33; 25, Georgia Benner, Scappoose, 20:37.

OTHER LOCAL INDIVIDUALS: 44, Lupita Alegria, Phoenix, 21:33

Class 3A/2A/1A

Boys

TEAM SCORES: 1, Union, 42; 2, Bandon, 124; 3, Lakeview, 129; 4, Riverdale, 130; 5, Burns, 151; 6, Taft, 171; 7, Chemewa, 221; 8, Southwest Christian, 225; 9, Pleasant Hill, 246; 10, Veritas, 247; 11, Oregon Episcopal, 272; 12, Westside Christian, 288; 13, East Linn Christian, 291; 14, Oak Hill, 322; 15, Santiam Christian, 347.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 25): 1, Alex Graffunder, Union, 15:33; 2, Tim Stevens, 15:48; 3, Hunter Hutton, Bandon, 16:10; 4, Jedaiah Wasson, East Linn Christian, 16:29; 5, Emmett Klus, Burns, 16:39; 6, Isaac Whitney, Oakridge, 16:42; 7, Josh Snyder, Bandon, 16:49; 8, Hunter Nichols, Heppner, 16:50; 9, Jeremy Baxter, Union, 16:51; 10, Cam McChesney, Veritas, 16:57; 11, Finn James, Riverdale, 17:08; 12, Jack Casalino, Oregon Episcopal, 17:13; 13, Isaac Cutler, Bandon, 17:15; 14, Kyle Deiter, Lakeview, 17:20; 15, Jack Silveira, Union, 17:25; 16, Tyrell David, Chemawa, 17:29; 17, Fisher Ng, Riverdale, 17:29; 18, Will Leonard, Catlin Gabel, 17:30; 19, JP Friedrichsen, Burns, 17:34; 20, Robert Pina-Morton, Knappa, 17:35; 22, Callan Stowell, Pleasant Hill, 17:35; 23, Beau Griffith, Portland Christian, 17:38; 24, Luke Hall, Kennedy, 17:47; 25, Andrew Lackey, Union, 17:47.

Girls

TEAM SCORES: 1, Enterprise, 63; 2, Union, 88; 3, Oregon Episcopal, 90; 4, Catlin Gabel, 100; 5, Kennedy, 123; 6, St. Mary’s, 162; 7, Oak Hill, 173; 8, Pleasant Hill, 179; 9, Neah-Kah-Nie, 220; 10, Lakeview, 232; 11, East Linn Christian, 270; 12, St. Paul, 368.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 25): 1, Maya Rayle, Catlin Gabel, 18:33; 2, Sailor Hutton, Bandon, 18:53; 3, Kaylin Cantu, Kennedy, 19:00; 4, Lillian Fenner, Catlin Gabel, 19:21; 5, Alejandra Lopez, Kennedy, 19:26; 6, Stephanie Finley, Oregon Episcopal, 19:41; 7, Kyla Hook, Enterprise, 19:48; 8, Jessica Neal, Central Linn, 19:48; 9, Emma Bennion, St. Mary’s, 19:56; 10, Ellyse Tingelstad, Enterprise, 20:06; 11, Michelle Herbes, Union, 20:11; 12, Alisa Fox, Union, 20:14; 13, McKenzie Carrier, Oak Hill, 20:22; 14, Genevieve Bailly, Oregon Episcopal, 20:28; 15, Jenna Neal, Central Linn, 20:33; 16, Jaimee Baxter, Union, 20:38; 17, Olivia Page, Nyssa, 20:56; 18, Ella Coughlan, Enterprise, 21:00; 19, Ashley Wilson, Enterprise, 21:04; 20, Azaris Velazquez, Kennedy, 21:05; 21, Maddy Woodward, Pleasant Hill, 21:07; 22, Karissa Hadermann, Neah-Kah-Nie, 21:07; 23, Taylor Bardell, East Linn Christian, 21:10; 24, Eliza Irish, Enterprise, 21:12; 25, Rachel Lowell, Oregon Episcopal, 21:13.

OTHER LOCAL INDIVIDUALS: 28, Sophia Dobry, St. Mary’s, 21:31; 32, Katelyn Willard, Cascade Christian, 21:39; 47, Sophia Pastrano, St. Mary’s, 22:38; 52, Lindsey Gurr, St. Mary’s, 22:52; 58, Melkella Wong, St. Mary’s, 23:45; 60, Aly Diaz McNeal, St. Mary’s, 23:51; 66, Kate Vasey, St. Mary’s, 24:28.