South Medford’s No. 2 doubles tandem of Jay Panchal and Caleb Buckman went 2-0 on the day, but the Panthers suffered a pair of team setbacks against South Eugene and Sheldon in Southwest Conference boys tennis action Saturday at South Medford High School.

South Eugene took down South Medford 5-3, while Sheldon won 6-2.

Panchal and Buckman pulled out South Medford’s only doubles victory against South Eugene, beating William Doerr and Walker Spinner, 6-3, 6-0. Against Sheldon, Panchal and Buckman won 6-3, 6-0 over Nathan Yeh and Liam Warner.

Against South Eugene, the Panthers won three of four doubles matches but were swept in singles play, with Aria Movassaghi defeating Elliot Hikade in the No. 1 singles match.

South Medford’s Brayden Wente beat Sheldon’s Luis Tort, 6-4, 6-3, to give the Panthers their only singles win of the day. In the most competitive match of the dual, Sheldon’s No. 4 singles player Aaron Henley edged Ian Grady by way of a third-set tiebreaker, 7-5, 3-6, 10-6.

South Eugene 5, South Medford 3

At South Medford

SINGLES: Aria Movassaghi, SE, d. Elliot Hikade, 6-2,6-0; Eli Albow, SE, d. Jacob Keller, 6-1, 6-1; Arvind Maliadevan, SE, d. Brayden Wente, 6-0, 6-1; Kendrick Lee, SE, d. Ian Grady, 6-2, 6-1.

DOUBLES: Andrei Kleschev-Kirill Myakgov, SE, d. Seth Parks-Blake Bennett, 6-3, 6-2; Jay Panchal-Caleb Buckman, SM, d. William Doerr-Walker Spinner, 6-3, 6-0; Daniel Schlosser-Cole Costanti, SM, d. Jacob Charbonneau-Jackson Doerr, 6-1, 6-4; Jase Graham-Ryan Crick, SM, d. Jacob Koscho-Sean Keating, 6-3, 6-4.

Sheldon 6, South Medford 2

At South Medford

SINGLES: Garret Laurie, She, d. Elliot Hikade, 6-0, 6-1; Andy Vestal, She, d. Jacob Keller, 6-1, 6-1; Brayden Wente, SM, d. Luis Tort, 6-4, 6-3; Aaron Henley, She, d. Ian Grady, 7-5, 3-6, 10-6.

DOUBLES: Alex Song-Daniel Choi, She, d. Seth Parks-Blake Bennett, 6-2, 6-1; Jay Panchal-Caleb Buckman, SM, d. Nathan Yeh-Liam Warner, 6-3, 6-0; Owen Mau-Jacob Eddy, She, d. Daniel Schlosser-Cole Costanti, 7-6 (5), 6-1; Carter Neuman-Ben Carter, She, d. Jase Graham-Ryan Crick, 6-1, 7-6 (5).

North Bend 7, St. Mary’s 2

At North Bend

SINGLES: Matthew Jordan, NB, d. Peter Zhu, 6-1, 4-6, 12-10; Kendall Ehlin, NB, d. Ken Guo, 6-2, 6-1; James Farlow, NB, d. Hunter Holderman, 6-4, 4-6, 10-3; Nico Parvin, NB, d. Mike Miles, 6-2, 6-2.

DOUBLES: Lucas Parvin-Graham Lyons, NB, d. Aidan Peard-Milan Bobek, 6-1, 6-1; Jack Wilson-Bryce Hadley, NB, d. Thomas Hernandez-Jonathan Hicks, 6-0, 6-0; Brady Reed-Blake Gilispie, SM, d. Romig Beley-Spencer Spini, 6-4, 7-6; Seth Marshall-Evan Johnson, NB, d. Justin Silsbee-Tomas Hernandez, 4-6, 6-3, 10-6.

Marshfield 5, St. Mary’s 2

At North Bend

SINGLES: Tommy Nguyen, M, d. Peter Zhu, 6-4, 6-3; Ken Guo, SM, d. Josh Olson, 6-2, 6-2; Zack Randle, M, d. Aidan Peard, 6-2, 6-2; Blake Gillispie, SM, d. Austin Deshazer, 6-1, 7-5.

DOUBLES: Max Nicolaus-Josh Nicolaus, M, d. Hunter Holderman-Milan Bobek, 6-0, 6-1; Alex Hernandez-Gage Pederson, M, d. Tomas Hernandez-Brady Reed, 6-3, 6-2; Carson Shield-Miles Wheeler, NB, d. Mike Miles-Justin Silsbee, 7-5, 7-5.

Girls

BEND INVITATIONAL: At Bend, North Medford was eliminated on the first day of the 14-team tournament with losses to Portland schools Lincoln, 7-1, and Oregon Episcopal, 6-2, at Mountain View High.

North Medford’s lone victory against Lincoln came from No. 3 doubles team Grace Bryan and Abbey Hageman, 7-6, 4-6, 10-7.

Oregon Episcopal 6, No. Medford 2

At Bend

SINGLES: Kate Keeney, OES, d. Sydney Brubaker, 6-0, 6-0; Isabelle Torch, OES, d. Kiana Berry, 6-0, 6-0; Jahayra Ledesma, NM, d. Alexa Tsai, 6-3, 7-6; Maud Rogers, OES, d. Justine Yang, 6-0, 6-2.

DOUBLES: Mia Fredman-Jennifer Lee, OES, d. Yoslyn Ortiz-Karina Ward, 6-1, 6-4; Kyla Kelsay-Anna Sipwiez, OES, d. Grace Bryan-Abbey Hageman, 6-1, 6-0; Sophie Chen-Rachel Holzman, OES, d. Ava Parducci-Aubrey Sandler, 6-4, 6-3; Jessica Ramirez-Mylia Barretto, NM, d. Martie Giles-Maya Miline, 6-3, 6-2.

SOUTH MEDFORD 8, WILLAMETTE 0

At Eugene

SINGLES: Kinzlee Jordan, SM, d. Marybeth Vargas-Ramero, 6-0, 6-2; Koral Rechberg, SM, d. Sidney Reichenberger, 6-3, 6-1; Ariana Watson, SM, d. Mikey Mellot, 6-0, 6-0; Skylar Eiynck, SM, d. Margret Audansdottir, 4-6, 7-5 (10-4).

DOUBLES: Becca Newell-Maddie Day, SM, d. Annika Rigel-Alyssa Kuipers, 6-3, 6-2; Ella Tayler-Maizy Kesterson, SM, d. Peyton Brooks-Brenna Thorn, 6-4, 6-1; Julie Fuentes-Sierra Holm, SM, d. Katia Gomez-Elizabeth Ortiz, 6-2, 6-0; Sophie Clark-Jill Holt, SM, d. Neya Santolaja-Alex Stanton, 6-0, 6-3.

SOUTH EUGENE 6, SOUTH MEDFORD 2

At Eugene

SINGLES: Samantha Kasitz, SE, d. Kinzlee Jordan, 6-4, 6-1; Rachel Finkle, SE, d. Koral Rechberg, 6-1, 6-2; Thu Le, SE, d. Ariana Watson, 6-3, 6-1; Danvie Kim, SE, d. Skylar Eiynck, 6-2, 6-1.

DOUBLES: Kelsey Brown-Hannah Sayre, SE, d. Becca Newell-Maddie Day, won by default; Estelle West-Elizabeth Bowditch, SE, d. Ella Tayler-Maizy Kesterson, 6-4, 6-3; Julie Fuentes-Sierra Holm, SM, d. Megan Darmadi-Josie Bryant, 6-2, 7-5; Sophie Clark-Jill Holt, SM, d. Annelies Schmitt-Sophie Sampson, 6-2, 6-1.

St. Mary’s 5, North Bend 3

At Coos Bay

SINGLES: Finley Cox, SM, d. Sareal Strain, 6-0, 6-1; Alicia Lu, SM, d. Claire Peters, 7-5, 7-5; Gerasea Reigard, NB, d. Leah Sternenberg, 6-4, 1-6, 10-7; Maggie Von Strahl, SM, d. Sammi Gordon, 6-0, 6-0.

DOUBLES: Metcalf-Hurlbut, NB, d. Susanna Schatz-Zoey Alftine, 6-2, 7-6 (0); Makski-Grover, NB, d. TaylorRose Tavares-Meg Wright, 7-6 (2), 6-3; Anais Fang-Jenny Nguyen, SM, d. Del Haise-Adersson, 6-2, 6-4; Mia Castillo-Lauren Meyer, SM, d. Garcia-Chen, 7-5, 6-1.