fb pixel

Log In


Reset Password

Eagle Point wrestling

EAGLE POINT -- Eagle Point wrestlers won titles in four weight classes while the Eagles won their own tournament Saturday.

Roby Fletes (275), Josh Hollinger (189), Travis Jermain (119), and John Nelms (125) each won their weight class for the Eagles, who narrowly nipped second place Crook County by 19 points.

Were not really wrestling for any pot of gold. Were wrestling to see how our kids stack up against some pretty high caliber wrestlers, said Phoenix coach Harry Mondale. Everybody was a better wrestler at the end of the tournament than when they came in.

John Nelms of Eagle Point was voted the tournaments outstanding wrestler by the coaches. Nelms defeated Gabe Hammil of South Eugene for the 125 pound championship.

TEAM SCORES

Eagle Point 231.5, Crook County 212.5, Phoenix 140.5, North Bend 137, North Medford 137, Klamath Union 126.5, Mazama 91, South Eugene 83.

INdivIDUAL RESULTS

103 -- 1, Kyle Adamson, CC; 2, Brandon Sousa, P; 2, Josh Tarolli, NM.

112 -- Michael Copperman, SE; 2, Lionel Leon, NM; 3, Todd Knutson, KU.

119 -- 1, Travis Jermain, EP; 2, Matt Vaughan, CC; 3, Adam Neilson, KU.

125 -- 1, John Nelmes, EP; 2, Gabe Hammil, SE; 3, Brandon Pederson, P.

130 -- 1, Eddie Henderson, NB; 2, Jed Cowley, P; 3, T.J. Winningham, NM.

135 -- R.J. Miller, CC; 2, Brendan Currey, NM; 3, Matt Bray, EP.

140 -- 1, Josh Allison, NB; 2, Josh Rhoden, CC; 3, Nick Martinson, EP.

145 -- 1, Josh Sills, NB; 2, Aaron skillings, CC; 3, Evan Pogue, EP.

152 -- 1, Mason Weneberger, CC; 2, Jaime Mannenbach, EP; 3, Pat Bee, M.

160 -- 1, Jacob Pence, CC; 2, Joe Young, M; 3, Bret Thomas, EP.

168 -- Ken Holmes, M; 2, Paul Mann, KU; 3, Jason Welch, EP.

189 -- 1, Josh Hollinger, EP; 2, Cody Gibney CC; 3, Niels Pastornak NB.

215 -- Rick Trujillo KU; 2, Josh Anstey, NB; 3, Pat Birkby, CC.

275 -- Roby

CRATER WINS -- At Hillsboro, Crater scored 185 points on Saturday and won the Hillsboro Invitational.

Crater's Tony Overstake won the 125-pound class, and the Comets relied on team depth to compile enough points to win.

TOP FOUR TEAM SCORES

Crater 185, Canby 171, West Linn 147.5, Newberg 139, Barlow 131

INdivIDUAL RESULTS

103 -- 1, Andrade, Gl; 2, Gadberry, Cr; 3, Miller, Sp.

112 -- 1, Harris, WL; Hawkins, Cr; 3, Harris, Sp.

119 -- Watson, Ca; 2, Ley, FG; Figueras, WL.

125 -- 1, Overstake, Cr; 2, Dunstan, WL; 3, Montgomery, Sp.

130 -- 1, Castle, Cas; 2, Fabrycki, N; 3, Peters, B.

135 -- 1, Crowman, Ca; 2, Norman, N; 3, Godley, Cr.

140 -- 1, Keinenon, N; 2, Frasauh, B; 3, Otto, FG.

145 -- 1, Smith, H; 3, Stensom, WL; 3, Brookens, B.

152 -- 1, Craig, M; 2, Matt Lee, C; 3, Fritz, Cr.

160 -- 1, Collett, Ca; 2, Umbras, WL; 3, Lee, Cr.

171 -- 1, Pierce, B; 2, Gurstner, Ca; 3, Dinquini, S.

189 -- Weber, N; 2, Whitehead, Cr; 3, Lovell, cascade.

215 -- Larson, G; 2, Fjarli, Cr; 3, Threefoot, WL.

275 -- 1, Bowlby, N; 2, Zanotelli, Ca; 3, Goette, M.

Fletes, EP; 2, Dan McLaren, PH; 3, Brian Backstrom, NM.