fb pixel

Log In


Reset Password

Minard, Padilla take meet honors

ROGUE RIVER -- Brandon Padilla and Jodi Minard of Rogue River took top individual honors and the Chieftains romped to the boys and girls team victories at the Skyline Conference pre-district meet Tuesday at Valley of the Rogue State Park.

Padilla led Rogue River to the top four places as the Chieftain boys scored a winning total of 21 points. Henley was a distant second with 56 points.

Padilla covered the 5-kilometer course in 17 minutes, 19 seconds, just three seconds ahead of teammate Nathan Love.

After the four Rogue River runners, Hidden Valley captured the next two spots with Danny Reid and Pat Borri.

Minard won the girls 5K in 20:31. Emily Steinert of Hidden Valley was second at 20:35. The next four postions were alternated by Rogue River and Hidden Valley runners.

Two-time defending Class 3A state champion Rogue River placed its top five runners in the top 10 for 28 points.

BOYS

TEAM SCORES -- Rogue River 21, Henley 56, Hidden Valley 66, Phoenix 95, Illinois Valley 147, Lakeview 139. Incomplete: North Valley, Mazama.

TOP 25 INdivIDUALS -- 1, Brandon Padilla, RR, 17:19; 2, Nathan Love, RR, 17:22; 3, Warren Clarida, RR, 17:24; 4, Garett Romele, RR, 17:38; 5, Danny Reid, HV, 17:42; 6, Pat Borri, HV, 17:53; 7, Nick Harper, Hen, 18:08; 8, Tony Hill, Hen, 18:11; 9, Jacob White, HV, 18:48; 10, Ryan Gold, Pho, 18:52; 11, Jeff Jentzsch, RR, 19:02; 12, Ryan Hayes, Hen, 19:07; 13, Greg Anderson, RR, 19:21; 14, Brian Powell, Hen, 19:35; 15, Robbie Warnick, Hen, 19:38; 16, Justin Neville, IV, 19:39; 17, Joel Bath, Pho, 19:42; 18, Mike Riddle, HV, 19:44; 19, Jaime Bugarin, Pho, 19:46; 20, David Klimesh, IV, 19:51; 21, Adrian Gerstmar, RR, 19:54; 22, Daniel Patla, Lak, 20:06; 23, David Stevens, Pho, 20:13; 24, Jabin Tangeman, NV, 20:17; 25, Pat Dee, Maz, 20:25.

GIRLS

TEAM SCORES -- Rogue River 28, Hidden Valley 45, Henley 66, Lakeview 96. Incomplete: Illinois Valley, Mazama, North Valley, Phoenix.

TOP 25 INdivIDUALS -- 1, Jodi Minard, RR, 20:31; 2, Emily Steinert, HV, 20:35; 3, Selena Harman, RR, 20:50; 4, Ginger Granier, HV, 21:01; 5, Bobbi Wright, RR, 21:10; 6, Alana Steinert, HV, 21:19; 7, Marci Hanson, Hen, 21:32; 8, Jennifer Jacobson, HV, 21:37; 9, Lindsay Clarida, RR, 21:43; 10, Michelle Anderson, RR, 22:22; 11, Mary Forbuss, RR, 22:22; 12, Amber Emery, IV, 23:08; 13, Jenny Pine, Hen, 23:11; 14, Breanna Fain, NV, 23:18; 15, Stephanie DuBois, Maz, 23:28; 16, Christine Glass, Hen, 23:39; 17, Erin Gilkison, RR, 24:22; 18, Hallie Gentry, NV, 24:26; 19, Lynn Simmons, Lak, 24:29; 20, Karo Olson, Hen, 24:34; 21, Dorothy Mason, Lak, 24:41; 22, Keley Garner, Maz, 24:43; 23, Amanda Graham, Hen, 25:00; 24, Helen Beaman, Hen, 25:04; 25, Rebecca Patla, Lak, 25:23.