fb pixel

Log In


Reset Password

Cross Country

Runners Dobson, Lucas 1-2 in big meet

EUGENE -- Some 322 male runners took the starting line for the prestigious Northwest Cross Country Classic at Lane Community College on Saturday.

When the legs quit churning and the lungs stopped burning, Klamath Union's Ian Dobson had outsprinted Eagle Point's John Lucas to the finish line for the blue ribbon.

Dobson, running at a rabbit-like 5:03 mile pace, covered the 5,000 meters in 15 minutes and 40 seconds to beat Lucas by two seconds.

South Medford junior Perry Custance finished eighth in 16:26.

Jesuit High of Portland won the boys' competition as the Crusaders placed three runners in the top 10. Mountain View of Bend took second while Klamath Union was third and Rogue River seventh.

The Jesuit girls won even more handily as their top five runners finished among the top 12. The Jesuit girls totaled 35 points, a whopping 100 less than runner-up Mountain View.

Rogue River's Jodi Minard took third (18:38) and the Chieftain girls were also third as a team.

The South Medford girls finished sixth as a team. Sarah Eyman led the Panthers by taking 31st in a field of 272 runners.

BOYS

TEAM SCORES --Jesuit 68, Mountain View 172, Klamath Union 176, Corvallis 178, Tualatin 192, Oregon City 281, Rogue River 315, Clackamas 323, Springfield 325, West Linn 329, South Eugene 352, Sunset 401, LaPine 448, Yreka 456, Lincoln 500, Wilsonville 523, Glencoe 528, Roseburg 541, Henley 584, Phoenix 606, Tigard 611, Crater 630, South Medford 638, Neah-Kah-Nie 664, North Marion 682, Churchill 690, Crook County 707, Westside Christian 722, Oakridge 752, Grant 764, Lake Oswego 795, Central Catholic 803, Mountain View 839, Hood River 875, Canyonville Bible/New Hope 910, Sparks 924, Marshall 930, Lakeview 935, Madras 984, Stanfield 1074, Wahtonka 1100, Vernonia 1131, East Linn Christian Academy 1160, Seattle Lutheran 1202, Grant 1234.

INdivIDUAL RESULTS -- 1, Ian Dobson, Klamath Union, 15:40. 2, John Lucas, Eagle Point, 15:48. 3, Erik Heinonen, South Eugene, 15:56. 4, Andrew Boone, Mountain View, 16:03. 5, Scott Boyer, Corvallis, 16:09. 6, John Garve, Jesuit, 16:15. 7, Stephen Loughlin, Jesuit, 16:23. 8, Perry Custance, South Medford, 16:26. 9, Brian Schoneman, Tigard, 16:28. 10, Chris Clancy, Marshall, 16:30.

11, Matt Hutchinson, Jesuit, 16:31. 12, Evan Garich, Klamath Union, 16:35. 13, Todd Dietmeyer, Springfield, 16:37. 14, Chris Kapfer, Tualatin, 16:38. 15, Josh Salinas, Glencoe, 16:39. 16, Calgagno Ambrose, Clackamas, 16:40. 17, Warren Clarida, Rogue River, 16:48. 18, Nathan O'Brien, Wilsonville, 16:49. 19, Robbie Nutter, Eagle Point, 16:49. 20, Ivan Bannan, Lincoln, 16:50.

21, Chad Killian, West Linn, 16:51. 22, Tommy Manning, Jesuit, 16:52. 23, Jerhima Sedyka, Corvallis, 16:53. 24, Mark Welsh, Neah-Kah-Nie, 16:53. 25, Cesar Flores, Phoenix, 16:54. 26, Brian Crowl, LaPine, 16:54. 27, Taylor Halluik, Tualatin, 16:55. 28, Khan Gorlinsky, Corvallis. 29, Reid Medeiros, Jesuit. 30, Erick Voorhees, Sunset, 16:56. 31, Matt Faulkner, Oregon City, 16:57. 32, Kalen Abbott, Oregon City, 16:57. 33, Brandon Padilla, Rogue River, 16:58. 34, Will Kabele, Sunset, 16:58. 35, Pat McLain, Lakeview, 17:00. 36, Mike Randolpn, Mountain View, 17:01. 37, Spencer Bushnell, Mountain View, 17:01. 38, Mike Drennan, Clackamas, 17:02. 39, Mike Lord, Tualatin, 17:03. 40, Justin Whitney, Mountain View, 17:04.

GIRLS

TEAM SCORES -- Jesuit, Mountain View, Rogue River, Klamath Union 214, Oregon City 256, South Medford 265, Tualatin 269, Grant 365, Clackamas 371, Corvallis 381, West Linn 411, South Eugene 416, Henley 442, Mountain View 442, Sunset 473, Roseburg 476, LaPine 476, Springfield 478, Lakeview 497, Canyonville Bible/New Hope 500, Crater 500, Wilsonville 541, Tigard 578, Oakridge 599, Hood River 614, Glencoe 618, Churchill 641, Crook County 689, Wahtonka 731, Pleasant Hill 733, Lincoln High 739, Madras 848, Catlin Gabel 855, Westside Christian 867, Sparks 977, East Linn Christian Academy 1002, Seattle Lutheran 1141.

INdivIDUAL RESULTS -- 1, Amy Bair, Mountain View (Wash.) 18:18. 2, Kim Williams, Jesuit, 18:33. 3, Jodi Minard, Rogue River, 18:38. 4, Megan LaFrenz, Jesuit, 18:41. 5, Ashley Tendick, Pleasant Hill, 18:49. 6, Andrea Schwartz, Tigard, 18:52. 7, April Fitzgerald, Oregon City, 19:07. 8, Ashley Boyle, Jesuit, 19:11. 9, Natalie Nicholson, Jesuit, 19:18. 10, Coy Marilyn, Oregon City, 19:18.

11, Liz Lindgren, Klamath Union, 19:25. 12, Leslie Hunsaker, Jesuit, 19:28. 13, Becky Schaumberg, Grant, 19:30. 14, Emily Vala-Haynes, Jesuit, 19:30. 15, Erin Deward, Yamhill, 19:31. 16, Selena Harman, Rogue River, 19:35. 17, Kendall Knowles, Mountain View High, 19:36. 18, Brady Lukkari, Klamath Union, 19:39. 19, Anne Mary Miller, Vernonia, 19:39. 20, Amy Bisenius, West Linn, 19:41.

21, Jessie Newton, Roseburg, 19:44. 22, Lauren Brownrigg, Tualatin, 19:45. 23, Bonny Andersen, Mountain View, 19:46. 24, Kari Rissmiller, Tigard, 19:50. 25, Justine Pierce, Churchill, 19:54.

26, Bobbi Wright, Rogue River, 19:54. 27, Sarah Griggs, Mountain View, 20:02. 28, Christine Eckstein, Mountain View, 20:05. 29, Michelle Murphy, South Eugene, 20:05. 30, Linsey Pickell, Mountain View, 20:11.

31, Natalie Walruff, Clackamas, 20:12. 32, Laddie Riffle, LaPine, 20:15. 33, Sarah Eyman, South Medford, 20:17. 34, Becka Hartkop, Crater, 20:17. 35, Lydia Bales, Klamath Union, 20:18. 36, Amanda Sherland, Oakridge, 20:18. 37, Rachel O'Brien, Wilsonville, 20:20. 38, Felicity Shaw, Wilsonville. 39, Amber Emery, Illinois Valley, 20:24. 40, Marci Hanson, Henley, 20:27.