fb pixel

Log In


Reset Password

Coolidge charges to district cross country title

Patella paces St. Mary's girls to state berth

ROSEBURG -- St. Mary's Trevor Coolidge earned the District 5 cross country title in the boy's 5,000-meter race held at Roseburg's Veteran's Administration course on Thursday.

Coolidge earned the only state berth for the Crusader boys.

I was real impressed with Trevor's winning effort, St. Mary's coach Joe Volk said. He took over the lead in the last 800 meters and used good heads-up running to win it over the last 100 meters.

It was the first time Coolidge beat both Lane Neely of Pacific and Loy Gates of North Douglas in the same race.

Trevor covered the course in 16 minutes, 11 seconds, three seconds ahead of Neely and 18 seconds ahead of Gates.

I knew we (Neely and Collidge) both had strong finishes so I pushed as hard as I could, Coolidge said.

The St. Mary's girls squad, led by Martina Patella in sixth place, took second place with 78 points, one point ahead of third-place Oakland, for the state berth in the girls' district meet.

I was very impressed with our second-, third- and fourth-place runners, Volk said. They gave us enough to edge out Oakland.''

Last year the Crusader girls took first at district and finished third at state.

GIRLS

TEAM SCORES -- 1,Canyonville Bible Academy/New Hope Christian, 31; 2, St. Mary's 78; 3, Oakland, 79; 4, Gold Beach 87; 5, Glendale 87; 6, Bonanza, 147.

TOP 10 INdivIDUALS -- 1, Trevor Coolidge, SM, 16:11; 2, Carrie Buanducci, CBA/Newhope, 19:01; 3, Lisa Harrison, Glendale, 20:19; 4, Jenny Herbage, GB, 20:33; Ashley Watkins, CBA/Newhope, 20:44; 6, Martina Patella, SM, 20:50; 7, Bethany Jackson, CBA/Newhope, 21:07; 8, Elisha Jones, CBA/Newhope, 21:12; 9, Dayspring Mattole, 21:21; 10, Cheryl New, Bonanza, 21:22.

OTHER LOCAL FINISHERS -- 12, Michelle Anderson, SM, 21:39; 16, Emily Jensen, SM, 22:17; 17, Melanie Crume, SM, 22:32; 22, Lindsey Bostwick, CC, 23:14; 25, Bena Combs, CC, 23:27; 32, Shawna Jackson, SM, 24:23; 40, Niki Chalupa, SM, 25:24; 46, Jessica Hawes, CC, 30:02.

BOYS

TEAM SCORES -- 1, Pacific 44; 2, Canyonville Bible Academy, 56; 3, North Douglas, 89; 4, Oakland, 99; 5, Gold Beach, 112; 6, St. Mary's, 118.

TOP 10 FINISHERS -- 1, Trever Coolidge, SM, 16:11; 2, Lane Neely, Pacific, 16:14; 3, Loy Gates, ND, 16:39, 4, Klye Robbins, GB, 16:13; 5, Tomas Hernadez, Pacific, 16:47; 6, Carl Hoogesteger, GB, 17:17; 7, Dustin King, CBA, 17:35; 8, Brian Wilkenson, CBA, 17:45; 9, Andrew Humphreys, Oakland, 17:54; 10, Chad Creighton, Pacific, 17:55.

OTHER LOCAL FINISHERS -- 16, Craig Storm, CC, 18:30; 27, Paul Martian, CC, 19:18; 31, Robbie Watson, SM, 19:24; 40, Nick Phillips, SM, 20:11:21; 41, Nick Naumes, SM, 20:11:90; 49, Tommy Watson, SM, 21:12; 59, Jason Ackerman, CC, 24:39; 60, Matt Williston, CC, 29:55.