fb pixel

Log In


Reset Password

PREP TRACK

Chieftains' Roberts unloads another 200-footer

KLAMATH FALLS -- Rogue River junior javelin thrower Tony Roberts broke the 200-foot barrier in last Saturday's Grants Pass Rotary track and field meet.

The state leader kept right on going Tuesday when he uncorked a 203-foot, 5-inch toss in a three-way Skyline Conference meet at Mazama High.

Roberts' 200-4 throw last weekend marked a 20-foot improvement.

Mazama won the boys competition with 82 points, while Rogue River and Hidden Valley tied with 42.

Robert Draper long jumped 20-6 for the Vikings, while sophomore Landon Trammel won the 100 meters in 11.2 seconds.

Rogue River's girls won with 69 points, while Mazama edged Hidden Valley 51-46 for second.

Chieftain sophomore Bobbie Wright followed 5:07.9 victory in the 1,500 meters with a 1:05.2 triumph in the 400.

At Cave Junction, North Valley's girls won 10 of 16 events as the Knights easily outdistanced Illinois Valley and Phoenix with 106 points.

Ellena Morales and Viola Washburn won twice each for North Valley, while Amber Emery won three events for IV and Jennifer Bones supplied Phoenix's only wins.

North Valley's boys edged Phoenix, 72-68, while IV trailed with 22.

Joe Bloomberg sailed the discus 139-9 for the Pirates.

Skyline Three-way — At Cave Junction

BOYS

TEAM SCORES -- North Valley 72, Phoenix 68, Illinois Valley 22.

SHOT PUT -- 1, David Malcom, P, 42-10; 2, John Bishop, P, 41-1; 3, Evan Loock, IV, 38-1.

DISCUS -- 1, Joe Bloomberg, P, 139-9; 2, John Bishop, P, 120-10; 3, Brian O'Quinn, P, 114-1.

JAVELIN -- 1, Brian Hall, P, 139-7; 2, Evan Loock, IV, 132-2; 3, Brendan Phillips, NV, 122-9.

HIGH JUMP -- 1, Gavin Saeman, NV, 5-6; 2, Brodie Phillips, NV, 5-4; 3, Derick Wright, NV, 5-2.

LONG JUMP -- 1, Albright, P, 17-6; 2, Gavin Saeman, NV, 16-11; 3, Brian Hall, P, 16-7.

TRIPLE JUMP -- 1, Bryan Monical, P, 36-10; 2, Albright, P, 35-2; 3, Rhema Nelson, P, 33-10

POLE VAULT -- not contested.

110 HIGH HURDLES -- 1, Gavin Saeman, NV, 20.2; 2, Dan Kiefer, P, 20.4; no third.

300 INTERMEDIATE HURDLES -- 1, Colin Beard, NV, 47.2; 2, Yamaguchi, P, 49.2; 3, Dan Kieffer, P, 52.6.

100 -- 1, John Harper, NV, 12.0; 2, Chuck Milburn, NV, 12.5; 3, Casey Gilliland, NV, 12.6.

200 -- 1, Hohn Harper, NV, 24.9; 2, Robins, P, 25.6; 3, Chuck Milburn, NV, 26.0.

400 -- 1, Dan Bruton, NV, 54.5; 2, Yamaguchi, P, 59.6; 3, Blu Gutierrez, IV, 1:05.0.

800 -- 1, Jabin Tangeman, NV, 2:12.5; 2, Stevens, P, 2:16.6; 3, David Klimesh, IV, 2:20.4.

1,500 -- 1, Jabin Tangeman, NV, 4:33.5; 2, David Klimesh, IV, 4:35.9; 3, Justin Neville, IV, 4:40.7.

3,000 -- 1, Justin Neville, IV, 10:22.8; 2, Gillette, P, 10:50.2; 3, Espinoza, P, 11:30.2.

400 RELAY -- 1, North Valley (John Harper, Dough Milburn, Derick Wright, Casey Gilliland) 48.5; only finisher.

1,600 RELAY -- 1, North Valley (Kit Ponte, Jabin Tangeman, Jesse Appling, Dustin LaFlame) 3:54.1; 2, Phoenix 3:57.0.

GIRLS

TEAM SCORES -- North Valley 106, Illinois Valley 37, Phoenix 17.

SHOT PUT -- 1, Ellena Morales, NV, 32-2; 2, Kapri Ford-Harris, NV, 30-2; 3, Nancy Brown, NV, 25-7.

DISCUS -- 1, Ellena Morales, NV, 102-8; 2, Kapri Ford Harris, NV, 99-8; 3, Alea Wright, NV, 69-9.

JAVELIN -- 1, Marissa Baur, NV, 99-5; 2, Alea Wright, NV, 79-1; 3, Amy Wendover, IV, 67-0.

HIGH JUMP -- 1, Ann Manes, NV, 4-7; 2, Georgia Sanford, IV, 4-2; 3, (tie) Crystal Lewman, NV and Hallie Gentry, NV, 4-0.

LONG JUMP -- 1, Jennifer Bones, P, 14-7; 2, Heather Parker, NV, 13-1; 3, Crystal Lewman, NV, 12-8.

TRIPLE JUMP -- 1, Jennifer Bones, P, 31-10; 2, Megan Sturley, NV, 29-2; 3, Marissa Baur, NV, 28-7.

POLE VAULT -- 1, not contested.

100 HURDLES -- 1, Amber Emery, IV, 17.8; 2, Jessica Ledford, IV, 18.2; 3, Anna Pilcher, NV, 18.2.

300 HURDLES -- 1, Amber Emery, IV, 51.4; 2, Gailina Vial, NV, 54.0; 3, Anna Pilcher, NV, 54.6.

100 -- 1, Tasha Lexin, NV, 13.6; 2, Jessica Diaz, NV, 13.8; 3, Kapri Ford-Harris, NV, 13.9.

200 -- 1, Amber Emery, IV, 27.9; 2, Tasha Lexin, NV, 28.6; 3, Heather Parker, NV, 29.1.

400 -- 1, Jessica Ledford, IV, 1:05.1; 2, Gailina Vial, NV, 1:07.2; 3, Corina Dougherty, IV, 1:10.1.

800 -- 1, Viola Washburn, NV, 2:37.6; 2, Kristen Heath, P, 2:51.8; 3, Jamie Lasiter, NV, 3:05.7.

1,500 -- 1, Viola Washburn, NV, 5:26.7; 2, Kristen Heath, P, 5:32.5; 3, Breana Fain, NV, 5:34.7.

3,000 -- 1, Breana Fain, NV, 12:02.7; only entrant.

400 RELAY -- 1, North Valley (Kapri Ford-Harris, Anna Pilcher, Nichole Roberts, Crystal Lewman) 54.7; only entrant.

1,600 RELAY -- 1, North Valley (Hallie Gentry, Gailina Vial, Megan Sturley, Kristina Miedel) 4:35.3; 2, Illinois Valley 4:40.3; no third.

Skyline Three-way — At Klamath Falls

BOYS

TEAM SCORES -- Mazama 82, Hidden Valley 42, Rogue River 42.

SHOT PUT -- 1, Sean Jeynes, M, 48-0; 2, Gunner Zahler, RR, 44-3; 3, Ron Wessels, RR, 44-2.

DISCUS -- 1, Gunner Zahler, RR, 138-6; 2, Ron Wessels, RR, 137-11; 3, Mike Depuglia, HV, 128-0.

JAVELIN -- 1, Tony Roberts, RR, 203-5; 2, Matt Kennedy, HV, 155-9; 3, Troy Fast, 140-8.

HIGH JUMP -- 1, Jordan Sparks, M, 5-6; 2, Ryan Collman, M, 5-4; 3, Jesse Woodall, RR, 5-2.

LONG JUMP -- 1, Robert Draper, M, 20-6; 2, Joe Samek, HV, 19-10; 3, Marcus Landrum, M, 18-6.

TRIPLE JUMP -- 1, Robert Draper, M, 40-6; 2, Jeff Jentzsch, RR, 37-0; 3, Zach Wilkey, RR, 35-0.

POLE VAULT -- 1, Joe Young, M, 9-0; 2, Rick Nix, M, 8-6; no third.

110 HIGH HURDLES -- 1, Jordan Sparks, M, 16.5; 2, Jeff Jentzsch, RR, 16.9; 3, Tony Roberts, RR, 18.3.

300 INTERMEDIATE HURDLES -- 1, Jordan Sparks, M, 41.6; 2, Tim Montgomery, HV, 42.7; 3, Tony Roberts, RR, 44.1.

100 -- 1, Landon Trammell, M, 11.2; 2, Benji Jordan, HV, 3, Tim Gruich, M, 11.8.

200 -- 1, Marcus Landrum, M, 21.8; 2, Chad Glass, M, 23.6; 3, Paul Sutherland, RR, 24.4.

400 -- 1, Chad Glass, 52.9; 2, Landon Trammell, M, 53.4; 3, Ned Ferguson, NV, 54.4.

800 -- 1, Dan Reid, HV, 2:10.9; 2, Nathan Love, RR, 2:12.0; 3, Warren Clarida, RR, 2:14.9.

1,500 -- 1, Jacob White, HV, 4:21.9; 2, Dan Reid, HV, 4:32.3; 3, Nathan Love, RR, 4:32.8.

3,000 -- 1, Warren Clarida, RR, 9:48.4; 2, Jacob White, HV, 10:45.9; 3, Richard Knyiston, M, 11:21.0..

400 RELAY -- 1, Mazama (Chad Glass, Tim Gruich, Robert Draper, Marcus Landrum) 45.0; 2, Hidden Valley 45.1; 3, Rogue River 47.1.

1,600 RELAY -- 1, Mazama (Tim Gruich, Andy Krueger, Marcus Draper) 3:41.1; 2, Hidden Valley 3:48.2.

GIRLS

TEAM SCORES -- Rogue River 69, Mazama 51, Hidden Valley 46.

SHOT PUT -- 1, Sarah Zempel, RR, 35-8; 2, Tarina Goss, HV, 29-9; 3, T. Murphy, HV, 25-0.

DISCUS -- 1, Sarah Zempel, RR, 118-11; 2, T. Murphy, HV, 85-1; 3, Tarina Goss, HV, 69-5.

JAVELIN -- 1, Sarah Zempel, RR, 110-5; 2, Erica Galer, RR, 89-11; 3, Y. Hart, M, 79-1.

HIGH JUMP -- 1, Aubri Siest, HV, 4-8; 2, Mindi Yost, RR, 4-8; 3, Naomi Stukey, M, 4-8.

LONG JUMP -- 1, Mindi Yost, RR, 13-8; 2, Samantha Harris, M, 13-3; 3, R. Grinde, RR, 13-1.

TRIPLE JUMP -- 1, Mindi Yost, RR, 31-9; 2, Samantha Harris, RR, M, 30-8; 3, Syrena Spurlin, 29-9.

POLE VAULT -- 1, A Wood, M, 6-9; Nicole Chapman, HV, 6-9; no third.

100 HURDLES -- 1, Erica Galer, RR, 17.3; 2, Holly Lepley, M, 20.0; 3, Jackie Meisner, M, 20.5.

300 HURDLES -- 1, Holly Lepley, M, 1:02.0; only finisher.

100 -- 1, Jen Jacobson, HV, 13.9; 2, Kelly Eggleston, HV, nt; 3, Nicole Chapman, HV, nt.

200 -- 1, Mindi Yost, RR, 27.5; 2, Jen Jacobson, HV, 28.1; 2, Kelly Eggleston, HV, 28.4.

400 -- 1, Bobbie Wright, RR, 1:05.2; 2, Jodi Minard, RR, 1:08.2; 3, Jackie Meisner, M, 1:09.6.

800 -- 1, Jodi Minard, RR, 2:34.1; 2, Janalea Merritt, M, 2:39.3; 3, Lauren Fety, RR, 2:45.5.

1,500 -- 1, Bobbi Wright, RR, 5:07.9; 2. Stephanie Dubois, M, 5:29.8; 3, Janalea Merritt, M, nt.

3,000 -- 1, Stephanie Dubois, M, 12:09.2; 2, Kelcy Garner, M, 12:13.5; 3, Genya Krivosheeva, HV, 12:34.2.

400 RELAY -- 1, Hidden Valley (Nicole Chapman, Kelly Eggleston, Ellesise, Jen Jacobson) 54.0; 2, Rogue River 55.3; no third.

1,600 RELAY -- 1, Mazama (Naomi Stukey, Carlie Gonzales, Samantha Harris, Mindy Bishop) nt; no second or third.