fb pixel

Log In


Reset Password

SOC runners shine in Northwest Classic

Prep

cross country

EUGENE

-- Ashland's Paris Edwards and South Medford's Perry Custance each made their presence felt at the prestigious Northwest Classic cross country meet at Lane Community College Saturday.

Edwards beat a field of 268 competitors to win the girls' 5,000-meter race, while Custance finished second to South Eugene's Erik Heinonen in a boys' field that numbered 305 runners.

Edwards was timed in an impressive 17 minutes, 58 seconds, beating runner-up Lindsay Hector of Hermiston by 69 seconds.

Heinonen won the boys' event in 15:48 while Custance was clocked in 15:59.

Perry (Custance) ran well but he's a little disappointed he didn't go out harder, South Medford coach Bill Rowan said. Heinonen got away from the pack early on. Perry closed on him at the end, but he was too far back to have a chance at winning.

But Perry's time was 40 seconds faster than last year at this same meet.

The Ashland girls finished second to Grant in the team standings. Rogue River, led by the third-place individual effort of Selena Harman, was fourth and Crater, led by the fourth-place showing of Janella Goeres, was eighth.

Ashland's Anita Sindelar (20th in 20:10), Jessica Stowell (21st in 20:15) and Kelly Bishop (22nd in 20:18) also registered strong showings.

Oregon City edged out South Eugene for the boys' team title. The two schools each had 194 points but the Pioneers were handed the first-place trophy based on the superior showing of their sixth-place runner.

TEAM SCORES

-- Oregon City 194, South Eugene 194, Tualatin 208, Beaverton 216, Wilsonville 231, Hermiston 234, Roseburg 271, West Linn 277, Bend 288, Sunset 350, Gresham 355, Lincoln 375, South Medford 450, Molalla 457, Ashland 474, Grant 484, Aloha 489, Churchill 492, Clackamas 495, LaPine 508, Henley 593, Marshfield 595, Corvallis 645, Glencoe 672, Tigard 719, Rogue River 722, North Marion 752, Westview 789, Eagle Point 813, Burns 823, Hood River 831, Mountain View 841, Lake Oswego 856, Marist 872, Shorewood 880, Yreka 887, Springfield 891, Phoenix 903, Neah-Kah-Nie 925, Madras 931, Crook County 977, Klamath Union 1075, Lakeview 1154.

TOP 25 INdivIDUALS

-- 1, Erik Heinonen, South Eugene, 15:48. 2, Perry Custance, South Medford, 15:59. 3, Kalen Abbott, Oregon City, 16:03. 4, Allen Harrison, Molalla, 16:07. 5, Chris Clancey, Marshall, 16:08. 6, Matt Faulkner, Oregon City, 16:09. 7, Eugene Roberts, Beaverton, 16:12. 8, Patrick McLain, Henley, 16:25. 9, Taylor Hallvik, Tualatin, 16:25. 10, Nathan O'Brien, Wilsonville, 16:30.

11, Michael Manning, Madras, 16:34. 12, Chris Roberts, Roseburg, 16:35. 16, Kobi Daum, Wilsonville, 16:36. 14, Chase Wells, Gresham, 16:38. 15, Ben Metcalf, West Linn, 16:40. 16, Chris Kapfer, Tualatin, 16:41. 17, Josh Smith, Burns, 16:42. 18, Warren Clarida, Rogue River, 16:43. 19, Brad Gasaway, McGloughlin, 16:43. 20, Jake Puzey, Hermiston, 16:46. 21, Robbie Nutter, Eagle Point, 16:46.

22, Will Kabele, Sunset, 16:48. 23, Mike Davenport, Beaverton, 16:48. 24, Brian Horneck, Hermiston, 16:50. 25, Brady Svilich, Yreka, 16:51.

OTHER LOCAL FINISHERS

--27, Nick Fikes, Ashland, 16:54. 30, Nathen Love, Rogue River, 16:59. 49, Nathen Singer, Roseburg, 17:17. 56, John Bohlert, Ashland, 17:20. 60, Jeremy Kimmel, Roseburg, 17:21. 67, Blake Longmore, Roseburg, 17:27. 74, Joel Sullivan, South Medford, 17:32. 93, David Powell, Roseburg, 17:43. 102, Danny Larson, Roseburg, 17:49. 127, James Lybarger, Roseburg, 18:02. 128, Chris Faudree, Ashland, 18:02. 134, Jake Mahon, Phoenix, 18:06. 138, Alando Pacas, South Medford, 18:08. 140, Mana Martin, Ashland, 18:09. 142, Garrett Steinbroner, Ashland, 18:10. 156, Andrew Ackles, Ashland, 18:17. 161, Chad Kane, Phoenix, 18:23. 165, Andy Kleinhesselink, South Medford, 18:24. 166, Andrew Gilmore, Ashland, 18:25. 179, Lalo Flores, Phoenix, 18:30. 192, John Grimes, South Medford, 18:42. 196, Ross Adamson, South Medford, 18:44.

Girls

TEAM SCORES

-- Grant 107, Ashland 128, Gresham 163, Rogue River 173, Sunset 213, South Eugene 225, Oregon City 282, Crater 294, Hermiston 303, Aloha 318, Tualatin 347, Shorewood 353, Tigard 356, Glencoe 414, South Medford 432, Beaverton 451, Westview 494, LaPine 528, Corvallis 536, Molalla 571, Lincoln 579, Lakeview 608, Henley 636, Yreka 653, Hood River Valley 691, West Linn 724, Crook County 736, Mazama 737, Roseburg 747, Springfield 757, Clackamas 765, Wilsonville 766, Marist 781, Mountain View (Vancouver, Wash.) 795, Bend 812, Klamath Union 813, Madras 944, Valley Catholic 1054, Phoenix 1080.

TOP 25 INdivIDUALS

-- 1, Paris Edwards, Ashland, 17:58. 2, Lindsay Hector, Hermiston, 19:07. 3, Selena Harman, Rogue River, 19:13. 4, Janella Goeres, Crater, 19:14. 5, Andrea Schwartz, Tigard, 19:27. 6, Lisa Heinonen, South Eugene, 19:28. 7, Bonnie Andersen, Mountain View, 19:32. 8, Becky Schaumberg, Grant, 19:32. 9, Lauren Brownrigg, Tualatin, 19:34. 10, Kari Holbert, Gresham, 19:39.

11, Ashley Younce, Sunset, 19:40. 12, Emily Buck, Gresham, 19:40. 13, Krissy Sonniksen, Westview, 19:51. 14, Bobbi Wright, Rogue River, 19:54. 15, Jenna Boyd, Hermiston, 19:58. 16, Laura Westwood, Graant, 19:59. 17, Crystal Whitlow, Yreka, 20:05. 18, Lauren Fety, Rogue River, 20:07. 19, Marilyn Coy, Oregon City, 20:08. 20, Anita Sindelar, Ashland, 20:10.

21, Jessica Stowell, Ashland, 20:15. 22, Kelly Bishop, Ashland, 20:18. 23, Sara Burnet, Grant, 20:19. 24, Kristin Fordney, Sunset, 20:23. 25, Kim Clark, Grant, 20:25.

OTHER LOCAL FINISHERS--27, Jody Polyniak, Crater, 20:31. 41, Sarah Eyman, South Medford, 20:54. 49, Samantha Kezer, Crater, 21:08. 57, Tonya Anders, South Medford, 21:14. 67, Erin Gilkison, Rogue River, 21:18. 68, Drew Larson, Ashland, 21:23. 78, Tammy Chan, Roseburg, 21:32. 79, Gretchen Buettner, Ashland, 21:33. 83, Lindsay Clarida, Rogue River, 21:37. 101, Noi Hilgendorf,

South Medford, 21:54. 107, Lori Northcraft, Roseburg, 22:01. 109, Rachael Hernandez, Crater, 22:02. 115, Ashley Gutches, Crater, 22:06. 118, Kendall Clark, Ashland, 22:07. 121, Esther Cole, South Medford, 22:09. 129, Sarah Piazza, South Medford, 22:14. 165, Carly Near, Crater, 22:46. 173, Allie Beers, Roseburg, 22:56. 182, Kendra Kohler, Phoenix, 23:04.

STANFORD INVITATIONAL-- At Stanford University, Trevor Coolidge finished second for St. Mary's Saturday in the 5-kilometer Stanford Invitational.

Coolidge finished with a time of 16 minutes, 21 seconds, just seven seconds behind the top finisher, Tim Nelson of Liberty High in the small schools division.

The boys finished eighth overall, while the girls came in fourth with Martina Patella placing fifth and Leah Sawyer sixth.

— Girls

ST. MARY'S INdivIDUAL RESULTS-- 5, Martina Patella, 22:15; 6, Leah Sawyer, 22:23; 17, Emily Jensen, 24:22; 22, Trina Stout, 25:15; 35, Lisa Deckstead, 27:20; 36, Athena Lawrence, 28:48; 37, Sarah Dill, 29:19.

ST. MARY'S INdivIDUAL RESULTS-- 2, Trevor Coolidge, 16:21; 45, Nic Schleinitz, 21:33; 48, Tom Watson, 21:51; 50, Brian Sinnott, 24:24; 52, Aaron Moore, 27:30.