fb pixel

Log In


Reset Password

North Medford girls swim to victory

Prep swimming

The North Medford High girls swim team dominated the field during their victory in a Southern Oregon Conference three-way meet at the Medford YMCA Saturday.

Holly Roberts led the way for the Black Tornado with a first-place finish in the 100-meter fly and 500 freestyle. Megan Clark, Jamie Erickson, Erin Kulmac and Beth Alston also picked up wins for North.

Ashland ran away from the rest of pack on the boys' side with a score of 142.

Brad Scoles and Adam Foley led the Grizzlies' charge with two wins apiece.

Ashland had first-place finishers in all but two events. Crater's Ryan Rackley took the 100 fly and 100 breaststroke to lead the Comets.

North Medford used its team depth to take second place with 77 points compared to 74 for Crater.

Girls

TEAM SCORES-- 1, North Medford 138; 2, (tie) Ashland and Crater 80.

INdivIDUAL

200 FREESTYLE-- 1, Erin Kulmac, NM, 2:10.37; 2, Elisa Jessop, A, 2:33.13; 3, Lila Little, A, 2:39.13. 200 INdivIDUAL MEDLEY-- 1, Megan Clark, NM, 2:36.19; 2, Jessica Mattson, A, 2:36.97; 3, Rebecca Kemp, C, 2:44.55. 50 FREESTYLE-- 1, Beth Alston, NM, 29.48; 2, Lindsey Prentice, C, 29.71; 3, Brandi Harrison, C, 31.52. 100 FLY-- 1, Holly Roberts, NM, 1:06.17; 2, Jamie Erickson, NM, 1:15.02; 3, Rebecca Kemp, C, 1:21.26. 100 FREESTYLE-- 1, Lindsey Prentice, C, 1:03.85; 2, Beth Alston, NM, 1:07.27; 3, Sofi Koftinow, A, 1:12.81. 500 FREESTYLE-- 1, Holly Roberts, NM, 6:19.11; 2, Megan Clark, NM, 6:21.47; 3, Alyssa Simonson, A, 6:36.50. 100 BACKSTROKE-- 1, Jamie Erickson, NM, 1:05.36; 2, Erin Kulmac, NM, 1:06.81; 3, Alyssa Simonson, A, 1:11.62. 100 BREASTSTROKE-- 1, Jessica Mattson, A, 1:20.17; 2, Quinn Brightenburg, A, 1:27.55; 3, Elisa Jessop, A, 1:29.68. 200 MEDLEY RELAY-- 1, North Medford (Erickson, Clark, Roberts, Alston) 2:06.61; 2, Ashland 2:17.55; 3, Crater 2:20.68. 200 FREESTYLE RELAY-- 1, North Medford (Erickson, Kulmac, La Porte, Alston) 1:57.99; 2, Crater 2:12.59; 3, North Medford 2:15.64. 400 FREESTYLE RELAY-- 1, North Medford (Clark, La Porte, Kulmac, Roberts) 4:16.03; 2, Ashland 4:28.00; 3, Crater 4:46.32.

— Boys

TEAM SCORES-- 1, Ashland 142; 2, North Medford 77, Crater 74.

INdivIDUAL

200 FREESTYLE-- 1, Clayton Mattson, A, 2:08.9; 2, Dan Oliver, NM, 2:14.30; 3, Nathan Majoski, A, 2:21.08. 200 INdivIDUAL MEDLEY-- 1, Brad Scoles, A, 2:09.77; 2, Michael Oxendine, C, 2:19.17; 3, Trevor Pollock, NM, 2:30.48. 50 FREESTYLE-- 1, Jordan McFarland, A, 24.26; 2, Nick Kulmac, NM, 25.66; 3, Matt Mann, A, 26.25. 100 FLY-- 1, Ryan Rackley, C, 1:02.54; 2, Matt Meuse, NM, 1:08.81; 3, Trevor Pollock, NM, 1:12.30. 100 FREESTYLE-- 1, Brad Scoles, A, 50.48; 2, Jordan McFarland, A, 56.35; 3, Nick Kulmac, NM, 58.41. 500 FREESTYLE-- 1, Adam Foley, A, 5:36.07; 2, Bryan Barge, C, 7:17.70; 3, Josh Phillips, NM, 7:46.58. 100 BACKSTROKE-- 1, Adam Foley, A, 1:01.03; 2, Michael Oxendine, C, 1:01.87; 3, Clayton Mattson, A, 1:07.55. 100 BREASTSTROKE-- 1, Ryan Rackley, C, 1:06.48; 2, Evan Mather, A, 1:13.75; 3, Nathan Majeski, A, 1:16.93. 200 MEDLEY RELAY-- 1, Ashland (Foley, Mather, Scoles, McFarland) 1:52.36; 2, Crater 1:58.46; 3, Ashland 2:07.32. 200 FREESTYLE RELAY-- 1, Ashland (Mattson, Mann, Majeski, Scoles) 1:41.04; 2, North Medford 1:42.93; 3, Crater 1:52.40. 400 FREESTYLE RELAY-- 1, Ashland (McFarland, Mattson, Mann, Foley) 3:46.94; 2, Crater 3:57.16; 3, North Medford 3:58.03.

PHOENIX BOYS, GIRLS WIN-- At Klamath Falls, the Phoenix High girls and boys swim teams both notched first-place team finishes Saturday in a four-way meet at the Oregon Tech pool.

Kristen Heath took first in the 200 and 500-meter freestyle events to lead the Pirates to a team-total of 650. Henley came in second with 544.5 points and Mazama ended with 236 points, finishing last behind third-place Cottage Grove.

Girls

TEAM SCORES-- 1, Phoenix 650; 2, Henley 544.5; 3, Cottage Grove 347; 4, Mazama 236.

INdivIDUAL

200 FREESTYLE-- 1, Kristen Heath, P, 2:27.04; 2, Kelly Shapanus, CG, 2:35.81; 3, Selna Gell, P, 3:02.6. 200 INdivIDUAL MEDLEY-- 1, Kim Settelmeyer, CG, 3:04.04; 2, Anett Buchheim, P, 3:06.62; 3, Megan McKeen, H, 3:13.64. 50 FREESTYLE-- 1, Kristen Oelkers, H, 29.26; 2, Alice Myers, H, 30.61; 3, Jean Emerson, P, 34.84. 100 FLY-- 1, Janalea Merritt, M, 1:33.69; 2, Selena Gell, P, 1:40.7; 3, Rose Formosa, CG, 2:04.28. 100 FREESTYLE-- 1, Kristen Oelkers, H, 1:05.59; 2, Kelly Shapanus, CG, 1:12.82; 3, Amanda Clouse, P, 1:21.45. 500 FREESTYLE-- 1, Kristen Heath, P, 5:15.64; 2, Megan Janosik, H, 5:46.18; 3, Sarah Proffitt, CG, 6:49.22. 100 BACKSTROKE-- 1, Kim Settelmeyer, CG, 1:22.40; 2, Megan McKeen, H, 1:27.56; 3, Amanda Clouse, P, 1:29.89. 100 BREASTSTROKE-- 1, Alice Myers, H, 1:28.88; 2, Megan Janosik, H, 1:32.07; 3, Anett Buchheim, P, 1:32.52. 200 MEDLEY RELAY-- 1, Henley 2:29.37; 2, Phoenix 2:33.93; 3, Cottage Grove 2:39.69. 200 FREESTYLE RELAY-- 1, Henley 2:10.75; 2, Phoenix 2:20.16; 3, Phoenix 2:30.84. 400 FREESTYLE RELAY-- 1, Phoenix 5:04.83; 2, Cottage Grove 5:24.84; 3, Phoenix 5:39.61.

— Boys

TEAM SCORES-- 1, Phoenix 457; 2, Cottage Grove 398.5; 3, Henley 344; 4, Mazama 263.

INdivIDUAL

200 FREESTYLE-- 1, Cole Steely, CG, 2:29.86; 2, DJ Justman, M, 2:57.51; 3, David Stevens, P, 3:01.55. 200 INdivIDUAL MEDLEY-- 1, Chris Ritter, M, 2:45.20; 2, Peter Thornhill, P, 2:49.28; 3, Matt DeRoest, CG, 3:08.28. 50 FREESTYLE-- 1, Jeff North, H, 28.59; 2, Shawn Solon, CG, 31.05; 3, Keith Kilgore, M, 31.83. 100 FLY-- 1, Tony Byrd, P, 1:17.84; 2, Richard White, P, 1:21.29; 3, DJ Justman, M, 1:35.59. 100 FREESTYLE-- 1, Cole Steely, CG, 1:08.22; 2, Chris Kerr, H, 1:17.47; 3, Keith Kilgore, M, 1:18.23. 500 FREESTYLE-- 1, Chris Ritter, M, 5:24; 2, Matt DeRoest, CG, 5:50.59; 3, Jonny Oelkers, H, 6:13.37. 100 BACKSTROKE-- 1, Peter Thornhill, P, 1:16.97; 2, Jeff North, H, 1:20.81; 3, Nathaniel Howe, CG, 1:26.45. 100 BREASTSTROKE-- 1, Richard White, P, 1:29; 2, Shawn Solom, CG, 1:29.08; 3, Lane Munroe, P, 1:34.13. 200 MEDLEY RELAY-- 1, Phoenix 2:17.5; 2, Cottage Grove 2:29.87; 3, Mazama 2:35.45. 200 FREESTYLE RELAY-- 1, Phoenix 1:59; 2, Cottage Grove 2:10.31; 3, Henley 2:10.55. 400 FREESTYLE RELAY-- 1, Mazama 5:06.22; 2, Cottage Grove 5:10.15; 3, Phoenix 5:17.47.

SOUTH MEDFORD GIRLS, CRATER BOYS WIN-- At Medford YMCA, the South Medford girls swim team took first in eight of the 11 events Thursday in a three-way Southern Oregon Conference meet.

Girls

TEAM SCORES-- 1, South Medford 132; 2, Crater 100; 3, Klamath Union 63.

INdivIDUAL

200 FREESTYLE-- 1, Danielle Ebnother, SM, 2:22.2; 2, Jenny Jones, SM, 2:42.2; 3, Marcelle Gonzales, SM, 2:45.4. 200 INdivIDUAL MEDLEY-- 1, Ashley Johnson, SM, 2:22.2; 2, Rebecca Kemp, C, 2:47.9; 3, Shannon Davison, KU, 2:55.6. 50 FREESTYLE-- 1, Julie Romig, KU, 28.11; 2, Lindsey Prentice, C, 29.6; 3, Heidi Zlatek, C, 31.51. 100 FLY-- 1, Danielle Ebnother, SM, 1:16.9; 2, Rebecca Kemp, C, 1:20.73; 3, M. Buti, SM, 1:23.16. 100 FREESTYLE-- 1, Julie Romig, KU, 1:03.7; 2, Lindsey Prentice, C, 1:05.75. 500 FREESTYLE-- 1, Lynea Loefler, SM, 6:08.85; 2, Jenny Jones, SM, 7:30.8; 3, L. Smith, SM, 7:34.25. 100 BACKSTROKE-- 1, Lynea Loeffler, SM, 1:10.43; 2, Courtney Hageman, C, 1:20.6; 3, Marcelle Gonzales, SM, 1:26.47. 100 BREASTSTROKE-- 1, Ashley Johnson, SM, 1:13.80; 2, M. Buti, SM, 1:26.89; 3, Mickenzie Moser, C, 1:30.3. 200 MEDLEY RELAY-- 1, South Medford (Loeffler, Ebnother, Johnson, Buti) 2:10.1; 2, Crater 2:20.7; 3, South Medford 2:33.6. 200 FREESTYLE RELAY-- 1, South Medford (Jones, Buti, Ebnother, Johnson) 1:59.71; 2, South Medford 2:09.55; 3, Crater 2:11.71. 400 FREESTYLE RELAY-- 1, Crater (Kemp, Hageman, Zlatek, Prentice) 4:44.77; 2, Klamath Union 4:48.1; 3, Crater 5:34.4.

— Boys

TEAM SCORES-- 1, Crater 121; 2, South Medford 58; 3, Klamath Union 36.

INdivIDUAL

200 FREESTYLE-- 1, Bryan Barge, C, 2:30.4; 2, Ben Buchata, SM, 2:16.4. 200 INdivIDUAL MEDLEY-- 1, Ryan Rackley, C, 2:14.1; 2, Sam Barbara, SM, 2:36.2. 50 FREESTYLE-- 1, Ben Buchata, SM, 25.9; 2, David Vevoda, C, 26.7; 3, Mike Knuass, C, 27.36. 100 FLY-- 1, Josh Donart, KU, 58.9; 2, Will Adrian, SM, 1:00.1. 100 FREESTYLE-- 1, Josh Donart, KU, 58.4; 2, Ben Droesch, C, 1:02.7; 3, Tyler Lurey, C, 1:04.5. 500 FREESTYLE-- 1, Will Adrian, SM, 5:33.9. 100 BACKSTROKE-- 1, Shad Ricarrdi, C, 1:14.5; 2, Brad Thomson, C, 1:44.4. 100 BREASTSTROKE-- 1, Ryan Rackley, C, 1:06.9; 2, Don Condit, KU, 1:13.5; 3, Sam Barbara, SM, 1:18.7. 200 MEDLEY RELAY-- 1, Crater (Ricarrdi, Rackley, Lurey, Vevoda) 1:59.8; 2, South Medford 2:02.8; 3, Klamath Union 2:09.9. 200 FREESTYLE RELAY-- 1, Crater (Lurey, Droesch, Vevoda, Rackley) 1:48.3; 2, South Medford 1:49.8; 3, Crater 1:54.6. 400 FREESTYLE RELAY-- 1, Crater (Knuass, Rumenapp, Veneballs, Lurey) 4:31.2; 2, Crater 4:36.6.