fb pixel

Log In


Reset Password

Tornado swimmers take three-way meets

Swimming roundup

North Medford's boys and girls posted team victories in a Southern Oregon Conference three-team swim meet Saturday at the Medford YMCA.

In the boys meet, North scored 97 points to 80 for runner-up South Medford. Eagle Point trailed with 53.

The Black Tornado girls defeated the Panthers by a wider margin, 140-120, with the Eagles posting 32 points.

Dan Oliver led North's boys. He won the 50-yard freestyle and 100 backstroke and was part of the winning 200 freestyle relay.

South Medford's Will Adrian had a productive meet with a pair of individual victories and legs on two winning relays.

North had three girls win two events each: Holly Roberts, Erin Kulmac and Megan Clark.

BOYS

TEAM SCORES-- North Medford 97, South Medford 80, Eagle Point 53.

200 MEDLEY RELAY-- 1, South Medford (W. Adrian, Sam Barbara, Ben Buchata, K. Vanderhoff), 2:00.05; 2, North Medford, 2:02.68; 3, Eagle Point, 2:24.0

200 FREESTYLE-- 1, Ben Buchata, SM, 2:19.65; 2, Jake Lehman, EP, 2:30.28; 3, Aaron Hooker, NM, 3:02.63.

200 INdivIDUAL MEDLEY-- 1, Will Adrian, SM, 2:18.81; 2, Sam Barbara, SM, 2:28.67; 3, Trevor Pollock, NM, 2:30.01.

50 FREESTYLE-- 1, Dan Oliver, NM, :24.99; 2, Mitch Wintermute, EP, :26.41; 3, Jake Lehman, EP, :28.18.

100 BUTTERFLY-- 1, Matt Meuse, NM, 1:09.39; 2, Trevor Pollock, NM, 1:13.49.

100 FREESTYLE-- 1, K. Vanderhoff, SM, 1:07.01; 2, Nick Dunn, NM, 1:09.42; 3, Levi Schaffler, EP, 1:10.18.

500 FREESTYLE-- 1, Will Adrian, SM, 5:30.67; 2, Mitch Wintermute, EP, 6:35.02; 3, Dan Edwards, NM, 7:49.12.

200 FREESTYLE RELAY-- 1, Norht Medford (Nick Kulmac, Matt Meuse, Trevor Pollack, Dan Oliver), 1:44.83; 2, Eagle Point, 1:53.63

100 BACKSTROKE-- 1, Dan Oliver, NM, 1:07.39; 2, Matt Meuse, NM, 1:11.84; 3, Ben Buchata, SM, 1:16.63.

100 BREASTSTROKE-- 1, Sam Barbara, SM, 1:15.92; 2, Nick Kulmac, NM, 1:16.72; 3, Levi Schaffer, EP, 1:29.45.

400 FREESTYLE RELAY-- 1, South Medford (Will Adrian, Sam Barbara, Ben Buchata, K. Vanderhoff).

— GIRLS

TEAM SCORES-- North Medford 140, South Medford 120, Eagle Point 32.

200 MEDLEY RELAY-- 1, South Medford (Micheala Buti, Danielle Ebnother, Lynea Loeffler, Jenny Jones), 2:14.60; 2, North Medford, 2:27.75; 3, South Medford, 2:29.64.

200 FREESTYLE-- 1, Megan Clark, NM, 2:25.32; 2, Colleen Heider, EP, 2:32.76; 3, Lisa Smith, SM, 2:48.71.

200 INdivIDUAL MEDLEY-- 1, Holly Roberts, NM, 2:29.50; 2, Lynea Loeffler, SM, 2:30.66; 3, Micheala Buti, SM, 2:54.49.

50 FREESTYLE-- 1, Danielle Ebnother, SM, :29.69; 2, Beth Alston, NM, :30.26; 3, P.J. Steers, NM, :32.70.

100 BUTTERFLY-- 1, Holly Roberts, NM, 1:10.14; 2, Colleen Heider, EP, 1:16.55; 3, Danielle Ebnother, SM, 1:19.48.

100 FREESTYLE-- 1, Erin Manning, SM, 1:07.56; 2, Beth Alston, NM, 1:08.70; 3, Jenny Jones, SM, 1:11.67.

500 FREESTYLE-- 1, Erin Kulmac, NM, 5:40.45; 2, Lynea Loeffler, SM, 6:05.80; 3, Lauren Edwards, NM, 8:43.81.

200 FREESTYLE RELAY-- 1, North Medford (Stefanie Martin, Lauren Edwards, Holly Roberts, Erin Kulmac), 2:05.38; 2, North Medford, 2:06.33; 3, South Medford, 2:09.67.

100 BACKSTROKE-- 1, Erin Kulmac, NM, 1:08.08; 2, Marcelle Gonzalez, SM, 1:26.88; 3, Megan Baylis, NM, 1:29.84.

100 BREASTSTROKE-- 1, Megan Clark, NM, 1:24.28; 2, Stefanie Martin, NM, 1:36.23; 3, Ashlee Astell, SM, 1:37.62

400 FREESTYLE RELAY-- 1, South Medford (Michaela Buti, Danielle Ebnother, Jenny Jones, Lynea Loeffler), 4:27.63; 2, North Medford, 4:42.01; 3, South Medford, 4:52.49.

ASHLAND BOYS, GIRLS SWEEP MEET-- At Klamath Falls, Ashland's boys and girls swim teams had no trouble rising to the top in edging Klamath Union and Henley in a three-way meet.

The Grizzly boys won all but three events and the girls touched the wall first in five of the 11 events to claim their crown.

Ashland's boys won the 200 meter and 400 freestyle relays, with Brad Scoles earning top marks individually in the 100 butterfly and 500 freestyle.

Alyssa Simonson finished first in the 500 freestyle and 100 backstroke to pace the Grizzly girls.

BOYS

TEAM SCORES-- Ashland 140, Klamath Union 70, Henley 41.

200 MEDLEY RELAY-- 1, Ashland A (Adam Foley, Dustin Asher, Brad Scoles, Matt Mann), 2:07.27; 2, Klamath Union (Ian Dobson, Dan Condit, Josh Donart, Greg Farnsworth), 2:14.09; 3, Ashland B (Nathan Majeski, Evan Mather, Chris Brown, Nick Fikes), 2:26.29.

200 FREESTYLE-- 1, Dustin Asher, A, 2:21.00; 2, Matt Mann, A, 2:39.91; — Chris Hancock, KU, 2:44.17.

200 INdivIDUAL MEDLEY-- 1, Adam Edey, A, 2:29.83; 2, Josh Donart, KU, 2:49.99; 3, Nathan Majeski, A, 2:59.20.

50 FREESTYLE-- 1, Jeff North, H, 28.23; 2, Gustavo Menezes, KU, 28.61; 3, Greg Farnsworth, KU, 29.34.

100 BUTTERFLY-- 1, Brad Scoles, A, 66.00; 2, Josh Donart, KU, 66.03; 3, Chris Brown, A, 83.08.

100 FREESTYLE-- 1, Dan Condit, KU, 65.34; 2, Gustavo Menezes, KU, 68.31; 3, Chris Kehr, H, 74.69.

500 FREESTYLE-- 1, Brad Scoles, A, 5:42.47; 2, Jon Oelkers, H, 5:54.23; 3, Matt Mann, A, 6:04.44.

200 FREESTYLE RELAY-- 1, Klamath Union A (Ian Dobson, Dan Condit, Josh Donart, Greg Farnsworth), 1:55.00; 2, Ashland B (Nathan Majeski, Evan Mather, Chris Brown, Nick Fikes), 2:06.22; 3, Henley A, 2:10.56.

100 BACKSTROKE-- 1, Adam Foley, A, 72.80; 2, Jeff North, H, 79.70; 3, Ian Dobson, KU, 80.86.

100 BREASTSTROKE-- 1, Dustin Asher, A, 76.88; 2, Dan Condit, KU, 81.58; 3, Evan Mather, A, 84.80.

400 FREESTYLE RELAY-- 1, Ashland A (Jim Freeman, Charlie Morgan, Shane Lloyd, Brad Scoles), 4:37.88; 2, Klamath Union A (Dan Condit, Greg Farnsworth, Gustavo Menezes, Josh Donart), 4:06.84; 3, Ashland B (Gerrett Steinbroner, Nick Fikes, Dustin Asher, Adam Foley), 5:39.17.

GIRLS

TEAM SCORES-- Ashland 112, Henley 97, Klamath Union 71.

200 MEDLEY RELAY-- 1, Henley A, 2:25.64; 2, Ashland A, 2:28.06; 3, Klamath Union A (Shannon Davison, Patricia Havey, Kelli Garbutt, Julie Romig), 2:29.23.

200 FREESTYLE-- 1, Elissa Jessup, A, 2:47.37; 2, Rachel Marien, KU, 2:59.03; 3, Lena Freeman, A, 3:01.11.

200 INdivIDUAL MEDLEY-- 1, V. Walker, A, 2:54.70; 2, Jessica Mattson, A, 2:57.02; 3, Megan Janosik, H, 2:58.53.

50 FREESTYLE-- 1, Kristen Oelkers, H, 29.52; 2, Alice Myers, H, 30.69; 3, Julie Romig, KU, 31.48.

100 BUTTERFLY-- 1, Jessica Mattson, A, 88.30; 2, Kelli Garbutt, 93.34.

100 FREESTYLE-- 1, Kristen Oelkers, H, 65.77; 2, Julie Romig, KU, 72.99; 3, Haley Scoles, A, 76.84.

500 FREESTYLE-- 1, Alyssa Simonson, A, 5:41.47; 2, Megan Janosik, H, 5:49.11; 3, Patricia Havey, KU, 5:50.40.

200 FREESTYLE RELAY-- 1, Henley A, 2:08.27; 2, Ashland A (Haley Scoles, Quinn Brightenberg, Jessica Mattson, Lena Freeman), 2:11.80; 3, Henley B, 2:30.25.

100 BACKSTROKE-- 1, Alyssa Simonson, A, 80.84; 2, Quinn Brightenberg, A, 84.44; 3, Shannon Davison, KU, 86.37.

100 BREASTSTROKE-- 1, Alice Myers, H, 89.26; 2, Ericha Hager, KU, 99.55; 3, Elissa Jessup, A, 1:44.80.

400 FREESTYLE RELAY-- 1, Klamath Union A (Patricia Havey, Shannon Davison, Rachel Marien, Julie Romig), 5:06.29; 2, Ashland A, 5:28.45; 3, Henley A, 5:52.38.