fb pixel

Log In


Reset Password

Crater's Kinney wins 3 individual events

CENTRAL POINT - Sophomore Erin Kinney won three events and had a hand in Crater's winning 4x100 relay Tuesday as the Comets gave Roseburg a tough go in a Southern Oregon Conference track meet at Dutch Meyer Stadium.

Kinney won the 100 hurdles (17.89), high jump (5-2) and pole vault (7-6).

Roseburg's girls won, 76-59, while the Indians took the boys competition, 101-44.

Jon Barton won the long jump (19-41/2) and triple jump (38-7) for Crater.

BOYS

TEAM SCORES - Roseburg 101, Crater 44.

SHOT PUT - 1, Chris Dearmon, Cra, 52-91/2; 2, Willie Kingry, Ros, 44-7; 3, Joe Newton, Ros, 43-41/2.

DISCUS - 1, Joe Newton, Ros, 168-1; 2, Brian Helman, Cra, 153-4; 3, Chris Dearmon, Cra, 150-5.

JAVELIN - 1, Kelly Johnson,Cra, 152-6; 2, Joe Newton, Ros, 142-7; 3, Steve LaPointe, Ros, 139-10.

HIGH JUMP -1, Tremaynz Hawthorne, Ros, 6-3; 2, Jos McCullom, Cra, 5-6; 3, Datin Pash, Ros, 5-6.

LONG JUMP -1, Jon Barton, Cra, 19-41/2; 2, Steve Carlton, Cra, 18-10; 3, Jay Brown, Ros, 18-21/2.

TRIPLE JUMP -1, Jon Barton, Cra, 38-7; 2, Trae Richardson, Ros, 38-1; 3, Jay Brown, Cra, 37-101/2.

POLE VAULT -1, Austin Shoptaw, Ros, 12-0; 2, Nick Shaffer, Ros, 11-6; 3, Ron Cope, Ros, 11-6.

110-METER HURDLES -1, Kris Sperry, Ros, 16.29; 2, Ben Nystrom, Cra, 16.57; 3, Jason James, Cra, 16.83.

300-METER HURDLES - 1, Brennan Garrelts, Ros, 41.,86; 2, Jason James, Cra, 42.34; 3, Kris Sperry, Ros, 42.50.

100 METERS - 1, Rod Cope, Ros, 12.17; 2, Kelly Johnson, Cra, 12.21; 3, Ryan Russell, Ros, 12.34.

200 METERS - 1, Ryan Russell, Ros, 24.24; 2, Blair Brundage, Ros, 24.63; 3, Cory Whitman, Ros, 24.87.

400 METERS - 1, Conway Bixby, Ros, 54.37; 2, Levi Thomas, Ros, 54.90; 3, Jake Zimmerman, Cra, 55.54.

800 METERS - 1, Trevor Palmer, Cra, 2:03.45; 2, Blake Longmore, Ros, 2:04.73; 3, Todd Beckhause, Ros, 2:08.57.

1,500 METERS - 1, Blake Longmore, Ros, 4:16.44; 2, Adam Wadsworth, Ros, 4:19.34; 3, Derrick Allen, Ros, 4:30.25.

3,000 METERS - 1, Chris Roberts, Ros, 9:06.79; 2, Adam Wadsworth, Ros, 9:35.47; 3, Derrick Allen, Ros, 9:52.09.

4X100-METER RELAY - 1, Roseburg (Cory Whitman, Ryan Russell, Conway Bixby, Rod Cope) 45.80; 2, Craer 46.01.

4X400-METER RELAY -1, Roseburg (Kris Sperry, Ryan Russell, Cory Whitman, Rod Cope) 3:35.9; 2, Craer 3:35.7.

GIRLS

TEAM SCORES - Roseburg 76, Crater 69.

SHOT PUT - 1, Taylor Jones, 34-71/2; 2, Carly Morris-Picknell, Ros, 33-11; 3, Carissa Nafie, Cra, 32-2.

DISCUS - 1, Carly Morris-Picknell, Ros, 118-4; 2, Carissa Nafie, Cra, 115-7; 3, Taylor Jones, Ros, 103-8.

JAVELIN - 1, Taylor Jones, 112-2; 2, Nicholette LeBel, Cra, 111-4; 3, Katie Fuller, Ros, 94-0.

HIGH JUMP -1, (tie) Erin Kinney, Cra, and Kristin Bitter, Ros, 5-2; 3, Breanna Johnson, Cra, 4-8.

LONG JUMP -1, Jessica Bryant Ros, 15-51/2; 2, Jessica Stoner, Cra, 15-4; 3, Kristen Bitter, Ros, 15-21/2.

TRIPLE JUMP -1, Kristen Bitter, Ros, 34-2; 2, Jessica Bryant, Ros, 31-5; 3, Hillary Kitzrow, Ros, 31-5.

POLE VAULT -1, Erin Kinney, Cra, 7-6; 2, Stacy Thomson, Ros, 7-6; 3, Becky Stone, Cra, 7-6.

100-METER HURDLES -1, Erin Kinney, Cra, 17.89; 2, Jori Grady, Ros, 18.29; 3, G.G. Riggs, Ros, 19.27.

300-METER HURDLES -1, Megan Confer, Cra, 49.96; 2, Jori Grady, Ros, 50.46; 3, Jessica Stoner, Cra, 51.52.

100 METERS - 1, Aime Husa, Cra, 14.02; 2, Lindsey Bartholmew, Ros, 14.20; 3, Jessica Maartense, Cra, 14.42.

200 METERS - 1, Amie Husa, Cra, 28.73; 2, Lindsey Bartholmew, Ros, 28.74; 3, Jessica Maartense, Cra, 29.49.

400 METERS - 1, Megan Confer, Cra, 1:03.77; 2, Marri Coen, Ros, 1:06.11; 3, Hillary Kitzrow, Ros, 1:09.55.

800 METERS - 1, Sam Kezer, Cra, 2:34.08; 2, Jackie Engstrom, Ros, 2:35.50; 3, Kala Bernhardt, Cra, 2:39.24.

1,500 METERS - 1, Melis Garner, Ros, 5:09.86; 2, Sam Kezer, Cra, 5:13.45; 3, Jackie Engstrom, Ros, 5:18.98.

3,000 METERS - 1, Melis Garner, Ros, 11:31.76; 2, Chelsea Nicholls, Ros, 11:50.36; 3, Carliyn DeJonge, Cra, 11:50.57.

4X100-METER RELAY - 1, Crater (Megan Confer, Erin Kinney, Jessica Maartense, Jessica Stoner) 53.40; 2, Roseburg 54.64.

4X400-METER RELAY -1, Crater (Megan Confer, Jessica Stoner, Kala Bernhardt, Sam Kezer) 4:22.99; 2, Roseburg 4:13.24.

Phoenix, Mazama at North Valley - At Merlin

BOYS

TEAM SCORES - North Valley 103 1/2, Mazama 40 1/2, Phoenix 32.

SHOT PUT - 1, Morgan McDonald, M, 43-9; 2, Ralph Santiago, NV, 43-0; 3, Colin Beard, NV, 43-3.

DISCUS - 1, 1, Travis Wheeler, NV, 138-5; 2, Ralph Santiago, NV, 119-10; 3, Tom Coca, NV, 102-9.

JAVELIN - 1, Ralph Santiago, NV, 146-5; 2, Derek Wright, NV, 142-2; 3, Stillwell, M, 140-9.

HIGH JUMP - 1, Cole Parmelee, NV, 6-0; 2, Josh Hertzfeldt-Kam, M, 5-6; 3, Johnson, M, 5-2

LONG JUMP - 1, Cole Parmelee, NV, 20-51/4; 2, Robert Draper, M, 18-71/2; 3, Ken Hiler, NV, 18-2.

TRIPLE JUMP - 1, Cole Parmelee, 39-10; 2, Hellner, M, 36-21/2; 3, Ken Hiler, NV, 36-0.

POLE VAULT - 1, Justin Scott, NV, 10-6; 2, Jermiah Lewmann, NV, 8-6.

110-METER HURDLES - 1, Ken Hiler, NV, 17.03; 2, Josh Hertzfeldt-Kam, M, 17.44; 3, Jermiah Lewman, NV, 18.9.

300-METER HURDLES - 1, 1, Ken Hiler, NV, 43.99; 2, Jermiah Lewman, NV, 45.86; 3, Josh Hertzfeldt-Kam, M, 46.32.

100 METERS - 1. Anthony Machado, P, 11.83; 2, Paul Sutherland, NV, 12.01; 3, Jon Harper, NV, 12.16.

200 METERS - 1, Anthony Machado, P, 24.76;

2, Robert Draper, M, 24.98; 3, Tim Cunha, NV, 25.93

400 METERS - 1,K.C.Gilliland, NV, 55.83; 2, Eric Crawford, NV, 56.75; 3, Flores, P, 58.57.

800 METERS - 1, Nathan May, P, 2:09.82; 2, Kyle Gillette, P, 2:10.48; 3, Campbell, M, 2:17.52.

1,500 METERS - 1, Flores, P, 4:29.49; 2, Josh Young, NV, 4:30.59; 3, Matt Teeples, M,

3,000 METERS - 1, Martinis, M, 10:15.37; 2, Josh Young, NV, 10:15.86; 3,Libby, M, 11:25.67.

4X100-METER RELAY - 1, North Valley, 44.56; 2, Mazama, 49.14; 3, Phoenix, DQ.

4X400-METER RELAY - 1, North Valley, 3:45.55; 2, Phoenix, 3:45.60; 3, Mazama, 3:59.18

GIRLS

TEAM SCORES - North Valley 87, Mazama 71, Phoenix 17.

SHOT PUT - 1,K'Pree Ford-Harris, NV, 35-2; 2, Aleah Wright, NV, 30-0; 3, Draper, M, 27-6.

DISCUS - 1, K'Pree Ford-Harris, NV, 111-9; 2, Draper, M, 90-11; 3, Aleah Wright NV, 79-5.

JAVELIN - 1, Megan Britton, M, 89-1; 2, Miller, M, 78-5; 3, Aleah Wright, NV, 76-1.

HIGH JUMP - 1, Stephanie DuBois, M, 4-8; 2, (tie) Kerinne Schenk, NV, and Nicole Roberts, NV, 4-4.

LONG JUMP - 1, Jana Plottner, NV, 13-111/2; 2, Nicole Roberts, NV, 13-51/2; 3, Kerinne Schenk, NV, 13-51/2.

TRIPLE JUMP - 1, Jana Plottner, NV, 29-111/2; 2,Holina Hickey, NV, 27-1; 3, Kerrine Schenk, NV, 261/2

POLE VAULT - 1, Galina Vial, NV, 8-6; 2, Nicole Roberts, NV, 8-6.

100-METER HURDLES - 1, Jennifer Cottrell, M, 17.75; 2, Amanda Cole, NV, 18.65; 3, Mariah Pratt, NV, 20.16.

300-METER HURDLES - 1, Jennifer Cottrell, M, 52.2; 2, Hallie Gentry, NV, 52.98; 3, Hailey Mahoney, NV, 59.89

100 METERS - 1. K'Pree Ford-Harris, NV, 14.26; 2, Jessica Diaz, NV, 14.29; 3, Merritt, M, 14.51

200 METERS - 1, Janalea Merritt, M 29.37; 2, Jessica Diaz, NV, 29.62; 3, Wells, M, 30.74.

400 METERS - 1, Davis, P, 1:03.4; 2, Hallie Gentry, NV, 1:03.50; 3, Phillips P, 1:08.09.

800 METERS - 1, Nations, M, 2:34.91; 2, Riley, P, 2:50.56; 3, Kelcy Garner, M, 2:53.73

1,500 METERS - 1, Stephanie DuBois, M, 5:28; 2, Helen Shoreland, P, 5:38; 3, Kelcy Garner, M, 5:40.

3,000 METERS - 1, Stephanie DuBois, M, 11:47.81; 2, Powell, M, 13:16.11; 3, Scotton, M, 15:27.93.

4X100-METER RELAY - 1, North Valley, 54.33.

4X400-METER RELAY - 1, Mazama, 4:31.97; 2, North Valley, 4:35.55; 3, Phoenix, 4:42.66.

Hidden Valley, Rogue River at IV - At Cave Junction

BOYS

TEAM SCORES - Illinois Valley 82, Rogue River 60, Hidden Valley 33.

SHOT PUT - 1, Matt Brunner, IV, 47-0; 2, Hulse, IV, 42-10; 3, Anderson, HV, 41-9.

DISCUS - 1, Mike dePuglia, HV, 149-8; 2, Matt dePuglia, HV, 125-2; 3, Brunner, IV, 114-8.

JAVELIN - 1, Anderson, IV, 137-10; 2, Dunlap, RR, 129-11; 3, Pritchett, IV, 126-1.

HIGH JUMP - 1, Graven, IV, 5-4; 2, Peterson, IV, 5-4; 3, Peckham, IV, 4-6.

LONG JUMP - 1, Anderson, IV, 17-3; 2, Porzio, HV, 16-10 1/2; 3, Pagnotta, IV, 16-8 1/2.

TRIPLE JUMP - 1, Peterson, IV, 36-3; 2, Pagnotta, IV, 35-0; 3, Caldwell, HV, 34-9 1/2.

POLE VAULT - No results available.

110-METER HURDLES -1, Kaberline, IV, 18.6; 300 Hurdles - 1, Kaberline, IV, 46.3.

300-METER HURDLES - No results available.

100 METERS - 1, Peterson, IV, 12.1; 2, Caldwell, HV, 12.3; 3, Love, RR, 12.5.

200 METERS - 1, Peterson, IV, 23.8; 2, Grajalez, RR, 23.8; 3, Love, RR, 23.97.

400 METERS - 1, Love, RR, 55.8; 2, Krauss, IV, 1:04.0

800 METERS - , White, IV, 2:19.43; 2, Newell, RR, 2:25.35; 3, Zimmerman, HV, 2:43.65

1,500 METERS - 1, Newell, RR, 5:01.2; 2, Peckham, IV, 5:36.6; 3, Zimmerman, HV, 5:55.02

3,000 METERS - 1, Love, RR, 9:57.87; 2, Hostkoetter, HV, 10:48.33; 3, White, IV, 11:44.40

4X100-METER RELAY - 1, Rogue River, 49.45; 2, Hidden Valley 50.13.

4X400-METER RELAY - 1, Rogue River, 3:59.46; 2, Illonis Valley 4:06.32; 3, Hidden Valley, 4:10.00

GIRLS

TEAM SCORES - Rogue River 60 1/2; Hidden Valley 47 1/2; Illinois Valley 42.

SHOT PUT - 1, Case, IV, 30-10; 2, Thompson, IV, 29-6; 3, Masiak, HV,27-4.

DISCUS - 1, Gilkinson, RR, 100-7; 2, Houston, RR, 91-7; 3, Case, IV, 83-6.

JAVELIN - 1, Dean, RR, 92-9; 2, Masiak, HV, 84-3; 3, Pons, RR, 72-5.

HIGH JUMP -1, Dougherty, IV, 4-2

LONG JUMP - 1, Ledford, IV, 12-4; 2, Durbin, HV, 12-2 1/2.

TRIPLE JUMP -1, Bailey, HV, 27-4 1/2.

POLE VAULT -No results available

100-METER HURDLES -1, Ledford, IV, 17.2; 2, Dougherty, IV, 17.

300-METER HURDLES -1, Ledford, IV, 49.5; 2, Dougherty, IV, 49.7; 3,Hoone, HV, 53.93

100 METERS - 1, Eggleston, HV, 13.4; 2, Birdseye, RR, 13.57; 3, Ledford, IV, 13.59.

200 METERS - 1, Eggleston, HV, 26.85; 2, Birdseye, RR, 26.95; 3, (tie) Hartley, HV, and Gilkison, RR, 27.53.

400 METERS - 1, Malara, RR, 1:04.22; 2, Wright, RR, 1:04.56; 3, Henzie, RR, 1:07.69

800 METERS - 1, Wright, RR, 2:32.8; 2, Fety, RR, 2:53.49; 3, Peckham, IV, 3:20.00.

1,500 METERS - 1, Fety, RR, 5:44.3; 2, Holloway, HV,6:19.09; 3,Gavey, HV, 6:20.59

3,000 METERS - 1, Spark, RR, 13:12.44; 2; Carpenter, HV, 13.55.96; 3, Holloway, HV, 14:07.3.

4X100-METER RELAY - 1, Hidden Valley, 54;68.

4X400-METER RELAY -1, Rogue River, 4:29.22; 2, Hidden Valley 4:51.20.

LOST RIVER MEET- At Merrill, Bonanza High claimed both ends of a 10-way track and field meet at Lost River High School Tuesday.

The Cascade Christian girls finished second while the St. Mary's boys and girls teams both placed third.

Sprinters had a good day for the Crusaders. Trina Stout won both the 100 (13.1) and 200 (28.0) in the girls meet, while Jeff Wilkinson took the 100 (11.5) and David Nelson won the 200 (23.4) in the boys meet.

TEAM SCORES - Bonanza 122, Chiloquin 86, St. Mary's 72, Hosana Christian 67, Cascade Christian 57, Lost River 541/2, Big Valley 28, New Hope Christian 21, Butte Valley 1, Tulelake 0

SHOT PUT - Blue, Butte Valley, 41-61/2.

DISCUS - Armstrong, Cascade Christian, 120-0.

JAVELIN - Ferrell, Cascade Christian, 160-7.

HIGH JUMP - Santiago, Chiloquin, 5-10.

LONG JUMP - Felix, New Hope Christian, 19-8.

TRIPLE JUMP - Noble, Bonanza, 41-31/2.

POLE VAULT - Young, Bonanza, 10-0.

110-METER HURDLES - Nelson, Bonanza, 16.9

300-METER HURDLES - Bennett, Bonanza, 45.5.

100 METERS - Jeff Wilkinson, St. Mary's, 11.5.

200 METERS - David Nelson, St. Mary's, 23.4.

400 METERS - Arnaldo, New Hope Christian, 53.7.

800 METERS - Trevor Coolidge, St. Mary's, 2:03.9.

1,500 METERS - Anderson, Hosanna Christian, 4:34.1.

3,000 METERS - Helnan, Hosanna Christian, 10:19.

4X100-METER RELAY - Bonanza, 46.73.

4X400-METER RELAY - Chiloquin, 3:46.

GIRLS

TEAM SCORES - Bonanza 126, Cascade Christian 91, St. Mary's 71, Chiloquin 47, Lost River 46, Hosanna Christian 43, New Hope Christian 26, Tulelake 24, Big Valley 11, Butte Valley 10.

SHOT PUT - Markin, Butte Valley, 36-10.

DISCUS - Gasser, Lost River, 103-1.

JAVELIN - Kelly Clark, Cascade Christian, 105-4.

HIGH JUMP - Nelson, Bonanza, 4-4.

LONG JUMP - Heiney, Tulelake, 15-9.

TRIPLE JUMP - Heiney, Tulelake, 32-5.

POLE VAULT - Nikki Chalupa, St. Mary's, 6-6.

100-METER HURDLES - Trina Stout, St. Mary's, 13.1.

300-METER HURDLES - Nelson, Bonanza, 52.7

100 METERS - Trina Stout, St. Mary's, 13.1

200 METERS - Trina Stout, St. Mary's, 27.9

400 METERS - Smith, Hosanna Christian, 1:04.3.

800 METERS - Smith, Hosanna Christian, 2:39.5.

1,500 METERS - Brain, Chiloquin, 5:50.1

3,000 METERS - Brain, Chiloquin, 12:32.9.

4X100-METER RELAY - Bonanza, 53.7.

4X400-METER RELAY - St. Mary's (Brittany Lawson, Katie McDermott, Kara Snow, Sarah Greene), 4:38.0.