fb pixel

Log In


Reset Password

Zielony wins four events at SCL district meet

KLAMATH FALLS - St. Mary's senior Kristen Zielony accounted for four victories at the Southern Cascade League Track and Field Championships at Oregon Tech Saturday.

Zielony, who won three individual events and ran a leg on a winning relay team, helped the Crusaders to a second place in the girls' team race.

St. Mary's boys also took second in the team scoring.

Bonanza won the boys and girls team titles.

The top two placers in each event qualify for the Class 2A state meet Friday and Saturday at Western Oregon University at Monmouth.

"We had good performances from our kids," St. Mary's coach Joe Volk said. "We just didn't have the bodies Bonanza did."

Zielony defended her conference championships in the 100 hurdles and triple jump and added a victory in the long jump this year. She also ran the lead leg on the winning 4x100 relay team.

Crusader junior sprinter Trina Stout came away with three victories. Stout won the 100 and 200 and anchored the victorious 4x100 relay.

Leah Sawyer also posted individual victories for the Crusaders in the 1,500 and 3,000.

St. Mary's freshman Brittany Lawson ran a lifetime best to win the 400 (1:02.43) and was on both winning relay teams.

Kelly Clarke of Cascade Christian qualified for state in three individual events. Clarke won the shot put (32-91/2) and took second in the discus and javelin.

In boys, St. Mary's Trevor Coolidge defended his titles with comfortable wins in the 1,500 and 3,000. Coolidge has the fastest Class 2A 3,000 time in the state.

Cascade Christian received a winning performance from Brandon Armstrong in the discus and pair of seconds by Jordan Ferrell in the high jump and javelin.

The Challengers won the 4x100 relay with a team of Rick Cummings, Ferrell, Zach Mellow and Brian Prins. Cascade Christian finished second in the long relay with Cummings, Mellow, Prins and Ben Kinney.

SCL District Meet Results

KLAMATH FALLS - Listed are the top three finishers and other local placers at the Southern Cascade League Track and Field Championships.

BOYS

TEAM SCORES - Bonanza 151, St. Mary's 110, Chiloquin 97, Cascade Christian 69, Lost River 56, Gilchrist 40.

SHOT PUT - 1, Vern Miller, Chi, 41-9. 2, John Wing, SM, 40-6. 3, Whitney Bohannan, CC, 38-53/4. 6, Brandon Armstrong, CC, 36-21/2. 7, Brandon Fair, CC, 33-10.

DISCUS - 1, Brandon Armstrong, CC, 127-2. 2, Evan Smith, Gil, 124-10. 3, Justin Baker, LR, 115-11. 5, Jordan Ferrell, CC, 115-2. 8, John Wing, SM, 105-9.

JAVELIN - 1, Brad Haynes, Gil, 174-6. 2, Jordan Ferrell, CC, 167-2. 3, Ruben Cotti-Lowell, SM, 143-1.

HIGH JUMP - 1, Mangus Bettles, Chi, 6-3. 2, Jordan Ferrell, CC, 6-1. 3, Dominic Chapman, Gil, 5-10. 4, Zach Mellow, CC, 5-10.

LONG JUMP - 1, Secundino Rayas, LR, 20-8. 2, Daniel Santiago, Chi, 19-9. 3, David Nelson, SM, 19-3.. 7, Brandon Fair, CC, 5-0.

TRIPLE JUMP - 1, Nick Noble, Bon, 40-91/2. 2, Lucas Dodge, Chi, 39-8. 3, Secundino, LR, 38-1..

POLE VAULT - 1, Hakeem Young, Bon, 14-0. 2, Nick Noble, Bon, 12-0. 3, Kelsey Kofdahl, LR, 10-6. 6, Ruben Cotti-Lowell, SM, 9-0.

110-METER HURDLES - 1, Josh Bennett, Bon, 16.45. 2, Jason Nelson, Bon, 17.24. 3, Brian Kirkpatrick, SM, 18.70.

300-METER HURDLES - 1, 1, Josh Bennett, Bon, 42.77. 2, Jason Nelson, Bon, 45.44. 3, Ian MacMillen, SM, 46.23. 6, Brian Kirkpatrick, SM, 50.89.

100 METERS - 1, Hakeem Young, Bon, 11.59. 2, David Nelson, SM, 11.74. 3, Jeff Wilkinson, SM, 11.90. 7, Jordan Frankel, SM, 12.34.

200 METERS - 1, Hakeem Young, Bon, 23.17. 2, David Nelson, SM, 23.27. 3, Jeff Wilkinson, SM, 24.56. 8, Garrett Schwanke, SM, 26.58.

400 METERS - 1, Mangus Bettles, Chi, 52.98. 2, Mike Agosta, SM, 53.47. 3, Brian Prins, CC, 54.09. 8, Garrett Schwanke, SM, 59.79.

800 METERS - 1, Anthony Nelson, Bon, 2:10.14. 2, Leroy Burke, Chi, 2:10.17. 3, Justin Baker, LR, 2:18.15.

1,500 METERS - 1, Trevor Coolidge, SM, 4:28.32.

2, Deverton Cochrane, Bon, 4:45.77. 3, Tony Hernandez, LR, 4:46.72. 8, Joe Reedy, SM, 5:23.80.

3,000 METERS - 1, Trevor Coolidge, SM, 9:48.56. 2, Sy Strider, Chi, 10:08.60. 3, Deverton Cochrane, Bon, 10:10.85. 5, Joe Reedy, SM, 11:03.72.

4X100-METER RELAY - 1, Cascade Christian (Rick Cummings, Jordan Ferrell, Zach Mellow, Brian Prins), 45.67. 2, Bonanza (Anthony Nelson, Jason Nelson, Nick Noble, Hakeem Young), 45.75. 3, St. Mary's (Jordan Frankel Brian Kirkpatrick, Jeff Wilkinson, David Nelson), 45.75.

4X400-METER RELAY - 1, Chiloquin (Phillip Wortham, Leroy Burke, Brett Balderas, Mangus Bettles), 3:38.63. 2, Cascade Christian (Rick Cummings, Ben Kinney, Zach Mellow, Brian Prins), 3:40.63. 3, St. Mary's (Mike Agosta, Trevor Coolidge, Ben Tribelhorn, Jordan Frankel), 3:44.10.

GIRLS

TEAM SCORES - Bonanza 164, St. Mary's 139, Lost River 64, Cascade Christian 62, Gilchrist 42, Chiloquin 40.

SHOT PUT - 1, Kelly Clarke, CC, 32-91/2; 2, Trisha Gasser, LR, 31-2; 3, Jenny Bennett, Bon, 25-3; 5, Laurie Bowman, CC, 22-0.

DISCUS - 1, Trisha Gasser, LR, 100-3; 2, Kelly Clarke, CC, 89-11; 3, Kristen Lycett, SM, 84-1;

JAVELIN - 1, Jessie Carpenter, Bon, 104-7; 2, Kelly Clarke, CC, 102-4; 3, Megan Stevens, Gil, 101-2.; 6, Kristen Lycett, SM, 77-2.

HIGH JUMP - 1, Jessie Carpenter, Bon, 5-1; 2, Vida Nelson, Bon, 4-8; 3, Jessica McHenry, SM, 4-6.

LONG JUMP - 1, Kristen Zielony, SM, 15-71/2; 2, Jessica Tresser, CC, 15-33/4; 3, Ivy Nelson, Bon, 15-31/2; 4, Crystal Josephson, CC, 14-9; 7, Jessica McHenry, SM, 13-101/4.

TRIPLE JUMP - 1, Kristen Zielony, SM, 32-21/2; 2, Crystal Dain, Gil, 30-10; 3, Nellie Bouchal, Bon, 30-1.

POLE VAULT - 1, Sheri Gerhardt, Bon, 6-6; 2, (tie) Nikki Chalupa, SM, and Kelsey Hickey, LR, 6-6;

100-METER HURDLES - 1, Kristen Zielony, SM, 16.77; 2, Ivy Nelson, Bon, 16.91; 3, Melissa Coleman, LR, 18.33; 5, Jessica McHenry, SM, 18.89; 6, Shannon Roberts, CC, 20.20.

300-METER HURDLES - 1, Ivy Nelson, Bon, 50.79; 2, Sara Bennett, Bon, 51.47; 3, Melissa Coleman, LR, 51.98; 5, Katie MacDiarmid, SM, 55.70.

100 METERS - 1, Trina Stout, SM, 13.40; 2, Jessie Carpenter, Bon, 13.52; 3, Jenna Adams, Gil, 13.83; 4, Crystal Josephson, CC, 13.88; 5, Kim Tiger, SM, 14.15; 6, Kara Schnoes, SM, 14.28.

200 METERS - 1, Trina Stout, SM, 26.85; 2, Jenna Adams, Gil, 27.34; 3, Brittany Lawson, 27.38; 5, Kim Tiger, SM, 29.47.

400 METERS - 1, Brittany Lawson, SM, 1:02.43; 2, Sara Bennett, Bon, 1:03.98; 3, Desi Corbin, Chi, 1:05.17; 6, Sarah Greene, SM, 1:07.18.

800 METERS - 1, Stacy Trapanese, Gil, 2:36.82; 2, Elizabeth Shaw, Bon, 2:44.29; 3, Meghan Callahan, Bon, 2:44.79; 4, Jessica Fisher, CC, 3:04.33; 5, Danielle Conrardy, SM, 3:07.93.

1,500 METERS - 1, Leah Sawyer, SM, 5:34.74; 2, Elizabeth Shaw, Bon, 5:52.29; 3, Meghan Callahan, Bon, 5:55.26; 6, Danielle Conrardy, SM, 6:33.81.

3,000 METERS - 1, Leah Sawyer, SM, 11:58.55; 2, Carrie Brian, Chi, 12:34.59; 3, Mary O'Brien, CC, 14:05.45; 6, Annabelle Brown, CC, 15:12.61.

4X100-METER RELAY - 1, St. Mary's (Kristen Zielony, Kim Tiger, Brittany Lawson, Trina Stout), 52.77; 2, Bonanza, 52.81; 3, Cascade Christian, 54.80.

4X400-METER RELAY - 1, St. Mary's (Brittany Lawson, Sarah Greene, Kara Schnoes, Katie MacDiarmid), 4:26.92; 2, Chiloquin, 4:28.48; 3, Bonanza, 4:34.14.