fb pixel

Log In


Reset Password

Stevenson paces North swimmers

ASHLAND - North Medford junior Nick Stevenson pulled out an improbable victory at the Southern Oregon Conference district swim meet on Saturday.

Stevenson, in his first year of swimming, stunned the field by winning the 100-yard breaststroke in a lifetime best time of — minute, 7.88 seconds.

Stevenson shaved three seconds off his previous best time during the preliminary round Friday, then trimmed another second off his personal record Saturday as he became the first boy in North Medford High history to qualify for the state meet in an individual event.

"It's amazing what he did, being a first-year competitor," North Medford coach Dean Freeman said. "To come out as a first-year swimmer and be a district champion is almost unheard of."

Freeman was equally proud of the North Medford girls, who crowned an individual champion, won a relay and finished second as a team behind Roseburg.

Roseburg's boys also won the team title.

Jamie Erickson won the 200 freestyle for the Tornado in a time of 2:05.87 and combined with Amanda Laporte, Sarah Arant and Erin Kulmac to claim the 200 freestyle relay in 1:58.86.

Erickson also finished second in the 500 freestyle in 5:32.88, trimming 11 seconds off her previous best team in the event.

"Our relay team winning came out of the blue," Freeman said. "We just wanted to be close to Ashland - before the race it never entered our minds that we'd win it.

"But when Jamie (Erickson) took off on the anchor leg I knew we were going to do it."

South Medford's Lynca Loeffler punched her ticket to the state meet by winning the 500 freestyle in 5:29.17.

Ashland's Brad Scoles had a big day as he stormed to victories in the boys 100 and 200 freestyle events.

The lone Grizzly girls winner was Michelle Smith, who claimed the 100 freestyle in 57.53.

Erin Swinn and Patrick O'Neil won two events each and participated on two triumphant relay teams to power Roseburg's boys to the team title.

The scenario was the same on the girls side as Alyssa Daven and Katherine Thompson led the Indian girls to the championship.

The meet was held at the Southern Oregon University pool.

TEAM SCORES - Roseburg 339, Ashland 205, Grants Pass 186, North Medford 109, Klamath Union 99.5, Eagle Point 92, Crater 90.5, South Medford 62.

50 FREESTYLE - 1, Eric Swinn, Ros, 22.07. 2, Dan Oliver, NM, 23.20. 3, Arron Nelson, Ash, 23.22. 4, Jeff Dunn, GP, 23.41. 5, Brian Jewell, Ros, 24.64. 6, Marcus Moravee, KU, 24.98.

100 BACKSTROKE - 1, Eric Swinn, Ros, 53.40. 2, Mike Lugar, Ros, 59.02. 3, Rory VanBrunt, GP, 1:00.82. 4, Ben Drocsch, Cra, 1:04.16. 5, Colin Soder, Ros, 1:05.18.6. 6, Scott Goings, SM, 1:07.06.

100 BREASTSTROKE - 1, Nick Stevenson, NM, 1:07.88. 2, Mike Lugar, Ros, 1:08.64; 3, Tyler VanBrunt, GP, 1:09.18. 4, Bill Rogers, Ros, 1:09.77. 5, Jay Biethan, Ros, 1:12.16. 6, Nathan Jessop, Ash, 1:13.86.

100 BUTTERFLY - 1, Patrick O'Neil, Ros, 52.84. 2, Marcus Moravee, KU, 1:00.09. 3, Adam Zoppo, GP, 1:00.26. 4, Bill Rogers, Ros, 1:02.20. 5, Matt Meuse, NM, 1:02.31. 6, John Cooper, EP, 1:03.35.

100 FREESTYLE - 1, Brad Scoles, Ash, 46.54. 2, Arron Nelson, Ash, 51.43. 3, Nels Walther, Ros, 51.66. 4, Jeff Dunn, GP, 53.85. 5, Colin Soder, Ros, 55.53. 6, Dan Oliver, NM, 55.84.

200 FREESTYLE - 1, Brad Scoles, Ash, 1:46.00. 2, Nick Thompson, Ros, 1:47.63. 3, Ryan Daven, Ros, 2:01.77. 4, Rory VanBrunt, GP, 2:03.95. 5, Drew Snyder, 2:06.22. 6, Matt Meuse, NM, 2:08.59.

200 INdivIDUAL MEDLEY - 1, Patrick O'Neil, Ros, 1:56.01. 2, Tyler VanBrunt, GP, 2:15.85. 3, Jay Biethan, Ros, 2:17.79. 4, Ben Droesch, Cra, 2:21.07. 5, Nick Stevenson, NM, 2:22.57. 6, Geoff Bertcau, 2:26.28.

500 FREESTYLE - 1, Nick Thompson, Ros, 4:56.11. 2, Adam Zoppo, GP, 5:44.67. 3, Nicholas Janssen, Cra, 5:52.48. 4, Drew Snyder, KU, 5:56.98. 5, Jim Freeman, Ash, 5:58.46. 6, Gavin McLaughlin, Ros, 6:10.56.

200 FREESTYLE RELAY - 1, Roseburg (Brian Jewell, Colin Soder, Nick Thompson, Nels Walther), 1:45.82. 2, Ashland, 1:34.89. 3, Grants Pass, 1:37.70. 4, Crater, 1:39.62; 5, Klamath Union, 1:40.60. 6, North Medford, 1:41.77. 7, South Medford, 1:43.84.

200 MEDLEY RELAY - 1, Roseburg (Eric Swinn, Patrick O'Neil, Mike Lugar, Nels Walther), 1:41.34. 2, Grants Pass, 1:48.82. 3, Ashland, 1:53.30. 4, Eagle Point, 1:54.26. 5, North Medford, 1:55.43. 6, South Medford, 1:55.58.

400 FREESTYLE RELAY - 1, Roseburg (Eric Swinn, Patrick O'Neil, 3, Nick Thompson, Nels Walther), 3:23.29. 2, Grants Pass, 3:46.41. 3, Klamath Union, 3:51.11. 4, Eagle Point, 3:51.21. 5, Crater 4:06.79. 6, Ashland, 4:07.17.

GIRLS

TEAM SCORES - Roseburg 314, North Medford 202, Grants Pass 185, Ashland 164, South Medford 127, Crater 89, Eagle Point 82, Klamath Union 69.

50 FREESTYLE - 1, Alyssa Daven, Ros, 26.00. 2, Michelle Smith, Ash, 26.22. 3, Megan Leffman, Cra, 27.10. 4, Haley Scoles, Ash, 27.44. 5, Melis Garner, Ros, 28.43. 6, Ashley Bellum, GP, 28.93.

100 BACKSTROKE - 1, Katherine Thompson, Ros, 58.29. 2, Jennifer Saylor, Ros, 1:00.52. 3, Sarah Arant, NM, 1:11.57. 4, Jana Swanson, Ros, 1:14.57. 5, Allison Nunnemaker, GP, 1:16.99. 6, Kelli Roots, GP, 1:17.87.

100 BREASTSTROKE - 1, Alyssa Daven, Ros, 1:11.58. 2, Madison Swinn, Ros, 1:12.76. 3, Ericha Hager, KU, 1:16.28. 4, Kemmofer Adams, NM, 1:21.01. 5, Ashley Piper, Ros, 1:21.60. 6, Naomi Sleadd, GP, 1:24.48.

100 BUTTERFLY - 1, Jennifer Saylor, Ros, 1:00.74. 2, Erin Kulmac, NM, 1:03.78. 3, Sarah Arant, NM, 1:06.58. 4, Mary Junkin, Ros, 1:08.75. 5, Nichole Fox, SM, 1:11.43. 6, Angie Scarminach, Ash, 1:15.48.

100 FREESTYLE - 1, Michelle Smith, Ash, 57.53. 2, Christina Cobb, GP, 59.95. 3, Mary Junkin, Ros, 1:00.32. 4, Haley Scoles, Ash, 1:01.20. 5, Melis Garner, Ros, 1:04.58. 6, Ashley Bellum, GP, 1:05.14.

200 FREESTYLE - 1, Jamie Erickson, NM, 2:05.87. 2, Annie Embertson, Ros, 2:07.82. 3, Erin Kulmac, NM, 2:07.96. 4, Nichole Fox, 2:12.73. 5, Christina Cobb, GP, 2:13.63. 6, Ava Godfrey, Ash, 2:18.98.

500 FREESTYLE - 1, Lynca Loeffler, SM, 5:29.17. 2, Jamie Erickson, NM, 5:32.88. 3, Annie Embertson, Ros, 5:43.31. 4, Ava Godfrey, Ash, 6:10.53. 5, Lila Little, Ash, 6:17.67. 6, Nicole Durchanek, Ros, 6:35.64.

200 FREESTYLE RELAY - 1, North Medford (Amanda Laporte, Sarah Arant, Erin Kulmac, Jamie Erickson), 1:51.35. 2, South Medford, 1:53.07. 3, Ashland, 1:53.52. 4, Grants Pass, 1:53.97. 5, Roseburg, 1:54.39. 6, Crater, 1:58.86.

200 INdivIDUAL MEDLEY - 1, Katherine Thompson, Ros, 2:10.05. 2, Lynca Loeffler, SM, 2:22.66. 3, Madison Swinn, Ros, 2:27.65. 4, Xochitl Torres, GP, 2:37.78. 5, Jennifer Adams, NM, 2:38.45. 6, Karen Kralik, SM, 2:45.15.

200 MEDLEY RELAY - 1, Roseburg (Katherine Thompson, Madison Swinn, Alyssa Davern, Jennifer Saylor), 1:52.91. 2, North Medford, 2:05.26. 3, South Medford, 2:11.13. 4, Grants Pass, 2:14.14. 5, Eagle Point, 2:17.36. 6, Crater, 2:21.16.

400 FREESTYLE RELAY - 1, Roseburg (Jennifer Saylor, Katherine Thompson, Annie Embertson, Alyssa Daven), 3:50.53. 2, Ashland, 4:12.79. 3, Grants Pass, 4:15.98. 4, North Medford, 4:20.24. 5, Eagle Point, 4:22.37. 6, Crater, 4:39.38. 7, Klamath Union, 4:40.85. 8, South Medford, 5:06.79.

District 4

? PHOENIX CAPTURE TITLE - At Grants Pass, Jeff Stone and Justin Heath both qualified for the state meet as Phoenix slipped past Cottage Grove for the District 4 title.

The Pirates finished with 222 points compared to second-place Cottage Grove's 220.

Stone qualified for next weekend's state meet at Mount Hood Community College in Gresham with a first-place finish in the 100-yard backstroke. He finished with a winning time of 1:02.93.

Heath captured the 500 free with a time of 5:27.77.

Mark Pepitone won two events for Hidden Valley, including a district-record time of 1:51.79 in the 200 free.

In girls, Phoenix took third with 175 points. Cottage Grove finished first with 227, while Reedsport was second with 181.

Freshman Maggie Morefield was the highest placer for the Pirates with a third-place time of 1:08.79 in the 100 backstroke.

TEAM RESULTS - Phoenix 222, Cottage Grove 220, North Valley 179, Henley 175, Hidden Valley 168, Reedsport 137, Mazama 60, Hosanna Christian 14.

INdivIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY - 1, Cottage Grove (Cory Cook, Alex Owre, Cole Steely, Joel Rochambeau), 1:49.28; 2, Reedsport, 1:51.32; 3, Henley, 1:54.67; 4, Phoenix, 1:56.54; 5, Hidden Valley, 2:05.54; 6, North Valley, 2:06.40; 7, Mazama, DQ.

200 FREESTYLE - 1, Mark Pepitone, HV, 1:51.79; 2, Chris Ritter, Maz, 1:52.51; 3, Justin Heath, Pho, 1:57.18; 4, Patrick Gentry, NV, 1:59.99; 5, Gavin Whiteaker, Maz, 2:08.97; 6, DJ Justman, HC, 2:09.37.

200 INdivIDUAL MEDLEY - 1, Tom North, Hen, 2:21.03; 2, KC Cloyd, Pho, 2:21.11; 3, Jason Murrell, HV, 2:25.84; 4, Zach Zimmer, Hen, 2:29.61; 5, Steve Crocker, Reed, 2:37.09.

50 FREESTYLE - 1, Nathan Baumgartner, Reed, 22.90; 2, Alex Owre, CG, 23.02; 3, Anthony Byrd, Pho, 24.53; 4, Tyler Garrett, Hen, 24.86; 5, Joel Rochambeau, CG, 24.93.

100 FLY - 1, Mark Pepitone, HV, 58.66; 2, Tom North, Hen, 1:01.56; 3, KC Cloyd, Pho, 1:03.34; 4, Jacob Nelson, Pho, 1:03.46; 5, Leo Castaneda, Reed, 1:04.99; 6, DJ Justman, HC, 1:09.87.

100 FREESTYLE - 1, Chris Ritter, Maz, 50.91; 2, Alex Owre, CG, 51.53; 3, Justin Scott, NV, 52.36; 4, Nathan Baumgartner, Reed, 53.31; 5, Anthony Byrd, Pho, 53.39; 6, Cory Cook, CG, 53.45.

500 FREESTYLE - 1, Justin Heath, Pho, 5:27.77; 2, Patrick Gentry, NV, 5:34.57; 3, Jonny Oelkers, Hen, 5:38.83; 4, Nathanial Howe, CG, 5:39.92; 5, Gavin Whiteaker, Maz, 5:51.64; 6, Jesse Holcomb, Pho, 6:05.53.

200 FREESTYLE RELAY - 1, North Valley (Kevin McCullough, Justin Scott, Patrick Gentry, Colin Beard), 1:35.43; 2, Phoenix, 1:38.89; 3, Hidden Valley, 1:39.13; 4, Henley, 1:40.92; 5, Reedsport, 1:41.05; 6, Cottage Grove, 1:44.22; 7, Mazama, 2:03.40.

100 BACKSTROKE - 1, Jeff Stone, Pho, 1:02.93; 2, Cory Cook, CG, 1:03.07; 3, Zach Zimmer, Hen, 1:05.14; 4, Leo Castaneda, Reed, 1:06.73; 5, Brett Lucas, HV, 1:08.46; 6, Errol Rochambeau, CG, 1:14.01.

100 BREASTSTROKE - 1, Cole Steely, CG, 1:06.87; 2, Justin Scott, NV, 1:07.03; 3, Steve Crocker, Reed, 1:07.20; 4, Florian Kaletta, HV, 1:12.82; 5, Steven Alspach, NV, 1:13.40; 6, Gordon Barker, Pho, 1:16.71.

400 FREESTYLE RELAY - 1, North Valley (Kevin McCullough, Colin Beard, Patrick Gentry, Justin Scott), 3:34.83; 2, Cottage Grove, 3:36.00; 3, Phoenix, 3:43.37; 4, Hidden Valley, 3:43.80; 5, Henley, 3:54.73; 6, Reedsport, 4:20.05.

GIRLS

TEAM RESULT - Cottage Grove 227, Reedsport 181, Phoenix 175, North Valley 172, Henley 160, Mazama 151, Hidden Valley 127.

INdivIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY - 1, Reedsport (Liz Moore, Emily Vaughn, Madeline Boe, Paige Huetner), 2:05.81; 2, Cottage Grove, 2:07.85; 3, Mazama, 2:10.63; 4, Henley, 2:12.13; 5, North Valley, 2:13.41; 6, Phoenix, 2:26.48; 7, Hidden Valley, 2:42.57.

200 FREESTYLE - 1, Madeline Boe, Reed, 2:12.86; 2, Nichole Brown, Maz, 2:13.93; 3, Brigitte Johnson, Hen, 2:20.23; 4, Julie Proffitt, CG, 2:20.83; 5, Amanda Clouse, Pho, 2:29.41; 6, Tami Caldwell, Hen, 2:31.83.

200 INdivIDUAL MEDLEY - 1, Kim Settelmeyer, CG, 2:22.70; 2, Danielle Walker, Maz, 2:27.91; 3, Emily Vaughn, Reed, 2:31.61; 4, Hailey Mahoney, NV, 2:33.10; 5, Bailey Brunetti, CG, 2:39.03; 6, Kristy Sharp, CG, 2:41.85.

50 FREESTYLE - 1, Lynsey Foree, HV, 25.79; 2, Jessica Morrison, Hen, 27.36; 3, Sandra Lillvik, HV, 28.87; 4, Kimbra Chizek, Pho, 29.01; 5, Sherrie Sharp, CG, 29.41; 6, Amber Dubois, Hen, 31.53.

100 FLY - 1, Madeline Boe, Reed, 1:08.17; 2, Jasmine Kleuder, Maz, 1:10.92; 3, Emily Vaughn, Reed, 1:12.42; 4, Bailey Brunetti, CG, 1:18.10; 5, Julie Proffitt, CG, 1:21.24; 6, Tiffany Hill, NV, 1:23.12.

100 FREESTYLE - 1, Lynsey Foree, HV, 55.85; 2, Liz Moore, Reed, 57.91; 3, Danielle Walker, Maz, 1:01.94; 4, Amanda Clouse, Pho, 1:03.93; 5, Kimbra Chizek, Pho, 1:04.37; 6, Sandra Lillvik, HV, 1:04.66.

500 FREESTYLE - 1, Nichole Brown, Maz, 6:03.66; 2, Lolita Salvini, Hen, 6:28.03; 3, Sarah Begley, NV, 6:43.99; 4, Sierra Hicks, CG, 6:44.92; 5, Kathryn Cole, NV, 7:01.77; 6, Danielle Tobin, Pho, 7:18.16.

200 FREESTYLE RELAY - 1, Reedsport (Madeline Boe, Emily Vaughn, Rachel Johnson, Liz Moore), 1:51.28; 2, Henley, 1:54.99; 3, Phoenix, 1:55.08; 4, Hidden Valley, 1:57.92; 5, North Valley, 2:06.21; 6, Mazama, 2:30.79.

100 BACKSTROKE - 1, Kim Settelmeyer, CG, 1:04.16; 2, Liz Moore, Reed, 1:07.84; 3, Maggie Morefield, Pho, 1:08.79; 4, Jasmine Kleuder, Maz, 1:14.66; 5, Rachel Johnson, Reed, 1:20.16.

100 BREASTSTROKE - 1, Jessica Morrison, Hen, 1:13.22; 2, Hailey Mahoney, NV, 1:15.35; 3, Kristy Sharp, CG, 1:19.03; 4, Tiffany Hill, NV, 1:22.60; 5, Annie Harworth, Hen, 1:23.81; 6, Dawn Albert, NV, 1:25.92.

400 FREESTYLE RELAY - 1, Cottage Grove (Kim Settelmeyer, Hailey Brunetti, Sherrie Sharp, Julie Proffitt), 4:14.88; 2, Mazama, 4:15.59; 3, Phoenix, 4:17.87; 4, North Valley, 4:29.33; 5, Hidden Valley, 4:33.17; 6, Henley, 4:44.89; 7, Reedsport, 5:19.99.