fb pixel

Log In


Reset Password

Panthers claw their way past Ashland in dual meet

South Medford rolled to boys and girls Southern Oregon Conference track wins over Ashland Thursday in the second week of conference dual meets.

The Panther boys swept every event but one, while the South girls dropped just two events at Bob Newland Track.

"It was a great early season meet for us," South Medford coach Bill Rowan said. "We had a lot of state-quality marks."

Heather Frigaard and Hope Berkey paced the South girls with state-best marks in a 119-26 win.

Frigaard lowered her previous state-best 100-meter hurdle mark with a time of 15.5 seconds, while Berkey's 39-foot, 51/2-inch shot put places her at the top of the state list.

At Grants Pass, Crater senior Chris Dearmon bettered his own state-best mark in the shot put, throwing 57-10 to top his previous mark of 55-9. Casey McIntosh of Grants Pass finished second at 56-21/2, good for the state's second-best mark.

In girls action, Patina Taylor of Grants Pass went a state-leading 34-103/4 in the triple jump.

At Eagle Point, Eagle girls throwers Alisa Lee and Katie Anderson and pole vaulter Aubrey Harrington all achieved winning marks that rank among the state's best.

Lee threw the discus 131-11, a whopping 10 feet further than the listed state best of 121-9 by Kari Cox of Bend; Anderson putted the shot 38-4 and Harrington vaulted 10-6 for the second straight meet.

For the Eagle Point boys, Brandon Anderson came within — inch of the state-best mark, clearing 6-4 to win.

Ashland at South Medford

BOYS

TEAM SCORES - South Medford 108, Ashland 28.

SHOT PUT - 1, Eric Fiegi, SM, 41-111/2; 2, Kyle Rawlins, SM, 40-0; 3, James McCormak, A, 39-7.

DISCUS - 1, Rob Brown, SM, 129-3; 2, Cameron Voget, A, 124-4; 3, Daylon Mason, A, 115-8.

JAVELIN - 1, Cameron Voget, A, 188-6; 2, Jacob Villa, SM, 149-1; 3, Eric Haughton, A, 133-10.

HIGH JUMP - 1, Caleb Berkey, SM, 6-0; 2, Mac Kovjak, A, 5-3; 3, Ryan Fiegi, SM, 5-1.

LONG JUMP - 1, Tyler King, SM, 19-1; 2, Kelly King, SM, 18-101/2; 3, Novak, A, 18-8.

TRIPLE JUMP - 1, Tyler King, SM, 40-2; 2, Jon Klenke, SM, 38-7; 3, Andy Hagert, SM, 35-1.

POLE VAULT - No qualifiers.

110-METER HURDLES - 1, Ryan Neuenschwander, SM, 16.5; 2, Jason Matthews, SM, 16.7; 3, Mark McKay, SM, 17.4.

300-METER HURDLES - 1, Jason Matthews, SM, 41.7; 2, Ryan Neuenschwander, SM, 41.9; 3, Mark McKay, SM, 44.8.

100 METERS - 1. Jon Klenke, SM, 11.3; 2, Rob Brown, SM, 12.0; 3, Jan Savage, A, 12.0.

200 METERS - 1, Jon Klenke, SM, 23.4; 2, Kelly King, SM, 23.9; 3, Nate Hoxmeier, A, 24.4.

400 METERS - 1, Dan Hilgendorf, SM, 52.5; 2, Nate Hoxmeier, A, 53.3; 3, Kelly King, SM, 53.8.

800 METERS - 1, Alando Pacas, SM, 2:04.6; 2, Jeff Olsen, A, 2:04.9; 3, Noah Lewis, SM, 2:05.7.

1,500 METERS - 1, Shaun Olson, SM, 4:16.5; 2, Kyle Lundwell, SM, 4:24.6; 3, David Richardson, A, 4:37.3.

3,000 METERS - 1, Chris McLean, SM, 9:28.5; 2, Andy Wright, A, 9:53.9; 3, David Richardson, A, 10:01.1.

4X100-METER RELAY - 1, South Medford (Kelly King, Dan Hilgendorf, Jon Klenke, Jason Matthews), 44.7.

4X400-METER RELAY - 1, South Medford (Shaun Olson, Dan Hilgendorf, Kyle Lundwall, Alando Pacas), 3:36.7.

GIRLS

TEAM SCORES - South Medford 119, Ashland 26.

SHOT PUT - 1, Hope Berkey, SM, 39-51/2; 2, Karen Kralik, SM, 28-8; 3, Michelle Davis, SM, 24-101/2.

DISCUS - 1, Michelle Davis, SM, 100-1; 2, Hope Berkey, SM, 98-31/2; 3, Karen Kralik, SM, 92-9.

JAVELIN - 1, Stephanie Anderberg, SM, 102-4; 2, Katie Singler, SM, 90-6; 3, Emily Stone, A, 88-4.

HIGH JUMP - 1, Teri Silva, SM, 5-3; 2, Mallory Carlton, SM, 4-10; 3, Patterson, A, 4-8.

LONG JUMP - 1, Whitney Grant, SM, 16-9; 2, Natasha Wright, SM, 15-10; 3, Teri Silva, SM, 15-5.

TRIPLE JUMP - 1, Teri Silva, SM, 32-9; 2, Whitney Grant, SM, nm; 3, Mallory Carlton, SM, nm.

POLE VAULT - 1, Stephanie Anderberg, SM, 9-6; 2, 2, (tie) Patterson, A, and Michelle Nagel, A, 7-6.

100-METER HURDLES - 1, Heather Frigaard, SM, 15.5; 2, Katie Singler, SM, 17.5; 3, Aurora Dolan, A, 21.4.

300-METER HURDLES - 1, Heather Frigaard, SM, 48.0; 2, Katie Singler, SM, 52.8; 3, Aurora Dolan, A, 56.5.

100 METERS - 1. Amber Stevens, SM, 13.1; 2, Kaylyn Knutson, SM, 13.0; 3, Ashley Black, A, 13.4.

200 METERS - 1, Kaylyn Knutson, SM, 27.5; 2, Amber Stevens, SM, 27.8; 3, Sara Vaughn, SM, 28.7.

400 METERS - 1, Natasha Wright, SM, 1:03.4; 2, Jill Walport, SM, 1:06.8; 3, Stephanie Anderberg, SM, 1:08.6.

800 METERS - 1, Noi Hilgendorf, SM, 2:29.3; 2, Ribana Patterson, A, 2:40.3; 3, Heidi Meador, SM, 2:44.1.

1,500 METERS - 1, Kendall Clark, A, 5:18.9; 2, Heidi Meador, SM, 5:19.1; 3, Mariah Mayfield, A,. nt.

3,000 METERS - 1, Therese McCaffrey, A, 12:01.4; 2, Mariah Mayfield, A, 12:12.4; 3, Amy Finney, SM, 12:41.8.

4X100-METER RELAY - 1, South Medford (Whitney Grant, Heather Frigaard, Amber Stevens, Kaylyn Knutson), 52.1.

4X400-METER RELAY - 1, South Medford (Noi Hilgendorf, Whitney Grant, Natasha Wright, April Bradshaw), 4:23.4.

Crater at Grants Pass

BOYS

TEAM SCORES - Grants Pass 78, Crater 66.

SHOT PUT - 1, Chris Dearmon, C, 57-10; 2, Casey McIntosh, GP, 56-21/2; 3, Adam Davidson, GP, 44-3.

DISCUS - 1, Casey McIntosh, GP, 147-51/2; 2, Chris Dearmon, C, 138-7; 3, Adam Davidson, GP, 136-10.

JAVELIN - 1, Kelly Johnson, C, 173-1; 2, Bruce Voges, GP, 154-2; 3, Matt Hammer, GP, 149-8.

HIGH JUMP - 1, Colin Hackett, GP, 6-0; 2, Kory Mahr, GP, 5-10; 3, Josh Park, C, 5-10.

LONG JUMP - 1, Jon Barton, C, 20-11/4; 2, Jay Brown, C, 19-31/4; 3, Jeff LaLonde, GP, 18-111/2.

TRIPLE JUMP - 1, Kory Mahr, GP, 42-11; 2, Jon Barton, C, 40-81/4; 3, Jay Brown, C, 40-71/4.

POLE VAULT - 1, Victor Daugherty, GP, 13-9; 2, Dustin Boehm, GP, 13-9; 3, Adam Reed, C, 12-0.

110-METER HURDLES - 1, Jason James, C, 15.89; 2, Kris Lindgren, C, 18.74.

300-METER HURDLES - 1, Jason James, C, 41.56; 2, Kris Lindgren, C, 47.92; 3, Jeremy Wallace, GP, 49.56.

100 METERS - 1, Paul Allen, GP, 11.62; 2, Adam Reed, C, 11.99; 3, Nathan Hadden, GP, 12.04.

200 METERS - 1, Randy Ratliff, GP, 23.84; 2, Trevor Palmer, C, 23.94; 3, Paul Allen, GP, 23.97.

400 METERS - 1, Trevor Palmer, C, 52.95; 2, Dan Gugliotta, C, 55.24; 3, Lucas Gerard, GP, 56.00.

800 METERS - 1, Jamie Gunn, GP, 2:07.73; 2, Jeremy Firestone, C, 2:12.72; 3, Justin Ruyle, GP, 2:14.13.

1,500 METERS - 1, Trevor Hanlin, GP, 4:19.36; 2, Logan Serro, GP, 4:19.88; 3, Perry Dixon, C, 4:24.30.

3,000 METERS - 1, Andres Horbauer, GP, 10:12.80; 2, Ben Smith, GP, 10:13.60; 3, Brian Deger, GP, 10:25.00.

4X100-METER RELAY - 1, Grants Pass (Nathan Haddon, Jeff LaLonde, Randy Ratliff, Paul Allen), 44.37; 2, Crater, 45.78.

4X400-METER RELAY - 1, Crater (Trevor Palmer, Jason James, Dan Gugliotta, Kelly Johnson), 3:37.56; 2, Grants Pass, 3:39.89.

GIRLS

TEAM SCORES - Grants Pass 78, Crater 66.SHOT PUT - 1, Erin Glovinsky, GP, 31-93/4; 2, Megan Moline, GP, 31-1; 3, Kristin Zippi, C, 29-10.

DISCUS - 1, Allison Smith, GP, 102-01/2; 2, Megan Moline, GP, 100-11; 3, Kari Mussleman, GP, 91-8.

JAVELIN - 1, Patina Taylor, GP, 109-0; 2, Nicholette LeBel, C, 108-1; 3, Kari Mussleman, GP, 91-11.

HIGH JUMP - 1, Erin Kinney, C, 5-0; 2, Kristy Ferguson, 4-8; 3, Jennifer Colegrove, GP, 4-4.

LONG JUMP - 1, Jessica Stoner, C, 14-103/4; 2, Cheri Howell, C, 14-81/2; 3, Tara Paschal, GP, 14-41/4.

TRIPLE JUMP - 1, Patina Taylor, GP, 34-103/4; 2, Tara Paschal, GP, 30-81/2; 3, Jennifer Colegrove, GP, 29-5.

POLE VAULT - 1, Erin Kinney, C, 8-0; 2, Tasha Sauer, GP, 7-6; 3, Christine Crawford, C, 7-6.

110-METER HURDLES - 1, Erin Kinney, C, 16.58; 2, Jakki Pilcher, GP, 17.88; 3, Patina Taylor, GP, 18.01.

300-METER HURDLES - 1, Megan Confer, C, 48.82; 2, Jessica Stoner, C, 49.32; 3, Jakki Pilcher, GP, 50.53.

100 METERS - 1, Lisa Kaeser, GP, 13.36; 2, Sarah Lafontaine, C, 13.42; 3, Ally Wayryman, C, 13.68.

200 METERS - 1, Lisa Kaeser, GP, 27.84; 2, Sarah Lafontaine, C, 27.90; 3, Breanne Brazille, GP, 28.88.

400 METERS - 1, Jessica Wassnewski, C, 1:08.06; 2, Sharon Kent, C, 1:12.56.

800 METERS - 1, Allison Klingel, GP, 2:30.55; 2, Elise Ashwanden, GP, 2:31.75; 3, Kim Zieser, GP, 2:39.60.

1,500 METERS - 1, Kendal Nelson, C, 5:14.86; 2, Allison Nunnemaker, GP, 5:40.05; 3, Kelsey Tardieu, GP, 5:44.96.

3,000 METERS - 1, Kendal Nelson, C, 11:32.10; 2, Brittany Hodgson, GP, 12:18.80; 3, Jamie Hasketh, GP, 13:11.50.

4X100-METER RELAY - 1, Grants Pass (Lisa Kaeser, Erin Wittler, Corey Stewart, Patina Taylor), 51.60; 2, Crater, 51.90.

4X400-METER RELAY - 1, Crater (Sam Kezer, Jessica Stoner, Megan Confer, Jessica Wassnewski), 4:19.09; 2, Grants Pass, 4:19.67.

Klamath Union at Eagle Point

BOYS

TEAM SCORES - Klamath Union 99, Eagle Point 51.

SHOT PUT - 1, Jake Olsen, EP, 46-3; 2, Jimmy Johnson, KU, 45-10; 3, Mike Jacobsen, EP, 42-2.

DISCUS - 1, Dom Rodriguez, KU, 126-5; Jake Olsen, EP, 113-10; Jose Rodriguez, EP, 109-4.

JAVELIN - 1, Brian Mahoney, KU, 150-11; 2, Clayton Lousignont, KU, 145-7; 3, Brandon Anderson, EP, 142-0.

HIGH JUMP - 1, Brandon Anderson, EP, 6-4; 2, Zach Tucker, KU, 6-0; 3, Brian McClellan, 5-10, EP.

LONG JUMP - 1, Clayton Lousignont, KU, 18-8?; 2, Robert Slayton, EP, 17-61/2; 3, Louis Garcia, KU, 17-3.

TRIPLE JUMP - 1, Zach Tucker, KU, 40-5; 2, Louis Garcia, KU, 40-31/2; 3, Jeff Teach, KU, 38-10.

POLE VAULT - 1, Jon Fay, KU, 14-1; 2, Robbie Johnston, EP, 13-6; 3, Steve Bitzer, EP, 11-3.

110-METER HURDLES - 1, Krister Balme, KU, 16.6; 2, Jake Wynn, KU, 17.2; 3, E.C. Holden, EP, 18.0.

300-METER HURDLES - 1, Krister Balme, KU, 41.4; 2, Brian McClellan, EP, 44.6; 3, Brandon Sychla, EP, 44.9.

100 METERS - 1, Andrew Tree, EP, 11.8; 2, Marcus Mobaree, KU, 12.4; 3, Robert Slayton, EP, 12.5.

200 METERS - 1, Ryan Douglas, KU, 24.0; 2, Andrew Tree, EP, 24.0; 3, Clayton Lousignont, KU, 24.1.

400 METERS - 1, Robert Corliss, EP, 52.7; 2, Steve Burke, EP, 53.2; 3, Adam Wendt, KU, 54.2.

800 METERS - 1, Alex Jayne, KU, 2:11.0; 2, Nick Berger, EP, 2:15.5; 3, Mason Orlow, KU, 2:15.8.

1,500 METERS - 1, Lauren Jespersen, KU, 4:03.8; 2, Tim Martinen, EP, 4:51.7; 3, Tyler Hale, KU, 4:54.4.

3,000 METERS - 1, Lauren Jespersen, KU, 9:18.5; 2, Ricardo Guerrero, KU, 10:12.1; 3, Patrick Rose, KU, 10:51.8.

4X100-METER RELAY - 1, Klamath Union (Douglas, Garcia, Lousignont, Munoz) 44.8; 2, Eagle Point 46.0.

4X400-METER RELAY - 1, Klamath Union (Zach Tucker, Jon Fay, Krister Balme, Ryan Douglas) 3:32.5; 2, Eagle Point 3:33.6.

GIRLS

TEAM SCORES - Eagle Point 73, Klamath Union 72.

SHOT PUT - 1, Katie Anderson, EP, 38-4; 2, Alisa Lee, EP, 35-6; 3, Stevie Dunton, KU, 32-0.

DISCUS - 1, Alisa Lee, EP, 131-11; 2, Brandy Bocehi, KU, 101-2; 3, Katie Anderson, EP, 92-4.

JAVELIN - 1, Brandy Bocchi, KU, 103-11; 2, Salina Sychla, EP, 92-9; 3, Gaby Pimentel, EP, 91-7.

HIGH JUMP - 1, Kadee McLaughlin, EP, 4-10; 2, Bethany Deblander, KU, 4-8; 3, Amanda Herron, KU, 4-6.

LONG JUMP - 1, Claire Edwards, KU, 14-11?; 2, Kristina Bateman, EP, 14-11; 3, Dani Rouhier, EP, 14-71/4.

TRIPLE JUMP - 1, Tawnie Taylor, KU, 30-1/4; 2, Kadee McLaughlin, EP, 28-103/4; 3, Carly Lund, EP, 28-3.

POLE VAULT - 1, Aubrey Harrington, EP, 10-6; 2, Jenna Fay, KU, 10-0; 3, Dana Henry, KU, 8-0.

100-METER HURDLES - 1, Dana Henry, KU, 17.88; 2, Carly Lund, EP, 18.10; 3, Aubrey Harrington, EP, 18.71.

300-METER HURDLES - 1, Dana Henry, KU, 53.4; 2, Carly Lund, EP, 54.4; 3, Molly Haas, EP, 56.3.

100 METERS - 1, Claire Edwards, KU, 13.0; Jenna Fay, KU, 13.37; 3, Ali McBee, EP, 13.38.

200 METERS - 1, Claire Edwards, KU, 27.5; 2, Ali McBee, EP, 27.7; 3, Cat Wilson, EP, 28.4.

400 METERS - 1, Dani Rouhier, EP, 1:02.3; 2, Cat Wilson, EP, 1:02.7; 3, Kellianne Kleeman, KU, 1:07.01.

800 METERS - 1, Katie Leary, KU, 2:31.0; 2, Adrianne Cesena, KU, 2:31.0; 3, Jenna Bilden, EP, 2:35.2.

1,500 METERS - 1, Lorene Young, KU, 5:49.8; 2, Desree Holden, EP, 6:10.8; 3, Gaby Pimentel, EP, 6:11.5.

3,000 METERS - 1, Jessica Wood, KU, 12:25.3; 2, Laura Leppert, KU, 12:48.8; 3, Desree Holden, EP, 13:42.9.

4X100-METER RELAY - 1, Eagle Point (Ali McBee, Kristina Bateman, Molly Haas, Dani Rouhier) 51.5; 2, Klamath Union 52.26.

4X400-METER RELAY - 1, Eagle Point (Cat Wilson, Jenna Bilden, Ali McBee, Dani Rouhier) 4:22.6; 2, Klamath Union 4:25.9.Skyline Conference

Henley, Illinois Valley at Mazama

At Viking Field

BOYS

TEAM SCORES - Henley 851/2, Mazama 51, Illinois Valley 341/2.

SHOT PUT - 1, Walter Hulsey, IV, 45-4; 2, Seth Morehouse, M, 38-7; 3, Jon Pope, IV, 38-4.

DISCUS - 1, Johnson, M, 122-7; 2, Thornton, M, 118-0; 3, Chris Strand, IV, 115-10.

JAVELIN - 1, Ryan Stilwell, M, 147-4; 2, Gary VanLeuven, M, 141-0; 3, Jon Pope, IV, 111-6.

HIGH JUMP - 1, Grant, M, 5-6; 2, Martins, M, 5-6; 3, Andy Eichmann, IV, 5-6

LONG JUMP - 1, Frank Gauntz, H, 20-31/2; 2, R. Earle, M, 18-63/4; 3, Gates, H, 18-4.

TRIPLE JUMP - 1, Mark Warnick, H, 40-31/2; 2, Gates, H, 38-5; 3, Matchett, H, 37-71/2.

POLE VAULT - 1, James Myers, H, 12-0.

110-METER HURDLES - 1, Josh Herzfeldt-Kamrath, M, 17.3; 2, Rory Kaberline, IV, 17.3; 3, Mark Warnick, H, 18.6.

300-METER HURDLES - 1, Rory Kaberline, IV, 44.9; 2, Mark Warnick, H, 46.4; 3, Gary VanLeuven, M, 46.5.

100 METERS - 1. Frank Gauntz, H, 11.5; 2, R. Earle, M, 11.6; 3, Jenkins, H, 12.0.

200 METERS - 1, Frank Gauntz, H, 23.6; 2, LaBounty, H, 24.7; 3, Caleb Renno, IV, 25.0.

400 METERS - 1, Joe Salvati, H, 52.1; 2, Stuart Ward, H, 52.8; 3, Jed Campbell, M, 53.3.

800 METERS - 1, Dan Martin, H, 2:14.1; 2, Scott LeRoy, H, 2:18.1; 3, Royse Haney, M, 2:18.5.

1,500 METERS - 1, Dan Martin, H, 4:39.2, Scott LeRoy, H, 4:30.4; 3, Royse Haney, M, 4:49.8.

3,000 METERS - 1, Reggie Vargas, H, 10:47.7; 2, Martins, M, 11:00.2; 3, Bechdolt, H, 11:15.9.

4X100-METER RELAY - 1, Henley, 44.9; 2, Illinois Valley, 47.5; 3,Mazama, disqualified.

4X400-METER RELAY - 1, Henley, 3:42.9; 2, Mazama, 3:59.1; 3, Illinois Valley, 4:02.2.

GIRLS

TEAM SCORES - Henley 116, Mazama 26, Illinois Valley 23.

SHOT PUT - 1, Sam Young, H, 34-3; 2, K. Thompson, IV, 29-8; 3, Becky Schwartz, H, 28-101/2.

DISCUS - 1, Becky Schwartz, H, 108-2; 2, Michelle Draper, M, 94-1; 3, Megan Britton, M, 83-2.

JAVELIN - 1, Sam Young, H, 138-0; 2, Megan Britton, M, 100-3; 3, Staci Maupin, H, 92-11.

HIGH JUMP - 1, Michelle Klaja, H, 5-1; 2, Staci Maupin, H, 5-0; 3, Cazandra Aporbo, M, 4-8.

LONG JUMP - 1, Tiffany Mack, H, 14-101/2; 2, Jessica Morrison, H, 14-01/2; 3, Kim Hamilton, IV, 14-01/2.

TRIPLE JUMP - 1, Michelle Klaja, H, 33-3; 2, Jessica Morrison, H, 30-10; 3, Amanda Graham, H, 30-2.

POLE VAULT - 1, Lacy Pederson, H, 10-0; 2, Michelle Klaja, H, 8-6; 3, Tami Caldwell, H, 7-0.

100-METER HURDLES - 1, Jessica Ledford, IV, 15.9; 2, Tami Caldwell, H, 16.3; 3, Jennifer Klaja, H, 17.7.

300-METER HURDLES - 1, Jessica Ledford, IV, 48.6; 2, Staci Maupin, H, 51.2; 3, Jennifer Klaja, H, 51.4.

100 METERS - 1, Tiffany Mack, H, 13.5; 2, Amanda Graham, H, 13.6; 3, Hamilton, IV, 13.9.

200 METERS - 1, Tiffany Mack, H, 29.0; 2, Labounty, H, 29.1; 3, Megan Ward, H, 29.2.

400 METERS - 1, Megan Ward, H, 64.3; 2, Labounty, H, 65.0; 3, J. Mathis, H, 67.5.

800 METERS - 1, Emily Mathis, H, 2:26.9; 2, Amanda Graham, H, 2:42.1; 3, Jasmine Klauder, M, 2:52.2.

1,500 METERS - 1, Emily Mathis, H, 5:14.3; 2, Jasmine Klauder, M, 5:48.9; 3, Madeleine Hottman, H, 6:41.6.

4X100-METER RELAY - 1, Mazama, 55.0; Henley and Illinois Valley, disqualified.

4X400-METER RELAY - 1, Henley, 4:20.7; 2, Illinois Valley, 4:41.6.