fb pixel

Log In


Reset Password

Prep Track & Field Bests

SHOT PUT - 1, Chris Dearmon, Crater, 60-7; 2, Casey McIntosh, Grants Pass, 56-21/2; 3, Travis Wheeler, North Valley, 51-7; 4, Jake Olsen, Eagle Point, 49-11/2; 5, Bryan Anderson, Hidden Valley, 48-10; 6, David Faateete, North Medford, 48-8; 7, Adam Davidson, Grants Pass, 48-51/2; 8, Jimmy Johnson, Klamath Union, 47-9.

DISCUS - 1, Joe Newton, Roseburg, 184-2; 2, Casey McIntosh, Grants Pass, 166-3; 3, Travis Wheeler, North Valley, 154-2; 4, Chris Dearmon, Crater, 150-21/2 5, Adam Davidson, Grants Pass, 144-5; 6, David Faaeteete, North Medford, 143-0; 7, Brandon Farey, Crater, 136-10; 8, Rob Brown, South Medford, 131-1.

JAVELIN - 1, Cameron Voget, Ashland, 193-7; 2, Tom Martin, Grants Pass, 180-10; 3, Kelly Johnson, Crater, 173-1; 4, Brian Mahoney, Klamath Union, 171-9; 5, Clayton Lousignont, Klamath Union, 168-7; 6, Manny Alegria, North Medford, 165-3; 7, Mike Blay, Grants Pass, 161-9; 8, Bruce Voges, Grants Pass, 158-7,

HIGH JUMP - 1, tie, Brandon Anderson, Eagle Point, Zach Tucker, Klamath Union, 6-4; 3, Cole Parmelee, North Valley, 6-2; 4, tie, Colin Hackett and Bruce Voges, Grants Pass, Brian Clifton, North Medford, Caleb Berkey, South Medford, 6-0.

LONG JUMP - 1, Cole Parmelee, North Valley, 22-2; 2, Frank Gauntz, Henley, 21-01/4; 3, Ryan Nash, Lakeview, 21-0; 4, Aaron Barlow, North Medford, 20-8; 5, Stu Tobiason, Ashland, 20-31/2; 6, Jon Barton, Crater, 20-2; 7, Tyler King, South Medford, 20-11/2; 8, tie, Jay Brown, Crater, Clayton Lousignot, Klamath Union, 19-11.

TRIPLE JUMP - 1, Cole Parmelee, North Valley, 45-4; 2, Kory Mahr, Grants Pass, 44-71/2; 3, Ryan Nash, Lakeview, 43-6; 4, Dustin Brooks, North Medford, 42-7; 5, Alex Grigas, North Medford, 42-1; 6, Jon Barton, Crater, 41-10; 7, Jonathan Klenke, South Medford, 41-91/2; 8, Trae Richardson, Roseburg, 41-5.

POLE VAULT - 1, Robbie Johnston, Eagle Point, 14-3; 2, Jon Faye, Klamath Union, 14-1; 3, Victor Daugherty, Grants Pass, 14-0; 4, tie, Steve Hammond, Eagle Point, Dustin Boehm, Grants Pass, 13-9; 6, Adam Goff, Crater, 13-0; 7, tie, Adam Reed, Crater, Austin Shoptaw, Roseburg, 12-6.

110-METER HURDLES - 1, Chris Vorgang, North Medford, 14.57a; 2, Brennan Garrelts, Roseburg, 14.6; 3, Krister Balme, Klamath Union, 14.8; 4, Jason James, Crater, 15.24a; 5, Ryan Neuenschwander, South Medford, 15.6; 6, Ken Hiller, North Valley, 16.2; 7, tie, Trent Huard, North Medford, Nick Trowbridge, Roseburg, 16.3.

300 HURDLES - 1, Brennan Garrelts, Roseburg, 39.07a; 2, Chris Vorgang, North Medford, 39.36a; 3, Krister Balme, Klamath Union, 39.8; 4, Jason Matthews, South Medford, 40.7; 5, Jason James, Crater, 40.98a; 6, Jeremiah Luman, North Valley, 41.24a; 7, Ryan Neuenschwander, South Medford, 41.44; 8, Trent Huard, North Medford, 41.6.

100 METERS - 1, tie, D.J. Munoz, Klamath Union, Jonathan Klenke, South Medford, 11.0; 3, tie, Paul Allen, Grants Pass, Trent Huard and Jeff Wilkinson, North Medford, 11.3; 5, tie, Randy Ratliff, Grants Pass, Clayton Lousignont, Klamath Union, Casey Robins, Phoenix, Andres Reed, South Medford, 11.4.

200 METERS - 1, Jonathan Klenke, South Medford, 22.5; 2, Dan Hilgendorf, South Medford, 22.8; 3, tie, Manny Alegria and Trent Huard, North Medford, 23.1; 5, Andres Reed, South Medford, 23.27a; 6, tie, Ryan Douglas, Klamath Union, T.J. Mendenhall, Roseburg, 23.3; 8, Frank Gauntz, Henley, 23.37a.

400 METERS - 1, Lauren Jesperson, Klamath Union, 50.4; 2, Trevor Palmer, Crater, 51.07a; 3, Dan Hilgendorf, South Medford, 51.6; 4, tie, Joe Salvati, Henley, Ruben Cotti-Lowell, St. Mary;s, 52.1; 6, Stuart Ward, Henley, 52.15a; 7, Joe Salvath, Henley, 52.17a; 8, Nate Hoxmeier, Ashland, 52.28a.

800 METERS - 1, Lauren Jespersen, Klamath Union, 1:53.8; 2, Jacob Gomez, Klamath Union, 1:55.6; 3, Adam Wadsworth, Roseburg, 1:56.45a; 4, Shaun Olson, South Medford, 1:56.82a; 5, Trevor Palmer, Crater, 1:56.98a; 6, Jeff Olsen, Ashland, 1:58.77a; 7, Logan Serra, Grants Pass, 2:00.13a; 8, Lalo Flores, Phoenix, 2:00.8.

1,500 METERS - 1, Lauren Jesperson, Klamath Union, 3:53.92a; 2, Jacob Gomez, Klamath Union, 3:54.36a; 3, Lalo Flores, Phoenix, 4:06.98a; 4, Alondo Pacas, South Medford, 4:09.05a; 5, Kedric Charlton, North Medford, 4:10.37a; 6, Adam Wadsworth, Roseburg, 4:11.9; 7, Trevor Hanlin, Grants Pass, 4:12.68a; 8, Shaun Olson, South Medford, 4:14.4.

3,000 METERS - 1, Jacob Gomez, Klamath Union, 8:42.22a; 2, Nathan May, Phoenix, 9:03.85a; 3, Kevin Pellegrino, Klamath Union, 9:07.96a; 4, Trevor Hanlin, Grants Pass, 9:09.16a; 5, Chris McLean, South Medford, 9:13.8; 8, Gavin Weaver, Roseburg, 9:16.16a.

4 x 100 RELAY - 1, Grants Pass (Nathan Hadden, Jeff LaLonde, Randy Ratliff, Paul Allen), 42.64a; 2, Roseburg (Blair Brundage, Brennan Garrelts, Russ Andersonl, Ryan Russell), 43.17a; 3, Henley, 43.33a; 4, Crater, 43.94a; 5, South Medford (Kelly King, Dan Hilgendorf, Jonathan Klenke, Jason Matthews), 44.3; 5, North Valley, 44.38a; 6, tie, Klamath Union (Ryan Douglas, Calyton Lousignont, Marcus Moravec, D.J. Munoz), North Medford (Ryan Weisz, Trent Huard, Matt Schneider, Manny Alegria), 44.6.

4 x 400 RELAY - 1, Klamath Union, 3:25.85a; 2, South Medford (Shaun Olson, Lundwall, Alondo Pacas, Dan Hilgendorf), 3:27.8; 3, Henley, 3:28.32a; 4, Roseburg, (Nick Trowbridge, Brennan Garrelts, Donny Sheldon, Adam Wadsworth), 3:30.87a; 5, North Medford (Manny Alegria, Kedric Charlton, Andres Kendig, Matt Schneider), 3:32.24a; 6, Eagle Point (Steve Burke, Andrew Tree, Nick Berger, Robert Corliss), 3:33.6; 7, Crater, 3:34.25a; 8, Ashland, 3:35.31a.

GIRLS

SHOT PUT - 1, K'pree Ford-Harris, North Valley, 41-5; 2, Katy Anderson, Eagle Point, 39-10; 3, Hope Berkey, South Medford, 39-51/2; 4, Taylor Jones, Roseburg, 38-0; 5, Carly Morris-Picknell, Roseburg, 36-9; 6, Rocksi Miller, Glendale, 35-63/4; 7, Samantha Young, Henley, 35-8; 8, Alisa Lee, Eagle Point, 35-61/2.

DISCUS - 1, K'pree Ford-Harris, North Valley, 138-6; 2, Alisa Lee, Eagle Point, 131-11; 3, Carly Morris-Picknell, Roseburg, 121-8; 4, Becky Swartz, Henley, 115-10; 5, Taylor Jones, Roseburg, 114-5; 6, Rachel Munyon, North Medford, 113-6; 7, Hope Berkey, South Medford, 105-4; 8, Allison Smith, Grants Pass, 102-0.

JAVELIN - 1, Samantha Young, Henley, 143-3; 2, Taylor Jones, Roseburg, 126-6; 3, Rocksi Miller, Glendale, 123-10; 4, Patina Taylor, Grants Pass, 123-6; 5, Staci Maupin, Henley, 121-6; 6, Nicholette LeBel, Crater, 116-4; 7, Briana Gentry, North Medford, 111-6; 8, Val Groshong, Roseburg, 110-8.

HIGH JUMP - 1, tie, Staci Maupin, Henley, Teri Silva, South Medford, 5-3; 3, tie, Erin Kinney, Crater, Amy Christy, North Medford, Kristen Bitter, Roseburg, 5-2; 6, tie Michelle Klaja and Staci Maupin, Henley, 5-1; 8, tie, Ericka Boenkhe and Rihanna Patterson, Ashland, Morgan Smith, Roseburg, 5-0.

LONG JUMP - 1, Claire Edwards, Klamath Union, 16-111/2; 2, Rosanna Medina, North Medford, 16-101/2; 3, Whitney Grant, South Medford, 16-101/4; 4, Jennifer Lint, Roseburg, 16-91/2; 5, Kaylyn Knutson, South Medford, 16-8; 6, Nicole Roberts, North Valley, 16-5; 7, Natasha Wright, South Medford, 16-31/2; 8, Jenna Siebenlist, North Medford, 16-11/2.

TRIPLE JUMP - 1, Teri Silva, South Medford, 35-11; 2, Patina Taylor, Grants Pass, 35-10; 3, Jennifer Lint, Roseburg, 34-7; 4, Claire Edwards, Klamath Union, 34-61/4; 5, Kristen Bitter, Roseburg, 34-4; 6, Nicole Roberts, North Valley, 33-7; 7, Michelle Klaja, Henley, 33-3; 8, Hillary Kitzrow, Roseburg, 33-2.

POLE VAULT - 1, Aubrey Harrington, Eagle Point, 10-6; 2, tie, Lacy Pederson, Henley, Jenna Fay, Klamath Union, 10-0; 4, Michelle Klaja, Henley, 9-6; 5, Katie Stephens, Roseburg, 9-41/2; 6, tie, Stephanie Anderberg, South Medford, Mary Wright, Roseburg, 9-0; 7, tie, Keshia Causey, Glendale, Tasha Sauer, Grants Pass, Dana Henry, Klamath Union, Nicole Roberts and Galina Vial, North Valley, Stacy Thomsen, Roseburg, 8-6.

100-METER HURDLES - 1, Heather Frigaard, South Medford, 15.1; 2, Jessica Ledford, Illinois Valley, 15.2; 3, Sarah Rountree, North Medford, 15.6; 4, tie, Erin Kinney, Crater, Tami Caldwell, Henley, 16.3; 6, Dana Henry, Klamath Union, 16.7; 7, Jori Grady, Roseburg, 16.9; 8, Jennifer Lint, Roseburg, 17.1.

300-METER HURDLES - 1, Rosana Medina, North Medford, 46.44a; 2, Heather Frigaard, South Medford, 47.2; 3, Sarah Rountree, North Medford, 47.4; 4, Megan Confer, Crater, 48.04a; 5, Jori Grady, Roseburg, 48.22a; 6, Jessica Ledford, Illinois Valley, 48.7; 7, tie, Corina Dougherty, Illinois Valley, Galina Vial, North Valley, 49.3.

100 METERS - 1, Emily Dunn, North Medford, 12.1; 2, tie, Kaylyn Knutson and Amber Stevens, South Medford, 12.5; 4, Claire Edwards, Klamath Union, 12.6; 5, Rachel Hinze, Rogue River, 12.7; 6, Ashley Black, Ashland, 12.8.

200 METERS - 1, Brittany Hodges, North Medford, 25.8; 2, Kaylyn Knutson, South Medford, 26.36a; 3, Emily Dunn, North Medford, 26.7; 4, Rachel Hinze, Rogue River, 26.8; 5, Amber Stevens, South Medford, 26.84a; 6, Dani Rouhier, Eagle Point, 26.88a; 7, tie, Corey Stuart, Grants Pass, Jennifer Lint, Roseburg, 27.3.

400 METERS - 1, Brittany Hodges, North Medford, 58.4; 2, Rosanna Medina, North Medford, 1:00.0.; 3, Kaysha Richardson, Roseburg, 1:00.92a; 4, Natasha Wright, South Medford, 1:01.48a; 5, Kat Wilson, Eagle Point, 1:02.1; 6, Dani Rouhier, Eagle Point, 1:02.3; 7, Trina Stout, St. Mary's, 1:02.4; 8, Michelle LaBounty, Henley, 1:02.93.

800 METERS - 1, Emily Mathis, Henley, 2:20.37a; 2, Rihana Patterson, Ashland, 2:27.94a; 3, Lauren Fety, Rogue River, 2:27.55a; 4, Noi Hilgendorf, South Medford, 2:27.5; 5, Melis Garner, Roseburg, 2:29.3; 6, Elise Ashwanden, Grants Pass, 2:29.38a; 7, Allison Nunnemaker, Grants Pass, 2:30.1; 8, Alison Klingel, Grants Pass, 2:30.6.

1,500 METERS - 1, Emily Mathis, Henley, 4:50.72a; 2, Melis Garner, Roseburg, 4:51.52a; 3, Katie Leary, Klamath Union, 4:53.07a; 4, Kendel Nelson, Crater, 5:04.51; 5, Kendall Clark, Ashland, 5:11.9; 6, Allegra Fety, Rogue River, 5:12.8; 7, Leah Sawyer, St. Mary's, 5:13.5; 8, tie, Lauren Fety, Rogue River, Heidi Meador, South Medford, 5:15.3.

3,000 METERS - 1, Melis Garner, Roseburg, 10:44.45a; 2, Emily Mathis, Henley, 10:47.69a; 3, Kendel Nelson, Crater, 10:53.37a; 4, Katie Leary, Klamath Union, 10:59.5; 5, Leah Sawyer, St. Mary's, 11:01.47a; 6, Arika Phillips, Phoenix, 11:09.92; 7, Mariah Mayfield, Ashland, 11:11.82a; 8, Therese McCaffrey, Ashland, 11:12.59a.

4 x 100 RELAY - 1, North Medford (Sarah Rountree, Rosana Medina, Brittany Hodges, Emily Dunn), 49.4a; 2, South Medford (Whitney Grant, Amber Stevens, Heather Frigaard, Kaylyn Knutson), 50.69a; 3, Grants Pass (Lisa Kaeser, Erin Wittler, Corey Stewart, Patina Taylor), 51.08a; 4, Eagle Point (Ali McBee, Kristina Bateman, Molly Haas, Dani Rouhier), 51.4; 5, Klamath Union, (Jenna Fay, Tawnie Taylor, Cassie McDonnell, Claire Edwards), 51.7a. 6, Rogue River, 51.73a; 7, Henley, 51.87a.

4 x 400 RELAY - 1, North Medford (Emily Dunn, Jenna Siebenlist, Rosana Medina, Brittany Hodges), 4:04.13a; 2, Roseburg (Lindsy Bartholomew, Justine Goodwin, Melis Garner, Kaysha Richardson), 4:08.77a; 3, Henley, 4:10.16a; 4, Grants Pass, 4:14.91a; 5, Crater (Sam Kezer, Jessica Stoner, Jessica Wassnewski, Megan Confer), 4:15.14a; 6, Rogue River, 4:16.11a; 7, South Medford (Stephanie Anderberg, Kelley Whitten, April Bradshaw, Natasha Wright), 4:22.1; 8, Eagle Point (Cat Wilson, Jenna Bilden, Ali McBee, Dani Rouhier), 4:22.6.

All hand-time marks are rounded up to nearest one-tenth of a second. a - automatic timing.

For additions or corrections, call Don Hunt at 776-4469, or e-mail