fb pixel

Log In


Reset Password

Eagle Point nabs two from Ashland

EAGLE POINT - A victory in the 4x400-meter relay spurred the Eagle Point boys track and field team to a 75-70 decision over Ashland in a Southern Oregon Conference dual meet Tuesday.

The Eagle girls forged a 94-51 win.

For the boys, Andrew Tree (100 and 200) was Eagle Point's lone multiple victor. The Grizzlies' Cameron Voget (discus and javelin), Stu Tobiasson (triple jump and long jump) and Jeff Olsen (800 and 1,500) recorded a pair of wins for Ashland.

On the girls side, Kristina Bateman (triple jump and long jump) and Dani Rouhier (100 and 200) led the Eagles with two victories. Erika Boehnke (high jump and 100 hurdles) was the Grizzlies' standout performer.

BOYS

TEAM SCORES - Eagle Point 75, Ashland 70.

SHOT PUT - 1, Jacob Olson, EP, 46-21/2; 2, Mike Jacobson, EP, 42-11/2; 3, Dan Garrison, A, 36-4.

DISCUS - 1, Cameron Voget, A, 119; 2, Dan Garrison, A, 116-3; 3, Jacob Olson, EP, 113-8.

JAVELIN - 1, Cameron Voget, A, 174-2; 2, Brandon Anderson, EP, 134-8; 3, Eric Houghton, A, 127-11.

HIGH JUMP - 1, Brandon Anderson, EP, 5-10; 2, Bryan McClellan, EP, 5-8; 3, Chris Mackozjack, A, 5-3.

LONG JUMP - 1, Stu Tobiasson, A, 19-61/2; 2, Steve Burke, EP, 19-23/4; 3, Kyle Novak, A, 17-81/2.

TRIPLE JUMP - 1, Stu Tobiasson, A, 40-11; 2, Rich McInnis, EP, 37-53/4; 3, Brian McClellan, EP, 36-33/4.

POLE VAULT - 1, Rob Johnston, EP, 13-6; 2, Steve Hammond, EP, 13-0; 3, EC Holden, EP, 11-6.

110-METER HURDLES - 1, EC Holden, EP, 16.4; 2, Jesse Barr, A, 16.4; 3, Bryan McClellan, EP, 17.9.

300-METER HURDLES - 1, Kyle Novak, A, 44.4; 2, Bryan McClellan, EP, 44.6; 3, Jesse Barr, A, 45.2.

100 METERS - 1, Andrew Tree, EP, 11.4; 2, Tom Ussary, EP, 11.6; 3, Ian Savage, A, 11.7.

200 METERS - 1, Andrew Tree, EP, 23.6; 2, Ian Savage, A, 23.6; 3, Steve Burke, EP, 23.9.

400 METERS - 1, Robert Corliss, EP, 52.9; 2, Nate Hoxmeier, A, 53.2; 3, Garrett Stienbroner, A, 54.8.

800 METERS - 1, Jeff Olsen, A, 2:05.8; 2, David Richardson, A, 2:06.9; 3, Nick Burger, EP, 2:11.5.

1,500 METERS - 1, Jeff Olsen, A, 4:23.00; 2, Andy Wright, A, 4:30.2; 3, Austin Buell, A, 4:39.9.

3,000 METERS - 1, David Richardson, A, 9:51.4; 2, Andy Wright, A, 9:55.5; 3, Austin Buell, A, 10:13.4.

4X100-METER RELAY - 1, Eagle Point (Ussary, Slayton, Burke, Tree), 45.7; 2, Ashland, 45.9.

4X400-METER RELAY - 1, Eagle Point (Burke, Tree, Martinen, Corliss), 3:35.5; 2, Ashland, 3:37.9.

GIRLS

TEAM SCORES - Eagle Point 94, Ashland 51.

SHOT PUT - 1, Katy Anderson, EP, 38-6; 2, Alisa Lee, EP, 36-3; 3, Stephanie Calhoun, EP, 26-41/2.

DISCUS - 1, Alisa Lee, EP, 123-5; 2, Katy Anderson, EP, 84-7; 3, Jessica Wilmoth, A, 83-8.

JAVELIN - 1, Salina Sychla, EP, 108-9; 2, Gaby Timentel, EP, 88-0; 3, Tabitha Murdock, EP, 84-0.

HIGH JUMP - 1, Erika Boehnke, A, 5-0; 2, Kadee McLaughlin, EP, 4-10; 3, Rohanna Patterson, A, 4-8.

LONG JUMP - 1, Kristina Bateman, EP, 15-81/4; 2, Vanessa Blount, A, 14-21/2; 3, Keeley Zondrow, A, 14-1.

TRIPLE JUMP - 1, Kristina Bateman, EP, 33-3; 2, Kadee McLaughlin, EP, 29-7; 3, Keeley Zondrow, A, 29-1.25.

POLE VAULT - 1, Aubrey Harrington, EP, 10-0; 2, Rihanna Patterson, A, 8-6; 3, Michelle Nagel, A, 8-0.

100-METER HURDLES - 1, Erika Boehnke, A, 17.0; 2, Carly Lund, EP, 17.3; 3, Aubrey Harrington, EP, 18.4.

300-METER HURDLES - 1, Carly Lund, EP, 51-5; 2, Aubrey Harrington, EP, 53-9; 3, Aurora Dolan, A, 55-8.

100 METERS - 1, Dani Rouhier, EP, 12.9; 2, Kristina Bateman, EP, 13.3; 3, Muriel Steiner, EP, 14.3.

400 METERS - 1, Cat Wilson, EP, 65.3; 2, Molly Haas, EP, 66.0; 3, Kari Brumble, A, 70.8.

800 METERS - 1, Rihanna Patterson, A, 2:30.4; 2, Kendall Clark, A, 2:31.3; 3, Jenna Bilden, EP, 2:37.4.

1,500 METERS - 1, Kendall Clark, A, 5:10.9; 2, Mariah Mayfield, A, 5:35.5; 3, Teresa McCaffrey, A, 5:42.7.

3,000 METERS - 1, Mariah Mayfield, A, 12:41.8; 2, Teresa McCaffrey, A, 12:41.8; 3, Desree Holden, EP, 13:42.8.

4X100-METER RELAY - 1, Eagle Point (McBee, Bateman, Haas, Rouhier), 52.9.

4X400-METER RELAY - 1, Eagle Point (Bilden, Haas, Rouhier, Wilson), 4:30.4; 2, Ashland 4:44.8.

Glendale Meet

BOYS

TEAM SCORES - Illinois Valley 178, Days Creek 117, Cascade Christian 77, Glendale 62, North Valley JV 45, Riddle 29, Umpqua Valley Christian 16.

SHOT PUT - 1, Jon Pope, IV, 49-1; 2, Walter Hulsey, IV, 44-6; 3, Gaddis, DC, 41-11.

DISCUS - 1, Brandon Armstrong, CC, 118-6; 2, Gaddis, DC, 114-3; 3, Walter Hulsey, IV, 113-5.

JAVELIN - 1, Jon Pope, IV, 172; 2, Josh Pope, IV, 141; 3, Derek Armstrong, NV, 125-8.

HIGH JUMP - 1, Zach Mellow, CC, 5-10; 2, Justin Graven, IV, 5-6; 3, Nathan Geith, Gle, 5-4.

LONG JUMP - 1, Andy Eichman, IV, 17-111/2; 2, Bischops, DC, 17-21/2; 3, Evan Gross, NV, 17-0.

TRIPLE JUMP - 1, Kalebak, DC, 36-8; 2, Josh Coronado, IV, 36-6; 3, Andy Eichmann, IV, 35-0.

POLE VAULT - 1, Hadley, Gle, 10-0; 2, William Hoepper, Gle, 8-0; 3, (tie) Zach Mellow, CC, and Dustin Combs, CC, 7-6.

110-METER HURDLES - 1, Rory Kaberline, IV, 18.0; 2, Gibbons, Rid, 18.3; 3, Michael Clark, CC, 18.9.

300-METER HURDLES - 1, L. Gibbons, Rid, 44.9; 2, Rory Kaberline, IV, 45.3; 3, Ken Hiler, NV, 49.2.

100 METERS - 1. Ben Kinney, CC, 12.1; 2, David Crocker, IV, 12.3; 3, Schmidt, DC, 12.3.

200 METERS - 1, Ben Kinney, CC, 24.9; 2, Jon Pope, IV, 24.9; 3, Schmidt, DC, 25.2.

400 METERS - 1, (tie) Zach Mellow, CC, and Ben Kinney, CC, 56.0; 3, Nathan Geith, Gle, 57.9.

800 METERS - 1, Nathan Geith, Gle, 2:14.3; 2, H. Smith, DC, 2:20.4; 3, L. Whitehead, UVC, 2:21.8.

1,500 METERS - 1, H. Smith, DC, 4:42.6; 2, D. Smith, DC, 4:45.3; 3, Josh Coronado, IV, 5:06.8.

3,000 METERS - 1, Smith, DC, 10:16; 2, Green, NV, 11:22.7; 3, Peckham, IV, 11:37.4.

4X100-METER RELAY - 1, Illinois Valley, 47.8; 2, Days Creek, 50.2; 3, Riddle, 51.1.

4X400-METER RELAY - 1, Days Creek, 3:57.2; 2, Illinois Valley, 4:02.2; 3, Riddle, 4:19.0.

GIRLS

TEAM SCORES - Glendale 134, Cascade Christian 83, Illinois Valley 74, Riddle 651/2, North Valley JV 511/2, Umpqua Valley Christian 44, Days Creek 29.

SHOT PUT - 1, Rocksi Miller, Gle, 36-8; 2, Karissa Snelling, Gle, 33-7; 3, K. Thompson, IV, 31-7.

DISCUS - 1, Karissa Snelling, Gle, 99-0; 2, K. Thompson, IV, 93-10; 3, McCurry, Rid, 93-4.

JAVELIN - 1, Rocksi Miller, Gle, 114-8; 2, Burt, UVC, 110-6; 3, Renius, NV, 92-11.

HIGH JUMP - 1, Ludwig, DC, 5-4; 2, Angie Hadley, Gle, 4-6; 3, Kirkland, NV, 4-6.

LONG JUMP - 1, Crystal Josephson, CC, 15-51/2; 2, Peterson, UVC, 15-31/2; 3, Jessica Ledford, IV, 15-0.

TRIPLE JUMP - 1, Hailey King, Gle, 29-3; 2, Garceau, NV, 26-61/2.

POLE VAULT - 1, Keshia Causey, Gle, 8-6.

100-METER HURDLES - 1, Corina Dougherty, IV, 18.0; 2, Hailey King, Gle, 18.9; 3, Shissler, UVC, 20.8.

300-METER HURDLES - 1, E. Peterson, UVC, 51.8; 2, Hartzell, Rid, 54.1; 3, Hailey King, Gle, 58.1.

100 METERS - 1. Jessica Ledford, IV, 13.3; 2, Harris, Rid, 13.7; 3, Ludwig, DC, 14.2.

200 METERS - 1, Crystal Josephson, CC, 28.3; 2, Wood, IV, 30.0; 3, Verser, NV, 31.7.

400 METERS - 1, Jessica Tresser, CC, 1:09.4; 2, Harris, CC, 1:22.1; 3, Cybill Torres, NV, 1:12.5.

800 METERS - 1, Peterson, UVC, 2:49.8; 2, Crongust, Rid, 3:30.4; 3, Crystal Charro, Gle, 3:07.5

1,500 METERS - 1, Crystal Charro, Gle, 6:07.5; 2, Mary O'Brien, CC, 6:30.9; 3, Staci Van Norman, Gle, 6:53.1.

3,000 METERS - 1, Mary O'Brien, CC, 13:55.2; 2, Crongust, Rid, 14:59.8; 3, Brown, CC, 15:10.

4X100-METER RELAY - 1, Riddle, 55.4; 2, Glendale, 56.0; 3, Illinois Valley, 56.0.

4X400-METER RELAY - 1, Illinois Valley, 4:44.4; 2, Cascade Christian, 4:58.6; 3, North Valley, 5:35.2.