fb pixel

Log In


Reset Password

Prep Track & Field Bests

SHOT PUT - 1, Chris Dearmon, Crater, 60-7; 2, Casey McIntosh, Grants Pass, 56-21/2; 3, Travis Wheeler, North Valley, 51-7; 4, Bryan Anderson, Hidden Valley, 49-5; 5, Jon Pope, Illinois Valley, 49-9; 6, Jake Olson, Eagle Point, 49-11/2; 7, David Faaeteete, North Medford, 48-8; 8, Adam Davidson, Grants Pass, 48-51/2.

DISCUS - 1, Joe Newton, Roseburg, 193-8; 2, Casey McIntosh, Grants Pass, 166-3; 3, Travis Wheeler, North Valley, 163-3; 4, David Faaeteete, North Medford, 154-4; 5, Chris Dearmon, Crater, 150-21/2 6, Brandon Farey, Crater, 144-6; 7, Adam Davidson, Grants Pass, 144-5; 8, John Wing, St. Mary's, 134-3.

JAVELIN - 1, Cameron Voget, Ashland, 198-0; 2, Tom Martin, Grants Pass, 180-10; 3, Kelly Johnson, Crater, 173-1; 4, Brian Mahoney, Klamath Union, 171-9; 5, Clayton Lousignont, Klamath Union, 168-7; 6, Manny Alegria, North Medford, 167-1; 7, Mike Blay, Grants Pass, 162-1; 8, D.J. Beatty, Crater, 161-5.

HIGH JUMP - 1, tie, Brandon Anderson, Eagle Point, Zach Tucker, Klamath Union, Cole Parmelee, North Valley, 6-4; 4, tie, Andrew Norum, Crater, Colin Hackett and Bruce Voges, Grants Pass, Brian Clifton, North Medford, Caleb Berkey, South Medford, 6-0.

LONG JUMP - 1, Cole Parmelee, North Valley, 22-2; 2, Aaron Barlow, North Medford, 21-31/2; 3, Frank Gauntz, Henley, 21-01/4; 4, Ryan Nash, Lakeview, 21-0; 5, Tyler King, South Medford, 20-8; 6, Stu Tobiason, Ashland, 20-31/2; 7, Jeff Teach, Klamath Union, 20-23/4; 8, Jon Barton, Crater, 20-2.

TRIPLE JUMP - 1, Kory Mahr, Grants Pass, 46-03/4; 2, Cole Parmelee, North Valley, 45-4; 3, Ryan Nash, Lakeview, 43-6; 4, Dustin Brooks, North Medford, 42-10; 5, Jonathan Klenke, South Medford, 42-8; 6, Zach Tucker, Klamath Union, 42-61/2; 7, Alex Grigas, North Medford, 42-1; 8, Jon Barton, Crater, 41-10.

POLE VAULT - 1, Jon Fay, Klamath Union, 14-7; 2, Robbie Johnston, Eagle Point, 14-4; 3, Victor Daugherty, Grants Pass, 14-3; 4, tie, Steve Hammond, Eagle Point, Dustin Boehm, Grants Pass, 13-9; 6, tie, Adam Goff, Crater, Austin Shoptaw, Roseburg, 13-0; 8, Adam Reed, Crater, 12-6.

110-METER HURDLES - 1, Brennan Garrelts, Roseburg, 14.23a; 2, Chris Vorgang, North Medford, 14.57a; 3, Krister Balme, Klamath Union, 14.8; 4, Jason James, Crater, 15.0; 5, Ryan Neuenschwander, South Medford, 15.6; 6, Ken Hiler, North Valley, 15.87a; 7, Nick Trowbridge, Roseburg, 16.9; 8, tie, Jason Matthews and Mark McKay, South Medford, 16.1.

300 HURDLES - 1, Brennan Garrelts, Roseburg, 39.07a; 2, Chris Vorgang, North Medford, 39.17a; 3, Krister Balme, Klamath Union, 39.8; 4, Ken Hiler, North Valley, 40.68a; 5, Jason Matthews, South Medford, 40.7; 6, Jason James, Crater, 40.98a; 7, Jeremiah Luman, North Valley, 41.07a; 8, Ryan Neuenschwander, South Medford, 41.44a.

100 METERS - 1, Jonathan Klenke, South Medford, 10.94a; 2, D.J. Munoz, Klamath Union, 11.0; 3, Andres Reed, South Medford, 11.21a; 4, Trent Huard, North Medford, 11.24a; 5, tie, Paul Allen, Grants Pass, Jeff Wilkinson, North Medford, 11.3; 7, tie, Randy Ratliff, Grants Pass, Clayton Lousignont, Klamath Union, Andrew Tree, Eagle Point, Casey Robins, Phoenix, 11.4.

200 METERS - 1, Jonathan Klenke, South Medford, 22.5; 2, Andres Reed, South Medford, 22.75a; 3, Dan Hilgendorf, South Medford, 22.76a; 4, tie, Manny Alegria and Trent Huard, North Medford, 23.1; 6, tie, 7, tie, Ryan Douglas, Klamath Union, Cole Parmelee, North Valley, T.J. Mendenhall, Roseburg, 23.3.

400 METERS - 1, Lauren Jespersen, Klamath Union, 50.4; 2, Trevor Palmer, Crater, 51.07a; 3, Dan Hilgendorf, SM, 51.24a; 4, Adam Wadsworth, Roseburg, 51.53a; 5, tie, Joe Salvati, Henley, Ruben Cotti-Lowell, St. Mary's, 52.1; 7, Nate Hoxmeier, Ashland, 52.1; 8, Stuart Ward, Henley, 52.15a.

800 METERS - 1, Lauren Jespersen, Klamath Union, 1:52.91a; 2, Jacob Gomez, Klamath Union, 1:55.6; 3, Adam Wadsworth, Roseburg, 1:56.45a; 4, Trevor Palmer, Crater, 1:56.53a; 5, Shaun Olson, South Medford, 1:56.82a; 6, Dan Martin, Henley, 1:57.74. 7, Jeff Olsen, Ashland, 1:58.77a; 8, Andres Kendig, North Medford, 1:59.0.

1,500 METERS - 1, Lauren Jespersen, Klamath Union, 3:53.92a; 2, Jacob Gomez, Klamath Union, 3:54.36a; 3, Adam Wadsworth, Roseburg, 4:01.69a; 4, Nathan May, Phoenix, 4:04.48a; 5, Lalo Flores, Phoenix, 4:04.9a; 6, Shaun Olson, South Medford, 4:06.78; 7, Alondo Pacas, South Medford, 4:09.05a; 8, Kedric Charlton, North Medford, 4:10.37a.

3,000 METERS - 1, Jacob Gomez, Klamath Union, 8:19.73a; 2, Kevin Pellegrino, Klamath Union, 8:47.51a; 3, Nathan May, Phoenix, 9:03.85a; 4, Trevor Hanlin, Grants Pass, 9:08.0a; 5, Chris McLean, South Medford, 9:13.8; 6, Gavin Weaver, Roseburg, 9:16.16a; 7, Adam Wadsworth, Roseburg, 9:16.44a.

4 x 100 RELAY - 1, Grants Pass (Nathan Hadden, Jeff LaLonde, Randy Ratliff, Paul Allen), 42.64a; 2, Roseburg (Blair Brundige, Brennan Garrelts, Russ Anderson, Ryan Russell), 43.17a; 3, Henley, 43.33a; 4, South Medford (Kelly King, Dan Hilgendorf, Jonathan Klenke, Andres Reed), 43.45a; 5, North Valley, 43.48a; 6, North Medford (Jeff Wilkerson, Trent Huard, Ryan Weiss, Manny Alegria), 43.72a; 7, Crater, 43.94a; 8, Klamath Union (Ryan Douglas, Clayton Lousignont, Marcus Moravec, D.J. Munoz), 44.6.

4 x 400 RELAY - 1, Roseburg (Adam Wadsworth, Brennan Garrelts, Blair Brundige, Todd Beckenhauer), 3:25.72a; 2, Klamath Union, 3:25.85a; 3, South Medford (Shaun Olson, Kyle Lundwall, Alando Pacas, Dan Hilgendorf), 3:27.8; 4, Henley, 3:28.32a; 5, North Medford (Manny Alegria, Kedric Charlton, Andres Kendig, Matt Schneider), 3:30.75a; 6, Eagle Point (Steve Burke, Andrew Tree, Nick Berger, Robert Corliss), 3:33.6; 7, Crater, 3:34.25a; 8, Ashland, 3:35.8.

GIRLS

SHOT PUT - 1, K'pree Ford-Harris, North Valley, 41-5; 2, Katy Anderson, Eagle Point, 40-81/2; 3, Hope Berkey, South Medford, 39-51/2; 4,Taylor Jones, Roseburg, 39-11/2; 5, Samantha Young, Henley, 36-93/4; 6, Carly Morris-Picknell, Roseburg, 36-9; 7, Rocksi Miller, Glendale, 36-3; 8, Alisa Lee, Eagle Point, 36-3.

DISCUS - 1, K'pree Ford-Harris, North Valley, 138-6; 2, Alisa Lee, Eagle Point, 131-11; 3, Carly Morris-Picknell, Roseburg, 121-8; 4, Staci Maupin, Henley, 121-6; 5, Becky Swartz, Henley, 119-4; 6, Hope Berkey, South Medford, 118-2; 7, Taylor Jones, Roseburg, 116-1; 8, Rachel Munyon, North Medford, 113-6.

JAVELIN - 1, Samantha Young, Henley, 143-3; 2, Taylor Jones, Roseburg, 126-6; 3, Rocksi Miller, Glendale, 123-10; 4, Patina Taylor, Grants Pass, 123-6; 5, Staci Maupin, Henley, 121-6; 6, Nicholette LeBel, Crater, 116-4; 7, Val Groshong, Roseburg, 116-2; 8, Briana Gentry, North Medford, 111-6.

HIGH JUMP - 1, tie, Rihana Patterson, Ashland, Kristen Bitter, Roseburg, 5-4; 3, tie, Erin Kinney, Crater, Staci Maupin, Henley, Teri Silva, South Medford, 5-3; 6, Amy Christy, North Medford, 5-2; 7, Michelle Klaja, 5-1; 8, tie, Ericka Boenkhe, Ashland, Morgan Smith, Roseburg, Mallory Carlton, South Medford, 5-0.

LONG JUMP - 1, Rosana Medina, North Medford, 17-4; 2, Jennifer Lint, Roseburg, 17-0; 3, Claire Edwards, Klamath Union, 16-111/2; 4, Whitney Grant, South Medford, 16-111/4; 5, Kaylyn Knutson, South Medford, 16-8; 6, Nicole Roberts, North Valley, 16-61/4; 7, Natasha Wright, South Medford, 16-31/2; 8, Jenna Siebenlist, North Medford, 16-11/2.

TRIPLE JUMP - 1, Teri Silva, South Medford, 36-7; 2, Patina Taylor, Grants Pass, 35-10; 3, Jennifer Lint, Roseburg, 34-81/4; 4, Claire Edwards, Klamath Union, 34-61/4; 5, Kristen Bitter, Roseburg, 34-4; 6, Nicole Roberts, North Valley, 33-7; 7, tie, Kristina Bateman, Eagle Point, Michelle Klaja, Henley, Malloree Enoch, North Valley, 33-3.

POLE VAULT - 1, tie, Aubrey Harrington, Eagle Point, Jenna Fay, Klamath Union, 10-6; 3, tie, Lacy Pedersen and Michelle Klaja, Henley, 10-0; 5, Stephanie Anderberg, South Medford, 9-8; 6, Katie Stephens, Roseburg, 9-6; 7, tie, Rhiana Patterson, Ashland, Mary Wright, Roseburg, 9-0.

100-METER HURDLES - 1, Sarah Rountree, North Medford, 14.95a; 2, Heather Frigaard, South Medford, 15.1a; 3, Jessica Ledford, Illinois Valley, 15.2; 4, tie, Erin Kinney, Crater, Corina Dougherty, Illinois Valley, 16.2; 6,Tami Caldwell, Henley, 16.3; 7, Dana Henry, Klamath Union, 16.7; 8, Jori Grady, Roseburg, 16.85a.

300-METER HURDLES - 1, Rosana Medina, North Medford, 46.44a; 2, Jessica Ledford, Illinois Valley, 46.96; 3, Sarah Rountree, North Medford, 46.99a; 4, Heather Frigaard, South Medford, 47.2; 5, Jori Grady, Roseburg, 47.3; 6, Megan Confer, Crater, 48.04a; 7, Jessica Stoner, Crater, 48.8; 8, Kellianne Kleeman, Klamath Union, 48.9.

100 METERS - 1, Emily Dunn, North Medford, 12.1; 2, tie, Claire Edwards, Klamath Union, Kaylyn Knutson and Amber Stevens, South Medford, 12.5; 5, tie, Ally Wayrynen, Crater, Rachel Hinze, Rogue River, 12.7; 7, Ashley Black, Ashland, 12.8; 8, Dani Rouhier, Eagle Point, 12.9.

200 METERS - 1, Brittany Hodges, North Medford, 25.58a; 2, Emily Dunn, North Medford, 26.1a; 3, Kaylyn Knutson, South Medford, 26.36a; 4, Amber Stevens, South Medford, 26.5; 5, Rachel Hinze, Rogue River, 26.53a; 6, Dani Rouhier, Eagle Point, 26.88a; 7, tie, Corey Stuart, Grants Pass, Jennifer Lint, Roseburg, 27.3.

400 METERS - 1, Brittany Hodges, North Medford, 56.99a; 2, Rosana Medina, North Medford, 1:00.0.; 3, Trina Stout, St. Mary's, 1:00.4; 4, Natasha Wright, South Medford, 1:00.77a; 5, Kaysha Richardson, Roseburg, 1:00.92a; 6, Corey Stewart, Grants Pass, 1:01.59a; 7, Jessica Stoner, Crater, 1:01.6; 8, Melis Garner, Roseburg, 1:01.89.

800 METERS - 1, Emily Mathis, Henley, 2:20.37a; 2, Katie Leary, Klamath Union, 2:24.0; 3, Rihana Patterson, Ashland, 2:25.02a; 4, Liz Tribelhorn, St. Mary;s, 2:25.3; 5, Jenna Siebenlist, North Medford, 2:25.7a; 6, Lauren Fety, Rogue River, 2:27.55a; 7, Noi Hilgendorf, South Medford, 2:27.5; 8, April Bradshaw, South Medford, 2:29.0.

1,500 METERS - 1, Melis Garner, Roseburg, 4:49.3a; 2, Emily Mathis, Henley, 4:50.72a; 3, Katie Leary, Klamath Union, 4:53.07a; 4, Kendall Clark, Ashland, 4:54.14aa; 5, Brianne Hwang, North Medford, 4:58.91; 6, Kendel Nelson, Crater, 5:04.51; 7, Dacari Robertson, North Medford, 5:07.0; 8, Heidi Meador, South Medford, 5:08.0.

3,000 METERS - 1, Katie Leary, Klamath Union, 10:34.34a; 2, Melis Garner, Roseburg, 10:44.45a; 3, Emily Mathis, Henley, 10:47.69a; 4, Kendel Nelson, Crater, 10:53.37a; 5, Leah Sawyer, St. Mary's, 11:01.47a; 6, Brianne Hwang, North Medford, 11:02.7; 7, Arika Phillips, Phoenix, 11:08.55; 8, Adrienne Cesena, Klamath Union, 11:10.99a.

4 x 100 RELAY - 1, North Medford (Sarah Rountree, Rosana Medina, Brittany Hodges, Emily Dunn), 49.26a; 2, South Medford (Whitney Grant, Amber Stevens, Natasha Wright, Kaylyn Knutson), 50.69a; 3, Grants Pass (Lisa Kaeser, Erin Wittler, Corey Stewart, Patina Taylor), 50.81a; 4, Rogue River, 51.11a; 5, Henley, 51.34a; 6, Eagle Point (Ali McBee, Kristina Bateman, Molly Haas, Dani Rouhier), 51.4; 7, Klamath Union, (Jenna Fay, Tawnie Taylor, Cassie McDonnell, Claire Edwards), 51.7a. 8, Crater, 51.84a.

4 x 400 RELAY - 1, North Medford (Emily Dunn, Jenna Siebenlist, Rosana Medina, Brittany Hodges), 4:04.13a; 2, Roseburg (Lindsy Bartholomew, Justine Goodwin, Melis Garner, Kaysha Richardson), 4:06.09a; 3, South Medford, 4:06.37; 4, Grants Pass, 4:06.87; 5, Henley, 4:07.17; 6, St. Mary's, 4:08.24; 7, Rogue River, 4:11.99; 8, Crater (Sam Kezer, Jessica Stoner, Jessica Wassnewski, Megan Confer), 4:15.14a.

All hand-time marks are rounded up to nearest one-tenth of a second. a - automatic timing.

For additions or corrections, call Don Hunt at 776-4469, or e-mail