fb pixel

Log In


Reset Password

Prep Track & Field Bests

SHOT PUT - 1, Chris Dearmon, Crater, 60-11; 2, Casey McIntosh, Grants Pass, 56-21/2; 3, Travis Wheeler, North Valley, 51-7; 4, Jon Pope, Illinois Valley, 50-111/2; 5, David Faaeteete, North Medford, 50-91/2; 6, Bryan Anderson, Hidden Valley, 49-5; 7, Jake Olson, Eagle Point, 49-11/2; 8, Adam Davidson, Grants Pass, 48-51/2.

DISCUS - 1, Joe Newton, Roseburg, 193-8; 2, Casey McIntosh, Grants Pass, 168-3; 3, Travis Wheeler, North Valley, 163-3; 4, David Faaeteete, North Medford, 154-4; 5, Chris Dearmon, Crater, 150-21/2 6, Brandon Farey, Crater, 144-6; 7, Adam Davidson, Grants Pass, 144-5; 8, Jesse Johnson, Mazama, 135-2.

JAVELIN - 1, Cameron Voget, Ashland, 198-0; 2, Tom Martin, Grants Pass, 184-7; 3, Manny Alegria, North Medford, 178-5; 4, Jon Pope, Illinois Valley, 176-6; 5, Kelly Johnson, Crater, 174-10; 6, Brian Mahoney, Klamath Union, 171-9; 7, Clayton Lousignont, Klamath Union, 168-7; 8, Mike Blay, Grants Pass, 165-3.

HIGH JUMP - 1, tie, Brandon Anderson, Eagle Point, Zach Tucker, Klamath Union, Cole Parmelee, North Valley, 6-4; 4, Joe Reid, Henley, 6-2; 5, Bruce Voges, Grants Pass, 6-1; 6, tie, Andrew Norum, Crater, Colin Hackett, Grants Pass, Brian Clifton and Aaron Barlow, North Medford, Blake Kreig, Roseburg, Caleb Berkey, South Medford, 6-0.

LONG JUMP - 1, Cole Parmelee, North Valley, 22-2; 2, Aaron Barlow, North Medford, 21-93/4; 3, Ryan Nash, Lakeview, 21-81/2; 4, Kory Mahr, Grants Pass, 21-03/4; 5, Frank Gauntz, Henley, 21-01/4; 6, tie, Stu Tobiasson, Ashland, Mark Heater, Grants Pass, Tyler King, South Medford, 20-8.

TRIPLE JUMP - 1, Kory Mahr, Grants Pass, 46-81/2; 2, Cole Parmelee, North Valley, 45-4; 3, Ryan Nash, Lakeview, 44-10; 4, Dustin Brooks, North Medford, 44-3; 5, Tyler King, South Medford, 42-10; 6, Mark Warnick, Henley, 42-9; 7, Jonathan Klenke, South Medford, 42-8; 8, Alex Grigas, North Medford, 42-71/2.

POLE VAULT - 1, Jon Fay, Klamath Union, 14-7; 2, tie, Robbie Johnston, Eagle Ppint, Victor Daugherty, Grants Pass, 14-6; 4, tie, Steve Hammond, Eagle Point, Dustin Boehm, Grants Pass, 13-9; 6, Austin Shoptaw and Nick Shaffer, Roseburg, 13-4; 8, tie, Adam Reed, Crater, Joe Reid, Henley, 13-0.

110-METER HURDLES - 1, Brennan Garrelts, Roseburg, 14.23a; 2, Chris Vorgang, North Medford, 14.57a; 3, Krister Balme, Klamath Union, 14.8; 4, Jason James, Crater, 15.0; 5, Ryan Neuenschwander, South Medford, 15.6; 6, Ken Hiler, North Valley, 15.62a; 7, Andrew Norum, Crater, 15.7; 8, Nick Trowbridge, Roseburg, 15.73a.

300 HURDLES - 1, Chris Vorgang, North Medford, 38.74a; 2, Brennan Garrelts, Roseburg, 38.86a; 3, Krister Balme, Klamath Union, 39.8; 4, Ken Hiler, North Valley, 40.09a; 5, Jeremiah Lewman, North Valley, 40.15a; 6, Jason James, Crater, 40.27a; 7, Jason Matthews, South Medford, 40.7, Ryan Neuenschwander, South Medford, 41.44a.

100 METERS - 1, Jonathan Klenke, South Medford, 10.94a; 2, D.J. Munoz, Klamath Union, 11.0; 3, Andres Reed, South Medford, 11.21a; 4, Trent Huard, North Medford, 11.24a; 5, Paul Allen, Grants Pass, 11.2; 6, Frank Gauntz, Henley, 11.28; 7, Jeff Wilkinson, North Medford, 11.3; 8, Anthony Pruitt, Lakeview, 11.31a.

200 METERS - 1, Jonathan Klenke, South Medford, 22.3a; 2, Andres Reed, South Medford, 22.6a; 3, Dan Hilgendorf, South Medford, 22.63a; 4, Frank Gauntz, Henley, 22.78a; 5, Anthony Pruitt, Lakeview, 22.91a; 6, T.J. Mendenhall, Roseburg, 22.97a; 7, Ryan Douglas, Klamath Union, 23.0; 8, tie, Manny Alegria and Trent Huard, North Medford, 23.1.

400 METERS - 1, Lauren Jespersen, Klamath Union, 50.4; 2, Trevor Palmer, Crater, 51.07a; 3, Dan Hilgendorf, SM, 51.24a; 4, Adam Wadsworth, Roseburg, 51.53a; 5, Stuart Ward, Henley, 51.58a; 6, Ruben Cotti-Lowell, St. Mary's, 51.64a; 7, Matt Schneider, North Medford, 51.7a; 8, Joe Salvatti, Henley, 51.92.

800 METERS - 1, Lauren Jespersen, Klamath Union, 1:52.91a; 2, Jacob Gomez, Klamath Union, 1:55.6; 3, Shaun Olson, South Medford, 1:56.11a; 4, Adam Wadsworth, Roseburg, 1:56.45a; 5, Trevor Palmer, Crater, 1:56.53a; 6, Dan Martin, Henley, 1:57.74a. 7, Jeff Olsen, Ashland, 1:58.37a; 8, Andres Kendig, North Medford, 1:59.0.

1,500 METERS - 1, Lauren Jespersen, Klamath Union, 3:53.92a; 2, Jacob Gomez, Klamath Union, 3:54.36a; 3, Adam Wadsworth, Roseburg, 4:01.69a; 4, Nathan May, Phoenix, 4:04.48a; 5, Lalo Flores, Phoenix, 4:04.9a; 6, Shaun Olson, South Medford, 4:06.78; 7, Kevin Pellegrino, Klamath Union, 4:07.85; 8, Alondo Pacas, South Medford, 4:09.05a.

3,000 METERS - 1, Jacob Gomez, Klamath Union, 8:19.73a; 2, Kevin Pellegrino, Klamath Union, 8:47.51a; 3, Nathan May, Phoenix, 9:03.85a; 4, Trevor Hanlin, Grants Pass, 9:08.0a; 5, Chris McLean, South Medford, 9:13.8; 6, Adam Wadsworth, Roseburg, 9:14.15; 7, Andy Wright, Ashland, 9:14.69; 8, Gavin Weaver, Roseburg, 9:16.16a.

4 x 100 RELAY - 1, Grants Pass (Nathan Hadden, Jeff LaLonde, Randy Ratliff, Paul Allen), 42.64a; 2, South Medford (Kelly King, Dan Hilgendorf, Jonathan Klenke, Andres Reed), 43.03a; 3, Roseburg (Blair Brundige, Brennan Garrelts, Russ Anderson, Ryan Russell), 43.17a; 4, Henley, 43.33a; 5, North Valley (Colin Beard, Ken Hiler, Tim Cunha, Jeremiah Lewman), 43.48a; 6, North Medford (Jeff Wilkerson, Trent Huard, Ryan Weiss, Manny Alegria), 43.72a; 7, Crater, 43.94a; 8, Klamath Union (Ryan Douglas, Clayton Lousignont, Marcus Moravec, D.J. Munoz), 44.6.

4 x 400 RELAY - 1, South Medford (Kelly King, Alondo Pacas, Shaun Olson, Dan Hilgendorf), 3:25.12; 2, Roseburg (Adam Wadsworth, Brennan Garrelts, Blair Brundige, Todd Beckenhauer), 3:25.72a; 3, Klamath Union, 3:25.85a; 4, Henley, (Stuart Ward, Frank Gauntz, Dan Martin, Joe Salvatti), 3:28.32a; 5, North Medford (Manny Alegria, Kedric Charlton, Andres Kendig, Matt Schneider), 3:30.75a; 6, St. Mary's, 3:32.97a; 7, Eagle Point (Steve Burke, Andrew Tree, Nick Berger, Robert Corliss), 3:33.6; 8, Crater, 3:34.25a.

GIRLS

SHOT PUT - 1, K'pree Ford-Harris, North Valley, 41-5; 2, Katy Anderson, Eagle Point, 40-81/2; 3, Hope Berkey, South Medford, 39-51/2; 4,Taylor Jones, Roseburg, 39-11/2; 5, Samantha Young, Henley, 36-93/4; 6, Carly Morris-Picknell, Roseburg, 36-9; 7, Rocksi Miller, Glendale, 36-3; 8, Alisa Lee, Eagle Point, 36-3.

DISCUS - 1, K'pree Ford-Harris, North Valley, 138-6; 2, Alisa Lee, Eagle Point, 131-11; 3, Carly Morris-Picknell, Roseburg, 123-2; 4, Staci Maupin, Henley, 121-6; 5, Becky Swartz, Henley, 120-5; 6, Hope Berkey, South Medford, 118-2; 7, Taylor Jones, Roseburg, 116-1; 8, Rachel Munyon, North Medford, 113-6.

JAVELIN - 1, Samantha Young, Henley, 150-2; 2, Taylor Jones, Roseburg, 126-6; 3, Kim Hamilton, Illinois Valley, 125-0; 4, Rocksi Miller, Glendale, 123-10; 5, Patina Taylor, Grants Pass, 123-6; 6, Staci Maupin, Henley, 121-6; 7, Jennifer Klaja, Henley, 119-9; 8, Megan Britton, Mazama, 116-5.

HIGH JUMP - 1, tie, Rihana Patterson, Ashland, Kristen Bitter, Roseburg, Teri Silva, South Medford, 5-4; 4, tie, Erin Kinney, Crater, Staci Maupin, Henley, South Medford, 5-3; 6, tie, Michelle Klaja, Henley, Amy Christy, North Medford, 5-2; 8, tie, Ericka Boenkhe, Ashland, Morgan Smith, Roseburg, Mallory Carlton, South Medford, 5-0.

LONG JUMP - 1, Rosana Medina, North Medford, 17-4; 2, Nicole Roberts, North Valley, 17-1; 3, Whitney Grant, South Medford, 17-01/2; 4, Jennifer Lint, Roseburg, 17-0; 5, Claire Edwards, Klamath Union, 16-111/2; 6, Jenna Siebenlist, Crater, 16-10; 7, Kaylyn Knutson, South Medford, 16-8; 8, Natasha Wright, South Medford, 16-53/4.

TRIPLE JUMP - 1, Jennifer Lint, Roseburg, 36-9; 2, Teri Silva, South Medford, 36-7; 3, Michelle Klaja, Henley, 36-2; 4, Patina Taylor, Grants Pass, 35-10; 5, Malloree Enoch, North Valley, 35-0; 6, Whitney Grant South Medford, 34-71/2; 7, Claire Edwards, Klamath Union, 34-61/4; 8, Kristen Bitter, Roseburg, 34-4.

POLE VAULT - 1, tie, Aubrey Harrington, Eagle Point, Jenna Fay, Klamath Union, 10-6; 3, tie, Lacy Pedersen and Michelle Klaja, Henley, 10-0; 5, Stephanie Anderberg, South Medford, 9-8; 6, Katie Stephens, Roseburg, 9-6; 7, tie, Rhiana Patterson, Ashland, Dana Wright and Mary Wright, Roseburg, 9-0.

100-METER HURDLES - 1, Sarah Rountree, North Medford, 14.95a; 2, Heather Frigaard, South Medford, 15.10a; 3, Jessica Ledford, Illinois Valley, 15.11a; 4, Jori Grady, Roseburg, 15.71a; 5, Corina Dougherty, Illinois Valley, 16.11a; 6, Erin Kinney, Crater, 16.2; 7,Tami Caldwell, Henley, 16.3; 8, Staci Maupin, Henley, 16.56a.

300-METER HURDLES - 1, Rosana Medina, North Medford, 45.18a; 2, Jessica Ledford, Illinois Valley, 45.84; 3, Heather Frigaard, South Medford, 45.95a; 4, Galina Vial, North Valley, 46.0; 5, Sarah Rountree, North Medford, 46.99a; 6, Jori Grady, Roseburg, 47.3; 7, Megan Confer, Crater, 47.69a; 8, Kellianne Kleeman, Klamath Union, 48.0.

100 METERS - 1, Emily Dunn, North Medford, 12.1; 2, tie, Claire Edwards, Klamath Union, Kaylyn Knutson and Amber Stevens, South Medford, 12.5; 5, tie, Ally Wayrynen, Crater, Rachel Hinze, Rogue River, 12.7; 7, tie, Ashley Black, Ashland, Corey Stewart, Grants Pass, 12.8; 8, Dani Rouhier, Eagle Point, 12.9.

200 METERS - 1, Kailyn Knutson, South Medford, 25.55a; 2, Brittany Hodges, North Medford, 25.58a; 3, Emily Dunn, North Medford, 26.08a; 4, Rachel Hinze, Rogue River, 26.14a; 5, Dani Rouhier, Eagle Point, 26.38a; 6, tie, Corey Stewart, Grants Pass, Amber Stevens, South Medford, 26.5; 8, Tiffany Mack, Henley, 26.71a.

400 METERS - 1, Brittany Hodges, North Medford, 56.99a; 2, Rosana Medina, North Medford, 1:00.0.; 3, Brittany Lawson, St. Mary's, 1:00.18a; 4, Trina Stout, St. Mary's, 1:00.4; 5, Natasha Wright, South Medford, 1:00.69a; 6, Michelle LaBounty, Henley, 1:00.91a; 7, Katelyn Van Brunt, Grants Pass, 1:00.95; 8, Kaysha Richardson, Roseburg, 1:00.92a.

800 METERS - 1, Emily Mathis, Henley, 2:20.37a; 2, Liz Trebelhorn, St. Mary's, 2:20.52a; 3, Noi Hilgendorf, South Medford, 2:23.94a; 4, Katie Leary, Klamath Union, 2:24.0; 5, Rihana Patterson, Ashland, 2:25.0; 6, Kendall Clark, Ashland, 2:25.54; 6, Jenna Siebenlist, North Medford, 2:25.7a; 7, Alison Klingel, Grants Pass, 2:26.68; 8, Lauren Fety, Rogue River, 2:27.55a.

1,500 METERS - 1, Melis Garner, Roseburg, 4:49.3a; 2, Emily Mathis, Henley, 4:50.72a; 3, Katie Leary, Klamath Union, 4:53.07a; 4, Kendall Clark, Ashland, 4:54.14a; 5, Brianne Hwang, North Medford, 4:58.91; 6, Amanda Phillips, Phoenix, 5:00.34. 7, Heidi Meador, South Medford, 5:01.08a; 8, Allison Nunnemaker, Grants Pass, 5:03.21.

3,000 METERS - 1, Katie Leary, Klamath Union, 10:34.34a; 2, Melis Garner, Roseburg, 10:40.89a; 3, Emily Mathis, Henley, 10:47.69a; 4, Kendel Nelson, Crater, 10:53.37a; 5, Leah Sawyer, St. Mary's, 11:01.47a; 6, Brianne Hwang, North Medford, 11:02.7; 7, Arika Phillips, Phoenix, 11:08.55; 8, Adrienne Cesena, Klamath Union, 11:10.99a.

4 x 100 RELAY - 1, North Medford (Sarah Rountree, Rosana Medina, Brittany Hodges, Emily Dunn), 49.1a; 2, South Medford (Whitney Grant, Amber Stevens, Natasha Wright, Kaylyn Knutson), 50.24a; 3, North Valley (Nicole Roberts, K'pree Ford-Harris, Galina Vial, Malloree Enoch), 50.45a; 4, Grants Pass (Lisa Kaeser, Erin Wittler, Corey Stewart, Patina Taylor), 50.77a; 5, Rogue River, 50.83a; 6, Roseburg, 51.14; 7, Henley, 51.34a; 8, Eagle Point (Ali McBee, Kristina Bateman, Molly Haas, Dani Rouhier), 51.4.

4 x 400 RELAY - 1, North Medford (Emily Dunn, Jenna Siebenlist, Rosana Medina, Brittany Hodges), 4:00.84a; 2, South Medford (Heather Frigaard, Kelley Whitten, Noi Hilgendorf, Natasha Wright), 4:05.77; 3, Henley (Tiffany Mack, Michelle LaBounty, Amanda Graham, Emily Mathis), 4:05.96; 4, Roseburg (Lindsy Bartholomew, Justine Goodwin, Melis Garner, Kaysha Richardson), 4:06.09a; 5, Grants Pass, 4:06.87; 5, Henley, 4:07.17; 6, St. Mary's (Trina Stout, Brittany Lawson, Katie MacDiarmid, Liz Trebelhorn), 4:08.24; 7, Rogue River, 4:09.86a; 8, Crater (Sam Kezer, Jessica Stoner, Jessica Wassnewski, Megan Confer), 4:15.14a.

All hand-time marks are rounded up to nearest one-tenth of a second. a - automatic timing.

For additions or corrections, call Don Hunt at 776-4469, or e-mail