fb pixel

Log In


Reset Password

SOC boys track glance

2002 District Results

1, Klamath Union 119; 2, South Medford, 118; 3, Grants Pass, 98; 4, North Medford, 97; 5, Roseburg, 88.5; 6, Crater, 62; 7, Eagle Point, 41.5; 8, Ashland, 39.

Returning District Placers

SHOT PUT ' 3, David Faaeteete, NM, 50-9&

189; .

DISCUS ' 3, David Faaeteete, NM, 150-9; 4, Brandon Farey, Cra, 131-7; 6, Steve Johnson, NM, 130-0.

— JAVELIN ' 5, Mike Blay, GP, 165-3.

HIGH JUMP ' 1, Zach Tucker, KU, 6-4; 2, Brandon Anderson, EP, 6-1; 4, Kory Mahr, GP, 6-1; 6, Blake Kreig, Ros, 6-0; 8, Bryan McClellan, EP, 5-8.

LONG JUMP ' 2, Kory Mahr, GP, 21-0&

190; ; 8, Tyler King, SM, 20-2&

189; .

TRIPLE JUMP ' 1, Kory Mahr, GP, 46-8&

189; ; 3, Tyler King, SM, 42-10; 4, Alex Grigas, NM, 42-7&

189; ; 5, Zach Tucker, KU, 42-4; 6, Jonathan Klenke, SM, 42-1.

POLE VAULT ' 1, Robbie Johnston, EP, 14-6; 2, Jon Faye, KU, 13-8; 4, Austin Shoptaw, Ros, 13-4; 6, Adam Reed, Cra, 13-0; 8, E.C. Holden, EP, 12-0.

110-METER HURDLES '

2, Jason James, Cra, 15.1; 3, Nick Trowbridge, Ros, 15.73; 4, Ryan Neuenschwander, SM, 15.8; 5, Jason Matthews, SM, 15.83; 6, Kory Mahr, GP, 16.0; 8, E.C. Holden, EP, 16.4.

300-METER HURDLES '

3, Jason James, Cra, 40.27; 4, Jason Matthews, SM, 40.9; 6, Ryan Neuenschwander, SM, 41.4.

100 METERS '

1, Jonathan Klenke, SM, 10.98; 7, Jeff Wilkinson, NM, 11.71.

200 METERS '

1, Jonathan Klenke, SM, 22.3.

400 METERS '

2, Matt Schneider, NM, 51.7.

800 METERS '

1, Lauren Jespersen, KU, 1:53.94; 3, Adam Wadsworth, Ros, 1:56.91; 4, Jeff Olsen, Ash, 1:58.37; 7, Logan Serra, GP, 2:07.65.

1,500 METERS '

1, Lauren Jespersen, KU, 3:55.21; 3, Kevin Pellegrino, KU, 4:07.85; 4, David Richardson, Ash, 4:11.76; 5, Alando Pacas, SM, 4:14.29; 6, Trevor Hanlin, GP, GP, 4:15.69; 8, Chris McLean, SM, 4:17.53.

3,000 METERS '

2, Kevin Pellegrino, KU, 9:05.26; 3, Trevor Hanlin, GP, 9:13.78; 4, Adam Wadsworth, Ros, 9:14.15; 5, Andy Wright, Ash, 9:14.69; 6, Chris McLean, SM, 9:16.59; 7, David Richardson, Ash, 9:18.59; 8, Gavin Weaver, Ros, 9:27.73.

2003 Projected Order of Finish

1. KLAMATH UNION: Pelicans will ride their four thoroughbreds ' Lauren Jespersen, Kevin Pellegrino, Zach Tucker and Jon Fay ' to a second straight district title.

2. SOUTH MEDFORD: Sprinter Jonathan Klenke will be a big favorite to repeat in the 100 and 200 and his jet-like speed will lead the Panthers to victory in the 4x100 relay.

3. GRANTS PASS: Kory Mahr has the potential to single-handedly score 30 points, and the Cavemen always seem to perform their best at the district meet.

4. ROSEBURG:

Middle distance runner Adam Wadsworth and hurdler Nick Trowbridge lead the Indians, who also return three members of their 4x100 and 4x400 relays.

5. NORTH MEDFORD: David Faaeteete is the favorite in the shot put and discus, but the Black Tornado faces a rebuilding year.

6. CRATER: Hurdler Jason James could emerge as a double winner for the Comets, but they lack firepower in most other events.

7. EAGLE POINT: Eagles will score a lot of points in the pole vault and could emerge in the throws, but sprinter Steve Burke needs more help on the track.

8. ASHLAND:

Jeff Olsen and David Ricardson fuel a strong distance corps, but Grizzlies will struggle elsewhere.

Past Champions

2002 ' Klamath Union

2001 ' North Medford

2000 ' Grants Pass

1999 ' Grants Pass

1998 ' South Medford

1997 ' Roseburg

1996 ' Roseburg

1995 ' South Medford

1994 ' Grants Pass

1993 ' North Medford

1992 ' Klamath Union

1991 ' Grants Pass