fb pixel

Log In


Reset Password

Silva shines at Yreka Invitational

YREKA ' Teri Silva established season-best marks in the long jump and triple jump and tied her season's best in the high jump to highlight South Medford's performance at the Yreka Invitational on Saturday.

Silva, a senior who is headed to Brown University in the fall, reached 16-3 in the long jump, 36-2 in the triple jump and 5-4 in the high jump in helping the Panther girls to a second-place team finish.

The Yreka girls scored 113&

189; to win the meet, followed by South Medford with 70 and Bonanza with 55.

Also registering victories for South Medford were Amber Stevens in the 200 (27.28), Heidi Meador in the 1,600 (5:40.02) and Stephanie Anderberg in the pole vault (10-0).

— The South Medford boys won their half of the meet, thanks in large part to senior sprinter Jonathan Klenke, who won the 100 (11.41) and 200 (22.79) and anchored the Panthers' 4x100 relay to second place.

The Panthers finished with 100 points to more than double runner-up Eagle Point, which had 48&

188; . Lakeview was third with 46 points.

Tyler King won the long jump for South Medford with a leap of 19-11 and teamed with Ryan Neuenschwander, Jason Matthews and Alondo Pacas to win the 4x400 relay in 4:30.3.

Eagle Point's Robbie Johnston set a meet record, clearing 15-2 in the pole vault.

BOYS

TEAM SCORES '

South Medford 100, Eagle Point, 48&

188; , Lakeview 46, Henley 43, Mazama 41, Yreka 35, Phoenix 32&

190; , Ashland 24, North Valley 23, Bonanza 23, Rogue River 22, St. Mary's 22, Hidden Valley 11, Trinity 11, Lost River 8, Foothill 6.

SHOT PUT '

1, Mike Jacobson, Eagle Point, 46-0; 2, Jake Olson, Eagle Point, 45-0; 3, John Wing, St. Mary's, 44-2.

DISCUS '

1, Jesse Johnson, Mazama, 147-6; 2, John Wing, St. Mary's, 135-5; 3, Dave Novelli, Foothill, 125-0.

HIGH JUMP '

1, Bryant Dwyer, Yreka, 6-4; 2, Josh Hertzfeldt4-Kamp, Mazama, 5-10; 3, Shane Fackcell, Trinity, 5-10.

LONG JUMP '

1, Tyler King, South Medford, 19-11; 2, anthony Pruitt, Lakeview, 19-11; 3, Jonathan Klenke, South Medford, 18-11.

TRIPLE JUMP '

1, Joel Matchett, Henley, 42-5; 2, Ryan Nash, Lakeview, 42-1&

189; ; 3, Mark Warnick, Henley, 41-7&

189; .

POLE VAULT '

1, Rob Johnston, Eagle Point, 15-2; 2, Nick Noble, Bonanza, 13-6; 3, Bion Jermai, Eagle Point, 12-6.

110-METER HURDLES '

1, Josh Bennett, Bonanza, 15.51; 2, Ryan Neuenschwander, South Medford, 16.04; 3, Jason Matthews, South Medford, 16.31.

300-METER HURDLES '

1, Jeremiah Lewman, North Valley, 30.03; 2, Jason Matthews, South Medford, 40.3; 3, Ryan Neuenschwander, South Medford, 40.73.

100 METERS '

1, Jonathan Klenke, South Medford, 11.41; 2, Anthony Pruitt, Lakeview, 11.46; 3, Casey Robins, Phoenix, 11.49.

200 METERS '

1, Jonathan Klenke, South Medford, 22.8; 2, Anthony Pruitt, Lakeview, 23.08; 3, Brian Kirkpatrick, St. Mary's, 23.27.

400 METERS '

1, Andrew Barella, Rogue River, 52.35; 2, Steve Burke, Eagle Point, 52.41; 3, Joey Igou, Mazama, 52.44.

800 METERS '

1, Dan Martin, Henley, 2:02.47; 2, Alando Pacas, South Medford, 2:03.56; 3, Kyle Gillette, Phoenix, 2:06.83.

1,600 METERS '

1, Kyle Gillette, Phoenix, 4:33.33; 2, Billy Smith, Yreka, 4:34.04; 3, Jesse Hart, Hidden Valley, 4:40.56.

3,200 METERS '

1, David Morgan, Ashland, 10:05.47; 2, Chris McLean, South Medford, 10:25.4; 3, Cameron Barleen, Ashland, 10:43.86.

4X100-METER RELAY '

1, Lakeview (Cody Chartier, Ryan Nash, Pat Peltier, Anthony Pruitt), 43.79; 2, South Medford (Tyler King, Jason Matthews, Corey Conley, Jonathan Klenke), 44.47; 3, North Valley (Eric Crawford, Steve Gaskins, Mike Nomura, Jeremiah Lewman), 44.86.

4X400-METER RELAY '

1, South Medford (Tyler King, Ryan Neuenschwander, Jason Matthews, Alando Pacas), 3:30.3; 2, Mazama (Jerry Mogle, Brandon McGraw, Aaron Phillips, Joey Igou), 3:31.64; 3, Rogue River (Nick Warhoff, Roman Newell, Nick Coulter, Andrew Barella), 3:34.49.

GIRLS

TEAM SCORES '

Yreka 113.5, South Medford 70, Bonanza 55, Phoenix 42, Ashland 40.5, Rogue River 36, Henley 31, Eagle Point 27, North Valley 20, Tulelake 19.5, St. Mary's 11, Mazama 6.5, Weed 6, Foothill 6, Lakeview 4, Trinity 4, Hidden Valley 2, Hosanna Christian 1, Lost River 1.

SHOT PUT '

1, Alisa Lee, Eagle Point, 35-9; 2, Katie Richardson, Yreka, 34-9&

189; .

DISCUS '

1, Katie Richardson, Yreka, 153-11; 2, Alisa Lee, Eagle Point, 122-9; 3, Karen Kralik, St. Mary's, 106-3.

HIGH JUMP '

1, Teri Silva, South Medford, 5-4; 2, Jessie Carpenter, Bonanza, 5-0; 3, Katie Richardson, Yreka, 5-0.

LONG JUMP '

1,Teri Silva, South Medford, 16-3; 2, Suezy Altman, Yreka 15-9&

189; ; 3, Hiney Brooke, Tulelake, 15-8.

TRIPLE JUMP '

1, Teri Silva, South Medford, 36-2; 2, Jessica Morrison, Henley, 31-10; 3, Amy Ravenscroft, Tulelake, 30-7&

189; .

POLE VAULT '

1, Stephanie Anderberg, South Medford, 10-0; 2, Shannon Jentzsch, Rogue River, 9-0; 3, Heiney Brooke, Tulelake, 8-6.

100-METER HURDLES '

1, Ivy Nelson, Bonanza, 15.89; 2, Kat Cox, Phoenix, 16.22; 3, Carly Lund, Eagle Point, 17.11.

300-METER HURDLES '

1, Ivy Nelson, Bonanza, 47.64; 2, Nikki Wood, Yreka, 48.34; 3, Katie Ford, Yreka, 49.87.

100 METERS '

1, Ivy Nelson, Bonanza, 13.29; 2, Ashley Black, Ashland, 13.45; 3, Kat Cox, Phoenix, 13.49.

200 METERS '

1, Amber Stevens, South Medford, 27.28; 2, Ashley Black, Ashland, 27.31; 3, Christina Malara, Rogue River, 27.87.

400 METERS '

1, Lauren Quinn, Yreka, 1:01.56; 2, Liz Trebelhorn, St. Mary's, 1:01.64; 3, Carolena Porter, North Valley, 1:02.89.

800 METERS '

1, Lauren Quinn, Yreka, 2:29.42; 2, Marci Klimer, Phoenix, 2:33.02; 3, Natalie Hemphill, Ashland, 2:33.71.

1,600 METERS '

1, Heidi Meador, South Medford, 5:40.02; 2, Danielle Robberson, Yreka, 5:44.66; 3, Allegra Fety, Rogue River, 5:45.79.

3,200 METERS '

1, Danielle Robberson, Yreka, 12:09.4; 2, Therese McCaffrey, Ashland, 12:26.7; 3, Allegra Fety, Rogue River, 13:01.2.

4X100-METER RELAY '

1, Yreka (Nikki Wood, Suezy Altman, Katie Ford, Lauren Quinn), 4:09.02; 2, Phoenix 4:19.7; 3, North Valley, 4:27.28.

4X400-METER RELAY '

1, Yreka (Nikki Wood, Suezy Altman, Katie Ford, Lauren Quinn), 4:09.02; 2, Phoenix, 4:19.7; 3, North Valley, 4:27.28.

Girls Tennis

ASHLAND 6, NORTH MEDFORD — ' At Ashland, Ashland improved to 5-0 in the Southern Oregon Conference with the decisive victory at Hunter Park.

The Grizzlies won four of five singles matches, with their only loss coming on an injury default.

Ashland's No. 2 singles player, Lauren Sargent, played an efficient match in posting a 6-0, 6-1 victory over Ingrid Wahlberg.

For North Medford, the top doubles team of Annie Chaney and Shannon Leever teamed up for the first time this season and defeated Justine Bowen-Jones and Jessica Baker, 6-3, 6-1.

Chaney and Leever finished second at state last year but hadn't yet played together because Leever was recovering from a broken left wrist she suffered during the snowboarding season.

It's still a little weak, said North coach Dale Jensen, whose team is 6-3, 4-2 in the SOC. It's not back where it should be.

SINGLES ' Kayla Moyse, A, d. Melissa Whitten, 6-1, 6-3; Lauren Sargent, A, Ingrid Wahlberg, 6-0, 6-1; Brianna Lescher, A, d. Abby Stone, 6-0, 6-1; Heather Dumas, NM, injury default Camille Morris; Sara Cox, A, d. Jessica Lenford, 6-0, 6-1.

DOUBLES ' Shannon Leever-Annie Chaney, NM, d. Justine Bowen-Jones-Jessica Baker, 6-3, 6-1; Chelsea VanLehn-Kate Morris, A, d. Kami Hwang-Carline Bullard, 6-2, 6-2; Samantha Holtey-Sarah Cate, A, d. Janell Peterson-Rachel Ryan, 6-3, 6-0; Valerie Iverson-Kelsey Thornton, NM, d. Lisa Chung-Kristina Voskes, 6-4, 6-3.

Golf

DOUGLAS INVITATIONAL ' At Myrtle Creek, North Medford's boys captured three of the top five individual places en route to the team championship in the eight-school event at the Myrtle Creek Golf Course Friday.

North's Jonathon Curtright finished second overall with a 74, one shot behind medalist Nick Warren of Churchill.

The Black Tornado boys had a 304 team total, with the Sheldon JV in second at 318. Phoenix placed fourth with 335.

The Pirate girls won the team title with a score of 430.

Caroline Keating of Phoenix shot an 88, the low score for girls.

BOYS TEAM SCORES ' North Medford 304, Sheldon JV 318, Churchill 329, Phoenix 335, Churchill JV 336, North Medford JV 337, Douglas 353, Camas Valley 427.

TOP 10 FINISHERS ' 1, Nick Warren, Churchill, 37-36'73; 2, Jonathon Curtright, N. Medford, 37-37'74; 3, Nick Fisher, Sheldon JV, 37-38'75; 4, Mike Barry 36-40'76, 5, Dave Mayer, N. Medford, 38-38'76; 6, Adam Browne, N. Medford 38-40'78 and Brad Jackson, Churchill JV, 41-37'78; 8, Mark Wilson, N. Medford, 40-39'79; 9, Adam Churnside, Sheldon JV, 37-43'80; 10, Isaac Leeman, Sheldon JV, 39-42'81.

PHOENIX (345) ' Chris Troutman 83, Kris Kaufman 86, Dave Moran 87, Nick Grimes 89.

GIRLS PHOENIX (430) ' Caroline Keating 88, Maddie Holcomb 106, Miranda Akerman 111, Whitney Ferguson 125.