fb pixel

Log In


Reset Password

Grizzlies remain unbeaten with romp over Roseburg

Prep Roundup

ASHLAND ' Michael Janes remained undefeated at No. — singles and Ashland stayed unbeaten in Southern Oregon Conference boys tennis with a 9-0 victory over Roseburg Tuesday.

The Grizzlies did not lose a set against the Indians and raised their record to 8-0 in the SOC.

We were swinging easy today, Ashland coach Dick Streng said. We were not tight at all.

Janes lost only one game in the match against Roseburg's Spencer Grieb.

Michael Janes came with his big serve that has been missing the last few weeks, said Streng. He didn't get rattled today.

— The Grizzly No. — doubles team of Ari Zaslow and Evan Schleining also remained unbeaten with a straight set love victory.

SINGLES ' Michael Janes, A, d. Spencer Grieb, 6-1, 6-0; Ross Mather, A, d. Joe Lee, 6-4, 6-1; John Willing, A, d. Mark Callaway, 6-0, 6-2; Andres Fuertes, A, d. Tim Strasser, 6-0, 6-0; Nick Spurlock, A, forfeit.

DOUBLES ' Ari Zaslow-Evan Schleining, A, d. Daniel Lander-Andrew Besson, 6-0, 6-0; Kevin Spears-Tyler Coke, A, d. Shawn Pittman-Joshua Borrell, 6-0, 6-2; Miles Rooklyn-Alain Parades, A, d. Jacob Bentley-Joe Belaire, 6-1, 6-1; Cory Lescher-Jer-wei Chang, A, d. Justin McMahon-Ken Ferringer, 6-0, 6-2.

South Medford 8, Grants Pass 1

At Fichtner-Mainwaring Park

SINGLES '

Ben Works, SM, d. Tyler Pell, 6-0, 6-0; John Swanson, SM, d. David Campbell, 1-6, 6-2, 6-0; Dustin Rotbart, SM, d. Quinn Tipton, 6-3, 6-2; Carlos Feitosa, SM, d. Neal Westfall, 6-0, 6-1; Wilson Tam, SM, (forfeit).

DOUBLES ' Craig Johnson-Dustin Stevens, SM, d. Sten Erickson-Chris Korbulic, 6-2, 6-1; Sean Rotbart-Matthew White-Hoppe, SM, d. Joel Newman-Tom DeVicq, 6-0, 6-0; Tom Ellis-Nate Atkinson, SM, d. John Atkins-Mike Heater, 6-1, 7-5; Andrew Morris-Andy Sinclair, GP, d. Jason Folda-Helio Abellan, 3-6, 7-6 (7-4), (10-5).

SOC Girls Tennis

Ashland 5, Roseburg 4

At Roseburg

SINGLES '

Becky Correll, R, d. Kayla Moyse 0-6, 0-6; Stacey Wetmore, R, d. Justine Bowen-Jones 4-6, 2-6; Jessica Baker, A, d. Heather Bartlett 6-2, 6-0; Briana Lescher, A, d. Megan Siepert 7-5, 6-3; Alejandra Cereceda, R, d. Sara Cox 1-6, 1-6.

DOUBLES ' Kate Morris-Chelsea VanLehn, A, d. Valerie Janelli-Galaxie Slight 6-4, 3-6, 6-3; Lauren Sargent-Kristina Lind, A, d. Sonu Allen-Lynsee Gonzalez 7-6, 7-6; Emily Gawne-Amy Dorius, R, d. Sarah Cate-Samatha Holtey 5-7, 1-6; Rachel Frires-Amanda Amstutz, A, d. Laurel Schultz-Michelle Davis 6-1, 6-4.

Grants Pass 8, South Medford 1

At Grants Pass

SINGLES '

Michelle Bellany, GP, d. Margaret Moore 6-4, 6-0; Melissa Dean, GP, d. Ashley Ingledew 4-6, 6-3 (10-5); Nicole Hoyal, SM, d. Kelley Hamlyn 7-5, 4-6 (10-7); Katie Tardieu, GP, d. Kendall Hess 6-2, 6-2; Thea Samson, GP, d. Kaileen Amish 6-0.

DOUBLES ' Nicole Hicks-Dawn Ackerman, GP, d. Emma Close-Kelley Rulon 6-1, 7-6 (7-2); Ashley Hurst-Rebecca Weicher, GP, d. Jenna Johnson-Eli Drosdick 6-1, 6-4; Kai Rossman-Tina Warnick, GP, d. Annie McConnell-Sarah Wells 6-2, 6-1; Tiyawan Thaguchi-Erin Mintun, GP, d. Kelli Murphy-Mandy Engler 6-4, 6-4.

North Medford 9, Klam. Union 0

At District Courts

SINGLES

' Melissa Witten, NM, d. Alyshia Yomasaki, 6-1, 6-0; Kelsey Thornton, NM, d. Jackie Brown, 6-2, 6-1; Ingrid Wahlberg, NM, d. Ellie Casey 6-4, 6-4; Kami Hwang, NM, d. Denise Ledgerwood, 6-4, 6-4; Carleen Bullward, NM, d. Trina Baker, 6-2, 6-3.

DOUBLES ' McKenzie Hilmer-Lauren Wilson,NM, d. Lilee Chan-Jenny Lund, 6-2, 6-2; Heather Dumas-Jennifer Pendergrast, NM, d. Chelsey Andrews-Hannah Watah, 6-0, 6-2; Sonia Aguilera-Valerie Iverson, NM, d. Maxi Freudenberg-Laura Capehart, 6-1, 6-2; Rachel Ryan-Janell Pedersen, NM, d. Dena Honzel-Casey Moeller, 6-4,6-1.

Skyline Conference Track

PHOENIX GIRLS WIN ' At Merlin, Kat Cox had a hand in four wins and Marci Klimek three as Phoenix won the girls portion of a five-way Skyline Conference track meet Tuesday.

Cox won the 300- and 100-meter hurdles and ran legs on both winning relays. Klimek took the 400 and 800 meters and ran on the long relay.

North Valley edged out Phoenix in the boys meet.

BOYS

TEAM SCORES '

North Valley 59.5, Phoenix 56, Illinois Valley 54.5, New Hope 5, Brighton Academy 3.

SHOT PUT ' 1, Pope, IV, 41-10; 2, Hull, P, 39-11; 3, Lindsey, NV, 39-91/2.

DISCUS ' 1, Lindsey, NV, 119-8; 2, Pope, IV, 112-9; 3, Hammon, P, 112-0.

JAVELIN ' 1, Lindsey, NV, 141-6; 2, Pope, IV, 139-3; 3, Jason, P, 138-2.

HIGH JUMP '

1, Bones, P, 5-6; 2, Gaskin, NV, 5-4; 3, (tie) McKinnis, P, Cowens, NV, 5-2.

LONG JUMP '

1, Eichman, IV, 41-10; 2, Pagnotta, IV, 18-8&

189; &

189; ; 3, Hiler, NV, 18-4.

TRIPLE JUMP '

1, Pagnotta, IV, 39-1&

189; ; 2, Hiler, NV, 39-&

189; ; 3, Crawford, NV, 38-4.

110-METER HURDLES '

1, Lewman, NV, 16.79; 2, Green, IV, !7.55; 3, Krauss, IV, 17.77.

300-METER HURDLES '

1, Machado, P, 43.98; 2, Gaskin, NV, 44.40; 3, Green, IV, 45.56.

100 METERS '

1, Lewman, NV, 11.69; 2, Lorentz, IV, 11.77; 3, Pagnotta, IV, 11.88.

200 METERS '

1, Eichman, IV, 24.29; 2, Pagnotta, IV, 24.68; 3, Boots, P, 24.78.

400 METERS '

1, Machado, P, 53.56; 2, Feeney, P, 53.86; 3, Green, IV, 56.13.

800 METERS '

1, Bursk, P, 2:13.97; 2, Temple, NV, 2:14.68; 3, Feeney, P, 2:14.76.

1,500 METERS '

1, Temple, NV, 4:41.6; 2, Joseph, P, 4:43.4; 3, Cunningham, NH, 4:46.6

3,000 METERS '

1, Gillette, P, 9:27.0; 2, Scanlon, BA, 10:18.80; 3, Cunningham, NH, 10:25.30.

4X100-METER RELAY '

1, North Valley (Eric Crawford, Steve Gaskin, Mike Momura, Jeremiah Lewman); 2, IV, 45.68; 3, Phoenix, 46.38.

4X400-METER RELAY '

1, North Valley (Crawford, Eric Richardson, Nomura, Jake Roby), 3:42.8; 2, Phoenix, 3:43.30; 3, IV, 3:54.80.

GIRLS

TEAM SCORES '

Phoenix 55, North Valley 49, Illinois Valley 43, New Hope 19, Brighton Academy 0.

SHOT PUT ' 1, Armenta, IV, 33-4&

189; ; 2, Krueger, NV, 29-20; 3, Streeter, IV, 27-8.

DISCUS '

1, Armenta, IV, 89-5; 2, Streter, IV, 79-2; 3, Krueger, NV, 73-6.

JAVELIN '

1, Mason, IV, 81-6; 2, Dudley, IV, 80-10; 3, Kammel, P, 77-11.

HIGH JUMP ' 1, Fusco, NV, 4-2.

LONG JUMP ' 1, Heater, NH, 14-10; 2, Fusco, NV, 13-8; 3, Lasater, NV, 12-3.

TRIPLE JUMP '

1, Fusco, NV, 29-8; 2, Wood, IV, 29-2&

189; ; 3, Heater, NH, 28-8.

100-METER HURDLES '

1, Wood, IV, 17.46;2, Foster, P, 18.06; 3, Heater, NH, 18.54.

300-METER HURDLES '

1, Cox, P, 51.33; 2, Heater, NH, 54.37; 3, Dudley, IV, 56.13.

100 METERS '

1, Cox, P, 13.16; 2, Nieman, NV, 13.26; 3, Wood, IV, 13.76.

200 METERS '

1, Nieman, IV, 28.37; 2, Keiffer, P, 29.27; 3, Wilhelm, NV, 29.28.

400 METERS '

1, Klimek, P, 1:04.49; 2, Davis, P, 1:07.50; 3, Hill, NV, 1:10.49.

800 METERS '

1, Klimek, P, 2:54.0; 2, Tulare, NV, 2:56.50; 3, Stafford, IV, 3:04.75.

1,500 METERS '

1, Phillips, P, 5:27.0; 2, Morehouse, NV, 5:52.1; 3, Dudley, IV, 5:58.80.

3,000 METERS '

1, Keiffer, P, 10:52.0; 2, Morehouse, NH, 11:10.0; 3, Tulare, NV, 11:33.0.

4X100-METER RELAY '

1, Phoenix, (Kat Cox, Haley Storey, Sarah Keiffer, Kristen Davis) 54.28; 2, NV, 55.16; 3, NV B, 1:02.22.

4X400-METER RELAY '

1, Phoenix, (Cox, Davis, Amanda Phillips, Marci Klimek) 4:26.7; 2, NV, 4:27.9; NH, 4:55.6.

Girls Golf

DISTRICT 6 ' At Klamath Falls, Hidden Valley's Natalie Rest earned medalist honors and the Mustangs took the team title at Shield Crest Golf Course.

Rest finished with a 91, while North Valley's Alex Blix and Carly Burns tied for second at 96. Anna Harris, of St. Mary's was fourth at 97.

Nellie DeVries' career-best 105 was second overall for the Crusaders.

HIDDEN VALLEY (395) ' Amanda Tate 49-52'101, LuEmma Tate 49-52'101, Marybeth Head 51-51'102, Natalie Rest 46-45'91.

HENLEY (422) ' D'Anna Crowder 53-55'108, Margot Durand 48-54'102, Jordan Weldon 58-56'114, Christina Bacchi 49-49'98.

ST. MARY'S (426) ' Anna Harris 49-48'97, Amanda Hall 59-56'110, Magda Jensen 60-54'114, Nellie DeVries 59-46'105.

NORTH VALLEY (430) ' Alex Blix 50-46'96, Carly Burns 46-50'96, Nicole Benton 49-53'102, Amber Calkins 74-62'136.

PHOENIX (451) ' Miranda Akerman 48-49'97, Maddie Holcomb 48-53'101, Whitney Ferguson 62-54'116, Kaylee Rhodes 68-69'137.