fb pixel

Log In


Reset Password

PREP TRACK AND FIELD BESTS

PREP TRACK AND FIELD BESTS

SHOT PUT '

1, David Faaeteete, North Medford, 53-6; 2, Jake Olson, Eagle Point, 51-9; 3, John Viagafa, North Medford, 48-0&

190; ; 4, tie, Dan O'Brien and Steve Johnson, North Medford, 46-11; 6, John Wing, St. Mary's, 46-2; 7, Donovan Gomes, Crater, 46-1&

189; ; 8, Mike Jacobson, Eagle Point, 46-0.

DISCUS ' 1, David Faaeteete, North Medford, 152-0&

189; ; 2, Jesse Johnson, Mazama, 150-9; 3, Brandon Farey, Crater, 150-3&

189; ; 4, Wes Lathen, Grants Pass, 145-4&

189; ; 5, Steve Johnson, North Medford, 145-0; 6, Dan O'Brien, North Medford, 136-11.

JAVELIN ' 1, Dan LeBel, Crater, 179-8; 2, Mike Blay, Grants Pass, 174-0; 3, Alan Phillips, South Medford, 167-3. 4, Jon Riley, Illinois Valley, 165-6; 5, Josh Pope, Illinois Valley, 157-5; 6, Jed Dunlap, Rogue River, 154-10&

189; ; 7, Lawrence, Bonanza, 154-8; 8, Dustin Posey, Crater, 150-10.

— HIGH JUMP ' 1, Zach Tucker, Klamath Union, 6-6; 2, tie, Brandon Anderson, Eagle Point, Kory Mahr, Grants Pass, 6-2; 4, tie, Dan LeBel and Geoff Donaldson, Crater, Blake Krieg, Roseburg, 6-0; 7, tie, Brian Bones, Phoenix, Josh Hertzfeldt-Kamp, Mazama, 5-10.

LONG JUMP ' 1, Ryan Nash, Lakeview, 22-2; 2, Zach Tucker, Klamath Union, 22-1; 3, Andy Eichmann, Illinois Valley, 21-10; 4, Kory Mahr, Grants Pass, 21-6&

188; ; 5, Tyler King, South Medford, 21-5; 6, Blake Kreig, Roseburg, 21-2&

188; ; 7, Anthony Pruitt, Lakeview, 21-1; 8, Alex Grigas, North Medford, 20-6&

189; .

TRIPLE JUMP ' 1, Ryan Nash, Lakeview, 48-11; 2, Kory Mahr, Grants Pass, 44-1&

188; ; 3, Alex Grigas, North Medford, 43-7&

189; ; 4, Tyler King, South Medford, 43-4; 5, Joel Matchett, Henley, 42-5; 6, Mark Wartnick, Henley, 42-0&

190; ; 7, Zach Tucker, Klamath Union, 41-0&

190; ; 8, Isiah Smith, Roseburg, 40-7&

189; .

POLE VAULT ' 1, Robbie Johnston, Eagle Point, 15-6; 2, Jon Fay, Klamath Union, 15-3; 3, Victor Daugherty, Grants Pass, 14-0; 4, tie, Nick Noble, Bonanza, Adam Reed, Crater, Austin Shoptaw, Roseburg, 13-6; 7, tie, Brian Stallsworthy, Crater, Jermain, Eagle Point, Travis Ringo, South Medford, 13-0.

110-METER HURDLES '

1, Jason James, Crater, 15.03a; 2, Ryan Neuenschander, South Medford, 15.3; 3, Jason Matthews, South Medford, 15.5; 4, Josh Bennett, Bonanza, 15.51a; 5, E.C. Holden, Eagle Point, 15.9; 6, tie, Kory Mahr, Grants Pass, Nick Trowbridge, Roseburg, 15.91a; 8, Michael Clark, Cascade Christian, 15.94a.

300-METER HURDLES '

1, Jeremiah Lewman, North Valley, 39.95; 2, Jason Matthews, South Medford, 39.96a; 3, Jason James, Crater, 40.05a; 4, Ryan Neuenschwander, South Medford, 40.46a; 5, Josh Bennett, Bonanza, 40.58a; 6, Ben Sharp, Roseburg, 40.91a; 7, Jacob Schott, Roseburg, 42.21a; 8, Bryan McClellan, Eagle Point, 42.53.

100 METERS '

1, Ryan Nash, Lakeview, 10.99a; 2, Jonathan Klenke, South Medford, 11.06a; 3, Jason James, Crater, 11.22; 4, Jeff Wilkerson, North Medford, 11.3; 5, Anthony Pruitt, Lakeview, 11.37a; 6, Casey Robbins, Phoenix, 11.39a. 7, Josh Henry, Gilchrist, 11.37a; 8, tie, Matt Ditty, Grants Pass, Tyson Wood, North Valley, 11.4.

200 METERS '

1, Jonathan Klenke, South Medford, 22.8a; 2, Ryan Russell, Roseburg, 22.81a; 3, Anthony Pruitt, Lakeview, 23.08a; 4, Jeremiah Lewman, North Valley, 23.2; 5, Brian Kirkpatrick, St. Mary's, 23.27a; 6, Jeff Wilkinson, North Medford, 23.35a; 7, Brandon McGraw, Mazama, 23.39a; 8, Alondo Pacas, South Medford, 23.49a.

400 METERS '

1, Greg Dallaire, Crater, 50.2a; 2, Dan Martin, Henley, 50.67a; 3, Matt Schneider, North Medford, 50.8; 4, Ryan Russell, Roseburg, 51.0; 5, Alondo Pacas, South Medford, 51.17a; 6, Marcus Schaaf, Klamath Union, 51.43a; 7, Zach Tucker, Klamath Union, 51.49a; 8, Joey Igou, Mazama, 52.09a.

800 METERS '

1, Adam Wadsworth, Roseburg, 1:56.38a; 2, Jeff Olsen, Ashland, 1:57.17a; 3, Greg Dallaire, Crater, 1:59.21a; 4, Kevin Pellegrino, Klamath Union, 1:59.54a; 5, Logan Serra, Grants Pass, 2:00.65a; 6, Dan Martin, Henley, 2:01.39a; 7, Trevor Hanlin, Grants Pass, 2:01.42; 8, David Garcia, Chiloquin, 2:02.13a.

1,500 METERS '

1, Lauren Jesperson, Klamath Union, 4:03.7; 2, Kevin Pellegrino, Klamath Union, 4:04.95a; 3, Jeff Olsen, Ashland, 4:05.8a; 4, Nathan May, Phoenix, 4:07.22a; 5, Adam Wadsworth, Roseburg, 4:07.75a; 6, David Robinson, Ashland, 4:10.76a. 7, Trevor Hanlin, Grants Pass, 4:10.89a; 8, Kyle Gillette, Phoenix, 4:12.12.

3,000 METERS '

1, Nathan May, Phoenix, 8:56.43; 2, Trevor Hanlin, Grants Pass, 9:01.63a; 3, Andy Wright, Ashland, 9:07.33; 4, David Richardson, Ashland, 9:07.82a; 5, David Morgan, Ashland, 9:10.84a; 6, Gavin Weaver, Roseburg, 9:15.48.a; 7, Kyle Gillette, Phoenix, 9:27.0.

4 x 100 RELAY '

1, South Medford (Corey Conley, Ryan Neuenschwander, Jason Matthews, Jonathan Klenke), 43.82a; 2, Lakeview, 43.9; 3, North Medford, 44.27a; 4, Crater (Justin Weathers, Dan LeBel, Adam Reed, Jason James), 44.44a; 5, tie, Grants Pass, Illinois Valley, 44.59a; 6, Henley, 44.79; 7, Roseburg, 44.87a; 8, North Valley, 45.08a.

4 x 400 RELAY '

1, Klamath Union, 3:26.75a; 2, South Medford (Jon Lang, Tyler King, Ryan Neuenschwander, Alando Pacas), 3:29.16a; 2, Mazama, 3:31.0a; 3, North Medford (Jeff Wilkinson, Anthony Russell, Ryan Weiz, Matt Schneider), 3:32.0; 4, Mazama, 3:32.31a; 5, Roseburg (Nick Trowbridge, Ben Sharp, Adam Wadsworth, Ryan Russell), 3:32.37a; 6, Grants Pass, 3:33.01a; 7, Phoenix, 3:34.27a; 8, Rogue River, 3:34.52a.

GIRLS

SHOT PUT '

1, Rachel Munyon, North Medford, 37-6&

190; ; 2, Crystal Worthington, North Medford, 37-4&

190; ; 3, Alisa Lee, Eagle Piont, 36-11; 4, Erin Glovinski, Grants Pass, 36-10&

189; ; 5, Rocksi Miller, Glendale, 36-9; 6, Justine Siemens, Grants Pass, 36-7; 7, Megan Cavens, Roseburg, 36-2; 8, Stevie Dunton, Klamath Union, 35-2.

DISCUS ' 1, Alisa Lee, Eagle Point, 129-0; 2, Becky Swartz, Henley, 121-4; 3, Rachel Munyon, North Medford, 119-0; 4, Karissa Snelling, Glendale, 109-7; 5, Karen Kralik, South Medford, 108-7; 6, Candace Alllen, Glendale, 102-6; 7, Crystal Worthington, North Medford, 100-8.

JAVELIN ' 1, Jessie Carpenter, Bonanza, 137-4; 2, Stephanie Jensen, North Medford, 124-8; 3, Val Groshong, Roseburg, 121-5; 4, Rocksi Miller, Glendale, 121-3; 5, Patina Taylor, Grants Pass, 118-8; 6, Katie Singler, South Medford, 115-2; 7, Salina Sychla, Eagle Point, 114-7; 8, Carrie Hoxmeier, Ashland, 112-6.

HIGH JUMP ' 1, tie, Erin Kinney, Crater, Teri Silva, South Medford, Kristen Bitter, Roseburg, 5-4; 4, tie, Jesse Carpenter, Bonanza, Erica Boehnke, Ashland, Sterns and Kadee McLoughlin, Eagle Point, Amy Christy, North Medford, 5-0.

LONG JUMP ' 1, Kaylyn Knutson, South Medford, 17-1&

189; ; 2, Jenna Siebenlist, North Medford, 16-11; 3, Brittany Lawson, North Medford, 16-8&

189; ; 4, Rosana Medina, North Medford, 16-8; 5, Erica Boenke, Ashland, 16-6&

189; ; 6, tie, Kristina Bateman, Eagle Point, Claire Edwards, Klamath Union, 16-5; 8, Tawnie Taylor, Klamath Union, 16-3.

TRIPLE JUMP ' 1, Teri Silva, South Medford, 36-2; 2, Patina Taylor, Grants Pass, 35-11&

189; ; 3, Kristen Bitter, Roseburg, 35-1&

189; ; 4, Kristina Bateman, Eagle Point, 34-0; 5, Claire Edwards, Klamath Union, 33-9; 6, Jenna Siebenlist, North Medford, 33-6; 7, Megan Masterson, Lakeview, 33-5.

POLE VAULT ' 1, Aubrey Harrington, Eagle Point, 11-0; 2, tie, Michelle Klaja, Henley, Jenna Fay, Klamath Union, 10-6; 4, tie, Katie Stephens, Roseburg, Stephanie Anderberg, South Medford, 10-0; 6, Lisa Louie, North Medford, 9-6.

100-METER HURDLES '

1, Ivy Nelson, Bonanza, 15.7; 2, Erin Kinney, Crater, 15.82; 3, Rosana Medina, North Medford, 16.0; 4, Michelle Klaja, Henley, 16.12a; 5, Kat Cox, Phoenix, 16.22a; 6, Jori Grady, Roseburg, 16.29a; 7, Jenna Siebenlist, North Medford, 16.39a; 8, Dana Henry, Klamath Union, 16.4.

300-METER HURDLES '

1, Rosana Medina, North Medford, 45.96a; 2, Ivy Nelson, Bonanza, 47.16a; 3, Brittany Lawson, North Medford, 47.7; 4, Jori Grady, Roseburg, 47.91a; 5, Dana Henry, Klamath Union, 48.4; 6, Kellianne Kleeman, Klamath Union, 48.49a; 7, Jan Frodsham, South Medford, 48.71a; 8, tie, Jessica Stoner, Crater, Katrina Stevens, South Medford, 48.97a.

100 METERS '

1, Ivy Nelson, Bonanza, 12.63a; 2, Joanna Burkhalter, Glendale, 12.7; 3, Emily Dunn, North Medford, 12.79a; 4, Claire Edwards, Klamath Union, 12.89a; 5, Kayla Wilhelm, North Valley, 12.9; 6, Amber Stevens, South Medford, 12.91a; 7, Lydia Marsalli, Klamath Union, 12.95a; 8, Kaylyn Knutson, South Medford, 12.99a.

200 METERS '

1, Brittany Hodges, North Medford, 26.0; 2, Lydia Marsalli, Klamath Union, 26.4; 3, Corey Stewart, Grants Pass, 26.5; 4, Kaylyn Knutson, South Medford, 26.51a; 5, Amber Stevens, South Medford, 26.91a; 6, Molly Brophy, North Medford, 27.16a; 7, Claire Edwards, Kllamath Union, 27.18a; 8, Rosana Medina, North Medford, 27.2.

400 METERS '

1, Brittany Hodges, North Medford, 58.61a; 2, Katelyn VanBrunt, Grants Pass, 59.98a; 3, Emily Mathis, Henley, 1:00.6a; 4, Corey Stewart, Grants Pass, 1:01.1a; 5, Liz Trebelhorn, St. Mary's, 1:01.64a; 6, Christina Malara, Rogue River, 1:01.8; 7, Carolena Porter, North Valley, 1:02.55a; 8, Megan Ward, Henley, 1:02.58.

800 METERS '

1, Katie Leary, Klamath Union, 2:17.63a; 2, Katlyn VanBrunt, Grants Pass, 2:18.52; 3, Emily Mathis, Henley, 2:21.03a; 4, Danielle Jordan, North Medford, 2:24.8; 5, Casandra McDonnell, Klamath Union, 2:24.96a; 6, Elise Aschwanden, Grants Pass, 2:26.07a; 7, Heidi Meador, South Medford, 2:28.6; 8, April Bradshaw, South Medford, 2:28.61a.

1,500 METERS '

1, Katie Leary, Klamath Union, 4:45.72a; 2, Danielle Jordan, North Medford, 4:47.12a; 3, Emily Mathis, Henley, 4:47.93a; 4, Leah Sawyer, St. Mary's, 4:54.38a; 5, Kendel Nelson, Crater, 4:57.91a; 6, Allison Nunnemaker, Grants Pass, 5:02.79a; 7, Jessica Wood, Klamath Union, 5:03.1a; Brianne Hwang, North Medford, 5:06.4.

3,000 METERS '

1, Danielle Jordan, North Medford, 10:08.9a; 2, Katie Leary, Klamath Union, 10:09.5a; 3, Lorene Young, Klamath Union, 10:21.4a; 4, Kendel Nelson, Crater, 10:45.0a; 5, Emily Mathis, Henley, 10:46.88a; 6, Sarah Keiffer, Phoenix, 10:52.0; 7, Leah Sawyer, St. Mary's, 10:58.21a; 8, Brittany Hodgson, Grants Pass, 11:13.68a.

4 x 100 RELAY '

1, North Medford, (Emily Dunn, Molly Brophy, Rosana Medina, Brittany Hodges), 49.2; 2, Klamath Union (Fay, Taylor, Edwards, Marsalli), 50.65a; 3, Grants Pass, (Patina Taylor, Kaitlyn Van Brunt, Breanne Brazille, Corey Stewart), 50.54a; 4, South Medford (Jan Frodsham, Kaylyn Knutson, Katrina Stevens, Amber Stevens), 51.48a; 5, Crater (Erin Kinney, Courtney Ratty, Jessica Stoner, Husa), 51.54a; 6, Roseburg (Nelson, Bartholomew, David, Goodwin), 51.58a; 7, Glendale, 51.73a; 8, Bonanza, 52.1.

4 x 400 RELAY '

1, North Medford (Rosana Medina, Jenna Siebenlist, Brittany Lawson, Brittany Hodges), 4:05.0; 2, Grants Pass (Richardson, Briggs, VanBrunt, Stewart), 4:04.48a; 3, Roseburg (Westbrook, Goodwin, Grady, Bartholomew), 4:09.93; 4, Henley, 4:13.38a; 5, Crater, 4:18.0; 6, Klamath Union, 4:18.56a; 7, South Medford, 4:21.8a.

All hand-time marks are rounded up to nearest one-tenth of a second. a ' automatic timing.

For additions or corrections, call Don Hunt at 776-4469, or e-mail