fb pixel

Log In


Reset Password

St. Mary's Sawyer garners another second at state

MONMOUTH ' St. Mary's Leah Sawyer completed her prep running career in fine fashion Saturday at the Class 2A track and field meet at Western Oregon University.

For the second straight day, Sawyer was denied a championship by Catlin Gabel sophomore Jolee Van Lueven.

Still, in the 1,500 meters, Sawyer set a personal record and broke her own school record by three-hundredths of a second with a time 4 minutes, 54.35 seconds.

Van Lueven defeated the St. Mary's senior in the 3,000 the day before and won the 1,500 in a time of 4:48.7.

— I finally had a season where I reached my potential, said Sawyer. I don't think I could have run the race any better. I was mentally strong and physically strong. It was one of the better races I've ever run.

Sawyer and Van Lueven stayed off the fast early pace, but moved to the front with 600 meters to go. Van Lueven took control and Sawyer pulled away from any closers for second.

St. Mary's received a fourth place from sophomore Liz Tribelhorn in the 800, with a season-best time of 2:23.38, a seventh from John Wing in the shot put (43-6&

188; ) and an eighth from Tim Kirkpatrick in the 100 (12.00).

The Crusader girls 4x400 relay team, with Tribelhorn, Kayla Eichamer, Kara Schnoes and Melissa Anderson, ran a season-best 4:18.90 for fifth place.

Junior Ben Kinney of Cascade Christian placed fifth in the 400 with a time of 51.82.

Teams winners were Oakridge (58 points) in boys and Regis (53) in girls

BOYS

TEAM SCORES '

1, Oakridge 58; 2, Myrtle Point 54; 3, Reedsport 35; 4, Nyssa 34; 5, Salem Academy 31; 6, Scio 30; 7, Catlin Gabel 29; 8, Colton 24.50; 9, Oakland 24; 10, Culver 22.50; 11, Kennedy 21; 12, Bonanza; 20; 12, Willamina 20; 14, Regis 19; 14, Bandon 19; 14, Central Linn 19; 17, Waldport 17; 18, Sheridan 16; 19, Gervais 15; 19, Westside Christian 15; 21, Neah-Kah-Nie 13; 22, Lowell 11.50; 23, Joseph 11; 23, Corbett 11; 25, Weston-McEwen 10; 25, Chiloquin 10; 27, Harrisburg 9; 27, Portland Christian 9; 27, Pilot Rock 9; 30, St. Mary's 8.50; 31, Elgin 6; 32, Gilchrist 5; 32, Portland Lutheran 5; 34, Cascade Christian 4; 34, Imbler 4; 36, Knappa 3; 36, Enterprise 3; 38, Glendale 2; 38, Pine Eagle 2; 40, Grant Union 1; 40, Pacific 1; 40, Umatilla 1; 40, Lost River 1

Saturday's Finals

100 '

1, Joe Jones, Scio, 11.35. 2, Lee Clarkson, Salem Academy, 11.57. 3, Branden Bruce, Colton, 11.64. 4, Miles Lehto, Central Linn, 11.80. 5, Ryan McAlpin, Myrtle Point, 11.82. 6, Josh Henry, Gilchrist, 11.86. 7, Zach McDowell, Nyssa, 11.95. 8, Tim Kirkpatrick, St. Mary's, 12.00.

200 '

1, Joe Jones, Scio, 22.52. 2, Nathan Baumgartner, Reedsport, 22.79. 3, Miles Lehto, Central Linn, 23.02. 4, Tony Peniche, Portland Luthera, 23.16. 5, Nick Riley, Reedsport, 23.23. 6, Epi Brito, Weston-McEwen, 23.38. 7, Josh Henry, Gilchrist, 23.41. 8, Scott Richards, Westside Christi, 23.65.

400 '

1, Nathan Baumgartner, Reedsport, 50.17. 2, Nate Lewis, Culver, 50.61. 3, Lee Gadberry, Sheridan, 50.79. 4, Matt Vetter, Gervais, 51.34. 5, Ben Kinney, Cascade Christia, 51.82. 6, Drew Fletcher, Catlin Gabel, 51.96. 7, Jake Jordan, Neah-Kah-Nie, 52.56. 8, Andrew Nieman, Neah-Kah-Nie, 53.52.

800 '

1, Andrew Perri, Oakridge, 1:56.47. 2, Steve Cooper, Myrtle Point, 1:57.90. 3, David Garcia, Chiloquin, 1:58.35. 4, Jed Moffitt, Oakridge, 2:00.73. 5, Matt Vetter, Gervais, 2:02.67. 6, Kris Hinojosa, Bandon, 2:03.11. 7, Alec Bromka, Catlin Gabel, 2:04.11. 8, Nathan Geith, Glendale, 2:06.35.

1500 '

1, Jed Moffitt, Oakridge, 4:06.75. 2, Alec Bromka, Catlin Gabel, 4:06.87. 3, Evan McNichols, Lowell, 4:07.50. 4, Zeger Snoeckx, Kennedy, 4:09.79. 5, David Garcia, Chiloquin, 4:13.90. 6, Austin Bowles, Oakridge, 4:14.78. 7, Stephen Campbell, Westside Christi, 4:15.04. 8, Michael Swart, Enterprise, 4:15.19. 9, Nathan Geith, Glendale, 4:15.99. 10, Kris Hinojosa, Bandon, 4:16.44. 11, Nick Jacobson, Knappa, 4:17.17. 12, John Bartell, Imbler, 4:20.10. 13, Pat Grainey, Blanchet School, 4:24.68. 14, Chase Moore, Oakland, 4:28.30. 15, Mike Allen, Knappa, 4:29.41. 16, Bobby Christensen, Pilot Rock, 4:29.87. 17, Patrick Dunagan, Wahtonka, 4:30.59.

110 Hurdles '

1, Josh Bennett, Bonanza, 15.14. 2, Lee Clarkson, Salem Academy, 15.38. 3, Jake Gould, Myrtle Point, 15.70. 4, Miles Lehto, Central Linn, 15.78. 5, Jake Buchanan, Portland Christi, 16.13. 6, Nick Harris, Corbett, 16.79. 7, Joe Altemus, Oakridge, 17.28. 8, Tony Culley, Pacific, 18.72.

300 Hurdles '

1, Branden Bruce, Colton, 39.29. 1, Lee Clarkson, Salem Academy, 39.29. 3, Josh Bennett, Bonanza, 40.71. 4, Jake Gould, Myrtle Point, 40.73. 5, Colin Culbreth, Imbler, 41.44. 6, Jake Buchanan, Portland Christi, 42.54. 7, Jake Jordan, Neah-Kah-Nie, 43.13. 8, Chris Wyland, Umatilla, 43.29.

4x100 Relay '

1, Reedsport, 44.31. 2, Catlin Gabel, 44.46. 3, Myrtle Point, 44.47. 4, 44.58. 5, Nyssa, 45.38. 6, Salem Academy, 45.47. 7, Portland Christian, 46.07. 8, Joseph, 46.20.

4x400 Relay

'

1, Scio, 3:27.03. 2, Oakridge, 3:29.73. 3, Sheridan, 3:30.77. 4, Myrtle Point, 3:30.84. 5, Joseph, 3:31.08. 6, Reedsport, 3:34.18. 7, Catlin Gabel, 3:36.94. 8, Culver, 3:37.75.

Triple Jump '

1, Andrew Nieman, Neah-Kah-Nie, 42-00.25. 2, Cody Bloom, Pine Eagle, 42-00.75. 3, Raul Gomez, Gervais, 42-01.50. 4, Danny Blakely, Waldport, 42-04. 5, Matt Zimbrick, Willamina, 42-05.25. 6, Kumasi Sadiki, Catlin Gabel, 43-02. 8, Nate Lewis, Culver, 43-03. 10, Sean Haga, Bandon, 43-08.75.

Shot Put '

1, Terry Corwin, Pilot Rock, 43-05.25. 2, John Wing, St. Mary's, 43-06.25. 3, Justin Schuyler, Knappa, 43-09.25. 4, Kyle Steele, Neah-Kah-Nie, 46-00.50. 5, Jesse Pullen, Bandon, 46-06.75. 6, Casey Bochsler, Regis, 47-00.75. 8, Evan Corbin, Oakland, 48-10.25. 10, Zach McDowell, Nyssa, 49-00.50.

Discus Throw '

1, Alex Lagunas, Lost River, 126-10. 2, Jon Talmadge, Willamina, 129-04. 3, Chris Gray, Gervais, 131-08. 4, Evan Corbin, Oakland, 133-01. 5.5, John Wing, St. Mary's, 133-10. 5.5, Tyler Van Orman, Lowell, 133-10. 8, Zac Stuart, Pilot Rock, 135-04. 10, Matt Buche, Myrtle Point, 140-00.

GIRLS

TEAM SCORES '

1. Regis 53; 2. Imbler 43; 3. Bonanza 42; 3. Glendale 42; 5. Catlin Gabel 40; 6. Grant Union 38; 7. Joseph 25; 7. St. Mary's 25; 9. Portland Christian 24; 10. Amity 23; 11. Reedsport 22; 12. Bandon 21; 12. Sherman County 21; 14. North Douglas 19; 15. Enterprise 17; 16, Central Linn, 16; 16, Oregon Episcopal, 16; 18, Jefferson-OR, 15; 18, Corebett, 15; 20, Nyssa 13; 21, Willamina 12; 22, Westside Christian 10; 22, Pine Eagle 10; 24, Union 9; 25, Cascade Christian 8; 25, Knappa 8; 25, DeLaSalle North Catholic 8; 28, Nestucca 7; 29, Sheridan 6; 29, Gold Beach 6; 31, Portland Lutheran 5; 31, Oakridge 5; 31, Warrenton 5; 34, Santiam 4; 34, Lowell 4; 34, Chiloquin 4; 34, Umatilla 4; 38, Monroe 3; 38, Riddle 3; 40, Elgin 2; 40, Blanchet School 2; 40, Culver 2; 40, Kennedy 2; 44, Myrtle Point 1; 44, East Linn Christian 1.

Saturday's Finals

100 '

1, Joanna Burkhalter, Glendale, 13.00. 2, Jessica Vinsonhaler, Corbett, 13.19. 3, Ivy Nelson, Bonanza, 13.21. 4, Nikki Smith, Bandon, 13.41. 5, Kim Tippett, Portland Christi, 13.49. 6, Katie Lulay, Regis, 13.56. 7, Corina Gabbert, Catlin Gabel, 13.74. ' , Licia Miller, Joseph, DQ.

200 '

1, Licia Miller, Joseph, 26.87. 2, Joanna Burkhalter, Glendale, 26.99. 3, Leada Berkey, Amity, 27.00. 4, Jessica Vinsonhaler, Corbett, 27.20. 5, Krista Wooley, Reedsport, 27.41. 6, Stefanie Jensen, Nyssa, 27.47. 7, Jessie Carpenter, Bonanza, 27.68. 8, Noel Briggs, DeLaSalle No. Ca, 27.80.

400 '

1, Leada Berkey, Amity, 59.53. 2, Krista Wooley, Reedsport,1:00.01. 3, Abby Morrison, Pine Eagle, 1:00.27. 4, Erin Funkhouser, Sherman County, 1:00.50. 5, Jamie Sundvall, Jefferson-OR, 1:00.89. 6, Mindy Hartzell, Riddle, 1:01.89. 7, Tara Spencer, DeLaSalle No. Ca, 1:03.11. 8, Amy Clerget, Imbler, 1:03.23.

800

' 1, Bethany Adams, Westside Christi, 2:21.51. 2, Becky Davies, Catlin Gabel, 2:22.61. 3, Liz Woody, Imbler, 2:23.10. 4, Liz Tribelhorn, St. Mary's, 2:23.38. 5, Abby Morrison, Pine Eagle, 2:23.44. 6, Erin Funkhouser, Sherman County, 2:23.68. 7, Katelyn Alley, Culver, 2:26.12. 8, Karrie Hagedorn, Blanchet School, 2:30.56.

1500 '

1, Jolee Van Lueven, Catlin Gabel, 4:48.17. 2, Leah Sawyer, St. Mary's, 4:54.35. 3, Liz Woody, Imbler, 4:56.87. 4, Shalene Fine, Oakridge, 4:57.25. 5, Ashley Sharratt, Union, 5:01.02. 6, Sarah Minkler, Bandon, 5:05.77. 7, Tonya Olds, Knappa, 5:06.42. 8, Nora Barrons, Blanchet School, 5:07.24. 9, Karrie Hagedorn, Blanchet School, 5:08.70. 10, Carrie Brain, Chiloquin, 5:12.11. 11, Nyika Corbett, Myrtle Point, 5:15.16. 12, Makely Lyon, Oregon Episcopal, 5:17.93. 13, Carolyn Provenzola, Portland Christi, 5:24.28. 14, Heather Ryan, Central Linn, 5:27.75. 15, Elizabeth Penaloza, Weston-McEwen, 5:44.86. 16, Brooke Rust, Heppner, 5:46.84.

100 Hurdles '

1, Nikki Smith, Bandon, 15.91. 2, Ivy Nelson, Bonanza, 15.95. 3, Kim Tippett, Portland Christi, 16.64. 4, Jessica Powers, Nestucca, 16.67. 5, Kristi Beggs, Regis, 16.98. 6, Faven Araya, Portland Luthera, 17.19. 7, Tiffany Rasmussen, Imbler, 17.31. 8, Marissa Reiten, Sherman County, 17.51.

300 Hurdles '

1, Corina Gabbert, Catlin Gabel, 47.19. 2, Ivy Nelson, Bonanza, 47.43. 3, Amy Clerget, Imbler, 47.44. 4, Ashley Parker, Regis, 48.48. 5, Marissa Reiten, Sherman County, 48.66. 6, Nikki Smith, Bandon, 49.03. 7, Fave Araya, Portland Luthera, 49.75. 8, Kim Tippett, Portland Christi, 50.68.

4x100 Relay '

1, Glendale, 50.9. 2, Bonanza, 51.2. 3, Nyssa, 51.2. 4, DeLaSalle North Catholic, 51.7. 5, Lowell, 52.0. 6, Regis, 52.1. 7, Oregon Episcopal, 52.5. 8, Amity, 52.5.

4x400 Relay '

1, Portland Christian, 4:14.53. 2, Imbler, 4:15.55. 3, Amity, 4:17.22. 4, Joseph, 4:17.51. 5, St. Mary's, 4:18.90. 6, Sherman County, 4:19.48. 7, Kennedy, 4:20.66. 8, East Linn Christian, 4:21.82.

Triple Jump '

1, Amy Jones, Grant Union, 37-08. 2, Ashley Parker, Regis, 35-10.50. 3, Charity Holliday, Grant Union, 35-00. 4, Whitney Kolb, Jefferson-OR, 34-07. 5, Britney Macnab, Sherman County, 34-03. 6, Kaylee Lemcke, Grant Union, 34-00.50. 7, Jessica Powers, Nestucca, 33-08. 8, Anna Moore, Sherman County, 33-06.

Shot Put '

1, Lori Canaday, Central Linn, 35-01.50. 2, Rocksi Miller, Glendale, 35-09. 3, Katie Arnall, Warrenton, 35-09.75. 4, Meghan Dahlin, Umatilla, 36-01.50. 5, Candace Knuths, Central Linn, 37-08.25. 6, Jaclyn Espinoza, Regis, 39-02.25. 8, Judith Burnett, North Douglas, 39-04.25. 9, Tiffany Rasmussen, Imbler, 32-11.25. 10, Tahari Brosi, Reedsport, 40-05.50.

Discus Throw '

1, Rebecca Voltin, Regis, 103-05. 2, Katie Arnall, Warrenton, 107-08. 3, Kandace Allen, Glendale, 108-09. 4, Tiffany Rasmussen, Imbler, 111-04. 5, Candace Knuths, Central Linn, 116-01. 6, Amanda Courchesne, Grant Union, 116-07. 8, Judith Burnett, North Douglas, 123-02. 10, Jaclyn Espinoza, Regis, 123-10.

CLASS 1A STATE MEET ' At Monmouth, Sierra Heater of New Hope Christian in Grants Pass placed in three events.

Heater finished fifth in the long jump (14-10), fifth in the 300 hurdles (52.34) and sixth in the 100 hurdles (18.87).

The New Hope girls 4x400 relay team of Suzannah Carlino, Julie Loop, Alicia Loop and Holly Mrkvica took sixth with a time of 4:36.77.

Emily Morehouse of New Hope finished sixth in the 3,000 (11:55.93).

Michael Scanlan of Brighton Academy in Grants Pass took fifth in the 1,500 (4:28.73).

North Clackamas Christian captured the boys team title with 79 points, while Wallowa won the girls title with 60 points.