fb pixel

Log In


Reset Password

Class 4A/3A State Track Meet

Class 4A/3A State Track Meet

At Hayward Field, Eugene

Saturday's Results

CLASS 4A

BOYS

— TEAM SCORES

' 1, Sandy, 59; 2, Beaverton, 45; 3, Grant, 40; 4, Churchill, 32; 5, Sheldon, 30; 6, Gresham, 28; 7, McNary, 26; 7, Klamath Union, 26; 9, Central Catholic, 25; 10, Sunset, 24; 11, Westview, 19; 11, Hermiston, 19; 11, Clackamas, 19; 14, Mountain View, 16.50; 15, Jefferson, 15; 16, South Eugene, 14.50; 17, West Linn, 13; 18, McKay, 12; 19, Benson, 11; 19, Tigard, 11; 19, Putnam, 11; 22, Lincoln, 10; 22, Newberg, 10; 22, Pendleton, 10; 25, Centennial, 9; 26, Wilson, 8; 26, Jesuit, 8; 26, Eagle Point, 8; 26, Franklin, 8; 26, Bend, 8; 31, Crater, 7; 32, Parkrose, 6; 32, Reynolds, 6; 32, Thurston, 6; 32, North Salem, 6; 32, Hillsboro, 6; 37, Milwaukie, 5; 37, Barlow, 5; 39, Canby, 4; 39, West Albany, 4; 39, Summit, 4; 39, Grants Pass, 4; 39, Marshfield, 4; 44, Forest Grove, 3; 44, Lakeridge, 3; 46, St. Helens, 2; 46, Sprague, 2; 46, South Medford, 2; 46, Southridge, 2; 46, David Douglas, 2; 46, Roseburg, 2; 52, Redmond, 1; 52, Tualatin, 1; 52, Dallas, 1.

100 '

1, Tommy Skipper, Sandy, 10.88. 2, Greg Coleman, Westview, 10.91. 3, Phillip Alexander, McNary, 10.98. 4, Travis Ramme, Sheldon, 11.08. 5, Caleb Rexius, Churchill, 11.15. 6, Tracy Harrell, Jefferson, 11.18. 7, Weidu Zhen, David Dougla, 11.20. 8, Tony Gloria, Putnam, 11.28.

200

' 1, Phillip Alexander, McNary, 21.48. 2, Tommy Skipper, Sandy, 21.86. 3, Travis Ramme, Sheldon, 22.09. 4, Michael Duke, South Eugene, 22.15. 5, Greg Coleman, Westview, 22.17. 6, Nathan Ingrao, Sandy, 22.19. 7, Tracy Harrell, Jefferson, 22.47. 8, Caleb Rexius, Churchill, 22.60.

400

' 1, Phillip Alexander, McNary, 48.43. 2, Nathan Ingrao, Sandy, 49.64. 3, Matt White, North Salem, 49.85. 4, Derek Samulson, Tigard, 49.89. 5, Mike Everson, Sunset, 50.00. 6, Dan DiSpaltro, Bend, 50.49. 7, Gates Anderton, Wilson, 50.53. 8, Greg Dallaire, Crater, 50.55.

800

' 1, Michael McGrath, Lincoln, 1:51.27. 2, Joaquin Chapa, Grant, 1:52.25. 3, Joel Hoff, Sheldon, 1:52.65. 4, Jeff DeWolf, Mountain Vie, 1:53.59. 5, Justin Chambers, West Albany, 1:53.84. 6, Jeff Erb, Sheldon, 1:54.04. 7, Adam Wadsworth, Roseburg, 1:54.91. 8, Brian Horneck, Hermiston, 1:58.55.

1,500

' 1, Joaquin Chapa, Grant, 3:51.39. 2, Galen Rupp, Central Cath, 3:53.58. 3, Alec Wall, Grant, 3:54.30. 4, Stuart Eagon, Beaverton, 3:55.74. 5, Ryan Vail, Centennial, 3:55.93. 6, Joel Sauvain, Canby, 3:59.32. 7, Kevin Pellegrino, Klamath Unio, 3:59.84. 8, Brian Horneck, Hermiston, 4:00.48.

110-METER HURDLES

' 1, Sol Rexius, Churchill, 14.37. 2, Tyler Clarke, Clackamas, 14.66. 3, Jason James, Crater, 15.12. 4, Chris Thornton, Sunset, 15.13. 5, Ben Looney, Marshfield, 15.31. 6, Kyle Erwin, Lakeridge, 15.40. 7, Colin McMahon, Westview, 15.48. 8, Dylan Ordonez, Dallas, 15.81.

300-METER HURDLES

' 1, Sol Rexius, Churchill, 38.16. 2, Tyler Clarke, Clackamas, 38.89. 3, Brett Josephson, Thurston, 39.20. 4, Peter Haggerty, McKay, 39.38. 5, Chris Thornton, Sunset, 39.54. 6, Travis Petchell, Milwaukie, 39.58. 7, Matt Markley, Jesuit, 40.35. 8, Ryan Mcginnis, Redmond, 41.32.

4X100-METER RELAY

' 1, Jefferson (Tracy Harrell 11, TR Smith 11, Derrick Deloney 11, Michael Richmond 12), 42.41. 2, Putnam (Tony Gloria 12, Adriel Langston 12, Michael Dorsey 12, Scott Vanassche 11), 42.68. 3, Gresham (Eric Brown 11, Luke Lopez 12, Peter Cramer 12, Richard Owens 12), 43.16. 4, Westview (Brian Blevins 12, Peter Mellillo 12, Jon Gibson 12, Greg Coleman 12), 43.26. 5, Central Catholic (AJ Carboneau 11, DeMarcus White 12, Andrew Fleming 11, Connor Murphy 12), 43.37. 6, Churchill (Caleb Rexius 12, Brian Walton 12, Travis Thomas 11, Sol Rexius 12), 43.48. 7, West Linn (Jeff Edmondson 12, Travis Fossati 12, Casey Kauffman 12, Kenny Binder 11), 43.93. 8, Tigard (Jared Hoffer 12, Derek Samulson 12, Kevin Holtzman 12, Brett Ramona 12), 44.48.

4X400-METER RELAY

' 1, Sheldon (Jeff Erb 11, Joel Hoff 12, Colin Wiest 12, Travis Ramme 12), 3:21.16. 2, Klamath Union (John Fay 12, Markus Schaaf 11, Zach Tucker 12, Lauren Jesperson 12), 3:22.22. 3, Sunset (Jason Modahl 10, Dustin Close 12, Chris Thornton 12, Mike Everson 12), 3:22.59. 4, Grant (Michael Waller 12, Peter Geist 12, Sam Mowe 12, Joaquin Chapa 12), 3:22.95. 5, Benson (Olu Majekobje 12, Scott Mahr 12, Curran Williams 11, Thomas Tillery 11), 3:24.93. 6, Central Catholic (Rob Pitts 12, Connor Murphy 12, Andrew Fleming 11, AJ Carboneau 11), 3:25.20. 7, Sprague (Paul Higgins 9, Dan Bowman 12, Ryan Marshall , Jordan Hughes 11), 3:26.37. 8, Gresham (Eric Brown 11, Phil Jasso 12, Peter Cramer 12, Luke Lopez 12), 3:26.76.

TRIPLE JUMP ' 1, Travis Lewis, Reynolds, 44-09.75, w:2.2. 2, Richard Owens, Gresham, 48-09.25; 3, Greg Hamm, Hermiston, 46-06; 4, Jordan Brown, Tigard, 44-07, w:0.6. 5, Kory Mahr, Grants Pass, 44-06.75, w:2.5. 6, Jonathan Stephens, Benson, 44-04.50, w:1.2. 7, Blake Herrington, Putnam, 44-03; 8, Krieg Holland, Tualatin, 43-11.50.

SHOT PUT ' 1, Brandon Tower, Beaverton, 59-01; 2, Nick Cole, Beaverton, 58-02.25; 3, Tyler Hartsteen, Hermiston, 56-0; 4, Nick Fertitta, Sandy, 54-00. 5, Allan Mikolas, McKay, 53-06.75; 6, Nick Shannon, Mountain View, 53-05; 7, Jayson Schmidt, Wilson, 53-00; 8, Mark Maze, Hermiston, 52-06.25.

JAVELIN ' 1, Casey Kauffman, West Linn, 202-04; 2, Jordan Senn, Beaverton, 195-05; 3, Brian Harris, Hillsboro, 192-09; 4, Kip Johnson, Barlow, 183; 5, Chris Fanger, Newberg, 179-02; 6, Chris Burbach, Jesuit, 178-0; 7, Alan Phillips, South Medfor, 177-05; 8, Matt Johnston, West Linn, 176-05.

GIRLS

TEAM SCORES '

1, Benson, 95; 2, Mountain View, 40; 3, North Medford, 31; 4, South Eugene, 27; 5, Gresham, 26; 6, Grant, 24; 6, Tualatin, 24; 6, Newberg, 24; 9, Forest Grove, 23; 10, Marshfield, 19; 11, Sheldon, 18; 11, Century, 18; 11, West Linn, 18; 14, Pendleton, 17; 15, Hermiston, 16; 15, Hillsboro, 16; 17, David Douglas, 14; 18, Sandy, 13; 18, Eagle Point, 13; 20, Crescent Valley, 12.50; 21, Klamath Union, 12; 22, St. Mary's, 11; 23, Corvallis, 10.50; 24, North Eugene, 10; 24, Lake Oswego, 10; 24, Crater, 10; 24, Lakeridge, 10; 24, West Albany, 10; 29, Churchill, 9; 30, Glencoe, 8; 30, McKay, 8; 30, Redmond, 8; 33, Cleveland, 6; 33, Tigard, 6; 35, McNary, 5; 35, Westview, 5; 35, Dallas, 5; 35, Summit, 5; 39, Jesuit, 4; 39, Putnam, 4; 39, Roseburg, 4; 42, South Medford, 3; 43, Springfield, 2; 43, Bend, 2; 43, Sunset, 2; 46, Beaverton, 1; 46, Marshall, 1; 46, Sprague, 1; 46, Southridge, 1; 46, Centennial, 1.

100 '

1, Deborah Jones, Benson, 12.00. 2, Ashley Taylor, Benson, 12.44. 3, Ashley Bridenbeck, Lakeridge, 12.50. 4, Sara Callier, Benson, 12.50. 5, Paige Ford, Sheldon, 12.62. 6, Kristin Cahill, Mountain Vie, 12.67. 7, Emily Dunn, North Medfor, 12.70. 8, Ashley Perryman, Southridge, 12.90.

200 '

1, Deborah Jones, Benson, 24.64. 2, Brandi Probasco-Canda, Benson, 25.34. 3, Sara Callier, Benson, 25.67. 4, Kristin Cahill, Mountain Vie, 25.93. 5, Ashley Bridenbeck, Lakeridge, 25.99. 6, Leah Worthen, Marshfield, 26.03. 7, Ashley Quay, David Dougla, 26.24. 8, Brittany Grizzard, Marshall, 26.25.

400 '

1, Brandi Probasco-Canda, Benson, 55.19. 2, Sami Whitehall, West Linn, 57.44. 3, Kayleen McDowell, Forest Grove, 57.71. 4, Leah Worthen, Marshfield, 58.00. 5, Brittany Hodges, North Medfor, 59.04. 6, Megan Hamby, Westview, 59.36. 7, Andrea Nelson, Springfield, 59.64. 8, Kelly Fullerton, West Linn, 59.85.

800 '

1, Emily McMahon, Mountain Vie, 2:11.61. 2, Erin Crotty, Corvallis, 2:12.26. 3, Staci Bielenberg, West Albany, 2:14.20. 4, Lizzy Wild, Grant, 2:14.26. 5, Jessica Schoepke, Churchill, 2:15.36. 6, Annaliese Chapa, Grant, 2:15.58. 7, Christine Soma, Grant, 2:18.76. 8, Margaret Frank, St. Mary's, 2:19.84.

1,500 '

1, Meghan Armstrong, Tualatin, 4:35.84. 2, Sarah Pearson, South Eugene, 4:36.17. 3, Katie Leary, Klamath Unio, 4:36.76. 4, Jessica Schoepke, Churchill, 4:37.09. 5, Zoe Roy, Summit, 4:38.84. 6, Annaliese Chapa, Grant, 4:39.11. 7, Danielle Jordan, North Medfor, 4:42.47. 8, Olivia Bender, Cleveland, 4:44.06.

100-METER HURDLES '

1, Paige Ford, Sheldon, 14.91. 2, Ashley Tolson, Sandy, 15.12. 3, Niomi Ridge, Century, 15.17. 4, Christine Manuel, Gresham, 15.32. 5, Cassie Arroyo, Hillsboro, 15.33. 6, Rebecca Bush, Forest Grove, 15.52. 7, Erin Kinney, Crater, 15.55. 8, Joan Casey, Crescent Val, 15.67.

300-METER HURDLES '

1, Amanda Santana, North Eugene, 43.95. 2, Niomi Ridge, Century, 44.77. 3, Rosana Medina, North Medfor, 45.98. 4, Gabrielle Parker, Benson, 46.27. 5, Tiffany Smith, Sheldon, 46.55. 6, Lauren Denfeld, Mountain Vie, 46.67. 7, Natalie Nash, Century, 47.08. 8, Charissa Hunter, Sprague, 48.04.

4X100-METER RELAY '

1, Benson (Ashley Taylor 11, Brandi Probasco-Canda 12, Sara Callier 10, Deborah Jones 12), 46.57. 2, Mountain View (Kaitlin St. John 9, Emily McMahon 12, Porsche Fletcher 10, Kristin Cahill 12), 48.90. 3, Lake Oswego (Jessica Smith 12, Emily Dunham 11, Annika Lider 11, Sara Lange 12), 49.03. 4, Pendleton (Erin Radke 10, Mackenzie Larson 9, Jessica Baty 9, Sarajane Rosenberg 11), 49.71. 5, North Medford (Rosana Medina 12, Brittany Hodges 11, Molly Brophy 9, Emily Dunn 12), 49.77. 6, Crescent Valley (Demri Cornelius 9, Nicole Reinke 10, Christina Soward 10, Joan Casey 11), 49.98. 7, Sunset (Ashlee Kanaan 10, Kara Durham 12, Courtney Schrage 12, Lauren Caster 11), 50.16. 8, Beaverton (Lisa Wheeler 10, Janece Levien 10, Josie Rostron 12, Emily Campbell 12), 50.47.

4X400-METER RELAY '

1, Benson (Alex Jones 9, Sara Callier 10, Deborah Jones 12, Brandi Probasco-Canda 12), 3:50.38. 2, Mountain View (Chrissy Crager 11, Lauren Denfeld 11, Kristin Cahill 12, Emily McMahon 12), 3:55.40. 3, West Linn (Sami Whitehall 9, Erin Hayward 11, Jeeni Schantin 10, Kelly Fullerton 12), 3:57.27. 4, Grant (Christine Soma 11, Natalie Stoll 9, Annaliese Chapa 10, Lizzy Wild 11), 3:59.41. 5, Forest Grove (Kayleen McDowell 10, Emily McLain 12, Katie Klein 10, Rachel Aina 10), 4:00.88. 6, Lake Oswego (Annika Lider 11, Emily Dunham 11, Sara Lange 12, Jessica Smith 12), 4:01.28. 7, Westview (Megan Hamby 12, Katie Phelan 10, Megan Ore 12, Brittany White 9), 4:04.10. 8, North Medford (Emily Dunn 12, Jenna Siebenlist 12, Brittany Lawson 11, Rosana Medina 12), 4:08.79.

HIGH JUMP ' 1, Suzy Viducich, Hillsboro, 5-07. 2, Erin Kinney, Crater, 5-06. 3, Ashley Quay, David Dougla, 5-05. 4, (tie) Monica Groves, McNary, and Kristin Bitter, Roseburg, 5-04. 6, (tie) Briawna Mueller, Hermiston, and Teri Silva, South Medford, 5-03. 8, (tie) Danielle Duda, McKay, Emily Booth, Clackamas, Ashley Telander, Lake Oswego, and Elizabeth Monda, Gresham, 5-02.

POLE VAULT ' 1, Ashley Salvino, St. Mary's, 12-06.50. 2, Aubrey Harrington, Eagle Point, 11-09. 3, (tie) Chelsea Sherier, Putnam, Muriel Roberge, Marshfield, and Natalie Todd-Zebell, Grant, 11-00. 6, (tie) Becca Cooper, Corvallis, Tessa Johnson, Crescent Val, Erika Stratton, Summit, Jenny Johnson, Redmond, Leslie Voorhees, Beaverton, and Stephanie Anderberg, South Medford, 10-00.

TRIPLE JUMP ' 1, Sarajane Rosenberg, Pendleton, 38-10; 2, Lexie Viggiano, South Eugene, 37-10.5; 3, Joan Casey, Crescent Valley, 36-09.75; 4, Sherena Smith, Benson, 36-02.75; 5, Amy Sticka, Redmond, 36-00.25; 6, Chelsi Allen, Benson, 35-10.75; 7, Rachel Aina, Forest Grove, 35-09; 8, Rachel Webber, Hillsboro, 35-05.5.

DISCUS ' 1, Emilee Strot, Gresham, 138-09; 2, Melinda Fahey, McKay, 130-02; 3, Val Bertsch, Hermiston, 126-02; 4, Alisa Lee, Eagle Point, 124-08; 5, Rachel Munyon, North Medford, 122-02; 6, Rebekah McAdam, Mountain View, 117-10; 7, Lauren Sexton, Forest Grove, 117-00; 8, Lori Jossi, Centennial, 116-07.

CLASS 3A

BOYS

TEAM SCORES '

1, Wilsonville, 44; 2, Siuslaw, 40; 3, Lakeview, 36; 4, Yamhill-Carlton, 34; 5, Sweet Home, 31; 6, The Dalles, 30; 7, Madras, 29; 8, Henley, 26; 8, Philomath, 26; 10, Junction City, 25; 11, Scappoose, 23; 12, North Bend, 22; 13, Marist, 20; 13, Phoenix, 20; 15, Brookings-Harbor, 19; 15, Valley Catholic, 19; 17, Estacada, 18; 18, Taft, 17; 18, Riverside, 17; 20, Astoria, 15; 21, North Valley, 14; 22, La Grande, 13; 23, Cascade, 12; 24, Sisters, 10.50; 25, Pleasant Hill, 10; 25, Molalla, 10; 25, Elmira, 10; 25, Central, 10; 29, Banks, 8; 29, Rainier, 8; 31, Newport, 7; 32, Stayton, 6; 32, Hidden Valley, 6; 34, Mazama, 5; 35, Ontario, 3; 35, Sherwood, 3; 35, Cottage Grove, 3; 38, Baker, 2.50; 39, Seaside, 2; 39, La Pine, 2; 39, South Umpqua, 2; 39, McLoughlin, 2; 43, Gladstone, 1.50; 44, Illinois Valley, 1; 45, Vale, .50.

100 '

1, Ryan Nash, Lakeview, 11.08. 2, Paris Ramsey, Sweet Home, 11.09. 3, Dustin Patton, Taft, 11.18. 4, Jasen Hartford, Yamhill-Carl, 11.23. 5, John Adams, Madras, 11.24. 6, Ernest Stranz, The Dalles, 11.27. 7, Josh Kegler, Riverside, 11.31. 8, Talon Jayo, Baker, 11.31.

200 '

1, Paris Ramsey, Sweet Home, 22.12. 2, Kevin Dart, Estacada, 22.40. 3, Josh Kegler, Riverside, 22.55. 4, Dustin Patton, Taft, 22.61. 5, Jasen Hartford, Yamhill-Carl, 22.63. 6, Brandon Nystrom, Junction Cit, 23.00. 7, James Conner II, South Umpqua, 23.06. 8, Shin Dong-Woo, Junction Cit, 23.38.

400 '

1, Dan Martin, Henley, 49.77. 2, Brandon Nystrom, Junction City, 49.81. 3, Dustin Patton, Taft, 50.33. 4, Mat Tweedy, Molalla, 50.47. 5, Garrette Taylor, Marist, 51.12. 6, Troy Banker, Valley Catho, 51.66. 7, Zack Adamson, Seaside, 51.85. 8, Jawan Davis, Sisters, 52.56.

800 '

1, Troy Banker, Valley Catho, 2:00.57. 2, Leland Fulton, Philomath, 2:00.89. 3, Marc Murat, The Dalles, 2:02.39. 4, John Means, Philomath, 2:02.60. 5, Brent Weiss, Marist, 2:02.91. 6, Koby McCorkle, Sisters, 2:03.83. 7, Riley Frisby, Ontario, 2:05.45. 8, A.J. Casteel, Wilsonville, 2:06.48.

1,500 '

1, Nathan May, Phoenix, 4:05.94. 2, Scott Sanders, Brookings-Ha, 4:06.95. 3, A.J. Casteel, Wilsonville, 4:06.96. 4, Luke Martindale, Siuslaw, 4:08.36. 5, Chris Lowe, Estacada, 4:09.33. 6, David Dorr, Philomath, 4:10.46. 7, Matt Franke, Stayton, 4:10.46. 8, Riley Frisby, Ontario, 4:11.23.

110-METER HURDLES '

1, Caleb Dysert, Elmira, 14.88. 2, Collin Cram, Siuslaw, 15.04. 3, Travis Townsend, Scappoose, 15.31. 4, Travis Gapp, Cascade, 15.36. 5, Jeremiah Lewman, North Valley, 15.46. 6, Dan Kelly, The Dalles, 15.88. 7, Angelo Shauermann, Astoria, 15.94. 8, Josh Hertzfeldt-Kamprath, Mazama, 16.13.

300-METER HURDLES '

1, Jeremiah Lewman, North Valley, 38.30. 2, Zach Manning, Wilsonville, 39.43. 3, Travis Gapp, Cascade, 40.05. 4, Angelo Shauermann, Astoria, 40.96. 5, Alex Naef, Yamhill-Carl, 41.17. 6, Troy Tocher, Cottage Grov, 41.59. 7, John Zaganiacz, Wilsonville, 41.59. 8, Austin Haney, Riverside, 41.68.

4X100-METER RELAY '

1, Yamhill-Carlton (Keith Martin 11, Alex Naef 11, Travis Amerson 12, Jasen Hartford 11), 43.32. 2, Lakeview (Cody Chartier 11, Ryan Nash 11, Pat Peltier , Anthony Pruitt ), 43.64. 3, Marist (Tyler Coleman 11, Dale Morris 11, Garrette Taylor 11, Robert Gillespie 11), 43.82. 4, Junction City (Jeffrey Osborns 12, Chris Surface 12, Brandon Nystrom 11, Shin Dong-Woo 11), 43.82. 5, Henley (Reuben Jenkins 11, Brian Rippetto 10, Jake Warner 10, Dan Martin 11), 44.12. 6, Riverside (Bryon Richards 12, Josh Kegler 11, Brandon Beatty 12, Joe Reese 12), 44.21. 7, Scappoose (Andrew Muehleck 11, Jake Feakin 9, Jason Brasmer 10, Sam Marsh 11), 44.32. 8, Cascade (Ryan Albus 12, Ryan Rudishauser 12, Jordon Rich 12, Travis Gapp 12), 45.01.

4X400-METER RELAY '

1, Yamhill-Carlton (Zak Garrett 11, Alex Naef 11, Travis Amerson 12, Jasen Hartford 11), 3:25.75. 2, Junction City (Michael Zemba 11, Cade Gledhill 12, Jeffrey Osborns 12, Brandon Nystrom 11), 3:26.08. 3, Henley (Brian Rippetto 10, Aaron LaBounty 11, Jake Warner 10, Dan Martin 11), 3:26.47. 4, Marist (Garrette Taylor 11, Cisco Robinson 11, Brent Weiss 12, Robert Gillespie 11), 3:26.84. 5, Mazama (Jerry Mogle 12, Brandon McGraw 12, Aaron Phillips 12, Joey Igou 11), 3:27.72. 6, Sisters (Nathan Church 11, Koby McCorkle 12, Daniel Holloman 10, Jawan Davis 11), 3:30.44. 7, Scappoose (Micah Ortiz 9, Jason Brasmer 10, Kyle Morrill 12, Travis Townsend 12), 3:30.71. 8, Molalla (Karl Stiglbauer 12, Eric Renner 12, Kyle Bodle 12, Mat Tweedy 11), 3:31.43.

TRIPLE JUMP ' 1, Dominique Easterling, Madras, 48-11.75; 2, Ryan Nash, Lakeview, 46-03.75; 3, Joel Matchett, Henley, 44-05; 4, Jarret Axelrod, Wilsonville, 44-00.25; 5, Brandon Lamma, Newport, 43-03; 6, Rick Anderson, LaGrande, 42-03.50; 7, Adrian Bowman, Philomath, 42-00; 8, Brian Kramer, Pleasant Hill, 41-10.25.

SHOT PUT ' 1, Epi King, The Dalles, 56-03.25; 2, Cole Linehan, Banks, 54-09; 3, Brian Wuetrich, North Bend, 54-08.25; 4, Matt Slauson, Sweet Home, 53-08.75; 5, Joe Staub, Wilsonville, 53-01.25; 6, Bo Bolliger, Sherwood, 51-02.25; 7, Cody Feakin, Scappoose, 51-00; 8, Brandon Maloy, Scappoose, 49-11.75.

JAVELIN ' 1, Skyler MacDonald, LaGrande, 202-07; 2, Brian Wuethrich, North Bend, 182-03; 3, Tyler Richardson, Estacada, 177-11; 4, Austin Covell, Astoria, 177-07; 5, Kevin Nagunst, Rainier, 174-06; 6, Dylan Boye, Brookings-Harbor, 173-04; 7, Mike Severns, Sweet Home, 169-00; 8, Jon Riley, Illinois Valley, 168-03.

GIRLS

TEAM SCORES '

1, The Dalles, 65; 2, Philomath, 53; 3, Cascade, 49; 4, Sisters, 34; 5, Newport, 32; 6, Marist, 28; 6, Estacada, 28; 8, La Pine, 27; 9, South Umpqua, 25; 10, Wilsonville, 24; 11, Seaside, 22; 12, North Bend, 21; 13, Henley, 19; 14, Junction City, 18; 15, Brookings-Harbor, 16; 16, Astoria, 14; 16, North Marion, 14; 16, Madras, 14; 19, La Grande, 13; 19, Pleasant Hill, 13; 21, Molalla, 12; 22, Burns, 11; 23, Rogue River, 10; 23, Douglas, 10; 25, Riverside, 9; 25, Cottage Grove, 9; 27, Coquille, 8; 28, Vale, 6; 28, Stayton, 6; 28, Yamhill-Carlton, 6; 28, Gladstone, 6; 32, Glide, 5; 32, Ontario, 5; 34, Taft, 4; 34, Sweet Home, 4; 34, Illinois Valley, 4; 34, Tillamook, 4; 34, Valley Catholic, 4; 39, Sherwood, 2; 39, Toledo, 2; 39, Scappoose, 2; 39, Elmira, 2; 43, Phoenix, 1; 43, Siuslaw, 1.

100 '

1, Maria North, The Dalles, 12.30. 2, Jennifer Bauer, Newport, 12.65. 3, Kimiko Kamo, Vale, 12.68. 4, Kara Weaver, South Umpqua, 12.88. 5, Katy Malone, Junction Cit, 12.89. 6, RaeAnna Devey, Estacada, 12.97. 7, Kathy Bennett, Toledo, 13.04. 8, Alicia Trtek, Scappoose, 13.07.

200 '

1, Maria North, The Dalles, 25.46. 2, Jennifer Bauer, Newport, 26.00. 3, Kara Weaver, South Umpqua, 26.42. 4, Chelsey Gellatly, Philomath, 26.59. 5, Joanie Gould, Estacada, 26.85. 6, Christina Malara, Rogue River, 27.20. 7, Kari Adkins, North Bend, 27.36. 8, Mel Owens, Seaside, 28.29.

400 '

1, Jennifer Bauer, Newport, 57.15. 2, Chelsey Gellatly, Philomath, 58.56. 3, Becky Horace, Molalla, 58.73. 4, Mel Owens, Seaside, 59.22. 5, Kara Weaver, South Umpqua, 1:00.14. 6, Jocelyn Cuautle, Madras, 1:01.85. 7, Crystal Kevan, La Grande, 1:01.88. ' , Jessy Grochowsky, Estacada, DQ.

800 '

1, Brianna Anderson-Gregg, Philomath, 2:12.78. 2, Emily Collins, Marist, 2:15.35. 3, Dee Olsen, Estacada, 2:15.70. 4, Emily Mathis, Henley, 2:17.02. 5, Holli Dieu, Coquille, 2:17.50. 6, Sheryl Page, Ontario, 2:17.95. 7, Noelle Harer, Seaside, 2:21.67. 8, Jessica Beach, Sherwood, 2:24.27.

1,500 '

1, Brianna Anderson-Gregg, Philomath, 4:31.92. 2, Dee Olsen, Estacada, 4:36.95. 3, Emily Mathis, Henley, 4:40.96. 4, Heather Fitz-Gustafson, The Dalles, 4:41.61. 5, Holli Dieu, Coquille, 4:42.19. 6, Clare Schwallie, Marist, 4:51.81. 7, Sheryl Page, Ontario, 4:53.80. 8, Maegan Kuntz, Cascade, 4:56.74.

100-METER HURDLES '

1, Danica Bates, Pleasant Hil, 15.55. 2, Hanah Hultine, Wilsonville, 15.70. 3, Sara Majors, Cascade, 15.74. 4, Maura Williams, Philomath, 16.31. 5, Whitney Haltiner, Tillamook, 16.32. 6, Melany Hancock, Riverside, 16.50. 7, Shannon Jentzsch, Rogue River, 16.87. 8, Kat Cox, Phoenix, 20.31.

300-METER HURDLES '

Section 1: 1, Sara Majors, Cascade, 45.87. 2, Amy Cretsinger, Sisters, 46.02. 3, Melany Hancock, Riverside, 46.38. 4, Melissa Marek, Glide, 46.57. 5, Hanah Hultine, Wilsonville, 46.64. 6, Danica Bates, Pleasant Hil, 46.79. 7, Carrie North, The Dalles, 47.45. 8, Maura Williams, Philomath, 48.57.

4X100-METER RELAY '

1, The Dalles (Cherrae Evans 10, Carrie North 10, Rachel Colbourne-Eagy 12, Maria North 11), 49.72. 2, Philomath (Maura Williams 11, Brei McCoy 12, Brianna Anderson-Gregg 11, Chelsey Gellatly 12), 50.55. 3, Estacada (Kelly Lewis 10, Jessy Grochowsky 12, Joanie Gould 11, RaeAnna Devey 11), 50.95. 4, Seaside (Tanisha Stock 10, Laura Sibley 10, Maggie Olstedt 12, Mel Owens 9), 50.95. 5, Cascade (Rita Santibanez 10, Sara Majors 11, Kelly Bladorn 11, Lesley Welstad 11), 51.48. 6, Yamhill-Carlton (Morgan Armstrong 12, Mairi Skipper 10, Naomi Harder 9, Danielle Murphy 9), 51.61. 7, La Pine (Nicole Christensen 9, Sarah Barker 11, Brianna Ebner 11, Erika Pajunen 10), 51.82. 8, Stayton (Kelsey Hubbard 12, Ashley Mollett 12, Holly Kimball 10, Erica Toney 10), 51.95.

4X400-METER RELAY '

1, The Dalles (Rachel Colbourne-Eagy 12, Carrie North 10, Heather Fitz-Gustafson 11, Maria North 11), 4:00.56. 2, Seaside (Tanisha Stock 10, Maggie Olstedt 12, Noelle Harer 11, Mel Owens 9), 4:01.61. 3, Philomath (Elise Nash 10, Hannah Dorr 10, Chelsey Gellatly 12, Brianna Anderson-Gregg 11), 4:03.30. 4, Cascade (Lesley Welstad 11, Maegan Kuntz 11, Kelly Bladorn 11, Sara Majors 11), 4:03.32. 5, Sisters (Minique Yost 11, Molly Van Acker 10, Resa Hodson 12, Amy Cretsinger 12), 4:04.32. 6, La Pine (Brianna Ebner 11, Nicole Christensen 9, Erika Pajunen 10, Sarah Barker 11), 4:05.43. 7, Marist (Tina Jackson-Berger 11, Haley Maxwell , Clare Schwallie 12, Emily Collins 10), 4:08.25. 8, Estacada (Jessica Coyle 11, Joanie Gould 11, Kelly Lewis 10, Jessy Grochowsky 12), 4:09.04.

HIGH JUMP ' 1, Damaris Tucker, Junction Cit, 5-06. 2, Kristin Brogdon, La Grande, 5-05. 3, Kelsey Kahle, North Marion, 5-04. 4, (tie) Jessica McBurney, The Dalles, Megan Gabriel, Astoria, 5-03. 6, Katie Alaimo, The Dalles, 5-02. 7, (tie) Heidi Davison, North Bend, JJ Green, Taft, Emily Gilliespie, Marist, and Chelsea Ross, Burns, 5-00.

POLE VAULT ' 1, Jennifer Brown, La Pine, 11-09. 2, Chelsea Russell, La Pine, 11-06. 3, Miranda Carter, Molalla, 11-00. 4, Shannon Jentzsch, Rogue River, 10-09. 5, (tie) Julie Huddleston, Stayton, and Laura Bonino, Valley Catho, 10-06. 7, (tie) Melanie Thompson, North Bend, and Shawna Zimmerman, Stayton, 10-03.

TRIPLE JUMP ' 1, Amy Cretsinger, Sisters, 36-2.50; 2, Tina Jackson-Berger, Marist, 35-09.25; 3, Kelsey Kahle, North Marion, 35-03.25; 4, Christa Attleberger, Burns, 34-10.50; 5, Erika Pajunen, LaPine, 33-10.50; 6, Kristin Brogdon, LaGrande, 33-10; 7, Kari Adkins, North Bend, 33-08.75; 8, Carlee Stinton, Sherwood, 33-06.25.

DISCUS ' 1, Inger Appanaitis, Brookings-Harbor, 126-08; 2, Becky Schwartz, Henley, 116-05; 3, Sierra Ferguson, Madras, 115-04; 4, Becky Daniels, North Bend, 115-02; 5, Megan Wochnick, Wilsonville, 112-00; 6, Rachel Gaskey, Sweet Home, 107-11; 7, Sabrina Freed, Burns, 106-06; 8, Meagan Hiatt, Siuslaw, 105-08.