fb pixel

Log In


Reset Password

Results / Standings

City leagues

Fall Coed Softball

Through Oct. 12

W L T

WEEKDAY COMPETITIVE

Amerititle4-1-0

S.O. Roofing4-1-0

KSD Big Dogs3-2-0

Wavenet2-3-0

Get A Life1-4-0

CJB's Bearcats1-4-0

WEEKDAY GENERAL 1

Lithia Dodge5-0-0

Loose Shooz4-1-0

South Valley Bank3-2-0

Land Sharks3-1-0

Parkside3-1-0

Harry & David2-3-0

Timber Products1-3-0

RV Dental1-4-0

Shrader Homes1-4-0

Tim Moser Const0-4-0

WEEKDAY GENERAL 2

Ginter & Cripe Const4-1-0

Drake Paints4-2-0

Bulldogs3-4-0

Sprint2-3-0

Acme Works1-5-0

WEEKDAY RECREATIONAL

Renegades4-0-0

Lafinca Loca4-0-0

Shady Cove Assembly of God4-1-0

John L. Scott3-2-0

FD Thomas2-3-0

Law & Disorder1-4-0

Tahitian Springs1-4-0

YCI Ecommerce0-5-0

SUNDAY COMPETITIVE

Crater Chainsaw5-1-0

DeCarlow Homes5-1-0

Central Equipment4-2-0

Noho's3-3-0

Specialized3-3-0

South Valley Const2-4-0

Medford Power Sports1-5-0

Pacific Paving Pirates1-5-0

SUNDAY GENERAL 1

Acme Hit Squad6-0-0

Feeble Attempt5-1-0

Gum Rai5-1-0

Washington Mutual4-2-0

Trouble Bound4-2-0

Isotopes3-3-0

Bear N Company2-4-0

Dazed & Confused1-5-0

Premier West0-6-0

Vargas Trucking0-6-0

SUNDAY GENERAL 2 UPPER

7-Eleven6-0-0

Bill's Glass5-1-0

Larsen Hammerheads3-3-0

Jensen Engineering2-4-0

SOEC2-4-0

Southern Oregon FSBO0-6-0

SUNDAY GENERAL 2 LOWER

YCI/Bear Creek6-0-0

WWJD5-1-0

Creature Coffee4-2-0

Art Waves2-4-0

Michael Blum Chiropractics1-5-0

Cascade Pharmacy0-6-0

SUNDAY RECREATION

Standing Stone Brewery6-0-0

Gutches Cabinets5-1-0

Atver's5-1-0

Internet CDS3-3-0

Valley Family Practice3-3-0

D+3-3-0

Rogue Contractors2-4-0

Southern Oregon Giants2-4-0

Son Rise1-5-0

Gypsy Blues0-6-0

Indoor Volleyball

Standings through Oct. 12

WOMEN'S MINOR

Ta' Killia11-1

Survivors8-4

Rogue Pacific Lumber5-7

Floor Haggs5-7

JS4FN5-7

Jessica B2-10

WOMEN'S GENERAL 1

Licorice Whips9-3

Point Setters7-5

Nice Sets6-6

In6-6

Tipsy5-7

Divas3-9

WOMEN'S GENERAL 2

Action11-1

Vollydolls7-5

Boomerang7-5

Odds n Ends5-7

Six Pac4-8

In the Net2-10

COED GENERAL I

Disco Chickens10-0

Vertically Impaired6-4

Sweet Sisters of Mercy5-5

Dig In2-6

Lord Have Mercy1-9

COED GENERAL II

Safe Sets9-1

Ay Carumba9-3

Jacksonvillagers8-4

Point Setters8-4

Havoc7-3

Ad Hoc7-3

Slammers5-7

BCO5-7

Marine1-9

The Tsunamis1-9

Serves You Right0-10

COED MINOR

Full Throttle9-1

Moss Adams 49-3

Castaways8-2

Three Plus Three8-4

Harry & David7-3

Survivors6-4

Party Pack5-7

Jackson & Perkins4-8

Offset2-10

Molzer's Mutes1-9

Moss Adams 61-9

Fall — X — Basketball Standings

Through Oct. 12

W-L-T

Hardball8-0-0

4 Seasons Auto6-2-0

Day of Doom5-3-0

Sabroso4-4-0

Metal Masters3-5-0

Capital Assoc3-5-0

Top Gun2-5-1

Pulver & Leever1-6-1

Blazers0-8-0

MBA Fall Basketball

Through Oct. 13

UPPER divISION

State Farm2-1

Grants Pass 2-1

Kat Wok2-1

Outbackers2-1

Doc Ramsey1-2

Purple Parrot0-3

LOWER A divISION

Free Agents3-0

Hardball3-0

Bakers1-2

J. Winans1-2

Coleman Creek1-2

Red Robin0-3

LOWER B divISION

Summit3-0

South3-1

Falcon N.W.2-1

Aramark1-2

Three Ball0-2

J. Goodson0-3

Swimming

WSC Fall Invitational

At Springfield

October 11-12

Results for Superior Aquatics

GIRLS

15-Over

Melissa Gilmore, 15: 100 Free: 6, 1:02.67; 200 IM: 3, 2:37.43; 500 Free: 5, 5:52.04; 200 Back: 3, 2:35.87; 100 Breast: 4, 1:24.08; 100 Fly: 5, 1:13.50.

13-14

Julianna Gultineer, 13: 100 Free: 11, 1:06.99; 200 IM: 13, 2:56.32; 50 Free: 20, 31.13; 100 Fly: 11, 1:21.50. Tauni Main, 13: 100 Free: 17, 1:20.16; 100 Back: 9, 1:34.39; 50 Breast: 14, 48.97.

11-12

Jamie Buckley, 12: 100 Free: 1, 59.21; 50 Fly: 1, 30.29; 500 Free: 1, 5:52.44; 50 Free: 1, 27.11; 50 Back: 1, 32.69; 200 Free: 1, 2:10.95. Kayla Heath, 12: 200 IM: 15, 3:00.12; 50 Fly: 8, 37.74; 50 Breast: 4, 42.08; 50 Free: 15, 31.60; 50 Back: 13, 37.28; 100 Breast: 13, 1:33.34. Denyelle Pattee, 11: 50 Fly: 18, 45.61.

9-10

Alex Hart, 10: 100 IM: 5, 1:25.76; 100 Free: 3, 1:11.83; 50 Breast: 7, 42.62; 50 Free: 3, 32.72; 50 Back: 3, 39.38; 100 Breast: 2, 1:33.03. Lindsey Gilmore, 9: 100 IM: 9, 1:30.23; 100 Free: 7, 1:21.26; 50 Fly: 7, 46.57; 50 Free: 12, 36.98; 50 Back: 7, 41.16; 100 Breast: 7, 1:41.05.

BOYS

15-Over

Igor Bragalha, 17: 50 Free: 10, 26.61; 200 Free: 9, 2:16.05. Tolga Tokman, 15: 100 Free: 5, 55.30; 500 Free: 2, 5:28.01; 50 Free: 8, 25.94; 100 Breast: 5, 1:15.84; 100 Fly: 3, 1:01.63.

11-12

James Gilmore, 12: 200 IM: 1, 2:27.22; 50 Fly: 1, 29.62; 500 Free: 1, 5:54.02; 50 Free: 1, 27.59; 100 Breast: 3, 1:19.13; 100 Fly: 2, 1:11.50. Dustin Tarnawa, 12: 100 Free: 10, 1:15.02; 50 Fly: 10, 41.54; 50 Breast: 4, 44.12; 50 Back: 10, 39.93; 100 Breast: 9, 1:37.61; 200 Free: 4, 2:51.06. Lucas Opgenorth, 12: 50 Free: 7, 31.14; 50 Back: 6, 37.54; 100 Fly: 4, 1:32.88.

9-10

Derek Tarnawa, 10: 100 IM: 3, 1:29.41; 100 Free: 3, 1:18.57; 50 Breast: 5, 46.31; 50 Free: 2, 34.17; 50 Back: 3, 41.05; 100 Breast: 3, 1:42.76.

Relays

Girls

12 & Under 200 Free

: 3, 2:12.08, Alex Hart, Lindsey Gilmore, Kayla Heath, Jamie Buckley.

12 & Under 200 Medley

: 3, 2:30.58, Alex Hart, Kayla Heath, Jamie Buckley, Lindsey Gilmore.

Boys

12 & Under 200 Medley

: 2, 2:25.44, Dustin Tarnawa, Derek Tarnawa, James Gilmore, Lucas Opgenorth.

running

Stagecoach Run

Oct. 11

MEN

10-KILOMETER

Overall Top 10 '

1, Zach Harris, 35:24; 2, Neil Olsen, 35:35; 3, John Leuthold, 35:51; 4, Philip Plunkett, 35:56; 5, Lars Lofgren, 37:23; 6, Tim Turk, 37:45; 7, Victor Lumbreras, 37:49; 8, Joe Griffin, 37:55; 9, Gary Clarida, 38:04; 10, Thomas Knox, 40:20.

5-KILOMETER

Overall Top 10 '

1, David Jordan, 17:14; 2, Michael Mfkvicka, 17:22; 3, Danny Bowdoin, 17:30; 4, David Bowdoin, 17:44; 5, Gregory Christensen, 17:48; 6, Josh Cunningham, 17:59; 7, Gillette, 18:36; 8, Mike Davis, 18:38; 9, Michael Delgado, 18:40; 10, Ben Bowdoin, 18:43.

WOMEN

10-KILOMETER

Overall Top 10 '

1, Heidi Backlund, 39:04; 2, Bonnie Havens, 40:13; 3, Laura Imperia, 43:13; 4, Susan Holt, 43:53; 5, Marilyn Gradwell, 51:22; 6, Janet Turk, 52:21; 7, Meg Rawlings, 52:50; 8, Ginny Hicks, 53:05; 9, Lorry Huebner, 56:48; 10, Laura Deyarman, 59:12.

5-KILOMETER

Overall Top 10 '

1, Susan Waugh, 20:17; 2, Zhenia Zemorskaia, 21:35; 3, Jane Podolski, 21:37; 4, Suzannah Carlino, 21:44; 5, Tammy Volk, 21:55; 6, Deanne Kuehl, 22:32; 7, Holly Mrkvicka, 22:48; 8, Lindsey Gasik, 22:54; 9, Caitlin Casebolt, 23:23; 10, Ashley Gutches, 24:21.

STAGECOACH MIDDLE SCHOOL CUP

SCHOOL RESULTS (TOP THREE)'

Hedrick 223, Talent 271, McLoughlin 277.

GIRLS TOP 10 '

1, Katie Waugh, KF, 20:50; 2, Megan Beard, GC, 22:00; 3, Ashley Batty, Hed, 22:18; 4, Brittany Lusk, Hed, 22:33; 5, Ashleigh Soltis, Hed, 22:37; 6, Davina Levya, GC, 23:19; 7, Emily Volk, STM, 24:12; 8, Anne Hagy, Tal, 25:30; 9, Kelly Weber, STM, 25:31; 10, Shelby Owens, McL, 26:57

BOYS TOP 10 ' 1, Elliot Jantzer, Tal, 18:42; 2, Peter Bilden, GC, 19:11; 3, Josh Paul, Hed, 19:12; 4, Shawn DeBoer, McL, 19:19; 5, Jacob Bowdoin, NH, 19:20; 6, Angel Carlin, Tal, 19:32; 7, Joey Nelson, McL, 19:49; 8, Tyler Svitak, Hed, 20:06; 9, Mark Nickodemus, Hed, 20:22: 9, Richard Zhu, Hed, 20:22

Youth football

Rogue Valley Pop Warner

Through Oct. 12

JUNIOR MIDGET (10-12)

Saturday's Result

Medford Broncos (6-0) 14, Junction City Jaguars 12, nonleague.

PEE WEE (9-11)

y-Ashland Bears.5-0

y-CP Black Comets5-0

Medford Indians4-1

U. Rogue White Eagles3-2

Medford Broncos3-2

Medford Mustangs2-3

CP Silver Comets1-4

U. Rogue Blue Eagles1-4

Medford Bobcats1-4

Phoenix/Talent Pirates0-5

y-clinched playoff berth

Saturday's Results

Broncos 20, Silver Comets 16

Indians 34, Mustangs 0

Bobcats 26, Blue Eagles 0

Black Comets 40, Pirates 0

Bears 18, White Eagles 0

JUNIOR PEE WEE (8-10)

y-Phoenix/Talent Patriots5-0

y-Medford Tigers4-1

Medford Steelers3-2

U. Rogue White Eagles2-2

Ashland Elks2-2

Medford Raiders2-2

Central Point Comets1-3

U. Rogue Blue Eagles1-4

Rogue River Chieftains0-4

y-clinched playoff berth

Saturday's Results

Patriots 33, White Eagles 14

Tigers 20, Elks 0

Steelers 6, Blue Eagles 0

Comets 13, Chiefs 0

Sunday's Result

Raiders 20, Junction City Jaguars 0, nonleague

karting

Slick Track & Arcade

Alcohol-powered Mini Sprints

Oct. 9

MAIN EVENT '

1, Mike Wheeler; 2, David Hibbard; 3, Air Desilva.

motocross

Rogue Valley Motocross

Oct. 5

125 Beginner '

1, Chris Eells; 2, Kody Inda; 3, Caleb Lee; 4, Jason Littrell; 5, Steven Lambardo.

125 Intermediate '

1, Aaron Desilva; 2, Jacob Oberle.

125 Junior '

1, Devin Sanger; 2, Jyles Montgomery; 3, Walter Vanrooyen; 4, Jon Derhammer.

250 Beginner '

1, Jeff Thomasson; 2, Chris Eells; 3, Daniel Urban; 4, J.C. Hilderbrand; 5, Caleb Lee.

250 Junior '

1, Jim Johnston; 2, Jeff Jarvis; 3, Rob Heal.

30-plus Beginner '

1, Scott Beveridge; 2, Richard Hester; 3, James Reich.

30-plus Junior '

1, Rob Heal.

40-plus '

1, Mike Leavitt; 2, Alwin Vanrooyen; 3, Tom Dale; 4, Chuck Basney.

65 Beginner '

1, Kaleb Basney; 2, Kyle Johnston; 3, Quinn Johnston; 4, Jimmy Pappes; 5, Travis Campoy.

65 Junior '

1, Hunter Klug; 2, Richard Burt.

85 Beginner '

1, Nate Steele; 2, Matt Cox; 3, Duane Rigel; 4, Christopher Cochran; 5, Dalton Bradley.

85 Junior '

1, Bradley Hillman; 2, Ian Martin; 3, Cody Shelton; 4, Jim Thomasson; 5, William Ries.

Bth '

1, Jacob Oberle; 2, John Tepper; 3, Jon Derhammer; 4, Kody Inda.

Mini Open 50 '

1, Anavrin Brooks; 2, Justin Huff.

Mini Open 60 '

1, Richard Burt; 2, Trevor Lee.

Money '

1, Shawn Highland; 2, Scott White; 3, Aaron Desilva; 4, Jeremy Hamblen.

Pee Wee 4-6 '

1, Justin Huff; 2, Bailee Jones; 3, Austin Naylor; 4, Joey Pappes; 5, Tristin Reich.

Pee Wee 7-9 '

1, Travis Campoy; 2, Anavrin Brooks; 3, Cody Reich; 4, Trevor Lee.

Quad '

1, Seth Kirk; 2, Tyler Lucas.

Supermini '

1, Jyles Montgomery; 2, Bradley Hillman; 3, Brad Goodson; 4, Ian Martin; 5, William Ries.

Women '

1, Heather Alimossy; 2, Lynne Alimossy.

drag racing

Southern Oregon Dragway

Oct. 10

At White City

Sport Compact — '

1, Daniel Ash, 80.18; 2, Mat Berg, 78.66.

Sport Compact 2 '

1, Cindy/Jery Locklin, 92.24; 2, Dan Calway, 61.65.

Doorslammer 12 ' 1, Michelle Laybourne, 110.82; 2, Tony Gifford, 101.56.

Doorslammer 11 '

1, Glen McHenry, 126.61; 2, Dan Holscher, 113.57.

Street Dot '

1, Jim Alcorn, 102.04; 2, Tyler Embry, 89.65.

Motorcycle '

1, Ryian Madden, 106.66.

High School '

1, Brandon Pereira, 86.54; 2, Josh Allphin, 79.33.

bowling

Local Adult Highlights

At Lava Lanes

BUZZSAW SCRATCH CLASSIC ' Steve Tollefson 238-268-266'772, Marshall Holman 238-270-231'739, Larry Rux 249-243-244'736 Joe Hartley 243-258-227'728, Ed Reis 223-268-233'724, Matt Eilenberger 258-203-254'715, Neal Roberts 206-237-267'710, Jon Magerle 257-240-213'710, Dan Zallar 201-254-254'709, Bob Korth 214-215-279'708, Tony Bristow 279-233'689, Jason Bieghler 236-258'689, Randy Cochran 223-217-246'686, Jerome Lee 226-217-243'686, Ed Lee 216-210-259'685, Dave Mitchell 226-219-238'683, Andy Magerle 247-221-215'683, Brian Sendelbach 247-216-215'678, Allan Reyes 235-222-220'677, Bill Randle 247-227'670, Pat Douglas 245-234'669, Steve Mead 236-245'669, Chuck Hinks 267-219'666, Jason McCleary 246-210-208'664, Cliff Kettle 267-213'664, Ron Wilkins 202-279'663, Greg Hafner 215-212-235'662, Greg Nichols 236-214-202'652, GAMES: Ken Bailey Sr. 288, Ric Donnelly 258, Steve Rennick 257, Dick Kyker 257, Dan Gibson 255, Steve O Donnell 255, John Shipman 245, Jary Kapus 237, Joe Melton 235,

MEN ' Joe Dauenhauer 257-278-237 772, 256 671, Rod Broderson 236-245-247 728, Larry Tucker 277-245 724, John Ross 279 721, Pat Hansen 246-231-236 713, John Leachman 275-232'-709, 279 676, Matt Eilenberger 237-247 706, Dan Gibson 248-246 702, 235-238 663, Gary Roberts 268 702, 236 657, Neal Roberts 235-231 679, 638, Steve Rennick 234-232 671, Mike Dauenhauer 245 667, Gene Lounder 247 666, Ken Taylor 244-237 659, Darrell Cordonier 246 658, Chet Wilson 247 657, Bob Stratton 248 655, Chris Landing 246 654, Ken Johnson 236 653, Dennis Erickson 232 653, Bob Blackwell 238 650, Ozzie Brockbank 236 651, Bill Taylor 245 650, Floyd Kenaston 650, Daryl Christianson 646, Thomas Heath 242 645, Dale Staniforth 644, Jary Kapus 237 639, Scott Palka 246 637, Mike Henderson 634, Duke Snyder 245 630, Ed Powell 628, Jason Rhine 234 627, Bill Stubbings 236 622, Greg Nichols 622, Don Pratt 621, Dan Victorino 231 621, Doug Townsend 620, Clovis Glass 617, Robert Metcalf 287 616, Pete Super 242 615, Mark Bell 615, Gary Rosenberger 247 614, Terry Whitehead 234 614, Tony Bristow 614, Steve Harmon 613, Gary Hull 230 610, Jeff Harder 611, Tim Abel 244 609, Rich Mulhollen 233 607, Dave Nosack 256 606, Bill Janes 605, Randy Dow 237 605, Chris Cocoran 232 604, Larry Rux 603, Mike Champion 241 602, Bruce Snook 236 601, Jimmy Hanna 601, Jeff Pottruff 601, GAMES: Dennis Pool 255, James Dowling 251, Jim Shreeve 246, Duane McLean 245, Dave Horsburgh 244, Greg Lorenzo 240, Rick Matthews 237, Ron Davis 237, Danny Hoadly 236, Chris Lallo 236, Mark Foster 235, Robby Pyper 235, Steve Justice 235, Duane Russell 235, Terry Nickerson 234, Steve Ettinger 233, Ray Smith 232, Brian Johnson 230

WOMEN ' Betty Havira 249-203 621, Barb Henderson 204-223 619, Bettye Ingram 216-209 610. Jodi Bell 213-203 607, 234'-586, Treasa Sprague 203 601, Kathy Ainsworth 211 597, Judy Hanna 207-211 594, Paula Scott 216-216 590, Lynn James 210 583, Billie Christianson 571, Shannon Fisher 217-202 570, Cheryle Hite 565, Sheila Anderson 212-210 560, Sam Blackwell 205 561, 201 542, Jessica Dauenhauer 556, Becky Roberts 215 555, Brenda Hoyt 555, Kelly Lambert 203 553, Barb Schierholz 552, Thelma Glass 223 548, Nancy Lounder 201 547, Francie Farley 541, Jan Foster 539, Valerie Nemeth 202-200 538, Sandy Fisher 527,, Ila Bethany 525, Gladys Daugherty 519, Jan Nosack 518, Sharon Everist 211 518, Jana Gunn 517, Beth Stuart 214 517, Tammy Stinnett 515, Sherry Matthews 200 515, Tracy Caster 508, Lillie Gibson 508, Sandie Sparlin 506, Edie Ross 505, Anita Graves 503, Cecile Roesler 203 503, Debbie Gibson 503, Hope Gallante 500

SENIOR MEN ' Ron Olson 232-235-256 723, Ken Bailey Sr. 247-237 688, Max Dunn 645, Roy Gazaway 257 636, Bruce Snook 629, Don Conklin 617, Rea Forbes 242 601, GAMES: Mitch Boon 247, Will LeVasseur 179,

WOMEN ' Verlene Kenaston 523, Dixie mHanley 530, Carol Harsh 200 526, Sharon Laurich 202 507, Ileen Eskridge 200 503, Betty Vales 200'491

At Medford Lanes

COMMERCIAL LEAGUE '

Greg Hawley 258-245-247'750, Fred Kadin 247-245-258'750, Rich Templeton 235-268'730, Justin Gunn 235-269'725, Jimmy Carlson 260-256'704, Jim Gulrich 255-234'693, Darwin Moore 242-253'685, Terry Tarvin 278'683, Harry Uhles 266'676, Larry Rux 277'675, Matt King 258'667, Rob Bowen 265'651, Jerome Lee 641, Steve Schmidt 236'639, Jim Brockbank 633, Bill Irwin 255'633, Bill Cordell 264'625, Wayne Jone 246'624, Kelly Ross 256'624, Kelly Swope 267'624, Ron Norris 614, Don Gregg 614, Gary Hamblin 237'612, Floyd Kenaston 610, Mike Kringelbach 233'608, Rich Nave 608, Coe Brown 236'605.

MEN ' Gary Hamilton 244-266'724, Chuck Eilenberger 257-259'720, Darwin Moore 258-268'701, Ron Olson 274-232'670, Bill Irwin 237'675, Willis Jones 245'661, Matt Eilenberger 278'668, Bob Bowen 256'668, Clovis Glass 268'653, Leon Fogle 246'651, Bill Cordell 246'637, Jim Carrigan 649, Lee Evans 246'627, Kelly Ross 618, Ted Handsun 255'617, Robert Whitney 243'613, Rick Fowler 246'611, Shawn Carrigan 611, Micah Brennan 605, Mike Weiser 606, Don Greg 256'608, Rob Skags 232'608, Mike Gregory 600. Games: Jeff Gregs 264, Les Nimmo 230.

SENIOR MEN ' Jim Hanley 519, Al Hartwell 560.

WOMEN ' Melissa Eilenberger 206-254'630, Scharie Bostrom 246'618, Ariane Zieser 233'618, Mary Tuttle 220'602, Elaine Brown 219'566, Kelly Lambert 537, Ila Bethany 520, Dale Christianson 204'504. Game: Dotti Villa 203.

SENIOR WOMEN ' Dixie D. Hanley 203'514, Lois Voss 181'508, Vi Warriner 503, Mickey Marnire 438.

At Roxy Ann Lanes

MEN '

Don Conklin 236 257 237/730, Steve Robertson 249 235/676, Thomas Delong 234/645, Chase Tester 236 237/621, Kris Henning 636, Ken Williams 632, Dennis Warrender 617, Mike Champion 616, Stan Chapman 614, Rick Geiser 603. Games:

Keith Newcomb 254, Thomas Heath 247, Chris Beeler 243, Bill Hollingsworth 241.

WOMEN ' Teresa Tester 200 210/576, Shelley Bennett 203/570, Pattie Dungey 212/569, Barbara Reva 203/568, Jill Dickerson 204/566, Heather Kelley 216 201/565, Denise May 212/564, Becky Guches 224/546, Bev Godman 206/514, Paula Chambers 518, Donna Walker 200/504, Yvonne Morris 205/503, Pat Kaylor 555, Judy Mostella 537, Bev Mullis 528, Mary Joyner 515, Toni Williams 507. Games:

Caryl Clark 200, Rosyne Gosch 171.

SENIOR MEN ' Buster Keaton 223 194 222/639, Dennis Warrender 194 245 190/629,Vern Newsome 226/578, Max Dunn 188 181 182/551, Jim Hartley 192 215/550, Paul Walker 190 181/550, Art Lundahl 184/534, Ed Hanger 182/528, Joe Chavez 197/522, Bill Hollingsworth 182 187/520, Duane McLean 183/511, Ron Atkins 202/507, Roger Waite 189/500, Joe Chavez 511. Games:

Al Rossi 203 205, Mickey Foster 199, Lyle Kime 187, Reese Walker 186, Larry Anderson 181.

SENIOR WOMEN ' Joyce Anderson 193/510, Mary Cooper 176/510, Terry Qualye 188/504, Pat Kaylor 175 170/502, Sally Sweeny 212/496, Velma Benn 189/496. Games:

Pearl Winslow 177, Ruth Sharp 170, Vi Bryant 170.

Southern Oregon Seniors

At Showtime Lanes, Grants Pass

Over-Under Doubles

Oct. 12

1. Taz Sutherlin-Ron Wilkins, Grants Pass &

36;900.00 2. Frank Schnebly-Mike Shequin, Eugene &

36;600.00 3. Bob Humbert-Jim Humbert, Junction City &

36;400.00 4. Jeff True-Curtis Dornath, Eugene &

36;300.00 5. Kevin Croucher-Mick Prulhiere, Grants Pass &

36;280.00 6. Alan Sabin-Ron Hubbard, Roseburg &

36;250.00 7. Missy Eilenberger-Chuck Eilenberger, Medford &

36;230.00 8. John Amaral, Grants pass and Dennis Powell, Eugene &

36;208.00 9. Larry Lauer, Grants Pass and Alan Reyes, Ashland &

36;160.00.

Local Junior Highlights

At Lava Lanes

Dew Crew

BOYS ' Wayne Wilson 200'515, Billy Hanning 184'478, Scott Hunter 471.

GIRLS ' Caitlin Janes 143'391, Emily Culbertson 148'378, Jacqueline Hopker 132'359

Pepsi Challengers

BOYS ' Jonathan Alexander 145'407, Jake Barone 155'343, Shawn Hanning 333, Matthew Eilertson 330

GIRLS ' Dominique Newman 168'431, Cheryl Eilenberger 124'346, Sara Miller 147'337

Little Peppers

BOYS '

William Donnelly 110'303, Kaden Johnson 109'303

Girls: Jessica Kaiserman 107'292, Emily Sparks 80'198

Bumper Kids

BOYS ' Evan Buck 118'197, Patrick Easton 102'187

GIRLS ' Sara Eilenberger 117'196, Natalie Nelson 106'168.

GENERATION X

THURSDAY NITE MIXED ' Dick Oliveras 280'656, Gary Glass 213-206'604, Rod Ruthstrom 222-226'593, Mike Fuller 201'587, Ken Dyer 214'572, Les Nimmo 223'569, Leroy Keeney 225'568 GAMES:Kier Haefling 212, 205, Nolan Tracey 209, Phil Andersch 205, Rob Stephens 200,

At Medford Lanes

BOYS ' Zach Uhles 214'599, Tyler Ellis 216'558.

At Roxy Ann Lanes

JUNIORS

BOYS '

Richard Goosman 213 211 221/645, Zach Wilson 220/576, Scott Hunter 224 191, Corey Gilbreath 193, Jared Imhausen 206, Kyle Young 191, Konnor Selee 97.

GIRLS ' Jessica Cutteridge 199, Ali Martin 190, Lyandra Ponder 66.