fb pixel

Log In


Reset Password

Folsom heads local list of all-state honorees

North Medford catcher earns 4A first-team nod for second straight year

Rob Folsom capped his four-year career at North Medford with yet another accolade on Tuesday.

The Oregon State University-bound Folsom was the lone Southern Oregon Conference player named to the Class 4A first-team all-state baseball list, as voted by the coaches.

Folsom, who will play baseball for the Beavers next spring, earned first-team honors at catcher for the second straight season.

In 21 SOC games this year, Folsom hit .426 with 22 RBIs, seven stolen bases, six home runs and 21 runs scored. He had two hits in a seven-run first inning during North's 8-4 victory over Jesuit in the first round of the state playoffs.

State champion Lake Oswego produced the 4A player of the year in Mike Stutes and earned Jake Anders coach-of-the-year honors.

— Grants Pass junior infielder Mike Mills made the second team, while North's Beau Hovland (infielder) and South Medford's Corey O'Neill (outfield) earned third-team status.

Pitchers Chad Hegdahl (Ashland) and Tim Holtz (South Medford) were joined on the honorable mention list by fellow senior Allen Smith (South Medford, first base), sophomore Abe Eubank (North Medford, first base) and Roseburg junior Dusty Brigham (utility).

In the Class 3A listing, state-champion Henley had the Skyline Conference's lone first-team selection.

Conference player of the year B.J. Holloway made the first squad, while teammate Bryn Card was a second-team selection.

Pleasant Hill's Drew Humphrey was named player of the year and Douglas' Jeremiah Robbins was coach of the year.

Phoenix junior Chad Walker made the second team as an outfielder, while North Valley catcher Andrew Saeman and Rogue River infielder Matt Frederick were both named to the third team.

Pirates' infielder Brenton Ferguson was an honorable mention pick along with North Valley first baseman Josh Shippy, Rogue River outfielder Joey Parrillo and North Valley utility player Geoff Phillips.

4A All-State Baseball

First Team

PITCHER

' Daniel Turpen, sr., McMinnville; Ryan Smith, sr., St. Helens; Matt Duryea, sr., Marshfield; Josh Keller, sr., Cleveland.

CATCHER ' Rob Folsom, sr., North Medford; Erik Ammon, sr., North Salem; Drew Van Cleave, sr., Pendleton.

INFIELD ' Jason Ogata, jr., Westview; Darwin Barney, sr., Southridge; Marcus McCain, sr., St. Helens; Billy Clontz, sr., Corvallis; David Bachofner, sr., Tigard.

FIRST BASE ' Eddie Kunz, sr., Parkrose.

OUTFIELD ' Ryan Royster, sr., Churchill; Luke Sommer, sr., Canby; Jon Higgins, sr., Sheldon; Rob Summers, sr., Southridge.

UTILITY ' Ray Hathaway, sr., Gresham.

PLAYER OF THE YEAR ' Mike Stutes, sr., Lake Oswego.

COACH OF THE YEAR ' Jake Anders, Lake Oswego.

Second Team

PITCHER

' Nick Smith, jr., Westview; Joe Patterson, sr., McMinnville; Chase Birky, sr., North Salem; Ryan Morales, so., Gresham.

CATCHER ' Harry Darling, sr., Westview; Ryan Fobert, sr., Dallas.

INFIELD ' Abe Kaempf, sr., Jesuit; Casey McLeod, sr., Putnam; Drew George, sr., Lebanon; Mike Mills, jr., Grants Pass; Jordan Sim, sr., West Albany.

FIRST BASE ' Shawn Wayt, sr., Westview.

OUTFIELD ' Joey August, sr., South Salem; Mike Arrant, jr., Clackamas; Kevin Mills, sr., Tigard; Colton Grimes, jr., Madison.

UTILITY ' Brian Harding, sr., Clackamas.

Third Team

PITCHER

' Matt Hilgers, sr., Redmond; Andy Eiden, jr., Southridge; Bryan Hansen, sr., Sheldon.

CATCHER ' Eric Brown, sr., Gresham.

INFIELD ' Jimmy Heiberg, sr., Cleveland; Beau Hovland, sr., North Medford; Nick Faunce, sr., South Eugene; Jack Mehl, sr., Churchill; Wally Backman, sr., Crook County.

FIRST BASE ' Stacey Sparks, sr., Corvallis.

OUTFIELD ' Tony Sword, sr., North Salem; Corey O'Neill, sr., South Medford; Greg Laybourn, sr., Beaverton; Cameron Vickers, sr., Southridge.

UTILITY ' Steve Johnson, sr., Sheldon.

Honorable Mention

PITCHER

' Chad Hegdahl, sr., Ashland; Tim Holtz, sr., South Medford; Jeff Seaton, sr., Madison; Nick Hedgecock, sr., Wilson; Chris Derthick, sr., Tigard; Geoff Nichols, jr., Jesuit; Justin Vaughn, jr., Sprague; Jordan Hanslovan, sr., West Albany; Joe Bosso, jr., David Douglas; Brian Harding.

CATCHER ' Travis Carver, sr., McMinnville; Jake Roy, sr., Corvallis; Ryan Jordan, sr., Bend; Jarrod Grahn, sr., Marshall.

INFIELD ' Eric Renander, jr., Forest Grove; Aaron Haugen, sr., South Salem; Andrew Murphy, sr., West Albany; Zach Williams, sr., Gresham; Trevor Mael, sr., North Eugene; Cory Ellis, sr., Glencoe; Tony Stutevoss, jr., Madison; Tyler Moore, sr., David Douglas; Frankie Paletta, sr., Reynolds; Sean Fullerton, jr., West Linn; Billy Gibson, so., Grant; Robert Peebles, jr., Redmond.

FIRST BASE ' Bryant Kraus, jr., West Linn; Allen Smith, sr., South Medford; Abe Eubank, so., North Medford; Sean Setzer, sr., Wilson.

OUTFIELD ' Brandon Pietrzyk, sr., Marshall; Ry Kagan, sr., Cleveland; Anthony Payne, sr., Gresham; Logan McDonald, sr., Reynolds; Kyle Atchley, sr., Lebanon; Ryan Fricke, sr., McMinnville; Mike Eisenhauer, jr., West Linn; Jordan Wlodarczyk, jr., Lake Oswego; Stephen George, sr., Lakeridge.

UTILITY ' Mychal Gould, sr., Forest Grove; Dusty Brigham, jr., Roseburg; Thomas Jensen, jr., Franklin.

3A All-State Baseball

First Team

PITCHER

' Adam Hartlaub, sr., Gladstone; Brett Casto, sr., North Marion; Kenny McCullers, sr., Douglas.

CATCHER ' Jake Lambert, sr., North Marion; Tylor Larson, jr., Pleasant Hill.

INFIELD ' B.J. Holloway, sr., Henley; Robby Newbill, sr., Stayton; Mike McCormick, jr., Marist.

FIRST BASE ' Michael Van Tassel, jr., North Marion.

OUTFIELD ' Shane Schiemer, sr., Ontario; Tony Bellando, jr., Douglas; Scott James, sr., North Marion; Zach Park, sr., Ontario.

UTILITY ' Robert Stevens, sr., Newport.

PLAYER OF THE YEAR ' Drew Humphrey, Pleasant Hill.

COACH OF THE YEAR ' Jeremiah Robbins, Douglas.

Second Team

PITCHER

' Casey Lamb, sr., Stayton; Ryan Kelly, sr., Astoria; Bryn Card, jr., Henley.

CATCHER ' Sonny Jones, sr., Sutherlin; Jared Beeler, sr., Tillamook.

INFIELD ' Matt Shaver, sr., Douglas; Vito Cerelli, sr., Seaside; Vince Spilotro, sr., Gladstone; Matt Mejia, jr., Ontario.

FIRST BASE ' Andrew Downes, jr., Pleasant Hill.

OUTFIELD ' Josh Mandin, sr., Sutherlin; Chad Walker, jr., Phoenix; Dylan Bruck, sr., Wilsonville; Justin Reynolds, jr., Central.

UTILITY ' Kurt Lorch, sr., Sherwood.

Third Team

PITCHER

' Brandt Peterson, sr., Glide; Tyrell Poggemeyer, so., Pleasant Hill; Sam Scevers, jr., Sutherlin.

CATCHER ' Andrew Saeman, sr., North Valley; Stephen Baker, sr., Gladstone.

INFIELD ' Joe Ford, sr., Newport; Joe Pratt, so., Central; Jesse Bishop, sr., Junction City; Matt Frederick, sr., Rogue River.

FIRST BASE ' Brad LaLande, sr., Scappoose.

OUTFIELD ' Kyle Kordon, sr., Pleasant Hill; Mike Gallegos, jr., Astoria; Casey Britton, jr., Stayton; Dusty O'Donnell, sr., Newport.

UTILITY ' Callan Vaccaro, jr., Siuslaw.

Honorable Mention

PITCHER

' Kyle Quisenberry, sr., Philomath; Marshall Maier, sr., Seaside; Jerad May, so., Gladstone; Roy Nunez, sr., Riverside; Josh Baily, sr., Baker; Drew DeChenne, sr., North Valley; Josh Lee, sr., LaPine; Carlos Ruvalcaba, jr., McLoughlin; Brad Larson, jr., LaPine.

CATCHER ' Steve Hess, sr., Astoria; Jeff Kutter, sr., Banks; Kelly Moore, sr., LaGrande; Travis Smith, jr., Sweet Home; Tyler Turner, so., Taft; Austin Farm, jr., Philomath.

INFIELD ' Brenton Ferguson, jr., Phoenix; Wade Murray, jr., North Marion; Ryan Rauschert, jr., Junction City; Jeremy Barker, jr., Baker; Don Kasper, sr., Newport; Nick Aldersebaes, sr., Scappoose; Michael Fowler, sr., Sutherlin; Cole Wensenk, sr., Burns; Caleb Powell, sr., Banks; Hunter Arb, sr., Newport; David Duong, sr., Gladstone; Ryan Brown, sr., Wilsonville; Tim Matuszak, sr., Sweet Home; Jesus Gonzalez, so., McLoughlin; Ethan Robbins, jr., Douglas; Kyle Mitchell, sr., Ontario.

FIRST BASE ' Brett Smith, jr., Baker; Matt Salmons, sr., Taft; Josh Shippy, sr., North Valley; Ryan Engelbrecht, jr., Glide.

OUTFIELD ' Aaron Larsen, sr., Mazama; David Deutschman, so., Junction City; Dejon DaMille, sr., Sweet Home; Brian Buch, sr., Sherwood; Bryan Robinson, sr., Seaside; Luke Ness, sr., Astoria; Ben Misley, jr., Gladstone; Sean Radford, sr., South Umpqua; Joey Parrillo, jr., Rogue River; Brandon Johnson, sr., Sisters; Jesse Laub, sr., Newport; David Hulett, sr., Banks; Brett Jones, jr., Gladstone; Danny Lehman, jr., Siuslaw.

UTILITY ' David Hulett, sr., Banks; Jake Emery, sr., Stayton; Danny Jones, sr., Sutherlin; James Miller, jr., Brookings; Geoff Phelps, North Valley.

Reach reporter Kevin Goff at 776-4483 or e-mail .