fb pixel

Log In


Reset Password

Phoenix swim team wins all-Skyline meet

ASHLAND ' The Phoenix swimming teams faced a strong challenge from Henley, but came away from the Southern Oregon University pool as winners in the All-Skyline meet on Saturday.

Justin Heath broke two school records, lowering his own 50 freestyle mark to 22.68 and breaking K.C. Cloyd's 100 breastroke mark.

The Pirate boys also received wins from Jacob Lee (500 freestyle) and Stephen Duncan (200 freestyle).

On the girls' side, Phoenix won four of the final five races and used their depth to secure the win.

GIRLS

— TEAM SCORES '

Phoenix 100, Henley 92, Mazama 46, Hidden Valley 31, North Valley 31.

200 MEDLEY RELAY '

1, Henley (Danielle Zimmer, Kathrin Drews, Jennifer Zimmer, Stephanie North), 2:06.10 (new meet record); 2, Phoenix, 2:07.03.

200 FREESTYLE '

1, Jessie Klauder, Maz, 2:03,47 (new meet record); 2, Elizabeth Dernbach, Hen, 2:22.41; 3, Brenna Moran, Pho, 2:23.15.

200 INdivIDUAL MEDLEY '

1, Melissa Pepitone, HV, 2:21.05; 2, Kathrin Drews, Hen, 2:35.43; 3, Jennifer Zimmer, Hen, 2:38.43.

50 FREESTYLE '

1, Stephanie North, Hen, 25,53 (new meet record); 2, Jasmine Klauder, Maz, 27.41; 3, Joy Nelson, Pho, 27.76.

100 BUTTERFLY '

1, Melissa Pepitone, HV, 1:02.96; 2, Jasmine Klauder, Maz, 1:11.57; 3, Joy Nelson, Pho, 1:13.96.

100 FREESTYLE '

1, Stephanie North, Hen, 56,53; 2, Jessie Klauder, Maz, 56,57; 3, Lisa Meredith, Phoenix, 1:06,47.

500 FREESTYLE '

1, Kelsey Nelson, Pho, 5:54.73; 2, Elizabeth Dernbach, Hen, 6:24.71; 3, Daniela Schofield, Pho, 6:58.60.

200 FREESTYLE RELAY '

1, Phoenix (Maggie Morefield, Joy Nelson1, Brenna Moran, Kelsey Nelson), 1:52.54 (new meet record); 2, Henley, 1:53.68; 3, Mazama, 1:58.64.

100 BACKSTROKE '

1, Maggie Morefield, Pho, 1:11.17; 2, Jennifer Zimmer, Hen, 1:14.20; 3, Lisa Meredith, Pho, 1:16.18.

100 BREASTSTROKE '

1, Kathrin Drews, Hen, 1:16.45; 2, Kelsey Nelson, Pho, 1:18.70; 3, Brenna Moran, Pho, 1:24.26.

400 FREESTYLE RELAY '

1, Phoenix (Courtney Nelson, Lisa Meredith, Amy Meredith, Maggie Morefield), 4:25.07; 2, Henley, 4:35.55; 3, North Valley, 4:37.58.

BOYS

TEAM SCORES ' Phoenix 101, Henley 98, Mazama 13, Hidden Valley 5, North Valley 2.

200 FREESTYLE '

1, Stephen Duncan, Pho, 2:04.16; 2, Jacob Lee, Pho, 2:13.52; 3, Max Hare, Hen, 2:14.56.

200 INdivIDUAL MEDLEY '

1, Zachary Zimmer, Hen, 2:23.54; 2, Andy Dreiszus, Pho, 2:42.96; 3, Matthew Johnson, HV, 2:56.60.

50 FREESTYLE '

1, Justin Heath, Pho, 22.68 (new meet record); 2, Eric Hanst, Hen, 23.92; 3, Gavin Whiteaker, Maz, 24.641.

100 BUTTERFLY '

1, Zach Sunitsch, Hen, 1:00.01; 2, Ian Dernbach, Hen, 1:07.12; 3, Cody Hughes, Pho, 1:12.52.

100 FREESTYLE '

1, Eric Hanst, Hen, 53.24; 2, Stephen Duncan, Pho, 54.38; 3, Donald North, Hen, 55.20.

500 FREESTYLE '

1, Jacob Lee, Pho, 6:09.74; 2, Kevin Ortiz, Hen, 6:19.64; 3, Craig Lamm, Pho, 6:54.02.

200 FREESTYLE RELAY '

1, Henley (Zachary Zimmer, Donald North, Zach Sunitsch, Eric Hanst), 1:38.10; 2, Phoenix, 1:41.43.

100 BACKSTROKE '

1, Gavin Whiteaker, Maz, 1:02.97; 2, Zachary Zimmer, Hen, 1:06.30; 3, Scott Hubert, Pho, 1:13.88.

100 BREASTSTROKE '

1, Justin Heath, Pho, 1:08.62; 2, Ian Dernbach, Hen, 1:13.79; 3, Andy Dreiszus, Pho, 1:18.88.

400 FREESTYLE RELAY

' 1, Henley (Donald North, Zachary Zimmer, Zach Sunitsch, Eric Hanst), 3:37.10 (new meet record); 2, Phoenix, 3:46,47.

NORTH MEDFORD SPLITS ' At Grants Pass, Stephanie Cendejas and Melissa Gilmore each won two events to lead the North Medford girls (4-0 SOC) to a 108-101 win over Grants Pass.

The North Medford boys, a 121-84 loser to the Cavemen, fell to 2-2.

BOYS

TEAM RESULTS '

Grants Pass 121, North Medford 84.

INdivIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY '

1, Grants Pass (Collin Hebert, Chris Liebes, Dane Stevenson, Killian Maxwell), 1:53.53; 2, North Medford, 2:00.86.

200 FREESTYLE '

1, Brandon Fennell, NM, 2:01.35; 2, Lyle McDonald, GP, 2:04.91; 3, Will Culver, GP, 2:23.19.

200 INdivIDUAL MEDLEY '

1, Collin Hebert, GP, 2:22.81; 2, Killian Maxwell, GP, 2:27.75; 3, Dayton Hughes, NM, 2:29.68.

50 FREESTYLE '

1, Dane Stevenson, GP, 26.34; 2, D. Thompson, GP, 27.09; 3, E. Swan, GP, 28.03.

100 FLY '

1, Dane Stevenson, GP, 1:01.70; 2, Dayton Hughes, NM, 1:11.58; 3, T. Baldini, GP, 1:20.57.

100 FREESTYLE '

1, Lance Abbott, NM, 55.50; 2, J. Herigstad, GP, 57.88; 3, Thomas Glider, NM, 1:03.21.

500 FREESTYLE '

1, Lyle McDonald, GP, 5:44.06; 2, David Leyva III, 7:00.80; 3, Will Culver, GP, 7:05.43.

200 FREESTYLE RELAY '

1, Grants Pass (Collin Hebert, J. Herigstad, Killian Maxwell, Dane Stevenson), 1:43.47; 2, North Medford, 1:44.38.

100 BACKSTROKE '

1, Brandon Fennell, NM, 1:03.90; 2, Collin Hebert, GP, 1:05.12; 3, Killian Maxwell, GP, 1:09.59.

100 BREASTSTROKE '

1, Chris Liebes, GP, 1:12.46; 2, E. Swann, GP, 1:13.35; 3, Lance Abbott, NM, 1:17.34.

400 FREESTYLE RELAY '

1, Grants Pass (Will Culver, C. Liebes, J. Herigsted, Lyle McDonald), 4:09.41; 2, North Medford, 4:33.46.

GIRLS

TEAM RESULT '

North Medford 108, Grants Pass 101.

INdivIDUAL RESULTS

200 MEDLEY RELAY '

1, North Medford (Stephanie Cendejas, Sarah Flinn, Erin Ebert, Lakin Rigby), 2:04.83; 2, Grants Pass, 2:07.25.

200 FREESTYLE '

1, Melissa Gilmore, NM, 2:12.66; 2, Hillary Burrelle, NM, 2:12.94; 3, S. McDonough, GP, 2:22.90.

200 INdivIDUAL MEDLEY '

1, Stephanie Cendejas, NM, 2:29.34; 2, Brianna Houck, NM, 2:47.38; 3, K. Howland, GP, 2:50.35.

50 FREESTYLE '

1, Rachel Heck, GP, 27.35; 2, Lakin Rigby, NM, 27.56; 3, J. Lansing, GP, 29.32.

100 FLY '

1, Erin Ebert, NM, 1:05.21; 2, B. Kane, GP, 1:11.50; 3, Hillary Burrelle, NM, 1:11.56.

100 FREESTYLE '

1, Lakin Rigby, NM, 1:00.97; 2, S. McDonough, GP, 1:01.97; 3, J. Lansing, GP, 1:09.19.

500 FREESTYLE '

1, Melissa Gilmore, NM, 5:52.25; 2, Christina Cobb, GP, 6:10.62; 3, J. Cerda, GP, 6:39.72.

200 FREESTYLE RELAY '

1, Grants Pass (S. McDonough, B. Kane, Christina Cobb, Rachel Heck), 1:52.31; 2, North Medford, 1:58.00.

100 BACKSTROKE '

1, Stephanie Cendejas, NM, 1:06.30; 2, B. Kane, GP, 1:07.75; 3, Erin Ebert, NM, 1:10.15.

100 BREASTSTROKE '

1, Christina Cobb, GP, 1:18.37; 2, Rachel Heck, GP, 1:19.07; 3, Sarah Flinn, NM, 1:23.06.

400 FREESTYLE RELAY '

1, North Medford (Melissa Gilmore, Hillary Burrelle, Laura Sinner, Erin Ebert), 4:23.20; 2, Grants Pass, 4:36.75.

ROSEBURG SWEEPS ' The Roseburg boys and girls teams took first in three-way SOC meet at the Medford YMCA.

BOYS

TEAM SCORES '

Roseburg 130, Crater 75; Crater 109, Eagle Point 69; Roseburg 146, Eagle Point 51.

200 MEDLEY RELAY '

1, Roseburg (Eric Saylor, Garrett Shields, Daniel Leech, Carl Wieland), 1:57.65; 2, Crater, 2:06.74; 3, Eagle Point, 2:08.87.

200 FREESTYLE '

1, Carl Wieland, R, 1:59.55; 2, Stephen Camden, EP, 2:05.30; 3, Michael Heckert, C, 2:09.20.

200 INdivIDUAL MEDLEY '

1, Matt Shields, R, 2:24.08; 2, Joel Driver, R, 2:32.09; 3, Chris Huffer, R, 2:45.20.

50 FREESTYLE '

1, Garrett Shields, R, 23.99; 2, Eric Saylor, R, 24.18; 3, Michael Heckert, C, 26.50.

100 BUTTERFLY '

1, Eric Saylor, R, 1:02.56; 2, Matt Shields, R, 2:06.18; 3, Danny Ceech, R, 1:06.62.

100 FREESTYLE '

1, Garrett Shields, R, 58:86; 2, Ryan DeRoo, C, 1:01.59; 3, Zach Dell, C, 1:03.93.

500 FREESTYLE '

1, Carl Wieland, R, 5:31.68; 2,Stephen Camden, EP, 5:38.19; 3, Austin Carter, C, 6:32.04.

200 FREESTYLE RELAY '

1, Roseburg (Eric Saylor, Garrett Shields, Jimmy Zhu, Carl Wieland), 1:51.14; 2, Eagle Point (Kile Dodenhoff, Scott Ford, Conner Richerson, Chris Storrer), 1:53.45; 3, Crater (Derek Arami, Brandon Kennish, Rowdy Wilkins, Austin Carter), 2:05.24.

100 BACKSTROKE '

1, Ryan DeRoo, C, 1:13.26; 2, Danny Leech, R, 1:13.27; 3, Peter Soder, R, 1:15.88.

100 BREASTSTROKE '

1, Joel Driver, R, 1:13.27; 2, Tyson Broadhead, C, 1:18.87; 3, Conner Richerson, EP, 1:20.48.

400 FREESTYLE RELAY '

1, Crater (Ryan DeRoo, Zach Dell, Tyson Broadhead, Michael Heckert), 4:08.81; 2, Roseburg (Peter Soder, Matt Shields, Joel Driver, Derek Baker), 4:13.74; 3, Eagle Point (Stephen Cadmen, Michael Cooper, Kile Dodenhoff, Chris Storrer), 4:31.51.

GIRLS

TEAM SCORES '

Roseburg 149, Crater 60; Roseburg 142, Eagle Point 50; Crater 116, Eagle Point 57.

200 MEDLEY RELAY '

1,

Roseburg (Kathryn Thompson, Cassie O'Neill, Katherin O'Neil, Jess Wafer), 2:10.10; 2, Eagle Point (Kelsey Heider, Cheyenne Lund, Kylie Keppler, Amanda Vargas), 2:21.59; 3, Crater (Brittanie Cwiklinski, Nikole Wilkins, Ashlee Rutter, Kayla Selland), 2:27.57.

200 FREESTYLE '

1, Katherine O'Neil, R, 2:09.03; 2, Grace DeBell, R, 2:18.93; 3, Caitlyn Nelson, C, 2:30.90.

200 INdivIDUAL MEDLEY '

1, Kathryn Thompson, R, 2:14.42; 2, Jess Wafer, R, 2:29.87; 3, Brittney Groves, R, 2:32.56.

50 FREESTYLE '

1, Kelsey Heider, EP, 28:16; 2, Jess Wafer, R, 28.63; 3, Kayla Selland, C, 29:58.

100 BUTTERFLY '

1, Kathryn Thompson, R, 1:01.92; 2, Katherine O'Neil, R, 1:09.03; 3,Stephanie Magee, C, 1:36.59.

100 FREESTYLE '

1, Cassie O'Neill, R, 1:02.30; 2, Kelsey Heider, EP, 1:02.45; 3, Grace DeBell, R, 1:02.69.

500 FREESTYLE '

1, Kylie Keppler, EP, 6:20.97; 2, Jenna Caddok, R, 6:46.95; 3, Aimee Tilson, R, 7:00.25.

200 FREESTYLE RELAY '

1, Roseburg (Kathryn Thompson, Cassie O'Neill, Katherine O'Neil, Jess Wafer), 1:54.27; 2, Crater (Brittanie Cwiklinski, Lori Barrett, Caitlyn Nelson, Kayla Selland), 2:06.85; 3, Eagle Point (Kelsey Heider, Kylie Keppler, Cheyenne Lund, Amanda Vargas), 2:10.01.

100 BACKSTROKE '

1, Brittney Groves, R, 1:07.40; 2, Lindsay McLaughlin, R, 1:20,00; 3, Aimee Tilson, R, 1:24.11.

100 BREASTSTROKE '

1, Cassie O'Neill, R, 1:17.30; 2, Cheyenne Lund, EP, 1:29.27; 3, Haylie Ward, EP, 1:29.90.

400 FREESTYLE RELAY '

1, Roseburg (Erica Archambault, Leah Caddok, Kristen Groves, Brittney Groves), 4:35.56; 2, Crater (Lori Barrett, Nikole Wilkins, Caitlyn Nelson, Ashlee Rutter), 4:40.63; 3, Roseburg (Grace DeBell, Kimi Lundy, Stephanie Stevens, Laurie Wilson), 4:42.40.