fb pixel

Log In


Reset Password

Results / Standings

BILLIARDS

USPPA 9-BALL

At Rack-Em Billiards

Oct. 2

RESULTS '

1, Randel Milhoan; 2, Albert Alford; 3t, Jimmy Hubbard; 3t, Esperanza Robles.

bowling

— Southern Oregon Senior Bowling

Dyno-Thane and Papa's Pro Shop Senior Tournament

At Lava Lanes

Oct. 2

RESULTS '

1, Dale Whittington, Eugene; 2, Dan Fairchild, Roseburg; 3, Andy Magerly, Medford; 4, Jerome Lee, Medford; 5, Larry Lindberg, Eugene; 6, Chuck Eilenberger, Medford; 7, Larry Lauer, Grants Pass; 8, Alex Romanowski, Medford; 9, James Gorecki, Roseburg; 10, Norm Larsen, Klamath Falls; 11, Doug Nowlin, St. Helen's; 12, Jim Hackney, Roseburg.

Local Adult Highlights

At Lava Lanes

COLUMBIA 20 GRAND CLASSIC ' Kevin Henley 797-280, Jason Bieghler 767-276, Bob Korth 748-267, Alex Romanowsky 734-252, Andy Magerle 727-249, Neal Roberts 721-267, Larry Rux 717-256, Kyle McKay 715-258, Terry Christianson 711-245, Steve Benston 697-258, Jerome Lee 697-236, Damon Cochran 691-240, Steve Roberts 688-259, Jason McCleary 687-242, Jim Carlson 687-236, Don Pratt 685-235, Rod Broderson 684-254, Lela Larkin 684-254, Dan Zallar 683-255, Nick Brickey 682-257, Tony Korth 680-247, Steve Schmidt 676-252, Ron Fristoe 667-246, Jeremy Russell 665-242, Bill Randle 663-255, Jim Brockbank 658-249, Jon Magerle 656-245, Jessica Dauenhauer 634-236, Bill Brickey 259, Jason Holman 255, Taz Sutherlin 255, Jary Kapus 246, Mike Rock 245, Don Dietl 235, Brad Wyncoop 234, Pattie Dungey 203.

MEN ' Mike Kringelbach 746-268, Euel Rutledge 742-267, Robert Metcalf 740-258, Steve Tollefson 740-257,Greg Nichols 739-268 645-275, Leon Fogle 732-261 708-269, Steve Benston 732-256, Rich Templeton 721-257, Bill Bailey 720-247 703-269, Dave Nosack 717-246, Tyler Ellis 711-300, Neal Roberts 710-269 689-247, Larry Rux 705-256, Matt Eilenberger 704-253, Chase Tester 703-238, Gary Roberts 700-258, Jary Kapus 698-268, Jeff Pottruff 697-257, Fred Abeyta 695-256, Chad Day 691-235, Denny Clouse 691-233, Fred Estabrook 690-241, Craig Long 687-269, Daryl Christianson 685-237, Jason Holman 681-235, Mike Madden 680-241, Dave Mitchell 680-239, Dan Gibson 677-238, Bruce Snook 675-268 656-233, Jeff King 674-239, Brian Sendelbach 673-275, Derek Shilts 672-249, Darwin Moore 672-248, Jim Leavens 670-245, Richard Nave 670-227, Floyd Kenaston 669-225 662-226, Dexter Staniforth 667-257, Andrew Rux 663-260, Matt King 663-247, Jason Rhine 663-247 652-225, John Leachman 662-231, Bob Keaton 660-248 650-259, Richie Miles 658-266, Jim Davis 657-264, Hal Rankin 657-226, Roger Godard 656-233, Chris Landing 655-257, Bill Irwin 655-242, Jerry Smith 653-255, Doug Townsend 652-248, Ken Johnson 652-235 633-233, Jim Irwin 651-236, Pat Moore 649-233, Al Brush 648-257, Glen Bostrom 648-232, Chris Kimmel 648-220 619-227, Jon Tallman 646-244, Phil Andersch 642-237, Mike Ussary 641-236, Gary Rosenberger 641-220, Rob Daniels 640-224 610-242, Mick Rutigliano 639-233, Bill Stubbings 639-233, Scott Saxon 639-232 637-246, Steve Mullis 638-247, Chris Lallo 637-243, Mike Gregory 637-226, Jim Shreeve 634-225, Dave Harder 633-277, Melvin Haghan 632-226, Duane McLean 628-240, Steve Ettinger 622-236, Ron Davis 621-268, Jim Swarts 617-279, Brad Merritt 616-244, Ken Peck 616-224, Don McDonald 615-211, Jason Haberman 614-256, Robert Gibson 613-219, Richard Babcock 609-256, Mike Harris 607-217, Bob Drake 606-210, Larry Olson 601-218, Ken Taylor 600-215, TJ Artale 258, Jim Falk 256, Steve Harmon 248, Mike Dauenhauer 246, Randy Whitehead 246, Brad Hildreth 244, Frederick White 242, Willard Anderson 239, Gary Davidson 236, Paul Kangas 236, Brian Page 236, Larry Van Ausdall 236, Marshall Kentish 233, Tony Burkett 231, Andrew Waktins 228, Gene Lounder 227, Gary Raines 226, John Rohde 226, Dan Haynes 225, Cleon Botsford 223, Dick Oliveras 220, Terry Tumbelson 220.

WOMEN ' Melissa Eilenberger 750-279, Jill Dickerson 666-256, Linn Chandler 664-248 621-258, Jodi Bell 636-266, Naomi Joslin 630-267, Mony Bristow 629-245, Sandra Davis 622-221, Stacey Noles 621-222, Billie Christianson 598-210, Holly Rutigliano 596-225, Francie Farley 595-215, Shannon Fisher 593-205 559-200, Debbie Corcoran 593-204, Barb Reva 588-232, Tonya Merritt 587-208, Joan Keeney 582-201, Karen Eilenberger 581-214, Shelia Anderson 578-200, Carol Harsh 575-223, Kim Caster 574-254, Cheryle Hite 570-225, Nancy Lounder 568-201, Tracy O'Callahan 549-209, Val Rasmusson 221, Gladys Daugherty 214, Jan Foster 214, Jan Foster 214, Julie Benston 212, Sandra Matthews 212, Cat Schnell 211, Lorraine Walior 209, Barb Henderson 206, Thelma Glass 205, Vicki Rennick 204, Lora Vaccher 202, Lori Brockbank 201, Arleene McDonald 201, Jamie Wyncoop 201.

SENIOR MEN ' Darrell Cordonier 693-258, Ron Olson 681-300 673-225, Bruce Snook 674-248, 664-245, Cleon Botsford 668-237, Don Conklin 661-234, Don Thorn 627-231, 588-217, Al Hartwell 626-236, Ken Bailey Sr. 624-232, Bernie Haas 623-235, Jim Swarts 622-233, Dave Rodger 605-220, Chuck Raye 597-227, Larry Anderson 586-200, Dale Hawkins 578-220, Jim Hanley 575-228, Pat Byrne 566-211, Ken Lawson 554-222, Bob Williams 554-203, Larry Van Ausdall 236, Duane McLean 234, Roger Vanbuskirk 224, Ron Brown 216, Larry Dover 212, Jim Badger 210, Bill Donnelly 207, Clovis Glass 203, Carl Grayson 203, Jerry Abbott 201, Chuck Kipp 201.

SENIOR WOMEN ' Shannon Fisher 626-227, Carol Harsh 613-211, Carol Westman 574-224, Thelma Glass 570-196, Verlene Kenaston 540-192, Kitty Abbott 535-202 558-194, Annie Grayson 524-181, Dixie Hanley 509-181, Ileen Eskridge 506-185, Bev Schultz 197, Phyllis Foster 191.

JUNIOR BOYS ' Billy Gerber 694-244, Tyler Hewitt 660-246, Jesse Monzingo 633-279, Ron Goodwin 625-244, Jake Ellis 625-231, Mathew Bostrom 612-220, Vaughn Harris 63-219, Mike Johnston 487-167, Wayne Wilson 485-216, Andy Wilson 454-163, Daniel Tovatt 429-156, Corey Estabrook 323-117, Jared Standiford 280-98, Justin Cardinal 234, Brady Rennick 225, Chris Hopf 220, Layne Padilla 202, Ethan Grether 176, Trevor Waldeyer 163, Kaden Johnson 156, Anthony Wyatt 155, Michael Brassel 110, Wesley Lightner 88.

JUNIOR GIRLS ' Estella Padilla 603-231, Stephanie Knight 599-211, Kiersten Stelter 586-214, Kayla Tipler 568-191, Hailey Castonguay 273-121, Brittney Anderson 188-84, Stephanie Bell 210, Brittany Skinner 196, Stephanie Gagliard 180, Shiaynne Marshall 173, Alexis Doan 128, Rachel Lightner 128, Patricia Velasquez 94, Stephanie Hunnicutt 63.

Roxy Ann Lanes

MEN '

Kelly Ross 245-256-236-737, Larry Rux 300-721, Matt Eilenberger 279-712, Dan Gibson 256-238-708, Mike Champion 247-701, Phil Wall 235-258-676, Jary Kapus 269-675, Rick Fowler 247-666, Mike Henderson 264-655, Steve Robertson 245-654, Chuck Skeeters 244-652, Bill Janes 234-652, Bill Irwin 247-233-651, Darwin Moore 235-637, Lee Evans 242-635, Chuck Kipp 235-635, Robert Keaton 245-631, Bob Bowen 247-629, Blake McKenzie 259-623, Ozzie Brockbank 235-623, Chet Wilson 236-619, Kelly Ross 231-618, Ray Carrigan 225-615, Craig Cole 249-613, Dave Barlow 256-608, Chris Landing 236-616, Don Dietl 642, Glen Bostrom 636, Terry Tarvin 628, Mike Champion 628, Mike Champion 627, Curtis Woolard 621, Frankie Rutigliano 612, Don Dietl 610, Wayne Jones 604, Tony Bristow 604, Mike Henderson 600.

GAMES ' Micah Brennan 254, Kelly Coulter 241, Wayne Jones 237, Mike Murphy 232.

WOMEN ' Lela Larkin 225-237-218-680, Laura Harvey 224-219-639, Colleen Padilla 236-246-634, Laura Harvey 225-233-626, Linn Chandler 205-212-610, Lela Larkin 211-206-587, Billie Christianson 210-572, Barb Henderson 223-566, Jodi Bell 201-212-564, Kelly Lambert 207-563, Linda Skeeters 203-561, Pattie Dungey 212-553, Donna Weber 210-549, Jan Chambers 204-547, Holly Rutigliano 203-544, Barb Niedermeyer 218-537, Lonna Engle 205-534, Betty Siemers 200-530, Toni Williams 200-521, Lonna Engle 212-515, Jan Chambers 209-514, Sandy Davis 554, Marilyn Wilson 553, Mary Tuttle 552, Lela Larkin 543, Crystal Patterson 540, Shari Tarvin 536, Melissa Eilenberger 534, Kris Schulz 526, Toni Rae Christianson 523, Rose Wall 523, Debbie Gibson 520, Bev Mullis 517, Carol Coplen 515, Theresa Vinyard 513, Donna McLane 501, Norma Bolinger 500.

GAMES ' Helen Schaffran 208.

SENIORS

MEN ' Bob Prest 190-242-578, Bob Doescher 183-225-554, Art Lundahl 196-547, Robert Keaton 185-193-546, Robert Keaton 191-190-538, Frederick Smith 192-526, Lyle Bergh 188-184-524, Larry Anderson 184-521, Joe Chavez 181-181-521, Leroy Keeney 212-520, Lyle Kime 180-518, Reese Walker 182-509, Jim Ostrowski 181-507, Dennis Warrender 197-505, Max Dunn 183-501, Reese Walker 505.

GAMES ' Dennis Warrender 193, Jim Rickards 181.

WOMEN ' Diana Readence 170-503, Pat Kaylor 183-480.

GAMES ' Clarice Collins 187, Sally Ostrowski 176, Dee Wilson 175, Sally Sweeny 170.

JUNIORS

ALLEY OOPS ' Ty Smith 79-76-155, Jacey Ashley 64.

LANEBENDERS ' Charlie Sanders 163, Travis Treadway 125, Kira Ashley 121, Michelle Marlatt 117.

SPARETIMERS ' Rick Imhausen 237-246-218-701, Brady Rennick 208-228-604, Zach Uhles 227-580, Corey Gilbreath 194-202-575, Jared Imhausen 225-570, Scott Hunter 209-208-558, Pearl Havira 181, Andrew McClour 177, Taylor Ashley 177-164, Whitney James 173, Joe Sheals 171, Suzanne Cawthorne 157, Andrew Watson 122.

drag racing

Champion Raceway

Friday Night Drags

Sept. 30

WINNERS

HIGH SCHOOL '

1, Tyler Schultz, Central Point, 70 GTO, ) 14.41@93.90mph; 2, Jake Pereira, Eagle Point, 68 El Camino, 13.99@98.26mph.

MOTORCYCLE ' 1, Seth Burton, Medford, 12.96@101.40mph; 2, Mike Taylor, Medford 11.94@118.66mph.

SPORT COMPACT ' 1, Davey Peters, Medford, '04 Pontiac Sunfire, 16.71@85.11mph; 2, Chad Walker, Phoenix, 17.03@79.93mph.

STREET D.O.T. ' 1, Paul Breedlove, Klamath Falls, '02 Dodge pickup, 13.49@98.72mph; 2, Ted Richardson, Grants Pass, '51 Chevy, 21.94@49.33.

HOT ROD ' 1, Jeff Schultz, Central Point; '72 Vega; 11.82@102.31mph; 2, Dennis Atkins, Rogue River, '69 GTO, 11.05@122.67mph.

golf

Re/Max Invitational

At Rogue Valley Country Club

Oct. 2

CHAMPIONSHIP divISION

RESULTS '

1, The Keith Kenney Team (Keith Kenney, Jay Klemp, Jim Hemple, Lynn Conway), 61; 2, West Coast Paper Team (Tony Nieto, Eric Austad, Gary Flass, Fritz Schuler), 62; 3, Mail Tribune Team (Tim Trower, Bob Hunter, D.L. Richardson, Monte Mendenhall), 62; 4, PremierWest Bank Team (Bob DuMilieu, Graig Galpern, Dave Mooers, David Yu), 63; 5, The Eric Calhoun Team (Eric Calhoun, David Jones, Marty McKenna, Steve McConnell), 64.

CALLAWAY divISION

RESULTS '

1, Amerititle Team (Ralph Green, Greg Rolland, Ross Rampy, Gary Small), 59; 2, Move 2 Oregon Team (Roger Spry, Gus Perez, Barry Kessler, Brian Beng), 61; 3, Copyrite Business Systems (James Lewis, Steve Jones, John Mytinger, James Stout), 63; 4, Maentz Agency Team (Ken Hernandez, Jeff Bertheas, Jay Tapp, Steve Rietmann), 64; 5, Rogue Regency Inn Team (Bruce Hoevet, Craig Cockrell, Chad McCollum, Logan Genaw), 64.

GAMES AND CONTEST WINNERS

K.P. ' No. 4, 0-8 hcp, Jay Klemp; 8.1-12.1 hcp, Craig Peichotta; 12.2-16.1 hcp, Jim Garrison; 16.2-up hcp, Chuck Horton. No. 9, 0-8 hcp, Steve McConnell; 8.1-12.1 hcp, Jim Botsford; 12.2-16.1 hcp, Dave Jones; 16.2-up hcp, Brian Garrison. No. 11, 0-8 hcp, Steve McConnell; 8.1-12.1 hcp, Mike Galante; 12.2-16.1 hcp, Joe Davis; 16.2-up hcp, John Anhorn. No. 13, 0-8 hcp, Jay Klemp; 8.1-12.1 hcp, Paul Chitwood; 12.2-16.1 hcp, Jeff Bertheas; 16.2-up hcp, Tony Nieto.

LONG DRIVE ' No. 8, 0-8 hcp, Jaime Burton; 8.1-12.1 hcp, D.L. Richardson; 12.2-16.1 hcp, Russ Batzer; 16.2-up hcp, Greg Glass.

CLOSEST TO LINE ' No. 18, 0-8 hcp, Jay Klemp; 8.1-12.1 hcp, Jim Hemple; 12.2-16.1 hcp, Dennis Scott; 16.2-up hcp, Brent Biedel.

Stone Ridge GC

4-Man Scramble

Sept. 28

FIRST FLIGHT

GROSS '

1, Fred Chung, Ron Rautenberg, Roger Courtney, Earl Wood, 42; 2, Gordy Carrigan, Nick Karrick, John Devos, Ric Bell, 47; 3, Jim Hagemann, Leon Stupfel, Greg Wright, Ray Foulon, 50.

NET ' 1, Roger Cooley, Gary Riley, Dave Cruse, Rich Bonheimer, 34.75; 2, Al Baham, Pete Stemple, Dale Baker, 36; 3, Bill Ligon, Bob Davidson, Don Wallace, Lyn Hardy, 37.5.

SECOND FLIGHT

GROSS '

1, Bob Moore, Rex West, Bob West, Bob Cambas, Fred Pearson, 41; 2, Mike Westfall, John Salvatore, Otis Applegate, Dan Contento, 46; 3, Gary Wagner, Bob Johnson, Will Hammon, John Ochoa, 50.

NET ' 1, Jack Henson, Jim Johnson, Jim Shepard, Ed Rose, 29.5; 2, Roy Rider, Dick Champion, Skip Bogenoff, 32.5; 3, Ken Ratcliff, Bob Baffaloe, Ron Dufer, Randy Moyer, 35.

THIRD FLIGHT

GROSS '

1, Ron Pearson, Ernie Nebolini, Vern Moreland, Ruben Davalos, 47; 2, Paul Holt, Steve Ganong, Rod Hammer, Terry Miller, 49; 3, Ted Bibler, Jerry Hauck, Murph Rosenstein, Harold Mobley, 50.

NET ' 1, Milt Savage, Lee Hopkins, Mike Walsh, Louis Peters, 29.75; 2, Walt Russell, Dennis Bolsinga, J.J. Davis, 30.75; 3, Bob Farrington, Lief Ostmo, Sandy Welch, Ed Farrar, 33.

K.P. ' No. 7, 0-15 hcp, Bob Johnson; 16-up hcp, Ron Pearson. No 17, 0-15 hcp, Dave Johnson; 16-up hcp, Cleon Botsford.

HOLE-IN-ONE ' No. 7, Dale Baker.

Cedar Links GC

Men's Club Invitational

Oct. 2

TEAM RESULTS

GROSS '

1, Chris Daggitt-Steve Wood, 64; 2, Dennis Poncia-Jim Bullen, 68; 3, Jim Overmyer-Sixto Rodriguez, 69.

INdivIDUAL RESULTS

GROSS '

1, Steve Wood, 69; 2, Pat Daggitt, 70.

NET ' 1, Rick Nelson, 64; 2, Jim Bullen, 67.

K.P. ' No. 2, 0-9 hcp, Steve Wood; 10-up hcp, Ron Reames. No. 17, 0-9 hcp, Jim Bullen; 10-up, Mike Gallagher.

LONG DRIVE ' No. 4, 0-9 hcp, Lathrop Sleezer; 0-10 hcp, Ray Smith Sr.

Eagle Point GC

1-2-3 Waltz

Sept. 27

GROSS '

1, Lynn Baker, Kathy Silvers, Marolyn Lee, Susan Shoemaker, 184; 2, Pinky McIvor, Linda Scott, Doris Grosch, Ginny Newell, 186.

K.P. ' No. 8, Ginny Newell; No. 13, Marolyn Lee.

Stewart Meadows GC

4-man, — best ball gross, — best ball net

Oct 1

1, (tie) Ken Gentry, Guerin Fischer, Jerry Boldt, Ed Colen and Ed Istel, Marv Hackwell, Josh Loy, Vern Loy, 125; 3, (tie) Franklin Corbin, Dan Bevan, Dale Baker, Frank Lucas and Rod Smith, Rick Monday, Steve Whichard, Gary Bates, 127; 5, (tie) Ed Shipley, Lyn Cate, Ed Murphy, Rick Horn and Roger Franklin, Bob Kincaid, Robert Kortt, Mike Pierce, 128.

LONG DRIVE ' No. 9,

Roger Cooley.

Next tournament: Nov. 5, 9 a.m. shotgun, turkey shoot (2-man best ball).

Red Mountain

2 Man Scramble

Sept. 27

RESULTS '

1, Doug Dean-Robb Robbins, 29; 2, Ken Hecht-Stan Swartz, 29; 3, Brad Vandehey-Doc Watson, 31.

Wednesday Lady Niners

Sept. 28

WINNERS '

1, Faye Golden; 2, Mary Berta; 3, Pepi Tryon; 4, Donna Bunton.

Wednesday's Men's Fun Day

Sept. 28

RESULTS '

1, John Lesisz, 26; 2, Mike Hanna, 26.9; 3, Ron Mach, 27.5; 4, Ron Hasbrouck, 28.3.

K.P. ' George Hill, Ron Coolish.

Friday Mixed Scramble

Sept. 30

RESULTS '

1, Sally Silicani-Faye Golden, 25.4; 2, Jeanie Dunton-Gordon Lyda, 27.4; 3, Al Burgoyne-Francis Burgoyne, 28.6.

LADIES K.P. ' Jeanie Dunton.

MEN'S K.P. ' Gordon Lyda.

gymnastics

Team ABK

Fall Fest 2005

At Klamath Falls

Sept 24

LEVEL 4

6-8 YEARS ' Sierra Summer

: 1, all around, 32.425; 1, bars 8.5; 3, vault, 8.65.

9-10 YEARS ' Chloe Nelson

: 2, bars 8.75; 2, floor, 8.85.

11 YEARS AND UP ' Kaila Blaydon

: 2, beam, 8.5.

LEVEL 4 TEAM TROPHY ' second place.

LEVEL 5

10-11YEARS ' Nina Console

: 2, bars 9.2; 3, vault, 8.0.

LEVEL 6

7-10 YEARS ' Mystique Queen

: 1, all around, 33.2; 2, beam 8.15; 2, floor, 8.9; 3, vault, 8.05. Maresa Epperson

: 2, all around, 33; 1, vault, 8.9; 1, bars, 8.3; 1, beam, 8.25.

Acro Fallout 2005

At Bend at Acrovision

Oct. 3

LEVEL 4

9-11 YEARS ' Chloe Nelson

: 2, all around, 36.3; 2, vault, 9.3.

LEVEL 5

10-11 YEARS ' Maren Lightheart

: 3, bars, 8.8; 3, floor, 8.85.

12 YEARS AND UP ' Hannah Ryan

:

2, bars, 8.7.

LEVEL 6

7-10 YEARS ' Mystique Queen

: 3, beam, 8.65; 3, bars, 8.7.

motocross

Rogue Valley Motocross

Oct. 2

125CC BEGINNER

' 1, Cody Jackson, Yam.; 2, Kyle Roberts, Hon.; 3, Duane Rigel, Suz.; Dalton Bradley, Suz.; 5, Brad Peters, Suz.

125CC JUNIOR '

1, Bradley Hillman, Hon.; 2, Ian Martin, Kaw.; 3, Doug Vanrooyen, Hon.; 4, Tyler Ralph, Yam.; Brian Burt, Kaw.

250CC BEGINNER '

1, Mathew Cox, Hon.; 2, Dalton Bradley, Suz.

30+ '

1, Tony Haas, Hon.

40+ '

1, Bob Buffaloe, Suz.; 2, Jeff Black, Yam.; 3, Dave Harden, Kaw.; 4, Dan Clifford, Hon.

50CC OIL INJECTED '

1, Nicholas Shafer, Hon.; 2, Anthony Brelinski, Hon.; 3, Grayson Offord, Yam.

51CC 3-6 YEARS '

1, Chase Grimes, Hus.; 2, Hunter Morgan, Pol.; 3, Nick Sutton, Pol.

51CC 7-9 YEARS '

1, Kyle Wolfe, Ktm.; 2, Austin Joseph, Hon.; 3, Austin Richmond, Pol.; Matt Kennedy, Hon.; 5, Wyatt Haas, Pol.

65CC BEGINNER '

1, Devan Ellis, Kaw.; 2, Taran Offord, Cob.; 3, Justin Huff, Ktm.

65CC JUNIOR '

1, Anavrin Brooks, Suz.; 2, Steven Foxx, Suz.; 3, Tristan Wusstig, Suz.

85CC BEGINNER '

1, Richard Burt, Ktm.; 2, Fred Broadbent, Yam.; 3, Tyler Ellis, Hon.; 4, Jordan Epple, Kaw.; 5, Jason Smith, Yam.

85CC INTERMEDIATE '

1, Duane Rigel, Suz.

85CC JUNIOR '

1, Kyle Worlton, Hon.

MINI OPEN (50CC-65CC) ' 1, Grant Rilveria, Hon.

QUAD 80 ' 1, Shawn Smith, Unk.

SUPER MINI (80CC-105CC) 1, Fred Broadbent, Yam.

triathlon

Ashland YMCA

Saturday's Results

TOP FINISHERS

MALE INdivIDUAL '

1, Peter Sheil, 1:16.07; 2, Daniel Hough, 1:17.50; 3, Jeremy Eisen, 1:20.36; 4, Patrick Honsinger, 1:20.57.

FEMALE INdivIDUAL ' 1, Amy Warner, 1:30.15; 2, Peggy Savage, 1:30.24; 3, Marge Bernard, 1:42.03; 4, Kristina Jensen, 1:42.49.

TEAM CATEGORY

RESULTS '

1, Ryan Farmer, Breanna Farmer, Carrie Senn, 1:22.08; 2, Amanda Force, Kiley Candee, Livia Heuberger, 1:24.49; 3, Todd Lantry, Mallory Pierce, Eddie Wallace, 1:30.49; 4, Brenda Edwards, Bruce Edwards, Darla Deats, 1:33.46.

FAMILY CATEGORY

RESULTS '

1, D.D Bents-Rob Bents, 1:32.30; 2, Brittany Jensen, Matt Jensen, Nate Jensen, 2:05.43; 3, Michelli Hawkins-Danielle Hawkins, 2:07.17; 4, Karen Lenk-Marty Lenk, 2:07.38.

Southern Oregon Speedway

Final Standings

DWARF CARS

A MAIN ' 1, Jerry Apland, 310; 2, Dan Van Acker, 294; 3, Jeff Harsha, 245; 4, Crash Jackson, 237; 5, Steve Orton, 222; 6, Tom Palazollo, 218; 7, Brian Merriman, 217; 8, Mitch Sheeler, 208; 9, Greg Danton, 186; 10, Nick Dresen, 172; 11, Joey Silva, 168; 12, Fred Hay, 164; 13, Luke Van Acker, 157; 14, Dan Smith, 137; 15, Fred O'Nan, 134; 16, Lee Gifford, 129; 17, Dan Fairchild, 67; 18, Barry Dresen, 66; 19, Joe Fort, 61; 20, Wayne Myrick, 48.

SPRINT CARS

A MAIN '

1, Dan Menne, 177; 2, Bill Nutter, 175; 3, T.J. Winningham, 133; 4, Randy Rogers, 131; 5, Anthony Nunes, 107; 6, Charlie Cash, 99; 7, Todd Zeitler, 97; 8, Charlie Thompson, 70; 9, Joey Machen, 48; 10, Jerrod Goodnough, 43; 11, Ron Smith, 34; 12, Matt Menne, 14.

SUPER 4's

A MAIN '

1, Reggie DeVore, 676; 2, Terry Hadley, 667; 3, Joe Guider, 588; 4, Vicki Macormic, 561; 5, A.J. Salyer, 501; 6, Greg Arnold, 376; 7, John Barger Sr., 364; 8, Alicia Glenn-Law, 302; 9, Kevin Gudzan, 295; 10, Dave Kyker, 275; 11, Steve Thompson, 271; 12, Chris Ray, 180; 13, Tom Williams, 139; 14, Steve Pierce, 125; 15, Brain Soltis, 61.

MODIFIEDS

A MAIN '

1, Mark Wauge, 634; 2, Brad Alfrey, 575; 3, Chris Salyer, 539; 4, Travis Peery, 471; 5, Jerry Severson, 468; 6, Anthony Vinzant, 465; 7, Skipper Klimcheck, 438; 8, Monte Bischoff, 360; 9, Dan Estremado, 338; 10, J.J. Johnson, 320; 11, Dave Duste Jr., 223; 12, Dennis Silva, 218; 13, Brad Wyncoop, 216; 14, Joe Benton, 172; 15, Dave Duste Sr., 164; 16, Randy Beck, 157; 17, Joe Salyer, 135; 18, Brian Bowman, 114; 19, Ray Kniffen Jr., 97; 20, Joe Kyttle, 54.

PRO STOCKS

A MAIN '

1, Frank Word III, 541; 2, Mike Jones, 487; 3, Jim Hill, 485; 4, Jared Morrill, 468; 5, Chris Charlton, 445; 6, Albert Gill, 430; 7, Dave Satterfield, 396; 8, Seth Carder, 379; 9, Butch Poppa, 356; 10, Terry Townsend, 306; 11, John Duffie, 283; 12, Bo Shields, 278; 13, Jim Walker Jr., 248; 14, Mike Johnson, 229; 15, Ken Irving, 220; 16, Darin Morris, 206; 17, Doug Tumey, 183; 18, Wayne Cahill, 143; 19, Rocky Bass, 122; 20, Tony Merck, 104.

B MAIN ' 1, Earl Gower, 374; 2, Lee Burton, 190; 3, Tony Merck, 177; 4, Rick Harms, 160; 5, Brad Zeitler, 128; 6, Chris Ellis, 114; 7, Bob Fredrickson, 107; 8, Rocky Bass, 106; 9, Jer Deubert, 78; 10, Darin Morris, 75; 11, Doug Tumey, 62; 12, Mike Johnson, 50; 13, Joe Guider, 42; 14, Steve Kilmer.

MINI STOCKS

A MAIN '

1, Tony Christopher, 556; 2, Milt Carter, 519; 3, Toby Judd, 476; 4, Krista Hadley, 457; 5, Jared Larsen, 436; 6, Chuck Flynn, 413; 7, Joe Guider, 407; 8, David Marble, 382; 9, David Mullane, 369; 10, Jim Medeiros, 296; 11, Steve Clark, 289; 12, Erik Schwalb, 287; 13, Scott Narramore, 275; 14, Bob Burkett, 269; 15, Jim Pope, 244; 16, Eric Williams, 238, 17, Jim Narramore, 224; 18, Danny Balko, 209; 19, Rick Peters, 176; 20, Belinda Duste, 171.

B MAIN ' 1, Steve Goetz, 415; 2, Tracy Mullane, 399; 3, Corey Berry, 234; 4, Michael Knudsen, 168; 5, John Derby, 99; 6, Robert Simpson, 93; 7, Rick Peters, 78; 8, Erik Schwalb, 73; 9, Danny Balko, 66; 10, Tom Hammon, 48; 11, Brian Soltis, 41; 12, Eddie Farley, 36; 13, Randy Tharp, 34; 14, Belinda Dusta, 32.

THRILL CARS

A MAIN '

1, Robo, 178; 2, Ken Bassett, 162; 3, Skip Narramore, 146; 4, Scott Narramore, 134; 5, Tom Hampton, 130; 6, Gene Para, 94; 7, Dan Tryon, 83; 8, Marlana Wyncoop, 68; 9, George Mock III, 64; 10, Travis Ainsworth, 42; 11, Kourtney Fitzgerald, 40; 12, Dan Anderson, 38; 13, Erik Ruff, 36.

karting

Slick Kart Track & Arcade

Alcohol Powered Mini-Sprints

Sept. 29

MAIN EVENT '

1, Shane Everson; 2, John David Duffie; 3, Adam Whitlock.

TROPHY DASH WINNER ' Adam Whitlock.