fb pixel

Log In


Reset Password

Results / Standings

billiards

USPPA 9-Ball

At Rack-Em Billiards

Oct. 4

RESULTS '

1, Bob Hilton; 2, John Schneider; 3, (tie) Ken Young-Albert Alford.

BOWLING

— Local Adult Highlights

At Lava Lanes

COLUMBIA 20 GRAND CLASSIC ' Kevin Henley 826-290, Jim Carlson 753-267, Marshall Holman 749-289, Steve Roberts 731-276, Mike Murphy 717-267, Neal Roberts 710-259, Steve Schmidt 709-259, Tim Magerle 701-256, Jason Bieghler 698-256, Andy Magerle 694-247, Bill Brickey 689-267, Jason McCleary 682-234, Jessica Dauenhauer 681-257, Mike Kringelbach 681-239, Dan Lafond 676-244, Jon Magerle 666-255, Chuck Hinks 655-235, Don Dietl 650-231, Damon Cochran 277, Taz Sutherlin 249, Jim Swarts 237, Jary Kapus 236, Tony Korth 234.

MEN ' Neal Roberts 772-289, Jary Kapus 771-269, Greg Nichols 750-278, Chris Landing 736-288,Robert Gibson 731-254, Jason Rhine 726-255, Mike Henderson 708-256, Euel Rutledge 703-243, Bernard Loya 701-246, Paul Sanford 700-243, Mike Dauenhauer 698-238, Tony Bristow 696-257, Jerry Smith 694-277, Mike Foster 691-259, Larry Sprague 691-245, Tyler Ellis 688-247, Bill Bailey 687-256, Steve Rennick 687-235, Derek Shilts 684-268, Steve Benston 681-256, Chuck Eilenberger 680-253, Joe Dauenhauer 678-267, Dan Gibson 675-249, Doug Ainsworth 668-269, Daryl Christianson 667-236, Bob Beirer 666-233, Rick Jones 664-242, TJ Artale 664-236, Floyd Kenaston 659-278.

Chase Tester 659-246, Bob Blackwell 656-227, John Ross 655-268, Bill Stubbings 654-234, Fred Vantassel 653-247, Ray Smith 649-233, Chris Corcoran 649-230, Jeff King 647-225, Al Brush 646-254, Mike Gregory 645-243, Dexter Staniforth 644-242, Mick Rutigliano 643-244, Richard Nave 642-234, Russ Ruthstrom 640-245, Jeremy Russell 640-237, Duane Mclean 640-233, Mike Harris 638-229, Gene Bell 638-222, Jim Shreeve 635-245, Craig Long 634-238, Richard Babcock 633-236, Pat Moore 633-233, Steve Mullis 633-216, Larry Olson 632-220, Randy Whitehead 631-246, Chuck Kipp 630-235, Ken Bailey Jr 630-214, Bill Christofferson 620-243, Craig Hamm 619-234, Jim Schnell 617-222, Lee Evans 615-228, Jason Asmussen 615-222, Paul Turrey 614-222, Dan Haynes 614-221, Paul Thompson 614-211, Gary Marshall 613-221, Dave Harder 613-212, Mike Young 606-247.

Frederick White 606-212, Chet Wilson 604-227, David Marble 604, Roger Godard 604-213, Mike Moore 604-213, Rich Templeton 259, Mike Kringelbach 258, Doug Townsend 255, Bill Bednar 254, Richard Tobin 253, Bob Williamson 251, Brian Sendelbach 249, Darwin Moore 248, Terry Whitehead 248, Larry Scarbrough 247, Dave Nosack 246, Jeff Pottruff 246, Chad Day 245, Gary Raines 245, Rick Bliss 244, Jim Falk 244, Steve Wilkins 244, Rod Ruthstrom 243, Gary Roberts 242, Bill Irwin 237, Cleon Botsford 235, Jim Irwin 235, Mik Susi 235, Mike Ussary 235, Darrell Cordonier 234, Rick Matthews 234.

Jason Frohreich 232, Matt King 232, Mike Shular 232, Bob Stalkup 232, Randy Breedlove 231, Gary Hamblin 230, John Leachman 230, Andrew Rux 229, Ted Hoffman 227, Wayne Bennett 225, Ernie Adams 224, Chuck Slavenski 224, Paul Sparks 224, Davey Wolgamot 224, Ron Davis 223, Steve Ettinger 223, Scott Saxon 223, Chris Tratz 223, Don Pratt 222, Duane Scheu 220, Bram Vancleave 217, Joe Coffman 214, Lew Hawes 197.

WOMEN ' Jodi Bell 655-246 623-258, Kim Caster 638-233, Barb Henderson 612-226, Linn Chandler 611-226, Lora Vaccher 593-237, Sandra Davis 582-206, Cassie Meyers 578-226, Colleen Padilla 577-211, Cat Schnell 567-238, Jan Foster 562-206, Stacey Noles 557-194, Teresa Tester 557-191, Sheila Anderson 553-192, Billie Christianson 552-210, Sharon Everist 224, Carol Harsh 215, Tracy O'Callahan 213, Marilyn Wilson 213, Cindy Niedermeyer 212, Francie Farley 211, Jackie Ledford 208, Jill Dickerson 205, Crystal Patterson 203, Jana Gunn 201, Jo Lynn 201, Tonya Merritt 200, Jan Elliott 197, Shirley Knight 194.

SENIOR MEN ' Ron Brown 824-300, Bruce Snook 643-235, Darrell Cordonier 638-234, Phil Clouse 637-239, Bob Williams 632-237, Ken Bailey Sr 628-214, Nick Palumbo 625-225, Larry Vanausdall 611-238, Roger Vanbuskirk 608-223, Don Thorn 602-228, Max Dunn 589-238, Cleon Botsford 586-223, David Wray 585-223,Dick Vaughn 578-232, Bernie Riessland 575-235, Jim Swarts 563-202, Wayne Scheu 557-221, Wally Crandall 557-194, Neal Roberts 238, Jim Shreeve 236, Floyd Kenaston 235, Don Conklin 227, Glen Tower 221, Chuck Kipp 216, Dave Rodger 214, Ray Elbert 209, Dale Hawkins 209, Jim Hanley 204, Dewane Pinkerton 204, JP Lindfors 203, Pat Byrne 201, Mel Rennick 201.

SENIOR WOMEN ' Thelma Glass 564-233, Barb Reva 560-236, Lynn Caughey 540-213, Phyllis Foster 523-189, Verlene Kenaston 521-188, Mabell Forbes 508-191.

JUNIOR BOYS ' Jake Ellis 684-249, Billy Gerber 662-245, Andy Wilson 571-206, Mike Johnston 505-194, Trevor Waldeyer 468-165, Charlie Sanders 434-161, Mikee Taylor 388-193, Alex Huff 364-127, Devon Waldeyer 328-121, Brock Elmore 274-102, Joshua Day 265-97, Layne Padilla 225, Chris Hopf 223, Scott Hunter 223, Ron Goodwin 222, Brady Rennick 215, Doug Auberry 211, Jordan Ellis 210, Mathew Bostrom 204, Vaughn Harris 200, Luke Mclean 148, Andy Cole 138, William Donnelly 134, Evan Tucker 129, Rocky Erwin 120, Michael Brassel 113, Alex Salyers 110.

JUNIOR GIRLS ' Estella Padilla 625-236, Stephanie Knight 561-213, Rosemary Riggs 559-202, Jacie Overton 494-156, Jessica Kaiserman 378-148, Elissa Matthews 272-114, Stephanie Hunnicutt 180-71, Kayla Tipler 206, Megan Stockton 201, Brittany Skinner 190, Alexis Doan 120, Halle Donnelly 120.

At Roxy Ann Lanes

MEN '

Curtis Woolard 256-279-746, Don Dietl 256-258-718, Blake McKenzie 259-268-713, Craig Cole 234-255-712, Bill Janes 278-678, Chuck Skeeters 247-678, Kelly Ross 246-653, Ozzie Brockbank 279-689, Tony Bristow 233-268-665, Dan Gibson 247-244-662, Matt Eilenberger 239-654, Greg Hafner 249-653, Al Rossi 216-195-236-647, Don Dietl 244-647, D.J. Snopl 234-643, Wayne Jones 236-638, Dave Barlow 234-637, Mike Murphy 233-633, Gary Hamblin 254-633, Ray Carrigan 236-629, Chris Landing 235-621, Bill Janes 236-619, Glen Bostrom 236-616, Craig Berry 238-616, Ray Carrigan 257-612, Mike Champion 233-611, Ken Taylor 255-606, Darwin Moore 246-602, Jary Kapus 656, Duane Russell 643, Gene Bell 642, Mitchell Babcock 627, Leon Fogle 626, Phil Wall 624, Dave Ewing 624, Steve Robertson 619, Jeff Graves 618, Josh Wood 612, Mike Henderson 610, Maurie Skaggs 609, Dan Zallar 605, Dale Matheny 602, Coe Brown 601, Brian Lambert 600, Lee Hunt 600. Games:

Terry Tarvin 250, Larry Rux 234.

WOMEN ' Laura Harvey 225-219-248-692, Lela Larkin 259-206-207-672, Lela Larkin 216-223-226-665, Laura Harvey 259-648, Lela Larkin 226-234-629, Barb Henderson 235-608, Lela Larkin 240-607, Linn Chandler 213-587, Michelle Attebery 222-571, Lela Larkin 222-554, Holly Rutigliano 215-554, Bev Mullis 207-542, Lonna Engle 203-539, Sheila Anderson 210-537, Betty Siemers 207-521, Treasa Sprague 201-521, Roxie Lee 222-514, Debbie Gibson 204-501, Colleen Padilla 567, Mony Bristow 556, Shannon Armour 556, Rose Wall 556, Kris Schulz 540, Crystal Patterson 536, Barbara Schierholz 532, Sandy Davis 529, Lonna Engle 524, Barbara Cota 523, Bev Mullis 522, Kelly Lambert 522, Marlo Hartman 520, Cheryle Hite 514, Billie Christianson 510, Joannie Smith 507, Lois Hollen 503, Jan Chambers 501. Games:

Barb Reva 201.

SENIORS

MEN ' Al Rossi 216-195-236-647, Bill Hollingsworth 234-188-224-646, Reese Walker 216-198-184-598, Leroy Keeney 195-225-584, Larry Anderson 256-564, Joe Chavez 198-186-559, Pine Feliciano 213-187-552, Robert Keaton 184-194-551, Reese Walker 190-531, Max Dunn 182-531, Ed Hanger 180-191-525, Don Benn 191-514, Frederick Smith 181-186-513, Jim Ostrowski 184-513, Leonard McGowan 196-510. Games:

Frank Seely 184, Leonard McGowan 183, Bob Doescher 180, Art Lundahl 180.

WOMEN ' Brenda Fogle 187-511, Pat Kaylor 181-508, Colleen Smith 184-482, Doris Rickards 197-476. Games:

Ileen Eskridge 181, Lorna Hall 175.

JUNIORS

ALLEY OOPS ' Trey Rayburn-Gonzales 85, Jacey Ashley 83, Lyandra Ponder 76, Connor Thomas 33.

LANEBENDERS ' Trevor Nave 156-195-488, Charlie Sanders 165-421, Sarah Akers 141, Jake Barone 134, Travis Treadway 83.

SPARETIMERS ' Rick Imhausen 234-601, Corey Gilbreath 245-570, Joseph Sheals 206-562, Brady Rennick 224-551, Suzanne Cawthorne 258-532, Jared Imhausen 210-520, Zac Uhles 542, Scott Hunter 515, Caitlin Janes 197, Megan Sowell 140.

city league

Coed Softball Sunday Rec.

American League

Bills Glass5-0

Charter5-0

Berry Hunt Floor.............................................3-2

Creature Coffee..............................................3-2

Loren Oden Trucking......................................3-2

Friends.............................................................2-3

Those Guys.....................................................2-3

ATVers.............................................................1-4

Big Dog Trailer................................................1-4

McAulifee........................................................0-5

General I league

Concrete Efx...................................................4-1

5150..................................................................3-2 Premier West Bank.........................................3-2

Shrader Homes............................................2-2-1

Sierra Pine....................................................1-3-1

Harry & David Holding...................................0-5

General II League

Standing Stone Brewery................................4-1

Survivors.........................................................4-1

Harry and David..............................................3-2

Triple Express.................................................3-2

Free Birds.....................................................2-2-1

M & M Service.................................................2-3

Hammerheads................................................1-4

Blue Steel.....................................................0-4-1

B-Major League

Purple Cobra's................................................5-0

Crater Chainsaw.............................................2-2

Hiki No..........................................................2-2-1

Specialized Foreign Car Service.................2-2-1

Troublebound.................................................2-3

Steve Himmelman Construction...................0-3

Coed Softball Weekday Rec.

American League

Modern Plumbing...........................................4-0

Cougars...........................................................3-1

Rusty 4X4 Bulldogs.........................................3-1

KS Big Dogs Black...........................................2-2

W.L. Moore Const...........................................2-2

No Stars...........................................................1-3

Signature Concepts........................................1-3

Labor Ready....................................................0-4

National League

Carbonelle's Extreme.....................................3-0

Umpqua Bank..................................................3-0

Kiss..................................................................2-1

Old and Tired..................................................1-2

Hall Water.......................................................0-3

Reflections Photo...........................................0-3

B-Major League

Hunt Tractor...................................................4-0

Big Dog Reds...................................................4-1

RV Dental Arts................................................3-1

Ameri Title......................................................3-2

CJB Bearcats...................................................2-2

PJC Law Group................................................2-1

Young Gunz.....................................................1-3

Sprint...............................................................0-4

Crush...............................................................0-5

Indoor Volleyball

WOMEN'S GENERAL I

Southern9-3

Licorice Whips8-4

Oops!5-7

In2-10

WOMEN'S GENERAL II

Proud To Serve8-0

Scrappy Chicks7-3

Survivors5-5

BDK Tree Service2-8

Rehab Maffia2-8

COED GENERAL I

Nice Sets8-2

Dead Last6-4

Skywalker's6-4

Jacksonvillagers5-5

Vertically Impaired5-5

Blockheads4-6

Siskiyou Spikers0-8

COED GENERAL II

Norm's Team12-0

Spiked Punch12-0

Squid Squad12-0

Dickson Construction7-2

Serves You Right5-7

Castaway's4-6

Lord Have Mercy4-8

Survior's4-8

— plus 33-7

Full Throttle3-9

Darkness2-10

Monkey's2-10

COED MINORS

Family Affair9-1

Battling Midgets9-3

Rusty's 4X49-3

Harry and David6-4

Moss Adams5-7

Fit Happens2-8

Mish Mash2-8

Party Pack2-8

Smooth Operators2-8

football

Pop Warner Standings

JUNIOR MIDGET divISION

WLPct.

Medford Raiders501.000

Upper Rogue Blue Eagles32.600

Phoenix/Talent Patriots23.400

Klamath Falls05.000

Oct. 8-9 Results

Phoenix/Talent 12, Upper Rogue 0

Medford 47, Klamath Falls 24

PEE WEE divISION

wLPct.

Medford Jets501.000

Medford Cowboys401.000

Rogue River Chiefs31.750

Upper Rogue Gold Eagles22.500

Central Point White Comets13.250

Ashland Grizzlies04.000

Phoenix/Talent Pirates05.000

Oct. 8-9 Results

Medford Jets 27, Phoenix/Talent 0

Medford Cowboys 28, Klamath Falls0

Upper Rogue 40, Ashland 12

Rogue River 24, Central Point 0

JUNIOR PEE WEE divISION

wLPct.

Ashland Bears501.000

Medford Raiders501.000

Central Point Black Comets41.800

Upper Rogue Blue Eagles41.800

Central Point Silver Comets32 — .600

Medford Steelers23.400

Rogue River Warriors23.400

Upper Rogue Gold Eagles23.400

Medford Cowboys14.200

Medford Jets14.200

Upper Rogue White Eagles14.200

Phoenix/Talent Lions05.000

Oct. 8-9 Results

Medford Raiders 32, Central Point Black Comets 19

Upper Rogue Blue Eagles 28, Central Point Silver Comets 19

Medford Jets 32, Upper Rogue Gold Eagles 0

Medford Steelers 26, Upper Rogue White Eagles 0

Rogue River Warriors 28, Phoenix/Talent Lions 0

Ashland Bears 27, Medford Cowboys 6

golf

Eagle Point GC

Monday Seniors

Individual Best 16

Oct. 10

FLIGHT A

GROSS '

1, Buddy Grove 63; 2, Jim Clayton 64; 3, Dave McCord 65; 4, Fred Blanchfield 69.

NET ' 1, John Tucker 59.2; 2, Tom Marineau 60.4; 3, Stan Smith 61.2; 4, Harry Fitzsimmons 62.

B FLIGHT

GROSS '

1, Jim Laqua 69; 2, Bill Betts 70; 3, Bob Moore 72; 4, Bill Ireland 73.

NET ' 1, Bill Drewien 57; 2, Bob Decker 59; 3, Dennis Gerke 60; 4, Alex Bellen 62.

C FLIGHT

GROSS '

1, Fred Pearson 70; 2, Larry Smith 74; 3, Leroy Hein 75; 4, Jean Goff 77.

NET ' 1, Bill Gonzales 59.2; 2, J.J. Davis 60; 3, Len Renfer 62.6; 4, Larry Evans 63.6.

D FLIGHT

GROSS '

1, Bill Harrison 73; 2, Bob Cambas 77; 3, Ron Pearson 80; 4, Gary Wagner 82.

NET ' 1, Verne Moreland 59; 2, R. Williams 60; 3, John Oleksow; 4, Bill Laughlin 63.8

CLOSEST TO THE PIN ' No. 3, 0-15 hcp, Buddy Grove; 16-up hcp, Leroy Hien; No. 13, 0-15 hcp, Buddy Grove.

Stone Ridge GC

Men's Senior Tour

4-Man Orange Ball

Oct. 5

FIRST FLIGHT

GROSS '

1, Buddy Grove, Bill Seymour, Bill Doss, Jim Clayton, 209; 2, Mike Owen, Dave Johnson, Gary Brock, Tom Marineau, 219; 3, Ron Eastgate, Clay Farley, John Barker, 229.

NET ' 1, Don Mitchell, Jerry Boldt, Ken Gentry, Guerrin Fischer, 185; 2, Bob Lent, Bob Lima, Ken Ratcliff, 195; 3, Roger Cooley, Gary Riley, Charles Anderson, Bill Evenson, 197.

SECOND FLIGHT

GROSS '

1, Harold Mobley, Jerry Hauck, Ted Bibler, Nick Viani, 235; 2, Mike Westfall, John Salvatore, Otis Applegate, Dan Contento, 242; 3, Bill Ligon, Bob Davidson, Don Wallace, Dick Gergen, 244.

NET ' 1, Gary Wagner, Bob Johnson, Will Hammon, John Ochoa, 193; 2, Clarence Renkoski, Denny Ferrin, Jerry Krueger, Wayne Bennett, 196; 3, Zane Searles, Dave Bremer, Dave Raskin, Lee Reich, 197.

THIRD FLIGHT

GROSS '

1, Roy Rider, Dick Champion, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, 234; 2, Paul Holt, Steve Ganong, Rod Hammer, Terry Miller, 245; 3, Dick Dahl, Jesse Lee, John Goodale, Hector Zepeda, 260.

NET ' 1, Pete Arnold, Alex Bellen, Vern Moreland, Ernie Nebolini, 179; Roy Gazaway, Troy Boyd, Jim Falk, Dick Dodge, 198; 3, Randy Moyer, J.J. Davis, Dennis Bolsinga, Virgil Severson, 199.

K.P. ' No. 2, 0-15 hcp, Buddy Grove; 16-up hcp, Alex Bellen. No. 12, 0-15 hcp, Mike Westfall; 16-up hcp, Terry Miller.

Stewart Meadows GC

Men's/Ladies Club Tournament

4-Person Scramble

Oct. 4

1, Ken Gentry, Robert Kortt, Rita Riggert, Marilyn Dunne, 30; 2, Jerry Boldt, Ed Shipley, Joan Peek, Loree Anhorn, 33; 3, Dick Weber, Bill Riggert, Hazel Thomas, Sue Havniear, 34.

Asante Child Development Services Tour.

4-Person Scramble

Oct. 8

GROSS

1, Ken Gentry, Jerry Boldt, Guiren Fischer, Mike Pierce, 55; 2, Roy Rider, Gary Highland, Dick Champion, Bob Christianson, 59; 3, Scott Pfeil, Tamlin Pfeil, Mike Milhollin, Steve Grove, 61.

NET

1, Kevin Peth, Mike McCaskill, Mary Barbian, Robby Grizzle, 46; 2, John Kline, Jim Colloran, Cliff Cowley, Steve Forrest, 46&

189; ; 3, Ray Eddington, Donna Eddington, Jerry Spencer, Mary Spencer, 47&

189; .

PUTTING CONTEST ' 1, Jerry Boldt; 2, Steve Grove; 3, Scott Pfeil.

Red Mountain GC

Tuesday's All-Comers 2-man Scramble

Oct. 4

RESULTS '

1, Ted Pepple-Stan Swartz, 30; 2, Earl Wood-George Barry, 31; 3, Charles Cangilosa-Ken Hachet, 32.

K.P. WINNER ' Stan Swartz-Bob Orey.

Men's Fun Day

Oct. 5

RESULTS '

1, Eli Chambers 26.9; 2, Doug Dean 27.2; 3, Les Schuessler 27.7; 4, Gordon Lyda 27.9.

K.P. ' Ken Hecht & Doug Dean.

Friday Mixed Scramble

Oct. 7

RESULTS '

1, Renee Jones-Christine Zimmer, 24.2; 2, Pepi Tryon-Jack Hansen, 26.2; 3, Jeanie Dunton-Gordon Lyda, 27.4.

MEN'S K.P. ' Jack Hansen.

LADIES K.P. ' Christine Zimmer.

motocross

Rogue Valley Motocross

Oct. 9

125CC BEGINNER '

1, Nile Johnson, Suz.; 2, Jeffrey Jenkins, Yam.; 3, Duane Rigel, Suz.; 4, Brandon Bradstreet, Hon.; 5, Dustin Kuykendall, Ktm.

125CC INTERMEDIATE '

1, Curtis Sweezey, Kaw.; 2, J.D. Derhammer, Kaw.; 3, Tyson Dines, Yam.; 4, Shawn Haberlock, Hon.; 5, Brad Goodson, Hon.

125CC JUNIOR '

1, Tyler Riehl, Hon.; 2, Bradley Hillman, Hon.; 3, Ian Martin, Kaw.; 4, Cody Hockema, Yam.; 5, Brian Burt, Kaw.

25+ INTERMEDIATE '

1, Jeff White, Ktm.; 2, Rod Tryon, Hon.

250CC BEGINNER '

1, Cody Petersen, Hon.; 2, Dalton Bradley, Suz.; 3, Alex Foxx, Suz.; 4, Nile Johnson, Suz.; 5, Trevor Meyers, Hon.

250CC INTERMEDIATE '

1, Curtis Sweezey, Kaw.; 2, Devin Sanger, Hon.; 3, Robert Wullbrandt, Hon.

250CC JUNIOR '

1, Cody Hockema, Yam.; 2, Ian Martin, Kaw.; 3, Bradley Hillman, Hon.; 4, Phillip Springer, Hon.; 5, Walter Vanrooyen, Hon.

30+ BEGINNER '

1, Chris Laughlin, Yam.; 2, Tracey Eaton, Hon.

30+ INTERMEDIATE '

1, Mike Shields, Hon.

30+ JUNIOR '

1, Jeran Gamby, Kaw.; 2, Dave Harden, Kaw.; 3, Jamie Young, Yam.; 4, Scott Hockema, Yam.; 5, Mike Dahlman, Hon.

30+ MONEY '

1, Scott White, Kaw.; 2, Bob Buffaloe, Suz.; 3, Rod Tryon, Hon.; 4, Jeff Black, Yam.

4 STROKE '

1, Robert Wullbrandt, Hon.; 2, Branden Pittman, Hon.

40+ INTERMEDIATE '

1, Dave Harden, Kaw.

40+ JUNIOR '

1, Jamie Young, Yam.; 2, Scott Hockema, Yam.

40+ MONEY '

1, Bob Buffaloe, Suz.; 2, Jeff Black, Yam.

50CC OPEN '

1, Nick Chappell, Cob.; 2, Chase Rocke, Ktm.; 3, Mason Forty, Ktm.; 4, Chase Grimes, Ktm.; 5, Bradley Easton, Ktm.

65CC 6-8 '

1, Chris Wallace, Ktm; 2, Austin Carter, Ktm; 3, Justin Huff, Ktm.; 4, Jason Sumerlin, Ktm.; 5, Devan Ellis, Kaw.

65CC 9-11 '

1, Ben Chappell, Ktm.; 2, Nick Mancuso, Kaw.; 3, Breanna Mcluskie, Ktm.; 4, Anavrin Brooks, Suz.; Steven Foxx, Suz.

65CC BEGINNER

' 1, Tyler Forty, Kaw.

65CC OPEN '

1, Chris Wallace, Ktm.; 2, Breanna Mcluskie, Ktm.; 3, Justin Huff, Ktm.; 4, Anavrin Brooks, Suz.; 5, Ben Chappell, Ktm.

85CC BEGINNER '

1, Richard Burt, Ktm.; 2, Fred Broadbent, Yam.; 3, Jack Ferrell, Yam.; 4, R.J. Oleman, Yam.; 5, Jimmie Peterson, Yam.

85CC JUNIOR 12-13 '

1, William See, Suz.; 2, Duane Rigel, Suz.

85CC JUNIOR 14-16 '

1, Nathan Teel, Suz.

BEFORE THE HILL INT. ' 1, Brad Goodson, Hon.; 2, Scott White, Ktm.

BEFORE THE HILL JR. ' 1, Cody Hockema, Yam.; 2, Tyler Riehl, Hon.

MONEY CLASS ' 1, Tyler Fick, Hon.; 2, Randy Pekarek, Yam.; 3, Mitch Rask, Hon.; 4, Shawn Haberlock, Hon.; 5, Devin Sanger, Hon.

OPEN AMATEUR ' 1, Mike Dahlman, Hon.

OVER 50 ' 1, Glynn Higgins, Ktm.

PEE WEE 0-6 ' 1, Mason Forty, Ktm.; 2, Chase Grimes, Ktm.; 3, Hunter Morgan, Pol.; 4, Bradley Easton, Ktm.; 5, Katelin Ellis, Hon.

PEE WEE 7-8 ' 1, Taran Offord, Cob.; 2, Nick Chappell, Cob.; 3, Austin Carter, Ktm.; 4, Luke Patten, Pol.; 5, Chase Rocke, Ktm.

QUAD 80 ' 1, Zachary Bickford, Suz.; 2, Sammy Watkins, Unk.

QUAD BEGINNER ' 1, Clayton Makinson, Yam.; 2, Stephen Stutzman, Hon.; 3, Herbert Sollinger Jr., Yam.; 4, Shaun Zeissler, Suz.; 5, Shawn Davidson, Yam.

QUAD JUNIOR ' 1, Russell Cox, Yam.

SUPER MINI ' 1, William See, Suz.; 2, Duane Rigel, Suz.; 3, Richard Burt, Ktm.; 4, Fred Broadbent, Yam.; 5, R.J. Oleman, Yam.

WEE QUAD ' 1, Donovan Madden, Unk.

WOMEN'S BEGINNER ' 1, Sandra Goodson, Yam.; 2, Cheryl Sumerlin, Hon.; 3, Jessica Wallace, Suz.; 4. Nicole Ellis, Suz.; 5, Megan White, Hon.

WOMEN'S ' 1, Tisha Feeley, Yam.; 2, Breanna Mcluskie, Ktm.; 3, Kaylee Myers, Yam.

running

Stagecoach Run

10 K

1, Rick Sayre, 33:45; 2, John Leuthold, 34:22; 3, Todd Ragsdale, 34:29; 4, Neil Olsen, 35:17; 5, Joel Wirtz, 36:28; 6, Craig Sewell, 39:48; 7, Gary Clarida, 39:56; 8, Brian Evans, 40:47; 9, Jeremy Eisen, 41:14; 10, Josh Wagner, 41:27; 11, Ron Alonzo, 41:28; 12, Jim Sims, 41:52; 13, Larry Hunt, 42:39; 14, Kathy Ward, 44:29; 15, Felicia Hazel, 45:14; 16, Jim Brendle, 46:18; 17, Dan Alexander, 46:36; 18, Brent Mak, 46:47; 19, Susan Holt, 46:53; 20, Steven Buxton, 47:46; 21, Kenny Maloney, 47:59; 22, Scott Moore, 48:12; 23, Mike Boring, 48:25; 24, Ron Robinson, 48:35; 25, Chris Cooley, 49:32.

26, Jerry Yaffee, 50:35; 27, Bonnie Havens, 51:28; 28, Sandi Whittle, 51:28; 29, Hugh Null, 51:48; 30, Paul Bernard, 51:48; 31, Bruce Mendelson, 52:19; 32, Adam Bylund, 53:53; 33, Robin Van Horn, 55:06; 34, Ginny Hicks, 55:42; 35, Dale Meador, 55:57; 36, David Bekermeier, 56:08; 37, Eric Thompson, 56:14; 38, Linnae Fox, 56:20; 39, Bill Kaelin, 1:01.38; 40, Lisa Ronda, 1:01.38; 41, Christy Carlton, 1:01.38; 42, Jerry Evans, 1:02.01; 43, Brent Kell, 1:03.36; 44, Dee Kell, 1:01.36; 45, Sally Zelke, 1:20.

5 K

1, Justin Loftus, 16:06; 2, Mike Davis, 18:25; 3, Joe Cool Griffin, 18:46; 4, Jason Jantzer, 18:56; 5, Drew Jordan, 19:08; 6, Mountain Man Gillette, 19:42; 7, Charles Hodge, 20:31; 8, Richard DiVita, 21:01; 9, Jane Podolski, 21:37; 10, Chuck Whitely, 21:47; 11, Fred Alexander, 22:52; 12, Deanne Kuehl, 23:22; 13, Matt Pinder, 23:23; 14, Jim Cruickshank, 23:50; 15, Betsy Whispell, 24; 16, Mike Barrett, 24:29; 17, Derek Van Horn, 24:55; 18, Ron Kinney, 26:05; 19, Brenda Jensen, 26:52; 20, Mark Olfson, 26:53; 21, Jim Van Horn, 27:10; 22, Julia Yaffee, 27:38; 23, Sue Lewis, 28:16; 24, Gwen Turos, 29:02; 25, Bob Morrow, 29:45.

26, Diane Coughlin, 29:49; 27, Jeff Hoxsey, 30:25; 28, Libia Trask, 30:46; 29, Sandy Monday, 31:43; 30, Susan Crosson, 32:23; 31, Sue Hoopingarner, 32:38; 32, Rick Holtz, 32:39; 33, Esther Olsen, 32:50; 34, Nancy Holden, 33:37; 35, Steve Kious, 34:32; 36, Beny Avellaneda, 35:04; 37, Julie Hunt, 35:12; 38, Laura Taylor, 35:40; 39, Bill Hutchinson, 38:16; 40, Donna Hodge, 38:40; 41, Shirley Crosson, 39:37; 42, Chester Ray, 44:48; 43, Nancy Wilson, 45:35; 44, Eleanor Holbrook, 45:36; 45, Adrienne Kious, 53:01.

STAGECOACH CUP (5 K)

1, Geoffrey Jensen, Tal, 19:22; 2, Daniel Giardina, Tal, 19:48; 3, Joe Delgado, SM, 20:26; 4, Brendan Hurd, Tal, 20:38; 5, Morgan Martin, SM, 20:40; 6, Emily Reeder, SM, 20:43; 7, Travis Jantzer, Tal, 21:58; 8, Andrew Rogers, Tal, 22:42; 9, Mackenzie Krieser, Mac, 22:50; 10, Sarah Hagy, Tal, 22:52; 11, Wes Miller, Mac, 23:48; 12, Clara Kerwin, SM, 23:52; 13, Julia Chelgren, Mac, 23:56; 14, Alan Bylund, Mac, 24:02; 15, Zachary Hibbs, Tal, 24:20; 16, Katie Wayman, SM, 25:35; 17, Thomas Carlton, SM, 25:40; 18, Kelsey Bradshaw, Mac, 25:45; 19, Megan Vizzini, Mac, 25:46; 20, Holland Foley, SM, 25:51; 21, Erica Chelgren, Mac, 25:53; 22, Mariah Pierce, Mac, 26:26; 23, Kayla Pulley, Tal, 26:40; 24, Maggie McCarron, Tal, 26:55.

26, Adrienne Engle, Tal, 28:46; 27, Chelsea Horvath, Tal, 28:53; 28, Wade Pritchard, Mac, 28:53; 29, Laura Secor, Mac, 28:54; 30, Alexa Trost, Tal, 28:57; 31, Corrine Todak, Tal, 29:46; 32, Jeffrey Adams, Mac, 30:57; 33, Valencia, Mac, 31:11; 34, Meadow Rucker, Tal, 33:01; 35, Sarah Mwongozi, Mac, 33:09.