fb pixel

Log In


Reset Password

Results / Standings

baseball

Baseball Northwest Fall League

Final Standings

Team — — — — — — Record

Phoenix8-2

Central Oregon8-2

— Marist6-2

Redmond8-3

Lebonon7-3

Churchill5-3

Thurston5-3

Cottage Grove7-4

Josephine County6-4

Thurston 11-7

billiards

USPPA

Third Sunday Tournament at Rack-Em

Oct. 23

RESULTS '

1, Terry Mickle; 2, Mike Morang; 3, Ken Smith; 4, Bret Baker; 5t, Sean Canet; 5t, Chuck Skeen.

USPPA 9-Ball

At Rack-Em

Oct. 23

RESULTS '

1, Randel Milhoan; 2, Ken Smith; 3t, Jontel Baritua; 3t, Larry Nathan.

bowling

Local Adult Highlights

At Lava Lanes

COLUMBIA 20 GRAND CLASSIC ' Jim Brockbank 760-299, Marshall Holman 752-279, Dan Lafond 735-267, Jessica Dauenhauer 726-279, Brett Brickey 719-255, Kevin Henley 717-268, Tony Korth 716-256, Andy Magerle 714-287, Jason Bieghler 710-269, Chuck Hinks 695-255, Mike Rock 691-279, Bill Brickey 691-275, Jim Carlson 686-259, Damon Cochran 682-279, Tim Magerle 681-278, Randy Cochran 676-259, Taz Suthelin 674-247, Kyle McKay 672-242, Pattie Dungey 670-255, Lela Larkin 613-222, Bob Korth 257, Jerome Lee 256, Ed Lee 255, Neal Roberts 255, Joe Carlson 248, Bill Randle 246, Doug Bieghler 245, Steve Schmidt 245, Nick Brickey 242, Jon Magerle 235, Terry Christianson 234, Ron Fristoe 233.

MEN ' Chase Tester 805-279-708-247, Berry Hunt 760-289-700-267, Tony Burkett 760-259, Jeff Pottruff 752-260, Neal Roberts 747-266, Floyd Kenaston 739-283, Tony Bristow 738-269, Bill Irwin 738-269, Derek Shilts 728-257, Jary Kapus 727-264, Mary Foster 716-278, Terry Whitehead 715-256, Greg Nichols 709-268, Chuck Eilenberger 709-246, Leon Fogle 708-288, Matt King 706-256, Robert Cutteridge 705-256, Jon Tallman 705-256, Andrew Rux 704-255, Dennis Erickson 703-263, Steve Rennick 700-268, Gary Roberts 698-236, Jason Rhine 696-269, Jason Haberman 695-257, Craig Long 690-258, Robert Metcalf 684-246, Joe Dauenhauer 683-266, Bill Evans 677-249, Bob Blackwell 676-256, Euel Rutledge 675-246, Mick Rutigliano 670-267, Rod Ruthstrom 668-258, Steve Harmon 668-243, Richard Babcock 667-259, DJ Snopl 665-279, Chad Day 663-268, Gene Bell 663-236, John Ross 662-255, Duane Russell 659-233, Larry Olson 656-258, Pete Super 656-235, Kent Brown 653-224, Chuck Slavenski 652-256, Richard Tobin 652-244, Glen Bostrom 652-236, Rich Templeton 652-225, Danny Matthews 650-262, Randy Whitehead 649-242, Bill Stubbings 647-233, Fred Estabrook 644-265, Jason Bell 644-224, Brad Hildreth 641-235, Roger Godard 639-256, Jim Falk 637-259, Mel Harsh 637-244, Brian Page 637-230, Ken Taylor 632-248, Duane McLean 632-237, Chris Corcoran 632-236, Darrell Cordonier 632-225, Joe Walior 629-235, Max Dunn 628-231, Healy King 628-224, Ken Marshall 627-226, Willard Anderson 626-253, Dirk Collins 626-245, Chris Kimmel 621-235, Doug Riedinger 620-226, Duke Snyder 617-256, Tim Moser 617-227, Terry Tumbleson 616-234, Don Pratt 615-223, Cleon Botsford 614-236, Jim Leavens 613-228, Jerry Richardson 612-232, Jim Shreeve 611-225, Jason Asmussen 609-224, Steve Ettinger 608-227, Ron Davis 607-225, Chad Fisk 604-257, Melvin Haghan 603-220, Ernest Bechler 603-216, Doug Ainsworth 258, Paul Sanford 256, Ken Bailey Jr 255, John Leachman 252, Micah Watkins 247, Bernard Loya 246, Scott Guth 245, Noel Tworek 245, Steve Tollefson 244, Robert Slayton Jr 241, Karl Blust 238, Ray Smith 235, Jerry Asher 234, Rob Daniels 234, Larry Rux 234, Doug Townsend 234, Brian Johnson 233, Harry Uhles 233, Gary Rosenberger 232, Marion Golden 231, Dustin Knight 231, Jason Holman 230, Bob Ames 226, Larry Sprague 226, Scott Garrett 225, Les Nimmo 225, Travis Riggs 225, Bill Bailey 224, Ted Hoffman 224, Kevin Valiquette 224, Steve Wilkins 224, Phil Andersch 223, George Daves 223, Jessy Johnson 223, Josh Lorton 223, Dave Nosack 223, Bobby Pearce 223, Chris Tratz 223, Gary Raines 222, Wayne Rohde 222, Jason Stupe 222, Randy Breedlove 221,Dexter Standiforth 221, Bob Stratton 221, Chet Wilson 221, Mike Susi 220.

WOMEN ' Holly Rutigliano 718-253, Colleen Padilla 698-264, Mony Bristow 694-257-591-228, Hope Sullivan 665-245, Stacey Noles 662-242, Julie Asher 644-227, Sandra Davis 612-206, Melissa Eilenberger 609-236, Carol Harsh 607-217, Shannon Fisher 603-210, Sam Blackwell 595-221, Jodi Bell 590-206, Lori Brockbank 587-202, Jill Dickerson 584-244, Teresa Tester 567-210, Crystal Patterson 566-204, Jan Foster 559-191, Betty Havira 558-218, Kathy Ainsworth 556-194, Francie Farley 550-214, Bernay Hiett 213, Lorraine Walior 212, Lori Wilcox 210, Doris Grosch 207, Amber Rennick 205, Verlene Kenaston 203, Arleene McDonald 202, Barb Schierholz 202, Billie Christianson 201, Cassie Meyers 201, Jana Gunn 200.

SENIOR MEN ' Neal Roberts 766-276, Floyd Kenaston 750-279, Bruce Snook 723-258, Darrell Cordonier 701-243, Cleon Botsford 690-258, Larry Vanausdall 665-227, Ken Bailey Sr 654-235, Al Hartwell 633-244, Chet Faurholt 613-234, Carl Grayson 612-224, Wayne Scheu 602-227, Nick Palumbo 591-216, Jim Shreeve 568-201, Chuck Kipp 565-191, Don Thorn 563-208, Rea Forbes 561-248, Chuck Raye 556-199, Ron Brown 225, Don Conklin 224, Clovis Glass 218, Duane McLean 215, Bernie Riessland 211, Ed Wingert 210, Dave Rodger 204, Gordon Rose 204, Pat Byrne 201.

SENIOR WOMEN ' Verlene Kenaston 661-223, Kitty Abbott 584-200, Carol Westman 559-205, Thelma Glass 558-205, Carol Harsh 554-197, Pearl Jones 501-184, Dee St. Martin 229, Shannon Fisher 225, Louise Lafon 191, Rosemarie Anderson 183, Cathy Sather-Valde 176.

JUNIOR BOYS ' Jordan Ellis 688-258, Doug Auberry 599-221, Andy Wilson 531-203, Evan Tucker 382-131, Jared Standiford 338-119, Michael Brassel 330-136, Wesley Lightner 267-96, Jesse Monzingo 225, Vaughn Harris 223, Zach Wilson 220, Mathew Bostrom 213, Chris Hopf 207, Justin Cardinal 200, Luke Mclean 175, Anthony Wyatt 171, Zach Wyatt 163, Andy Cole 142, Rocky Erwin 134, Joshua Day 100, Erik Skalin 97, Brandon Skalin 86.

JUNIOR GIRLS ' Rosemary Riggs 601-213, Stephanie Knight 588-205, Kiersten Stelter 583-213, Megan Stockton 567-213, Brittany Skinner 559-198, Niki Tester 492-187, Jacie Overton 459-155, Shantel Martinez 415-160, Jessica Kaiserman 380-134, Estella Padilla 217, Kayla Tallman 215, Stephanie Gagliard 212, Jessica Cutteridge 189, Kayla Tipler 189, Kelly Sheals 186, Alexis Doan 149, Patricia Velasquez 106, Brittney Anderson 82, Erica Baker 67, Cheyenne Anderson 60.

At Roxy Ann Lanes

MEN ' Jerry Smith 259-279-750, Daniel Shaw 237-258-235-730, Curtis Woolard 259-238-724, Dion Hall 279-721, Greg Hafner 268-255-706, Phil Wall 275-702, Mike Henderson 267-686, Chet Wilson 245-265-677, Bill Taylor 257-279-677, Chris Landing 235-266-668, Bill Janes 258-667, Leon Fogle 236-640, Al Rossi 238-631, Darwin Moore 236-629, Glen Bostrom 238-626, Ron Davis 247-616, Dave Ewing 231-615, Bill Janes 244-615, Steve O'Donnell 259-614, Lee Hunt 244-612, Mike Henderson 234-610, Todd Hanson 233-606, John Kruesi 247-600, Craig Cole 652, Ozzie Brockbank 648, Tony Bristow 647, Stan Chapman 634, Froilan Fernandez 634, Stan Chapman 633, Jeff Graves 632, Gary Hamblin 632, Mike White 628, Jary Kapus 625, Cliff Kettle 624, Jon Corbell 623, Daniel Endres 615, Ray Carrigan 613, Bob Bowen 609, Don Dietl 605, D.J. Snopl 605, Wayne Jones 604, Curry Conaway 602, Dave Barlow 601, Phil Wall 600. Games:

Craig Cole 245, Bill Cordell 239, Robert Williams 237, Terry Tarvin 235, Terry Steward 235, Craig Cole 234, Chet Faurholt 234, Chris Salee 233, Tom McWilliams 233, Phil Moore 232, Daniel Endres 232.

WOMEN ' Lela Larkin 237-269-237-743, Lela Larkin 210-229-635, Pattie Dungey 228-202-202-632, Colleen Padilla 236-617, Laura Harvey 200-222-613, Sandy Davis 234-222-612, Barb Henderson 207-214-604, Diana Readence 224-218-593, Lela Larkin 218-587, Lela Larkin 220-583, Shelly Harmon 207-580, Molly Luevano 214-578, Billie Christianson 203-567, Holly Rutigliano 213-565, Lonna Engle 212-561, Jan Chambers 212-553, Rose Wall 214-543, Carrie Haynes 214-532, Carol Coplen 209-532, Delores Angeli 206-529, Yvonne Morris 202-522, Jan Champion 210-513, Nancy Hall 203-509, Jan Chambers 227-500, Toni Rae Christianson 557, Linn Chandler 547, Kerry Turner 544, Colleen Padilla 541, Barbara Reva 536, Bev Mullis 525, Mary Tuttle 517, Kelly Lambert 517, Michelle Attebery 515, Heather Kelley 510, Barbara Schierholz 508, Crystal Patterson 502, Sheila Anderson 501. Games:

Kitty Abbott 212, Jean Mason 212, Sheryl Rohde 209.

SENIORS

MEN '

Robert Keaton 211-226-214-651, Bill Hollingsworth 216-225-190-631, Dennis Warrender 218-562, Joe Chavez 189-182-180-551, Art Lundahl 193-181-543, Dennis Warrender 213-191-543, Don Benn 205-181-537, Robert Keaton 186-199-537, Frank Seely 187-523, Larry Anderson 186-518, Leonard McGowan 181-512, Frederick Smith 186-511, Joe Chavez 193-171-510, Reese Walker 183-213-505, Reese Walker 182-501. Games:

Pine Feliciano 215, Leonard McGowan 193, Roger Waite 188, Max Dunn 183, Jim Rickards 182, Lyle Kime 181.

WOMEN ' Diana Readence 176-174-488, Pearl Winslow 171-206-487, Pat Kaylor 184-471, Lorna Hall 470. Games:

Velma Benn 183, Sally Sweeny 177, Ileen Eskridge 175, Lois Voss 172.

JUNIORS

ALLEY OOPS '

Jacey Ashley 85, Connor Thomas 43.

LANEBENDERS ' Charlie Sanders 170-469, Sheena Akers 454, Christopher Barnes 147, Jake Barone 143, Kira Ashley 131, T.J. Stamp 113.

SPARETIMERS ' Joe Sheals 217-259-658, Brady Rennick 237-208-634, Zach Uhles 203-202-566, Rick Imhausen 210-560, Corey Gilbreath 570, Jared Imhausen 566, Scott Hunter 507, K.D. Prtichett 188.

Southern Oregon Seniors Tournament

T.J.'s Place Open Presented by Dyno-Thane

At Bob's Bowl, Yreka, Calif.

Oct. 23

RESULTS '

1, Ron Wilkins, Grants Pass; 2, Curtis Dornath, Albany; 3, Bob Reed, Weed, Calif.; 4, Jerome Lee, Medford; 5, Jerry Hargrove, Merrill; 6, Mick Prulhiere, Grants Pass; 7, Bob Korth, Central Point; 8, Roger Beebe, Roseburg; 9, Larry Lauer, Grants Pass; 10, Norm Larsen, Klamath Falls.

football

Pop Warner Standings

JUNIOR MIDGET divISION

WLPct.

Medford Raiders701.000

Upper Rogue Blue Eagles52.714

Phoenix/Talent Patriots25.286

Klamath Falls06.000

Oct. 22-23 Results

Upper Rogue 13, Phoenix/Talent 7

Medford 28, Grace Christian 0

PEE WEE divISION

wLPct.

Medford Cowboys601.000

Medford Jets601.000

Rogue River Chiefs42.667

Upper Rogue Gold Eagles33.500

Central Point White Comets15.167

Ashland Grizzlies15.167

Phoenix/Talent Pirates06.000

Oct. 22-23 Results

Medford Jets 27, Rogue River 12

Medford Cowboys 28, Upper Rogue 6

Ashland 13, Central Point 12

JUNIOR PEE WEE divISION

wLPct.

Medford Raiders701.000

Ashland Bears61.857

Central Point Black Comets61.857

Central Point Silver Comets52 — .714

Upper Rogue Blue Eagles52.714

Medford Steelers34.429

Upper Rogue Gold Eagles34.429

Rogue River Warriors25.286

Medford Cowboys25.286

Medford Jets25.286

Upper Rogue White Eagles16.143

Phoenix/Talent Lions07.000

Oct. 22-23 Results

Medford Raiders 33, Medford Cowboys 6

Medford Steelers 2, Rogue River Warriors 0

Central Point Black Comets 28, Upper Rogue Gold Eagles 0

Central Point Silver Comets 28, Phoenix/Talent Lions 0

Ashland Bears 13, Upper Rogue Blue Eagles 12

Upper Rogue Blue Eagles 28, Rogue River Warriors 0

golf

Stone Ridge GC

Club Championship

Oct. 18

CHAMPION FLIGHT

GROSS '

1, Bill Foulon, 68-72'140; 2, Ron Rautenberg, 68-73'141; 3, Bill Seymour, 70-71'141; 4, Ken Gentry, 74-77'151.

NET ' 1, Stu Douglas, 66-65'131; 2, Fred Chung, 69-64'133; 3, Guerrin Fischer, 67-68'135; 4, John Salvatore, 70-65'135.

FIRST FLIGHT

GROSS '

1, Gordie Carrigan, 78-74'152; 2, Rich Watson, 74-79'153; 3, Larry Schmaltz, 79-77'156; 4, Rick Tree, 77-82'159.

NET ' 1, Ray Young, 64-61'125; 2, Jim Hageman, 67-65'132; 3, Ken Ratcliff, 65-67'132; 4, Rod Reid, 68-69'137.

SECOND FLIGHT

GROSS '

1, Laval Meuneir, 84-79'163; 2, Bob Blackford, 83-84'167; 3, Mike Westfall, 80-89'169; 4, Pete Stemple, 88-86'174.

NET ' 1, Dale Baker, 65-70'135; 2, Dick Gergen, 68-68'136; 3, J.J. Davis, 69-70'139; 4, Alex Bellen, 70-72'142.

THIRD FLIGHT

GROSS '

1, Bob Havercroft, 83-86'169; 2, Bob Cambas, 90-85'175; 3, Clarence Renkowski, 85-98'183; 4, Ernie Nebolini, 89-94'183.

NET ' 1, Walt Russell, 61-61'122; 2, Ed Farrar, 67-68'135; 3, Terry Miller, 73-72'145; 4, Sandy Welch, 69-77'146.

4-Man Super Drive

Oct. 19

FIRST FLIGHT

GROSS '

1, Don Mitchell, Ron Rautenberg, Ken Gentry, Guerin Fischer, 121; 2, Willy Reed, Bill Doss, Jim Clayton, Bill Seymour, 122; 3, Clay Farley, John Robinson, Roger Courtney, Mike Own, 132.

NET ' 1, Gary Riley, Roger Cooley, Dave Cruse, Jim Shepard, 119.5; 2, Ron Eastgate, Laval Meunier, Ray Foulon, Dick Gergen, 125; 3, Jim Hagemann, Greg Wright, Bob Mayfield, John Barker, 131.75.

SECOND FLIGHT

GROSS '

1, Don Laatsch, Dick Dahl, Zane Searles, Ole Oltjenbruns, 139; 2, Ed Rose, Ruben Davalos, Skip Bogenoff, Dick Champion, 142; 3, Gene Goff, Jim Laqua, Ray Bennett, Len Renfer, 143.

NET ' 1, Paul Bostic, Everett Stratton, John Godington, Dale Greiner, 131.75; 2, Bob Moore, John Blanchard, Tony Pederson, Bob Cambas, 134.25; 3, Mike Westfall, Otis Applegate, Dan Contento, John Salvatore, 134.75.

THIRD FLIGHT

GROSS '

1, Gary Wagner, Bob Johnson, Will Hammon, John Ochoa, 137; 2, Dennis Bolsinga, J.J. Davis, Pete Degroot, Walt Russell, 146; 3, Milt Savage, Louis Peters, Lee Hopkins, Frank Thomas, 151.

NET ' 1, Red Gentry, Troy Reynolds, Harold Mobley, Virgil Severson, 130.25; 2, Larry Ryerson, Wayne Tait, Greg Dippel, Ric Bell, 136.5; 3, Jack Seybold, Earl Sloan, John Watier, Huey Beebe, 140.75.

K.P. ' No. 2, 0-15 hcp, Clay Farley; 16-up hcp, Ray Smith. No. 12, 0-15 hcp, Denny Ferrin; 16-up hcp, Pete Degroot.

Eagle Point GC

3-Best Ball of Foursome

Oct. 24

FLIGHT A

GROSS '

1, Bill Doss, Jim Clayton, Bob Harrel, Gene Namanny, 217; Buddy Grove, John Devos, Tom Marineau, Bob Timmel, 222.

NET ' 1, Ed Plume, Dennis Gerke, Ray Bennett, Jim Laqua, 191; 2, Lyn Spillman, Harley James, Harry Fitzsimmons, Ed Olsen, 201.

FLIGHT B

GROSS '

1, Tom Perdue, Harvey Tonn, John Parisotto, Roger Adams, 236; 2, Larry Evans, Ed Chance, Gil Allen, Harry Collier, 248.

NET ' 1, Jim Delk, Leroy Hein, Larry Schmaltz, Bill Betts, 198; 2, James Vigil, Jim Brick, Clayton Johnson, Bill Harrison, 201.

FLIGHT C

GROSS '

1, Carl Rudey, Bill Ireland, Larry Kellogg, Bob Cole, 263; 2, Ron Pearson, Jack Henson, Rick Bell, Herb Sisti, 266.

NET ' 1, Tony Pederson, Dave Jones, Peter Degroot, J.J. Davis, 202; 2, Bruce Tolmie, Randy Kane, Bob Cambas, Fred Pearson, 211.

K.P. ' No. 3, John Devos. No. 8, 0-15 hcp, Bill Doss; 16-up hcp Jean Goff. No. 13, Herb Sisti. No. 15, 0-15 hcp, Bob Harrell; 16-up hcp, Jean Goff.

Harbor Links GC

Ore-Cal Senior Men's Golf Association

Ryder Cup 2005

East v. West

RESULTS '

Paul Stout, West, d. Ronald Pochatlo Sr., East, 4&2; Paul Cooler, East, d. Frank Dunn, West, 2&1; Max Turner, East, d. Jim Hagemann, West, 2-up; Mickey Chaplin, West, tied Bob Webb, East; Mike Macdonald, East, d. John Codington, West, 3&2; Wayne Melquist, East, d. Paul Bostic, West, 4&3; Pat Thompson, West, d. James Breen, East, 1-up; Mike Robinson, West, tied Dennis Glender, East; Antone Pederson, West, tied Dale Richardson, East; Len Renfer, West, d. Gene Sweat, East, 1-up; Dale Greiner, West, tied Bruce Masl, East; Philip Nystrom, West, tied Ray McClenathan, East; Keith Brown, East, d. Pat Healy, West, 7&6; Michael Zurenko, East, d. Greg Wright, West, 6&5; Rick Gregore, West, d. Mike Colville, East, 5&4; Larry Estes, East, d. Ray Heald, West, 1-up; Dennis Bolsinga, West, tied Ted Lee, East; Robert McNeil, West, d. Jack Fleck, East, 4&2; Walt Russell, West, d. Charles Shuck, East, 9&8; Larry Kellogg, West, d. Vern Newlun, East, 3&2.

Red Mountain GC

Two-Man All-Comers Scramble

Oct. 18

RESULTS '

1, Stan Swartz-Jerry Santana, 30; 2, Jerry Boldt-Bill Blumhart, 31; 3, Ed Premo-Doug Dean, 33.

Men's Fun Day

Oct. 19

RESULTS '

1, Ken Hecht, 24.8; 2, Gordon Lyda, 27; 3, Doug Dean, 27.1; 4, Eli Chambers, 29.

K.P. ' John Lesisz, Doug Dean.

Mixed Scramble

Oct. 21

RESULTS '

1, Faye Golden-George Hill, 28.4; 2, Dean Allen-Shanna Burchell, 28.6; 3, Ed Irvine-Flo Irvine, 28.6.

LADIES K.P. ' Faye Golden.

gymnastics

Southern OregonGymnastics Academy

At Ashland YMCA

Oct. 15

LEVEL 4

6-YEAR-OLD '

Alexis Clayton, 1st place all-around, 33.45. Lauren Hill, 2nd place all-around, 33.30. Ellysa Rudy, 3rd place all-around, 31.60.

9-YEAR-OLD '

Lilia Harrie, 1st place all-around, 35.25.

10-YEAR-OLD '

Heather Oliveria, Tie for 2nd place all-around, 34.95.

11-YEAR-OLD '

Amy Sprunger, 1st place all-around, 36.50. Cheyenne Shepard, 2nd place all-around, 35.50. Amanda Rettman, 3rd place all-around, 35.20.

TEAM TROPHY ' 1st place.

LEVEL 5

7-9 YEARS-OLD '

Makenzie Hickman, Tie for 3rd place all-around, 33.95.

11-YEARS-OLD '

Rachel Baska, 3rd place all-around, 33.20.

13-YEARS & OLDER '

Steffanie Wikoff, 3rd place all-around, 34.775.

LEVEL 6

7-10 YEARS-OLD '

Alisha Shurr, 1st place bars, 7.20; 3rd place all-around, 31.35.

13-YEARS & OLDER '

Jamie Broten, 3rd place vault, 8.20; 2nd place floor, 8.80. Chandra Longtain, 1st place vault, 8.85; 3rd place bars, 6.80; 2nd place beam, 7.55; 1st place floor, 9.25, 2nd place all-around, 32.45.

TEAM TROPHY ' 2nd place.

Team ABK

Ashland YMCA Meet

Oct. 15

LEVEL 4

7-YEARS-OLD '

Renae Nisbet, 1st place vault, 9.3; 3rd place all-around, 31.95. Lillian Edwards, 3rd place vault, 8.7; 2nd place bars, 7.65; 2nd place beam, 8.2; 3rd place floor, 8.05; 3rd place all-around, 31.95.

8-YEARS-OLD '

Sierra Summers, 3rd place vault, 8.5; 2nd place bars, 8.35; 2nd place all-around, 33.35.

10-YEARS-OLD '

Mikenna Conway, 3rd place floor, 8.75. Chloe Nelson, 1st place bars, 9.05; 2nd place all-around, 34.95. Morgan Barry, 3rd place floor, 8.75.

LEVEL 5

10-YEARS-OLD '

Nina Console, 3rd place vault, 8.6; 2nd place beam, 8.75; 3rd place all-around, 34.05. Maren Lightheart, 1st place bars, 9.2; 2nd place all-around, 34.25

12-YEARS-OLD '

Hannah Ryan, 2nd place bars, 8.8; 3rd place beam, 8.5; 3rd place floor, 8.65; 3rd place all-around, 33.6.

LEVEL 6

9-YEARS-OLD '

Dakotah Rothfus, 3rd place 7.75.

10-YEARS-OLD '

Mystique Queen, 3rd place bars, 8.0; 1st place beam, 8.75; 3rd place floor, 8.1; 2nd place all-around, 33.15. Maresa Epperson, 2nd place bars, 9.05; 1st place bars, 8.65; 2nd place floor, 8.55; 3rd place all-around, 33.05.

karting

Slick Kart Track & Arcade

Alcohol Powered Mini Sprints

Oct. 20

MAIN EVENT '

1, Andrew Weaver; 2, John David Duffie; 3, Adam Whitlock.

TROPHY DASH WINNER ' Andrew Weaver.

racing

Southern Oregon Speedway

2005 Points and Rankings

SPRINT CARS

A MAIN '

1, Dan Menne, 177; 2, Bill Nutter, 175; T.J. Winningham, 133; 4, Randy Rogers, 131; 5, Anthony Nunes, 107; 6, Charlie Cash, 99; 7, Todd Zeitler, 97; Charlie Thompson, 70; 9, Joey Machen, 48; 10, Jerrod Goodnough, 43.

MODIFIEDS

A MAIN '

1, Mark Wauge, 634; 2, Brad Alfrey, 575; 3, Chris Salyer, 539; 4, Travis Peery, 471; 5, Jerry Severson, 468; 6, Anthony Vinzant, 465; 7, Skipper Klimcheck, 438; 8, Monte Bischoff, 360; 9, Dan Estremado, 338; 10, J.J. Johnson, 320.

PRO STOCKS

A MAIN '

1, Frank Word III, 541; 2, Mike Jones, 487; 3, Jim Hill, 485; 4, Jared Morrill, 468; 5, Chris Charlton, 445; 6, Albert Gill, 430; 7, Dave Satterfield, 396; 8, Seth Carder, 379; 9, Butch Poppa, 356; 10, Terry Townsend, 306.

SUPER FOURS

A MAIN '

1, Reggie Devore, 676; 2, Terry Hadley, 667; 3, Joe Guider, 588; 4, Vickie Macormic, 561; 5, A.J. Salyer, 501; 6, Greg Arnold, 376; 7, John Barger Sr., 364; 8, Alicia Glenn-Law, 302; 9, Kevin Gudzan, 295; 10, Dave Kyker, 275.

DWARF CARS

A MAIN '

1, Jerry Apland, 310; 2, Dan Vanacker, 294; 3, Jeff Harsha, 245; 4, Crash Jackson, 237; 5, Steve Orton, 222; 6, Tom Palazollo, 218; 7, Brian Merriman, 217; 8, Mitch Sheeler, 208; 9, Greg Denton, 186; 10, Nick Dresen, 172.

MINI STOCKS

A MAIN '

1, Tony Christopher, 556; 2, Milt Carter, 519; 3, Toby Judd, 476; 4, Krista Hadley, 457; 5, Jared Larsen, 436; 6, Chuck Flynn, 413; 7, Joe Guider, 407; 8, David Marble, 382; 9, David Mullane, 369; 10, Jim Mederios, 296.