fb pixel

Log In


Reset Password

Results / Standings

billiards

USPPA 9-Ball

Jan. 8

RESULTS '

1, Wayne Whiting; 2, Ken Smith; 3, (tie) Randel Milhoan-Jimmy Hubbard.

bowling

At Roxy Ann Lanes

— MEN '

Mike Champion 231-290-712, Chris Landing 256-668, Greg Hafner 265-664, Nick Brickey 260-241-659, Fred Hamblin 255-629, Al Rossi 268-625, Daniel Shaw 235-621, Terry Rombach 256-619, Mike Murphy 257-617, Terry Tarvin 232-606, Dan Gibson 653, Curry Conaway 629, Mike Champion 628, Phil Wall 626, Billy Cordell 622, Tyler Ellis 619, Dave Ewing 611, Blake McKenzie 607, John Kamody 605, Mitchell Babcock 604. Games:

Dana Travers 254, Jeff Graves 249, Lucas Padilla 245, Josh Wood 243, Steve Robertson 240, Jeremy Quakenbush 238, Lee Hunt 236, Cliff Kettle 236, Curtis Woolard 235, Steve Shoemaker 232.

WOMEN ' Lela Larkin 220-597, Crystal Patterson 212-594, Laura Harvey 201-234-590, Pattie Dungey 205-201-588, Lela Larkin 221-566, Colleen Padilla 225-562, Sheila Anderson 203-548, Billie Christianson 207-539, Tabitha Croy 217-528, Patricia Ferguson 210-522, Lucille Miller 214-515, Laura Harvey 560, Barb Henderson 558, Lela Larkin 542, Mishan Kidd 542, Toni Williams 540, Barb Schierholz 537, Lonn Engle 536, Dolores Angeli 531, Elaine Brown 523, Barbara Cota 519, Molly Luevano 514, Charlotte Bohl 509, Heather Kelley 508, Donna Weber 505, Anita Graves 501, Debra Crippen 500. Games:

Gisela Stranahan 210, Abbie Bouman 210, Mary Tuttle 200.

SENIORS

MEN ' Joe Chavez 198-189-565, Don Benn 193-188-181-562, Jim Ostrowski 182-212-557, Ed Hanger 184-201-543, Reese Walker 184-527, Max Dunn 185-524, Joe Chavez 183-521, Al Rossi 181-521, Robert Keaton 187-518, Bill Hollingsworth 183-512, Reese Walker 208-512, Frederick Smith 183-509, Dennis Warrender 189-504. Games:

Alan Ourant 190, Leonard McGowan 184, Lyle Bergh 172.

WOMEN ' Jean Mason 189-493, Dolores Angeli 170-172-491, Janet Doescher 183-478. Games:

Sally Ostrowski 208, Dennis Warrender 183, Lucille Miller 180, Bev Carichoff 178, Pat Kaylor 177.

BASKETBALL

AAU Boys

Southern Oregon League

Through Jan. 8

6TH GRADE

Phoenix2-0

South Medford White2-0

Hidden Valley2-0

Cascade1-1

North Grants Pass1-1

North Medford Black1-1

Crater1-1

South Medford Blue1-1

North Medford Red0-2

South Grants Pass0-2

White City0-2

7TH GRADE

Phoenix2-0

Cascade2-0

Ashland2-0

North Medford Black2-0

South Grants Pass1-1

Hidden Valley1-1

South Medford Blue1-1

South Medford White1-1

Rogue River0-2

North Medford Red0-2

Crater0-2

Eagle Point0-2

8TH GRADE

Crater2-0

South Grants Pass2-0

North Grants Pass2-0

South Medford White2-0

North Medford Red1-1

North Medford Black1-1

Hidden Valley1-1

Cascade1-1

Ashland0-0

Phoenix0-2

South Medford Blue0-2

North Valley0-2

Rogue River0-2

GOLF

Stone Ridge GC

4-Man Scramble

Jan. 4

FIRST FLIGHT

GROSS '

1, Willy Reed, Bill Seymour, Bill Doss, Gene Namanny, 57; 2, Bob Lent, Ray Foulon, Roger Courtney, Dennis Slattery, 60; 3, Roger Cooley, Gary Riley, Dave Cruse, Kent McLaughlin, 62.

NET ' 1, Jim Delk, Larry Schmaltz, Leroy Hein, Bill Betts, 46.75; 2, John Devos, Nick Karrick, Gordy Carrigan, Murph Rosenstein, 49; 3, Don Wallace, Dick Gergen, Bill Ligon, Bob Davidson, 50.5.

SECOND FLIGHT

GROSS '

1, Ray Young, Rich Valois, Don Simpson, Steve Hills, 65; 2, Jarry Hauck, Ted Bibler, Harold Mobley, Red Gentry, 66; 3, Mike Westfall, John Salvatore, Otis Applegate, Dan Contento, 67.

NET ' 1, Al Baham, Carl Michael, Pete Stemple, Terry Miller, 49.25; 2, Paul Bostic, John Codington, Everett Stratton, Dennis Hemingway, 50; 3, Bob Farrington, George Thomas, Sandy Welch, Tony Pederson, 51.

K.P. ' No. 7, 0-15 hcp, Bob Davidson; 16-up hcp, Otis Applegate. No. 12, 0-15 hcp, John Stalpes; 16-up hcp, Skip Bogenoff.

Stewart Meadows GC

Men's Club

4-Man Scramble

Jan. 7

GROSS '

1, Ken Gentry, Ed Colin, Guerin Fischer, Rob Robbins, 62; 2t, Mike Pierce, Rob Pierce, David Yu, Troy Kimball, 63; 2t, Jerry Casad, Pat Lawson, Jerry Cardoza, Robin Green, 63.

NET ' 1, Scott Marical, Robert Trask, Steve Lehnhardt, Ben Sorenson, 50.4; 2, Gary Lewellyn, Jerry Ball, Greg Taylor, Robert Kortt, 50.9; 3, James Hicks, Keith Pearson, Don Gaeden, George Kerth, 53.7.

K.P. ' No. 5, Steve Grove. No. 7, Mike Pierce.

karting

Slick Kart Track & Arcade

Alcohol Powered Mini-Sprints

Dec. 5

MAIN EVENT '

1, John David Duffie; 2, Mike Debrick; 3, Rick Mckee.

TROPHY DASH WINNER ' Jer Deubert.